Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:17 08.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Къде и как ще посрещнете новата година ?нови  
Автор Mr.N ()
Публикувано05.12.04 11:18



Здравейте, по нашенски обичай ли ще празнувате,или ще бъде по начин по който се празнува в страните,където сте? Пазите ли българските традиции или наблягате вече на тези от там където живеете?

Aim high and roam free


Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ? [re: Mr.N]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано05.12.04 13:13



Тук става дума повече за ядене: На Бъдни вечер си празнуваме по нашенски -- постни манджи нечетен брой, питка с паричка, нераздигната маса -- пропускаме прекадяването на къщата и стоката. На Коледа -- не, защото ако заколим прасе в двора ще ни съдят за нарушаване на санитарните изисквания и обществения ред. В месарниците и другите магазини свинското не става и затова караме по модата, дошла не знам откъде -- пуйка (в нашия случай по-мъничка, че много хартисва, с кисело зеле). Ако намеря нормално свинско (почти невъзможно освен с контрабанда), правя на Коледа винаги тепси-кебап с праз, зеле и ориз. За Нова Година няма толкова какво да се спазва, освен баницата с късмети. Дядо Мраз, разбира се, отдавна е пенсиониран. Тук по Нова Година мирише на мекици, защото народа прави в големи количества едни топки, пържени в много мазнина като понички. Напоследък и ние почнахме да се присламчваме на тези топки, но вкъщи такова нещо не се прави.

Определено не участваме в другата мания на тукашния консуматор -- поради липса на достатъчно толерирани от тукашната култура възможности да си покаже благосъстоянието, за Нова Година тукашният бюргер се запасява с тонове фойерверки и посред нощ почва едно гърмене, едни илюминации. След Нова Година събират червените хартии от фойерверките по улицата -- обществена инициатива. Пред някои къщи уличната настилка не се вижда под дебел пласт фойерверкни наслагвания.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ?нови [re: Eдин]  
Автор Mr.N ()
Публикувано05.12.04 13:41



Тук свинското е много добро,само дето няма сланинка, каквато си я знаем от Бг-дебела. А особено нарязана на лентички,препечена на огъня,с много вино,си е нещо специално. Иначе за пържените топки,и аз ги знам. По принцип тук Коледа е по-големият празник ,докато при нас бе Новата Година ( в Бг преди ) Иначе кое ми харесва тук е че украсяват градините си с лампички-слагат ги по дърветата,храстите,по фасадите на къщите,по оградите , и ги нареждат във формата на Дядо Мраз със шейната и елените,както и в други форми,вечер е страхотна гледка- всяка къща осветена .

Aim high and roam free


Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ?нови [re: Mr.N]  
Авторlma (Нерегистриран)
Публикувано05.12.04 14:18



mesoto e bez slanina no prodavat edno tlasto meso - poveche slanina s ivichki meso, koeto kato go zapechesh stava kato nashte prajki



Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ?нови [re: Mr.N]  
Автор dma (irq)
Публикувано05.12.04 14:26



На Бъдни вечер от много отдавна не спазваме традицията, защото сме само двама и единия от нас не е никак, ама никак по подобни инициативи. Коледна елха не се украсява, защото няма място, а и кучето би си направило прелестна закуска от нея .

На самата Коледа вече всичко е организирано по тукашен обичай - няколко месеца по-рано. В 12:00 трябва да сме в родителското тяло (добре че не ходим вече при баби, дядовци, че там беше ад) носейки подаръците. Тази година поне няма да има големи ексцесии с подаръците, та няма да ми се налага да прекарвам дни по магазините, дейност която ненавиждам. Едно е сигурно, както всяка година, ще ядем аспержи с "пяна" от сомо гарнирано с лимон и мини-домати, а после роти и накрая тирамису. По-гадно нещо от антрето не съм яла през живота си може би, ама за мой ужас в местната част от семейството, възражения относно менюто са неприемливи . Е, аз успявам да пробутам аспержите на свкъра, ама това не променя неприятното чувство от вида им в чинията ми.

Преди да се яде се отварят подаръците, всеки се прави на приятно изненадан. След яденето всички си заминават по домовете, а ние двамата с мъжа сме доволни, че поредния неприятен семеен празник е минал.

На Нова година ще е по-друго, там ще сме само с родителското тяло сигурно, а може и с някой колега или някой друг българин, но ще е по-неформално и естествено по-приятно.

Това е горе-долу, откакто съм тук намразих "семейните" празници .

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ?нови [re: dma]  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано05.12.04 17:10



Аз затова предпочитам Коледна ваканция на остров в южните морета. Агенциите предлагат оферти и не е много скъпо, а си струва да се разтовариш.
Когато искам да сготвя свинско, купувам врат, нарязвам го на по-дебели парчета и готово!
Kirchberg ми харесва.



Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ?нови [re: няkoя cи]  
Автор dma (irq)
Публикувано05.12.04 18:11



То и такива ваканции не можем да направим, защото не мога да оставя на никой кучето и да съм спокойна. Той е малко специален, та.. Абе май ще си търпя стандартните празници. Навремето ми казваха, е като се жениш, не се жениш само за един човек, а за цялото му семейство. Сега ще си търпя .

Какво ти хареса в Киршберг (или както местните казват Киъшбиъш), то там няма много? Да ти кажа честно, за сефте някой казва нещо за тази част от града . По принцип се говори за старинния център или селата с крепостите.

P.S Аз мразя сланина, така че хора не мога да ви помогна. За сметка на това, намерих велика Лютеница направена за немския пазар. Свинското тук си е нормално, не че аз съм голям специалист.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ?нови [re: dma]  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано05.12.04 18:44



Всеки стар европейски град има сходна атмосфера, разликата идва от географското разположение - крайбрежен, по хълмове, около река и т.н. Разположението на твоя град малко ми напомня Велико Търново. А Kirchberg ми харесва, защото предпочитам модерна футуристична архитектура.



Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ?нови [re: няkoя cи]  
Автор dma (irq)
Публикувано05.12.04 19:02



Да, някаква странна смесица между Велико Търново и Пловдив. А Киршберг .. тепърва стоят там, дано да го направят добре.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: Къде и как ще посрещнете новата година ? [re: Eдин]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано06.12.04 11:22



В какъв смисъл свинското по магазините не става?

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.