Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:57 17.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | >> (покажи всички)
Тема Re: Може бинови [re: jamie]  
Автор Coн4eтo-тapиpиpaм (бърборка)
Публикувано29.08.05 01:31



Хайде сега да поговорим за личния опит. Българи в чужбина живеят при наем значително по-висок от този, който ти плащаш. Е, да - не познавам такива семейства, в които само едния член работи (не и сред емигрантите, иначе дневното време през седмицата в местния mall се казват hi-tech's wife hour). И като решат да се връщат в България успяват със спетяванията да си купят апартамент(въпреки скока на цените на жилища). При това - без да са работили високо платена работа, някак успяват в срок от 4-5 години. А тези, които аз познавам, са учили и език първата половин или една година. Ти направи сметка.

И в чужбина не е розово. Но стандарта на живот е по-висок. Попътувай, виж как живеят хората, кажи някоя байганьовска реплика - че каквото там има, има и в България, и се върни. В къщи винаги е сладко, за това и пътувам всяка година. Но усещането за уют и сантиментите не смаляват разликите. А основната разлика не е във финансовото положение. Тя е в свободата, до която се домогваш на Запад. Или сигурността. Или чистотата. Ей, такива - дребни неща, ама осезаеми.

ПП. При теб може и да има подобрение - в посока догонване на Запада. (между другото и при мен ще става по-добре, но не това е темата на разговор). Знаеш ли една разлика - тези, които са с два паспорта могат да изберат къде им е по-добре да живеят. Тези, които в момента работят в чужбина, дори и без получено гражданство, имат същия избор, защото са се доказали в чужда държава.
Радвам се, че си успял. Пожелавам ти го и за напред. Просто знай, че ти, пък дори и да прибавим роднините и приятелите ти, не сте България!



Тема Re: Може бинови [re: jamie]  
Автор Coн4eтo-тapиpиpaм (бърборка)
Публикувано29.08.05 01:37



"Изключение съм - друг път." - Не си ли изключение по отношение декларирането на реален доход и плащане на пълен данък?@?!&? Да не излезне тогава, че статистиките са верни



Тема Jamie,нови [re: jamie]  
Авторhmm (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 03:34



за Лондон не зная, но мога да ти опиша картинката в УСА.
Добър програмист в средния запад получава $60-80к год. заплата + 20-30к премии. Не е проблем да се гледа 4 членно семейство без на жената да и се налага да работи.

Данъците и отдръжките са около 30%. ДДС е 6%.

Храната магазина е на цени като в Метро-София. Ресторантите са доста по скъпи. 30$ смека на човек в приличен ресторант.
Алкохола е по-скъп. Черно Джони - 48$, Джак Даниелс (Олд 7) 750мл - 26$.
Хубавите вина почват от 18$. (Австралииски и Южно-Афр) Френските, които стават за пиене са над 50$.

Страндартната нова къща в прилично предградие - $200к (4 стаи, 2.5 бани, 1/2 акъра двор = към 2 дка) . Това е средния запад. В Калифорния и Източното краибрежие цените са по-драстични).

Субару-Форестер 2005 - $25к, Хонда Сивик 2005 - $14к

Почивка на море - на Флорида - 2-4к, на Хаваите 6-7к, на Карибите - 2-3к

Лихвите по заемите сега са 5-6%.

За около 7-8 год излизаш на чисто без да се лишаваш. В банката държиш 5-10к за екстрени ситуации.

Съвсем нормално е да нямаш спестени пари в наличност след 5та година.
Стойността на къщата се увеличава с 8-10% всяка година - противно на моята логика, но според умните глави тука принципа бил че, хората се опитват да избият лихвите, когато продават. Има и друг момент - за това време ти порастваш в службата съответно и приходите.

Аиде със здраве и не се пени толкова и от 2те страни на оградата си предимства и недостаръци. За мен лично тука в момента ми изглежда по-добре сравнено със София от дек 1997, май-юни 1999 и юни 2004.



Тема Re: За "робите" и "свободните" и т.н.нови [re: иcтинaтa]  
АвторBcичkи (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 06:49



Всички сте си имали пари в чужбина, а ? Ама по 20 часа миете чинии. И киснете по форумите за да се правите на велики. Стойте си там. И се заблуждавайте, че нещо правите. Мислете си, че нещо от вас зависи. И лично аз си имам кинти. И боли оная работа за вас.



Тема Re: Може бинови [re: Coн4eтo-тapиpиpaм]  
Автор jamie (пристрастен)
Публикувано29.08.05 10:05



Много ми е интересно как тия които се връщат в България ще си купят апартамент със спестените си пари. Би трябвало да спестят 60 000 Евро поне - или да живеят някъде в глухата провинция (или може би на 40 м2). Това просто значи за 4 години твърдо 15 000 Евро - хайде посмали малко :-)

ПП: Както вече казах (май и на теб започна да ти звучи познато а ?) излизал съм, пътувал съм, имал съм и избора да остана. За "Бай Ганьото" смятам че е автогол за теб. Тия с двата паспорта са постъпили доста разумно - самичка се запитай защо си пазят българското гражданство и дали е само от сантиментални подбуди. Абсолютно си права - догонване е. За свободите - да имаш да вземаш ;-) Особено в сравнение с Щатско.

Редактирано от jamie на 29.08.05 10:13.



Тема Re: Може бинови [re: Coн4eтo-тapиpиpaм]  
Автор jamie (пристрастен)
Публикувано29.08.05 10:07



Не.
И тенденцията е все повече доходите да излизат на светло - особено след отварянето на банковата система в посока кредити за гражданите.



