Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:26 13.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Ще обясни ли някой защо  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано19.11.04 14:37



чешка държавна фирма приватизира българска държавна фирма?





Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: няkoя cи]  
Автор geminarius (beauty fool)
Публикувано19.11.04 17:21



А защо италианците приватизираха Булбанк?

* Bacteria is sometimes the only culture some people have. *


Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: geminarius]  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано19.11.04 17:41



Уно кредито е частна банка, така че смисълът на приватизацията /от "private''/ не е променен.



Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: няkoя cи]  
Автор dma (irq)
Публикувано19.11.04 19:08



Ами по същата причина, поради която френските France Telecom, EDF и т.н. държавни фирми купуват в другите държави - просто трябва да се изчакат (2008-ма година май беше) последните напъни на приватизацията в ЕС. Не че виждам нещо лошо в подобни покупки, стига фирмата "купувач" да не е монопол в държавата си и да не получава държавни субсидии (това последното би минало пред съд), защото не би било лоялна конкуренция.

Така де.. не знам конкретния случай, защо ли пиша?

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: dma]  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано19.11.04 21:14



Не е лошо, наистина. Но до скоро с бившата Чехословакия бяхме заедно, по едно и също време започнахме промените. При нас държавата е съсипана и гледа как да се освободи от собствеността даже в структуроопределящите отрасли /които според мен трябва да са държавни/, а виж държавата на старите ни приятели какво прави.



Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: няkoя cи]  
Автор dma (irq)
Публикувано19.11.04 23:43



Аз не мисля, че сме били на едно ниво. Сети се за дозата съветско влияние върху България и Румъния и тази върху държавите от Ц. Европа. Като се замисли човек, не е учудващо, че и ние и румънците имахме, а и сега имаме известна доза, проблеми с преодоляването на комунистическото минало. Реално нашите промени започнаха `97г, а чешките мнооого по-рано.

Колкото до освобождаването, това няма много общо със състоянието на фирмите. Казвам го в смисъл, че дори една фирма да е печеливша, се приема, че е по-добре да бъде приватизирана. Изключваме изискванията на ЕС. Просто не е работа на държавата да се меси прекалено много във фирмени дела. Тя трябва да контролира един вид атмосферата, или с други думи правилата, в които се развива бизнеса. Ако се ориентираме към по-европейски модел, то тя би контролирала и гарантирала достъпа на хората до нужните за тях услуги и толкова.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: dma]  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 00:54



Не съм казвала, че сме били на едно ниво, а че бяхме заедно, т.е. в една система, която сменихме едновременно, защото ''Пражка пролет" имаше само морален ефект.
Застъпваш тезата, че "държавата е лош стопанин". Зависи от държавата. Бях удивена каква голяма част от икономиката в преуспяваща Австрия е в държавния сектор. От кога зачестиха ж.п. катастрофите във Великобритания? - След приватизацията на железниците, тогава се покачиха и цените на билетите.
Във всички напреднали европейски държави има голям държавен сектор в икономиката, държавата има механизми да регулира структуроопределящите отрасли. И колкото е по-напред тази държава, толкова по-силна е тази регулация, например в Скандинавия. По този въпрос има много икономически теории, и аз съм привърженик на Кейнсинианската. Останалото е див бангладешки капитализъм, какъвто се прилага у нас.
Извинявай, но точно в сферата на услугите не е работа на държавата да се намесва и обикновено тя не го прави.



Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: няkoя cи]  
Автор dma (irq)
Публикувано20.11.04 10:47



Никой не е казал, че държавата е задължително лош собственик. Тук става въпрос, че държавата грижейки се за толкова много фирми, задължително губи пари, с други думи не печели. Една умна приватизация би донесла пари на държавата от самата продажба и би спряла ежегодната загуба на пари. Тези фирми за които говориш, в голямата си част са били доскоро или още са, монополисти. Точно в монопола се крие привидният им успех. В момента в който се отвори пазара, а той трябва да се отвори във всяка една държава до 2008-ма, има само няколко изключения, тези фирми ще отидат на кино и ще се наложи държавата отново да налива пари в тях. Тя дори това няма да може да прави, защото ще е нелоялна конкуренция. Давам ти за пример EDF, те се възползват, че пазарът в някои други държави е вече отворен, а те са все още държавен монопол във Франция - с други думи гърба им е покрит, за да купуват фирми извън Франция. Това е абсолютно нелоялно и пречи на бизнеса според моите скромни познания.

Та с две думи, лесно е да си печеливш като си държавен монопол, ама дали това ще продължи и дали е добре за консуматорите - трудно някой ще ме убеди, че подобна ситуация е в интерес на хората. Определено чакам с нетърпение моментът, в който P&T Luxembourg ще си пусне монопола и ще мога да им покажа една конфигурация от пръсти с преобладаващ среден .

Колкото до Британските ЖП линии, това че една приватизационна сделка се е показала кофти избор, не значи, че трябва да се изхвърли на боклука цялата политика на приватизиране. Тази сделка има и подводни камъни, които левите във Франция, които използват постоянно този пример, забравят удобно да споменат - положението на ЖП отрасъла е бил в много тежко състояние преди приватизацията.

А колкото за регулацията, не е нужно държавата да е мажоритарна във фирмата, за да има контрол над нея. Точно това е идеята ми, трябва да се приватизира с нужните outils за регулация и контрол. Не е като да няма такива възможности.

В отговор на:

Извинявай, но точно в сферата на услугите не е работа на държавата да се намесва и обикновено тя не го прави.




Аз пък си мислех, че е важно държавата да гарантира service publique .

There's no place like 127.0.0.1

Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: dma]  
Авторняkoя cи (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 12:43



Накратко, защото в уикенда ще отсъствам.
Говорим за различни неща. Държавата не обгрижва никакви фирми. Говоря за СТРУКТУРООПРЕДЕЛЯЩИ ОТРАСЛИ, където културната /икономически и социално/ държава въвежда регулационни механизми.
Това се отнася и за приватизацията на енергоразпределителните дружества, за които посочих линк. Тук дори термина ''приватизация'' е неуместен, защото CEZ не е private, а държавна компания. Сделката е признание, че българската държава просто не работи.
Що се отнася до услугите - говорихме на икономическа тема, и естествено не е ставало въпрос за service publique, а за тези услуги, които дори бай Тошо освободи с Указ 56.
Приятна почивка на теб и семейството ти!



Тема Re: Ще обясни ли някой защонови [re: няkoя cи]  
Автор dma (irq)
Публикувано20.11.04 13:19



Първо да ти пожелая приятен уикенд и на теб и на твоето семейство. Аз ще пиша, а ти когато можеш отговори.

Макар че сега като се замисля, прекалено ме мързи да пиша и не знам какво . Оттеглям се с наведено чело .

There's no place like 127.0.0.1



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.