Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:35 28.09.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема За народопсихологията преди и след...10/11/89нови  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано18.11.05 10:23



Какво ще кажете за следното (преписано от някъде):

Отдавна писах, че българите като народопсихология са изтъкани само от отрицателни качества, и то крайно негативни. С това твърдение кристално ясно и просто се обясняват всички трагедии и неблагополучия на българската държава в миналото, сега и в бъдеще. Ще приведа още един обобщен логически извод за народопсихологията на българите:
> При социализма отношенията между хората ( в предприятието, семейството, училището, приятелите, на улицата, съседите) бяха сравнително по-добри, по-възпитани, по-кротки, по-ведри. Тогава държавното управление беше силово, тоталитарно и диктаторско.
> Да се прехвърлим в сегашно време. Сега има пълна свобода във всичко. Най-вече има свобода на личността. Но сега отношенията между хората са отвратителни – груби, намръщени, злобни, отмъстителни, завистливи и т.н. Какъв е извода? Той е много прост:
> Именно сега при пълната свобода ние се проявяваме в истинската си светлина. Истинската ни, неподправена народопсихология се показва сега, когато няма кой да ни натиска и възпитава, когато сме напълно свободни. Сега свободно си показваме маймунско-магарешките нрави. Нещо като “ин вино веритас”, демек дай ни свобода да ни гледаш сеира.




PANEM ET CIRCENSES


Тема Re: За народопсихологията преди и след...10/11/89нови [re: Kostaaaa]  
Автор Dark Side (of the moon)
Публикувано18.11.05 10:41



Аз на такива приказки отдавна не се връзвам. "Народопсихологията" лично за мен е понятие, измислено от кабинетни учени за да си оправдаят заплатите.
Не мисля, че подобно нещо съществува в реалността, а изучаването на подобно изсмукано от пръстите понятие лично за мен няма никаква практическа стойност.
Винаги и при всички националности е имало възпитани и невъзпитани хора, природно-интелигентни и не толкова интелигентни. "Българинът" бил такъв, "българката" била онакава ...
Един "учен" даже се опитваше навремето да обясни победата на националния ни отбор с "народопсихологията". После, като паднахме от друга държава и загубата ни беше също така "научно" обяснена.

When a blind man cries, Lord, you know he feels it from his soul.


Тема Re: За народопсихологията преди и след...10/11/89нови [re: Kostaaaa]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано18.11.05 11:08



Narodopsihologia ima, no po=gornite zakluchenia sa izsmukani ot prustite. Vseki narod postaven pti produlzhitelni, otvratitelni, ikonomicheski uslovia i obezveren shte dergradira do opredelena stepen. Mutrite na sa bulgarski patent. Postavi shveicaricite v sushtite uslovia kato BG 1992=1997 sus suhtite prespektivi za opraviane i shte vidish sushtite mutri, prestupnici, a nishto chudno i niakoia tirolska chalga da spetnat.


"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Re: За народопсихологията преди и след...10/11/89нови [re: errata]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано18.11.05 12:09



Промяната на народопсихологията при швейцарците не ме интересува, повече ме интересуват българите и промените в тяхната народопсихология, и вашето мнение за това.

Ти сигурен ли си че Vseki narod postaven pti produlzhitelni, otvratitelni, ikonomicheski uslovia i obezveren shte dergradira do opredelena stepen И коя е степента за това деградиране?

Промени след катаклични събития винаги е имало. В Германия след ВСВ немците са били душевно на дъното на дупката, знам това от разговори с по старото поколение, тези които са изживяли войната, както и с американци живяли дълги години там след войната. Отношенията между хората не са се изменили особенно, те не се озверили един спрямо друг а са си запретнали ръкавите и са бачкали докато превърнаха (западна) Германия в икономически уредена държава.

Имам и някакви впечатления от Чехия и Унгария от лични посещения там преди и след "промяните", както и от разговори с хора там. И там отношенията между хората май не са се изменили съществено след
"промените".

Ще дам два примера за моите впечатления от изменението на взаимоотношенията между хората - тяхното поведение като шофьори и отношенията им към социално слабите и възрастните. В България имам чувството че по улиците/пътищата се води война. И като шофьор, и като пешеходец след 89 съм много по напрегнат в България отколкото в други държави, а това е моята страна, която познавам по добре от Чехия, Унгария или Германия.