Тема Re: Jamie,нови [re: hmm]  
Автор jamie (пристрастен)
Публикувано29.08.05 10:12




Ето ти едно не чак толкова розово положение. Имам 2-ма приятели в щатите - програмисти. Единия случайно е в Майкрософт. Започнаха на 40 000 годишно - този в Майкрософт може и да е нагоре но другия (с който поддържам по-тесен контакт) си стои на това ниво. Самичка можеш да си сметнеш колко му остава след облагане - сега е с неработеща жена, тъща и две малки дъщери - на въпроса ми защо не си купи къща той просто отговори че трябва да работи само за нея доживот...
Дал си по принцип вярна статистика. За заплати на т.нар. 'senior' кадри. Колко от емигрантите са с подобен статус ? Има ли изобщо такива ?

ПП: В сметките не си включил например застраховките за кола (а те са доста интересни суми). И не се пеня - на мен са хукнали да ми доказват - аз живея в това което описвате и виждам реалността различна от това което сте видели преди 10 години.



Тема Re: О да,нови [re: istinata]  
Автор jamie (пристрастен)
Публикувано29.08.05 10:18



Вие в чужбина така или иначе нямате право и да гласувате (99%) - така че сте добре не защото сте определили кой да е на власт а защото сте наготово :-)
Има причина за недоволство относно ситуацията в България. И е нормално да не ни харесва - когато едни и същи само сменят боята за да останат на влас (т.е. да присвояват по-лесно).

ПП: Аз не помня много от комунизма - да не би ти да си дърта шушумига от онези времена и да си изпърхал навън при първия удобен случай ?



Тема Re: Може бинови [re: jamie]  
Автор Coн4eтo-тapиpиpaм (бърборка)
Публикувано29.08.05 10:55



Може и да ти е интересно, но това е положението - пари се спестяват. А познатите, за които ти дадох пример имаха апартамент в София - 70 кв. м. Продадоха го и си купиха просто по-голям (4-ри стаен, не му знам квадратурата на новия, откакто се върнаха не подържаме връзка). Т.е. половината сума са събрали. Друг е въпроса дали в България щяха да успеят. До тук за тях, не ми е приятно да обсъждам хора, без съгласието им да им раздухвам историята. Между другото има доста като тях - работили в чужбина и се върнали с пари поне за апартамент. Виж форума на all.bg, там дори има такава тема - влагане в жилища в България.
60 000 $ е сума, която програмист (без опит) събира за 4 години. Е, вярно, има разлика между евро и долар, но тук апартаментите са с цени в долари (неофициално). Апартаментите започват от 200 000$. Значи, за да теглиш кредит при изгодни условия, ти е необходима половината сума в наличност. Да кажем, че същия този програмист иска апартамент на стойност около 280 000$. Има да събира. И като тегли кредит - пак ще го изплаща до живот. А и след години ще поиска по-голямо жилище - ще се ожени или нещо такова. Като имаш кредит на главата си, плащаш всеки месец 1000-2000 $. За това гледат да не останат на улицата, т.е. без работа. Това и в България ще стане - нищо, че засега е страната с най-много собственици на жилища (тук преувеличавам, нямам статистика, но са си доста).
И все пак си позволяват екскурзия в чужбина всяка година или веднъж на 2 години. Колко българи пътуват?
Тази австралийка, която е събрала 2000$ - сигурна съм, че и тя плаща някакви кредити, иначе сумата би била различна!
За паспортите - всички в чужбина си запазват българското гражданство. И аз съм с двойно гражданство! Познавам такива, които са емигрирали '48 година - и те си имат бг гражданство!
Някъде писа, че съм емигрирала по"жанско" - не е вярно. Младичка съм. По "жанско" бях ученичка. Емигрирах по времето на "вЕрвайте ми", ама преди да се избере червен президент. Точно след месец става 3 години от както съм тук.
А за свободата - нямаш и идея за какво говоря. Тук се спазват човешките права и си има закони и ясни граници. Знаеш какво ти е позволено и какво-не, което е заради това, че твоята свобода не трябва да пречи на свободата на другите. Това, че в България можеш да псуваш в 3 през нощта, не е свобода. Хайде помисли дали хомосексуалните имат свобода. Защото аз предпочитем да живея в общество, в което и тези, дето не са като мен, имат свободи като моите.



Тема Re: Може бинови [re: Coн4eтo-тapиpиpaм]  
Автор jamie (пристрастен)
Публикувано29.08.05 11:15



Още малко и ще ми кажеш че в България хомосексуалните са преследвани - хехе ;-) Варно че не е Амстердам но и не е Чичо Томовата колибка.
Програмист без опит ще събере 60 000 $ за 4 години ама "друг път". Може - ако се свре като плъх само да бачка и да пести, ако не си купи кола, ако живее като скот. Програмиста без опит няма да докара над тия 40 000 годишно (бруто) - ще е късметлия и толкова да му дадат.

ПП: Мисля че започваш здраво да послъгваш - сега това с апартамента от покупка стана "замяна за по-голям с доплащане". Само да те светна - честа практика е и сред живеещите тук.

ППП: Права си - нямам и идея за свободата. Аз не съм си подавал носа навън - седя си у наше село и така - само ти си виждала големия шарен свят и сега може да ми пишеш глупости - а я ке ти вЕрвам :-)




Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.