Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 15.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема ЗЗО FAQнови [re: Parisvesti]  
Автор Parisvesti (минаващ)
Публикувано21.01.06 03:30



Прочетете, за да сте наясно как ви засяга закона за здравеопазването в България, ако живеете в чужбина (и си мислите, че не ви засяга).

Кой е длъжен да се осигурява здравно в България?
Всички български граждани, които нямат и чуждо гражданство придобито преди 2000 г., както и чуждите граждани постоянно пребиваващи в България.

Живея в чужбина от много години. Длъжен ли съм да плащам осигуровки в България?
След като сте български гражданин автоматично дължите осигуровки в България. Това задължение може да се прекрати при определени условия (чл 40а от ЗЗО ).

Имам здравна осигуровка в страната, в която живея. България има договор за здравна взаимопомощ с тази страна. Длъжен ли съм при това положение да плащам осигуровки в България?
Ако сте български гражданин, да, длъжен сте.

Нямам доходи в България. При липса на доход осигуровките не са ли нулеви, както е с данъците?
Не са нулеви. Хората без доходи в България също дължат здравни осигуровки.

Плащам си данъците и осигуровките в чужбина и България има договор за избягване на двойното данъчно облагане със страната, в която живея. Това променя ли нещо?
Не, не променя нищо. Осигуровките не са данък.

За каква сума става въпрос?
Ако не сте плащали за целия период от 2000 до 2005 г., сумата възлиза на 940 лв от които 230 са лихви.

Колко са длъжниците на здравни вноски?
По данни на НОИ към 6 януари: 1 050 883 души. От тях близо половината не са в страната.

От НОИ ми казват, че щом живея в чужбина мога да се освободя от здравни вноски.
Можете да се освободите за бъдещи периоди. За това е нужно да подадете декларация в НОИ по член 40а от ЗЗО. Сумите за минали периоди остават дължими освен ако не можете да се освободите по член 19в.

Как става освобождаването от вноски за минали периоди по член 19в?
Това е възможно само ако нямате избран личен лекар в България. Освобождаването е само за периоди прекарани извън страната, които се доказват с копие от страниците на паспорта, удостоверение от РДВР или преведен и легализиран чуждестранен документ. Подаването на документите може да стане лично, по пощата с обратна разписка, чрез пълномощник или електронно, с валиден български електронен подпис. Има многобройни сигнали, че служители на НОИ отказват да приемат документи ако не са подадени лично и липсва удостоверение от РДВР.

Колко души нямат личен лекар и могат да се освободят по член 19в?
Около 25000 души. Тази поправка бе гласувана през май 2005 след като българите в чужбина остро протестираха срещу задължението да плащат здравни вноски в България.

Мога да се освободя по член 19в. От няколко години си идвам в България за по месец годишно. Трябва ли да плащам за отпуските прекарани в България?
Oсвобождаването е само за периоди прекарани в чужбина. Дължите осигуровки за всеки месец прекаран в България.

В края на 2005 получих задължително писмо от НОИ за дължими здравни вноски. Значи ли това, че имам личен лекар?
Да, само гражданите имащи личен лекар са получили такива писма в края на 2005.

Тези, които не са избрали личен лекар автоматично ли се освобождават след като не са получили писма?
Не, вижте по-горе за освобождаването по член 19в. Тези, които нямат избран личен лекар не са получили писма, защото имат срок до края на 2006 за подаване на декларация по член 19в.

Получих писмо от НОИ, но аз никога не съм избирал личен лекар.
Възможно е да не знаете, че имате личен лекар, но това е факт. В НЗОК трябва да има подадена от вас или от пълномощник декларация за избор на личен лекар. Направете проверка дали има такава в НЗОК. Тъй като личните лекари получават пари от НЗОК за всеки записан при тях гражданин, не е изключено да сте вписан без да го знаете в нечия пациентска листа. Друг вариант е да са ви вписали служебно след изтичането на срока за доброволен избор на изпълнител на медицинска помощ. И в двата случая вие сте длъжник, но в първия случай можете да заведете наказателно дело срещу фалшификатора на вашия подпис.