Същото изменение е и в обществения транспорт - преди се освобождаваше място на възрастен човек в България, в последните години - почти не.


PANEM ET CIRCENSES

Редактирано от Kostaaaa на 18.11.05 12:11.



Тема Re: За народопсихологията преди и след...10/11/89нови [re: Kostaaaa]  
Автор Dark Side (of the moon)
Публикувано18.11.05 12:34



в същата тази Германия порядъчни хора, примерни бащи и съпрузи са ставали надзиратели в концентрационните лагери или пък са вършили зверства спрямо жени и деца в окупираните територри. Защото това поведение е било разглеждано за нормално от обществото в дадения момент. Пресни са примерите от бивша Югославия, където съседи, живели дълги години в мир и разбирателство за една нощ се превръщат в палач и жертва. Щом в селото навлизат войски, голяма част от хората от съответния етнос се включват с радост в измъчванията и разстрелите на представителите на другия етнос с които довчера са били в нормални добросъседски отношения. И става дума за масово явление сред нормални средностатистически хора, а не за няколко изключения на психопати.
това са първите 2 примера, които ми идват в главата, човешката история е пълна с подобни примери - корабокрушенци прибягвали към людоедство, etc

When a blind man cries, Lord, you know he feels it from his soul.


Тема Re: Коста, наистина...нови [re: Kostaaaa]  
Автор 2454 (devstvenik)
Публикувано18.11.05 12:54



Този път има6 правои то много...
Само 4е проблемът не е само български, но в България се вижда ясно и бързо, за6тото сме(както и ти) в собствена среда и вси4ко ни е познато ...затова си мислим,4е едва ли не само в България е така и то пове4е...
Напротив, аз съм в страна където преди 10 години бе6е съвсем разли4но и сега, когато в Европа се променят доста не6та и тук запо4наха прояви, които съм виждал и в България и то преди и след 1989 г...
4есто си мисля, 4е единствената разлика(огромна) между България и процесите в нея , и тези в другите страни е в степента и скоростта...
За народопсихологията не коментирам за6тото е сериозен и нау4ен проблем, не му е тук мястото,но товамкоето си описал е елемент на тази наука и е правилно.
Изразил си твое мнение и това е правилно.
Според мене това,което пи6е6 се отнася до народа като цяло, но не забравяй,4е има и доста силни и 4удесни среди в България като:студентите, у4ени4еските среди(горен курс); младите подготвени кадри(макар,4е голяма 4аст са навън);младите бизнесмени(не тези, на които не се знае откъде идва първона4алния им капитал, а тези, средните); лекарите; селскостопанските специалисти; у4ителите и творците; журналистите...
Има и отрицателни примери и сред тези среди, но аз имам пред вид тези съсловия като влияние през вси4ките периоди в съ6тествуването на България...
Как каво са направили9 и как така е България такава днес?
И това е вярно ,но при4ината е в геограеското положение на България (стратеги4еско , малка то4ка между 2 огромни сили, което влияе винаги и 6те влияе на положението на България.
Изходът не зависи само от бълрагската политика, а от политиката на Европа и 3 те световни сили...
Това, което зависи от България е, да се избират умни и кадърни политици, не кукли ,които се разиграват от вън6ните полити4ески промени и от вътре6ните борби за кресла.
Ако политиците са си на място, тогава, използвайки интернационалните ситуации, 6те се избират варианти за България, които 6те я доведат до някакъв успех, не до батак...
Европа и другите страни мислят първо за себе си и тогава за другите и то как да използват икономи4ески и полити4ески слабостите в дадена страна.
Затова ако не се допускат слабости от местен характер, 6те е по трудно да ни замесват в неизгодни за нас интереси.
В големите страни икономи4еската пропаст между богати и останалите от народа е огромна и ако се обединят тези свръх богати на световно ниво(както се иска тези години), тогава тежко на на6ите държави:България и където сме...
Както ни у4ат капиталистите:мислете индивидуално за себе си и така 6те сте добре и 4е не е вярно, 4е об6теството 6те мисли за нас...така е, добре, но за6то тогава не се оставят отделните страни сами да си ре6ават проблемите, а им се месят,особено тези страни където има за какво да се месят(петрол, евтина работна ръка и т. н.)



