Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:09 27.04.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Тема Двойно гражданство  
Автор Maтypъм (непознат)
Публикувано02.11.05 11:47



Добър ден,

Имам няколко въпроса относно гражданството на деца с родител чужденец.
Какво гражданство получава дете родено в България от майка с руско гражданство и баща с българско?
А ако това дете се роди в Русия?
Има ли възможност то да получи двойно гражданство?
Има ли тук хора с подобен опит? Бихте ли могли да ме упътите!

Благодаря предварително!



Тема Re: Двойно гражданствонови [re: Maтypъм]  
Автор V-Shokou io kuraiami (НейноВисочество)
Публикувано02.11.05 14:50



е естествено, че детето може да има двойно гражданство /при споменатите обстоятелства това е глупав въпрос/
ето ти пример за друга държава:

Новороденото дете трябва да бъде регистрирано в България в рамките на 1 година след раждането си в общината по местоживеене на майката, ако тя е българска гражданка. В случай, че само бащата е български гражданин, детето се регистрира на адреса по местоживеене в България на бащата.

Необходимият документ за регистрация е удостоверението за раждане /формата с имената на родителите/. Документа се заверява във Форин офис, The Legalisation Office, Foreign and Commonwealth Office, Old Admiralty Building, Whitehall, London, SW1A 2LG. Tel: 020 7008 1111. Fax: 020 7008 1010.
Internet site: http://www.fco.gov.uk/legalisation

След легализацията е необходимо документът да бъде преведен на български език, което може да бъде направено в България от лицензирана за това фирма или от някой от заклетите преводачи регистрирани към Посолството на България в Лондон. Ако преводът е направен от заклет преводач в Лондон, той и оригиналният документ се заверяват в Консулската служба на Посолството в Лондон.

След оформянето на документите в посолството, те се изпращат в общината по местоживеене на единия от родителите в България, където детето се регистрира и получава българко удостоверение за раждане с ЕГН. Английският документ за раждане се задържа от общинските власти.

Регистрацията на детето в България може да бъде направена и чрез упълномощено от родителите лице, като пълномощното се заверява от Консулска служба на Посолството.

Желателно е родителите да изискват и да притежават по два екземпляра от английския документ за раждане на детето.





ето ти линк към Консулска служба на Българското посолство в Русия имат и телефон ОБАДИ СЕ И ПИТАЙ


Men will sooner forget the death of their fathers then the loss of their property

Редактирано от V-Shokou io kuraiami на 02.11.05 14:58.



Тема Re: Двойно гражданствонови [re: Maтypъм]  
Автор Parisvesti (новак)
Публикувано05.11.05 01:31



Доколкото знам двойното гражданство е особен статут, който е възможен само ако страните са се договорили помежду си. Такъв договор има например между Франция и Швейцария. Между България и Русия няма такъв договор, така че детето ще е с две гражданства а не с двойно гражданство. Българското и руското законодателство НЕ считат за пречка за придобиване на гражданство наличието и на друго такова.
Можете да подадете документи за руско гражданство на детето в посолството на РФ в София. Струва доста солено, но няма нужда да се ходи в Русия ако майката е продължително или постоянно живуща в България. В посолството ще впишат детето в паспорта на майката. Ако майката е на екскурзия става по-сложно, трябва да се ходи май до Русия.
Процедурата е досадна, но има и по-лоши варианти. Ако детето беше се родило в Русия, ходенето до България щеше да ви е неизбежно. Българските посолства не регистрират новородени българчета на чужда територия (не им издават ЕГН), независимо от статута на българския родител. Опитват се да изнудват родителите да платят виза за детето, макар че е български гражданин по конституция и му се полага пасаван за отиване до България. Пасаванът обаче е три пъти по-евтин, разбирате логиката им, нали?



Тема Re: Двойно гражданствонови [re: Parisvesti]  
Автор Kostaaaa (непоносим)
Публикувано05.11.05 12:46



Ако ме светнеш каква е разликата между човек с двойно гражданство и такъв с две гражданства ще ти бъда благодарен.

Не съм сигурен, но май Русия, Белорус и Украйна не признават статуса "двойно гражданство" ако едното от тях е тяхното. Поне до преди няколко години за да се емигрира от там задължаваха да се отказваш от оригиналното гражданство и после скубеха диви такси за входни визи от бившите си граждани ($200 или нещо такова).


PANEM ET CIRCENSES


Тема Re: Двойно гражданствонови [re: Kostaaaa]  
Автор Parisvesti (новак)
Публикувано05.11.05 13:27



Ами не съм много силен в тази юридическа област, но ми се струва, че се говори за двойно гражданство ако в законодателството на страната има изричен текст признаващ правото да имаш гражданство и на друга страна. За пример ще дам испанската конституция, в която пише:

"Държавата може да сключва договори за двойно гражданство с иберийско-американските страни или с тези, които поддържат особени връзки с Испания. Испанците могат да придобиват гражданството на тези страни без да губят оригиналното си гражданство, дори в случай, че тези страни не признават същото право на своите граждани."

За гражданите на тези страни, имащи особени връзки с Испания, няма изискване да се отказват от чуждото си гражданство ако придобият испанско. За другите страни има.

Значи един испано-кубинец е с двойно гражданство, поне според испанците. Кубинците може и да го забраняват, не знам. Теоретично може да си испанец с тройно или четворно гражданство, например колумбо-перуано-испанец.

Според мен, ако някой има гражданство в две страни, които нямат подобни изисквания в закона, става дума за човек с две гражданства (или с второ гражданство). Като имаш предвид, че страните в ООН са към двеста, няма пречки да имаш и трето, четвърто и т.н гражданства.

Договор като този на Русия, Белорус и Украйна има и между няколко европейски страни: Германия, Австрия, Белгия, Дания, Франция, Италия, Люксембург, Норвегия, Холандия и Швеция.



Тема Re: Двойно гражданствонови [re: Maтypъм]  
Автор flicka_an ((Flicka))
Публикувано09.11.05 12:01



Не експертно мнение...просто събран опит (аз съм дете от такъв брак, но законите се менят):

Според мен е българско гражданство (един вид "по презумция"). Когато стане на 16 години обаче, може само да избере, т.е. питат го дали иска наистина да придобие българско гражданство.

Ако майката иска детето да придобие руско гражданство преди 16 г., трябва да го заяви в Руското посолство в България и доколкото знам е напълно възможно.

Също обаче доколкото знам Русия вече не признава двойното гражданство. Допреди около 7 години можеше поне да се получи поне руски задграничен паспорт, който ти разрешава свободно да влизаш в Русия без да си руски гражданин (т.е. не може да се ползва никъде другаде!). Сега и това отпадна...

Ако детето се роди в Русия, не мисля, че би станало нещо много по-различно от горното. В крайна сметка изборът е твой...

На твое място бих се осведомила в Руското посолство в България и във общината където живееш, за да не се луташ...Вратички за придобиване/ запазване на 2но гражданство има, но първо разузнай какви точно са правилата...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.