Какво ще стане ако не платя?
Ще ви бъде издаден ревизионен акт за начет и акт за административно нарушение, за което ще ви уведомят на постоянния ви адрес в България. От момента на получаването на акта разполагате с няколко дни за обжалване, след което губите тази възможност. Ако не внесете дължимите суми в срок, те ще бъдат събрани принудително от Агенцията за държавни вземания, която може да запорира банковата ви сметка в България или да конфискува ваше имущество.

Могат ли да ме спрат на границата за неплатени здравни вноски?
Законът предвижда ограничаване на свободата на пътуване за задължения към държавата надвишаващи 5000 лв. Има парламентарно лоби, което иска да промени закона, за да стане възможно отнемането на паспорта на границата в случай, че лицето дължи здравни вноски.
Изказване на Ботьо Ботев от НДСВ от 16 11 2005:
...Примерно, може да бъде осигурена работа и да бъде назначен, ако си представи здравната осигуровка. Ще бъде допуснато излизането му в чужбина, ако си представи здравната осигуровка.

Какво мога да направя, за да спре това безумие?
Информирайте вашите близки и познати българи в чужбина и в страната. Свържете се с чуждестранни медии и ги информирайте за проблема. Включете се в инициативата за съдебни дела срещу държавата, изпратете писмо до Европейската Комисия с копие до българските институции и политически партии.
Информация за протеста:
www.podpiski.org

Съкращения:
НОИ - Национален Осигурителен Институт
НЗОК - Национална Здравноосигурителна Каса
РДВР - Районна Дирекция на Министерството на Вътрешните Работи



Тема Инструкция на НАПнови [re: Parisvesti]  
Автор БapбapeлaМодератор (pearl)
Публикувано25.01.06 11:58



ИНСТРУКЦИЯ № 1 ОТ 1 ЯНУАРИ 2006 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА § 19В ОТ ПРЕХОДНИТЕ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИТЕ РАЗПОРЕДБИ НА ЗАКОНА ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
ИЗДАДЕНА ОТ НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ В сила от 01.01.2006 г.
Обн. ДВ. бр.7 от 24 Януари 2006г.

Чл. 1. С тази инструкция се уреждат редът и начинът за освобождаване от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски на българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. - 31 декември 2004 г. и не са направили свободен избор на изпълнител на медицинска помощ, сключил договор с районна здравноосигурителна каса по чл. 4, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване за съответната календарна година.


Чл. 2. Лицата по чл. 1 представят в съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите по постоянен адрес молба-декларация по образец съгласно приложението.


Чл. 3. (1) Молбата-декларация се подава лично, по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка, по електронен път или от упълномощено лице.

(2) Молба-декларация по електронен път може да се подава от лица, притежаващи удостоверение за универсален електронен подпис, издадено от доставчик на удостоверителни услуги, регистриран съгласно чл. 34 от Закона за електронния документ и електронния подпис или при спазване на процедурата по чл. 44 от същия закон.


Чл. 4. (1) В молбата-декларация се вписват:

1. трите имена и единният граждански номер на лицето;

2. данните от документа за самоличност - номер, дата и място на издаване, постоянен адрес;

3. адресът за кореспонденция в Република България.

(2) Когато молбата-декларация се подава от упълномощено лице, в нея се вписват и данните по ал. 1 на упълномощеното лице.


Чл. 5. (1) Лицата удостоверяват периодите на пребиваване извън страната с един от следните документи:

1. копие на задграничния паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната;

2. удостоверение от съответната районна дирекция на вътрешните работи;

3. документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.

(2) Когато молбата-декларация се подава от упълномощено лице, освен документа по ал. 1 се прилага и копие от пълномощното.



Чл. 6. Изборът на изпълнител на медицинска помощ се удостоверява от районната здравноосигурителна каса по искане на съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, където е подадена молбата-декларация. Районната здравноосигурителна каса дава информация на териториална дирекция на Националната агенция за приходите дали лицето е избрало изпълнител на медицинска помощ и кога е направен изборът.


Чл. 7. (1) Ако условията по § 19в от Закона за здравното осигуряване са налице, длъжностното лице от териториална дирекция на Националната агенция за приходите отразява в допълнителния регистър за документно доказана здравна осигуреност периодите, през които лицето няма задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски.

