Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:50 28.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Чететенови  
АвторKM (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 11:04



Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи. Твърде много обикнах българския род и отечество и много труд употребих да събирам от различни книги и истории, докато събрах и обединих историята на българския род в тая книжчица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество и обичате да знете за своя род и език. Преписвайте тая историйца и платете,нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне!
Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и mрочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език, както и за това подред написах в тая история. И за това бъларите имат свидетелство от много истории, защото всичко е истина за българите, както вече и споменах.
Но поради що ти, глупави човече, се срамуваш от своя род и се влачиш по чужд език? Но, рече, гърците са по-мъдри и по-културни, а българите са прости и глупави и нямат изтънчени думи. Затова, казва, по-добре да се присъединим към гърците. Но виж, неразумни, от гърците има много народи по-мъдри и по-славни. Оставя ли някой грък своя език и учение и род, както ти, безумни, оставяш и нямаш никакви придобивки от гръцката мъдрост и изтънченост? Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език! По-добра е българската простота и незлобливост. Простите българи в своя дом приемат и гощават всекиго и даряват милостина на ония, които просят от тях. А мъдрите и културни (гърци) никак не правят това, но и отнемат от простите и грабят несправедливо и повече грях, а не полза ще получат от своята мъдрост и култура. Или се срамуваш от своя род и език пред учените и търговците и славните на земята, защото българите са прости и няма от тях много търговци и грамотни, и вещи, и знаменити на земята в днешно време, но повечето от тях са прости орачи, копачи, овчари и прости занаятчии? Аз ще ти отговоря накратко за това.От Адама до Давида и праведния Йоаким, Йосиф годеник (на света Богородица), колкото праведни и свети пророци и патриарси имаше и се нарекоха велики на земята и пред бога, никой от тях не беше търговец или прехитър и горделив човек, както сегашните хитреци които ти имаш на почит и им се чудиш и се влачиш по техния език и обичай. Но всички тия праведни праотци са били земеделци и овчари и били богати с добитък и земни плодове, и били прости и незлобливи на земята. И самият Христос слезе и заживя в дома на простия и бедния Йосиф. Виж как бог обича повече простите и незлобливи орачи и овчари и най-първо тях е възлюбил и прославил на земята, а ти се срамуваш, защото българите са прости и неизкусни, и овчари, и орачи, оставяш своя род и език, хвалиш чуждия език и се влачиш по техния обичай.
Аз видях, че много българи постъпват така и отиват по чужди език и обичай, а своя хулят. Затова тук написах за ония отцеругатели, които не обичат своя род и език; а за вас,



Тема Re: ??нови [re: KM]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 11:13



Нещо не можах да схвана поредния ти патриотичен изблик



Тема Re: ??нови [re: Scott]  
АвторKM (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 11:35



Пич,като не си разбрал, по добре си трай.
Знаеш ли кой го е писал това?



Тема Re: ??нови [re: KM]  
Автор dma (irq)
Публикувано15.09.04 11:46



"Пич", да не си мислиш, че патки пасем и не знаем кой цитираш? Не че нещо, ама това се учи от всеки един българин. Не е кой знае какъв признак на начетеност и героичност да направиш copy-paste.

Въпросът е, за чий цитираш Паисий в този клуб?

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: ??нови [re: dma]  
АвторKM (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 11:59



Да,ама ето че някои не знаят.Защо издаде гатанката?
А и с копи - пействането нищо не парадирам,само напомням.



Тема Re: ?? [re: KM]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 12:13



Питаш ли ме кой го е написал или гъделичкаш собственото си самочувствие колко си начетен? Наистина не разбрах какво точно искаш да кажеш. Доколкото си спомням ти беше доволен от живота си, приятелите ти също бяха добре. Какъв ти е проблема? Успокояваш собствената си съвест, че правиш нещо за доброто на България ли? Ако наистина искаш да направиш нещо добро върви работи, а не си губи времето с 'предатели' като нас.



Тема Ама много си срамежлив:))) [re: Scott]  
АвторKM (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 12:28




Я ми покажи къде съм казал "предатели"?
Да, начетен съм- чета много книги. Съвестта ми е спокойна и не се нуждае от " успокоение"
Защо толкова се засегнахте от написаното?!



Тема Re: Ама много си срамежлив:))) [re: KM]  
АвторMитpe (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 12:33



И пак не отговори на въпроса - каква е причината да пуснеш този постинг? Отец Паисий е имал причина да го напише на времето, сега времената са малко по други.
Или си решил да заместиш яна?



Тема Re: Ама много си срамежлив:))) [re: KM]  
АвторCцoтт (Нерегистриран)
Публикувано15.09.04 12:34



Хубаво е че четеш много книги. Обясни обаче на мен по-непросветения какво искаше да кажеш с първоначалната си 'изхвърляция'. Май и на теб не ти е ясно.
А за засягането - да човешката простотия винаги ме дразни.



Тема Re: ?? [re: KM]  
Автор dma (irq)
Публикувано15.09.04 12:35



Е то ама че гатанка.. Мен лично това ме ядоса, а не ми е напомнило нищо. Адски ме дразни като започват да ми дават акъли за българщината. Може би затова и реагирах по-остро.

Все тая..

There's no place like 127.0.0.1



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.