Тема Re: За народопсихологията преди и след...10/11/89нови [re: Dark Side]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано18.11.05 12:56



Май не си обърнал внимание на заглавието на темата - става дума за промяните в поведението след 10/11/89. Нали не оспорваме факта че "до тогава държавното управление беше силово, тоталитарно и диктаторско" а сега " има пълна свобода във всичко. Най-вече има свобода на личността"?

Дали е вярно че "сега отношенията между хората са (по) отвратителни – (по) груби, (по) намръщени, (по) злобни, (по) отмъстителни, (по) завистливи и т.н.

Дали "Именно сега при пълната свобода ние се проявяваме в истинската си светлина. Истинската ни, неподправена народопсихология се показва сега, когато няма кой да ни натиска и възпитава, когато сме напълно свободни."

Все пак тези "промени" не бяха чак толкова катаклични, това беше далеч от "събитията" в Румъния, просто един т.н. "дворцов преврат". Нищо подобно на нещата които ти описваш в последното си мнение за положението в Гррмания по време на войната, или за войните в Югославия, канибализма на корабокрушенци и т.н.


PANEM ET CIRCENSES


Тема да, въпрос на условия енови [re: errata]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано19.11.05 03:57



И който си мисли, че германците са иzлеzли от "строя", много се zаблуждава.

Държавата е под абсолютен контрол, комуниzъм до беz край, ако можеше на практика да съществува, то това ще е в таzи държава.

И точно zа това успява. Всичко се прави като по учебник, "беzплатното" = на zаменен труд, стандарта на живот е балансиран чреz удръжки в проценти на работещите.Неработещите пак работят, но zа символичното 1€ и т.н.



by himbeer

Тема Re: За народопсихологията преди и след...10/11/89нови [re: Kostaaaa]  
Автор Prof.McGonagull (устремена *V*)
Публикувано19.11.05 13:41



Склонна съм да се съглася, но с условие: във всеки народ има нещо такова. Европейците обаче са успели да го канализират донякъде. Тук напоследък е станало страшно.

Top Vampire Writer



Тема Re: За народопсихологията преди и след...10/11/89нови [re: Kostaaaa]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано19.11.05 19:16



Vtorata svetovna voina ne e dobur primer.
Tova e ogromen kataklizum za nemcite s mnogo dobre definirana
prichinno = sledstvena vruzka t.e. horata znaiat, zashto taka e stanalo
i kakvo triabva da napraviat, za da se vuzstanoviat. Dori v Bulgaria, mislia,
ima znachitelen ikonomicheski i socialen podem sled vtorata svetovna.
(pod socilaen razbiram podobreno kachestvo na zhivot + mnogo entusiazum).

Po vreme na prehoda takava iasna prichinnosledstvena vruzka lipsva.
Ikonomikata ni ne e tolkova dobra kolkoto tazi na Chehia ili Ungaria
(ne sum ikonomist, no mislia, che po tozi vupros suhstestvuva konsensus).
Bulgarski Balcerovich sushto ne se materializira.
Dokolokoto znam v Ungaria (mozhe bi i Chehia) e po=razprotranen maluk (a mozhe bi i sreden)chasten biznes t.e. horata imat pone malko ot malko po=dobra ideia ot tova kak edno normalno obhtestvo bi triabvalo da funkcionira v usloviata na pazarna ikonomika.

Pri nas ima silen totalitaren rezhim, kakto pri rumuncite i albancite.
Nikoga ne e imalo buntove (kakto v Chehia ili Polsha), vsichki sa sviknali golemia brat da
se grizhi za tiah i to da se grizhi otnositelno dobre.

A eto i nai=silnia dovod. V Polsha prez 80 e bilo, kato u nas. Horata sa se karali i bieli i po
nai= malkia povod. Prez 90 vsichko s uspokoiava i ne mozhe da vidish poveche lelki
mlateshti se v tramvaia (kakto vse oshte mozhe da vidish v BG ili pone do 2000 beshe taka).

T.e. nlice e znachitelna promiana v narodopsihologiata na poliacite (ako priemem, che boiat
po tramvaite e sushtestven priznak na narodopsihologiata).

V zakluchnie narodopsihologiata, dokolkoto ia ima, e ot znachenie, no tia e samo chast ot dosta
slozhen kompleks ot socialno=ikonomicheski prichinno sledvstevni vruzki i otgore na vsichko se
vliae dosta silno ot poslednite (pone v edna ot nai=predstavitelnite i formi = boi v gradskia transport)



"In umbra, igitur, pugnabimus"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.