(2) Съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите писмено уведомява лицата за причините, поради които не отговарят на условията на § 19в от Закона за здравното осигуряване.

(3) При несъгласие с констатираните обстоятелства лицата могат да се обърнат към съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за изясняване на обстоятелствата по чл. 5 и към съответната районна здравноосигурителна каса за изясняване на обстоятелствата по чл. 6.


Чл. 8. След завръщане в страната лицата по чл. 1 възстановяват здравноосигурителните си права по реда, определен в чл. 40а от Закона за здравното осигуряване.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Инструкцията се издава на основание § 19в, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за здравното осигуряване.


§ 2. Инструкцията влиза в сила от 1 януари 2006 г.


Приложение към чл. 2
Приложение към чл. 2


ТЕРИТОРИАЛНА ДИРЕКЦИЯ ГР. ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...


ЕИК по БУЛСТАТ 1 3 1 0 6 3 1 8 8



МОЛБА-ДЕКЛАРАЦИЯ
по §19в от преходните и заключителните разпоредби на Закона за здравното осигуряване


От ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .,

ЕГН          
Документ за самоличност (номер, дата и място на издаване, постоянен адрес)
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
Адрес за кореспонденция в България ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
Декларацията се подава от упълномощено лице:
От ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .
ЕГН / ЛНЧ / Служебен № от регистъра на НАП          
ЛК № ... ... ... ... ... ... ... ..., изд. от ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... . на ... ... ... ... ... ... ... ...
Адрес за кореспонденция: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..
МОЛЯ да ме освободите от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски за периодите, през които съм пребивавал повече от 183 дни извън страната през една календарна година.
ДЕКЛАРИРАМ, че:
1. Пребивавал съм извън страната за периода от:
2000 г. - ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
2001 г. - ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
2002 г. - ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
2003 г. - ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
2004 г. - ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
(вписват се периодите от дата и месец до дата и месец, през които лицето е пребивавало извън страната)
2. Направил съм избор на изпълнител на медицинска помощ (личен лекар)
ДА, на ... ... ... ... ... ... ... (месец, година)
НЕ.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

(дата) ... ... ... ... ... Подпис: ... ... ... ... ...

Предоставените от Вас данни са защитени съгласно Закона за защита на личните данни и нормативните актове, регламентиращи защитата на информация, и се обработват само във връзка с осъществяването на установените със закон функции на Националната агенция за приходите. Повече подробности за ангажиментите на Националната агенция за приходите в качеството й на администратор на лични данни можете да намерите на интернет адрес: www.nap.bg и на информационните табла в териториалните дирекции. Адрес на Централното управление на Националната агенция за приходите: София, бул. Дондуков



..



Тема Re: Инструкция на НАПнови [re: Бapбapeлa]  
Автор night_blue_bird (устато)
Публикувано25.01.06 12:49



Ако правилно разбирам чл.1, решен е въпросът с коректните ''длъжници''.
Задължително си избрал личен лекар през 2000г, но през следващите календарни години не си актуализирал избора си, представяш документ че си отсъствал повече от 183 дни всяка кал. година и е ОК - не дължиш нищо.
Обаче личните лекари автоматично всяка календарна година прехвърляха в новите списъците бившите си пациенти, освен ако не са сменили личния си лекар. Бай дифолт те си бяха техен контингент.
Пак ли ''Параграф 22''?

Нищо не става случайно, но вярвам в чудеса

Редактирано от night_blue_bird на 25.01.06 14:18.



Тема Re: Инструкция на НАПнови [re: night_blue_bird]  
Автор Rosabelle ()
Публикувано25.01.06 14:19



Долкото знам и успявам да следя, не само, че личните лекари автоматично прехвърляха пациенти, а се оказва, че хора, които не са си избрали личен лекар, някак си по служебен път са били записани към някой лекар, без дори тези хора да знаят за това! А какво става ако се откажа от личния си лекар, мога ли пак да подам тази молба и съответните документи? А какво става когато разни служители не се съобразяват новите промени в закона, щото има и такива случаи?



