Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:20 28.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Двойно гражданство и бг. границинови  
Автор just_me (минаващ)
Публикувано24.11.05 13:40



Здравейте,

Имам въпрос.
Живея в Холандия и преди месец получих Холандско гражданство, като същевремено си запазих българското.
Въпросът ми е: Трябва ли да пътувам с двата си паспорта или мога само с холандския?/отнася се за бг. граници/

Благодаря предварително.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: just_me]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано24.11.05 18:44



Първо - честито то холандско гражданство и...умната, ей!

По въпроса - желателно е да си носиш и българския паспорт като влизаш в България, особено ако името ти е типично българско, за да избегнеш евентуални усложнения от някой съмнителен служител на граничната проверка. Все пак си български гражданин/ка и по закон трябва да се идентифицираш с български документ, освен ако нямаш много уважителни причини. Преди години, още по "татовото" време влезнах с чуждия паспорт защото нямах български, казах това на граничната проверка и нямах никакъв проблем. В последствие пак влезнах веднъж дваж с чуждия паспорт (в който името и не прилича на българско), но за всеки случай си казвах че съм и български гражданин но съм си забравил (международния) паспорт, казах си ЕГНто и нямах никакви усложнения.


PANEM ET CIRCENSES


Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: just_me]  
Автор Eдин Kиxoт (де Ла Мерудия)
Публикувано24.11.05 18:44



За теб е най-удобно да пътуваш с двата паспорта. Излизаш от Холандия с холандския, влизаш в България с българския и после обратното. В България ще те питат как си излязъл -- просто им казваш, че имаш и холандски паспорт и го показваш. Те ти го вписват в българския.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: just_me]  
Автор Gia ()
Публикувано24.11.05 21:20



Ako iskash Holland da ne si mradne prastta ako nesto ti se sluchi dokato si v BG, mojesh da sledvash nalichnite saveti (a tova sa i preobladavastite 95% ot savetite po tozi vapros v BG forumite). A v BG moje da se sluchi vsichko - ot ograbvaneto ti do zatvarjane na granitzi njakoj hubav den. Ako njakoj smjata da me obvinjava v paranoia, moje da ne si mori prastite. Mnogokratno sam go chela. Kakto sam chela i istorii na hora, pravili glupostta da vlizat v darjavi podobni na BG s mestnija passport.

Vsichki darjavi preporachvat na dvojnite si grajdani da polzvat samo tehnite passporti pri vlizane v darjavite koito sasto gi schitat za tehni grajdani, ako iskat da razchitat na protektzijata im. Ne vjarvam Holland da pravi izkljuchenie. Njama zakon, kojto te zadaljava da vlizash v BG s BG passport, a ne vijdam nikakva prichina da sadish na bair loze, osobeno za po-malko ot 30 dni, kakvito sa povecheto patuvanija.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: Gia]  
Автор Eдин Kиxoт (де Ла Мерудия)
Публикувано24.11.05 21:36



Това са глупости на търкалета. Ако имаш чужд паспорт, винаги можеш да го използваш, дори и да не си влязъл в страната с него, както и да се възползваш от всички привилегии на гражданин на двете страни. Страните какво съветват, си е тяхна работа. Това не е задължително да съвпада с интересите на индивидуалния пътуващ.

Редактирано от Eдин Kиxoт на 24.11.05 21:37.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: Gia]  
Автор Nirvana (?x?)
Публикувано24.11.05 21:50



Абе да ти кажа, немските власти ми обърнаха внимание при взимането на гражданство, че единствено на територията на БГ-то не отговарят за мен, защото съм с запазен бг паспорт, иначе си отговарят за мен по всяка точка на земята. И аз реших, че тва е доста тъпо за мен, щото както викаш, в Бг-то могат да ти се случат куп неща и то не винаги особено приятни...Та и аз не знам как е наистина на практика...немците по принцип не допускат двойно гражданство, само по изключение, може би заради това.
Но за влизане и излизане и паспорти не са ми правили препоръки, та в тва отношение съм свободна в вземането на решение

Редактирано от Nirvana на 24.11.05 21:53.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: Nirvana]  
Автор Gia ()
Публикувано24.11.05 22:44



Tezi "preporaki" vsastnost se namirat dosta trudno (on the web), kato igla v kupa seno. Nikoj ne te savetva nisto pri poluchavaneto na grajdanstvo. Ne znam kak stojat nestata s Germany pri polojenie, che ne pozvoljavat izobsto dvojno grajdanstvo. Tuk dvojnoto grajdanostvo e gray zone - ne e zabraneto, tolerirano e, no nisto ne se govori ofitzialno za nego. I ako sam ne gledash da si zastitish intereseite, darjavata, estestveno, njama da se razpargavi da go napravi.

Kolkoto do Edin i sie, samo im pojelavam da ne idva den, kogato ste se setjat dali tova sa gluposti ili ne. Baj babo da te ne srestne mechka. Az s tjah jelanie da sporja njamam. Obajdam se samo kogato njakoj nov pita. Vseki da si pravi smetka za sebe si. Naj-interesnoto e, che ne vijdam nikakva practicheska, nito zakonova prichina da go pravish. Osven ako gol patriotizam se broi za takava. Kato se otvori duma za tova, vinagi davam primer s filma "East West" (ako ne si go gledala, stava duma za entusiasti rusnatzi ot France, koito se pribirat v matushka USSR, bez da si davat smetka, che poveche ot tam njama da izljazat, nisto che sa frenski grajdani; ta dori i saprugata na edin, kojato si e frantzuzojka). Njakoi hora, koj znae zasto, si misljat, che tehnijat jivot e unikalen i istorijata ne se povtarja, a tja si se povtaaaaarja ot kak svjat svetuva.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: Gia]  
Автор Nirvana (?x?)
Публикувано24.11.05 22:58



При нас параграфа за двойното гражданство го разхлабиха малко през 2000 г., та става в определени от закона случаи, но това не е официалната политика.
Иначе за мен лично съм си решила, че като тръгна за Бг-то, въобще няма да си изваждам бг-документите и си следвам една твърда линия, щото екпериментите са лоша работа....Иначе и тука никoй не се интересува от двойното гражданство, a и не го толерира особено. Само го има на хартийка.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: Gia]  
Автор Eдин Kиxoт (де Ла Мерудия)
Публикувано25.11.05 00:19



Gia, казах ти, че ръсиш глупости, но то не се усещаш. Не знам на колко истории си се наслушала, но аз също съм чувал много истории и то все на хора, които са с два паспорта вече от няколко петилетки. Няма смисъл да се опитваш да всяваш страх от тъмното. Никой тук не е дете. Филмът "Est - Ouest" разказва за сталиново време. Не се излагай да разправяш на хората тук бабини приказки. Едим малко по-реалистичен поглед върху нещата не би ти се отразил зле.



Тема Re: Двойно гражданство и бг. границинови [re: Eдин Kиxoт]  
Автор Gia ()
Публикувано25.11.05 02:29



O, da, i Stalin e sasto unikalen v istorijata na chovechestvoto. Bandata, razsipvasta BG, e kadeeeee po za vajrvane.

Edin, kazah ti veche imenno sastoto. Ne si dete i v nisto njamam namerenie da te ubejdavam. Ako iskash sas zanzibarski passport patuvaj.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.