Тема Re: Инструкция на НАПнови [re: Rosabelle]  
Автор night_blue_bird (устато)
Публикувано25.01.06 14:36



Ако се откажеш от личен лекар /това става в районната здравноосигурителна каса/, няма да имаш задължения за напред.
За стари ''задължения'' през периода 2000-2005 трябва да се подадат документи съгласно инструкцията. Не е възможно служители да не се съобразяват със закона, ако не - оплакване до по-висша инстанция, за да бъдат санкционирани.
Аз приветствам желанието нещата да бъдат избистрени, но те са така затлачени в миналото, че ...

Нищо не става случайно, но вярвам в чудеса


Тема Re: Инструкция на НАПнови [re: Rosabelle]  
Автор night_blue_bird (устато)
Публикувано25.01.06 20:54



Като прегледах сега по-внимателно инструкцията виждам, че чл.1 не е добре формулиран.Може да се тълкува, че личният лекар трябва да е сключил договор със Здравноосигурителната каса за съответната календарна година.
На всичкото отгоре, точно този образец молби и декларации със съпътстващите документи вече ги подадохме през лятото и видяхме какъв беше резултата. т.е. сега сме на същата изходна точка както през лятото 2005г.

Нищо не става случайно, но вярвам в чудеса


Тема Re: Инструкция на НАПнови [re: night_blue_bird]  
Автор Parisvesti (минаващ)
Публикувано26.01.06 02:57



Ами няма разлика между този документ и предишния освен в това до кого да се подават декларациите. Нова агенция, нов адрес, нови чиновници. Сакън да не пратиш на старите дето са останали в НОИ.



Тема Re: Инструкция на НАПнови [re: Parisvesti]  
АвторTweety (Нерегистриран)
Публикувано27.03.06 22:01



Направо недоумявам какви са тези закони, каква е тази държава и какви сме ние та ги спазваме (някой от нас). Просто съм меко казано бясна на системата за изискване на здравни осигуровки и на услугата която получаваме срещу тяхното внасяне. Аз съм с прекъснати здравно осигурителни права от 6 месеца за което време ми се наложи да ползвам услугите на личния си лекар (за издаване на медицинско за работа) за което си платих като неосигурено лице. В същото време дължа за същия период не само вноската а и лихва (с 20 пункта по-висока от основния лихвен процент). Много ми е интересно след като си платя дължимото за тези 6 месеца, т.е. след като внеса всички пари който дължа заедно с лихвата какво се случва с парите който съм дала за издаване на медицинското (това между другото е единствената услуга която съм ползвала за последните 6-7 години) Изобщо на какво основание е създанез закон според които си плащаш 2 пъти една и съща услуга? Мотивите да изискват вноските за здравно осигуряване за стари периоди са че за периода личния ми лекар е получавал пари за мен, но при това положение защо ги е получил и от мен при издаване на медицинското, а ако това е нормално защо аз ги дължа още веднъж. Не знам какви хора ги мислят тези закони и до кога ще ги търпим, и хората и законите?



Тема Има интересна статия, но е платенанови [re: Parisvesti]  
Авторжopo (Нерегистриран)
Публикувано05.04.06 13:31



Има една статия, която ми казаха, че обяснява много добре защо всъщност здравните вноски могат да не се плащат - на основание на закона, и защо реално като стоим с "висящи" вноски имаме дори полза от това. Статията не съм я чел, защото е пусната като платена в www.komentari.com. Не съм я чел не заради цената на абонамента, а защото не мога да се наканя да си го направя. Но ако някой има абонамент, нека да я пусне. Ето отправката към нея, но там е само няколко реда представяне:





Тема Re: Инструкция на НАПнови [re: Parisvesti]  
Авторmalvina (Нерегистриран)
Публикувано10.04.06 22:32



отивам за кратко до Бг - интересува ме каква е процедурата -първо НОИ-подаване на декларация и после отказа от личен лекар ли?
четох , че тази декларация можела да се подава и по пощата с обратна разписка, вярно ли е? на адреса на НОИ ли?
а този отказ от личен лекар- къде става?
и още нещо- в стария ми паспорт печатите са толкова хаотично слагани, че е абсурд да се разбере кога точно съм влизала и излизала. Аз си знам , но дали тези от НОИ ще го разчетат правилно?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.