Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:48 04.07.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Hei Balgari v NL  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 11:31



kade hodite na pochivka - izkluchvam bg - tova e iasno



Тема Hei Lina v NLнови [re: Lina]  
Автор пeпo (без титла)
Публикувано02.07.04 12:22



ми що я изключваш, аз примерно ходя там през отпуската. Ето, значи пак съм изключен, безобразие!

Дишайте дълбоко, Вие сте развълнуванa!


Тема Re: Hei Lina v NLнови [re: пeпo]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано02.07.04 13:23



Предполагам, тя иска да попита дали ходим някъде другаде, освен в България. Аз лично само в България съм ходил досега.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Hei Lina v NLнови [re: lvayloNL]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 14:19



da tochno tova imam predvid



Тема Re: Hei Lina v NLнови [re: пeпo]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 14:19



eh, pepo, ne si izlkluchen! to e iasno che vseki si hodi v bg prez vakanziata.
vaprosa e kade na drugo miasto ste pochivali.



Тема Re: Hei Balgari v NLнови [re: Lina]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано02.07.04 14:39



А защо питаш?

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Щонови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 14:53



толкоз срамежливо?

Препратка към другите теми - знаеш ли колко малко Нидерландци са ходили на това екзотично място?



Тема Re: Hei Balgari v NLнови [re: Eдин]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 14:58



da obmenim opit i info.
az strashno obicham da patuvam.



Тема Re: Щонови [re: aз]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 15:02



bg li imash predvid?
edin mi razkazvashe kak hodil tam, ne mu pritignal bagaja na letishteto, posle v edin skap restorant v sofia mu servirali vmirisan haiver i toi go varnal , posle ial edna chorba i poluchil raztroistvo....

poznavam i drugi koito sa hodili - dori edna jena si beshe obliakla edno folklorno balgarsko eleche.

a edni drugi mi razkazvaha za korekomskoto vreme.



Тема Анови [re: Lina]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 15:53



оня един пита ли го защо не си е получил багажа? Бас държа, че я Нидерландските труженици или някой трудолюбив Германец/Австриец/Швейцарец (бих добавил Унгарец/Чех, ама те не пътуват с тях) го е прецакал?

Ти правиш ли си труда да върнеш олетите чашки кафе дето ти ги сервират навсякъде? Аз вече не.

Вмирисан хайвер - ами за тази цена - толкоз. Дали в Хол. си поръчва хайвер в ресторант? Според мен нещо се е изхврлил. Не, че такова нещо е прецедент, ама...

И тнт.



Тема Re: Hei Balgari v NLнови [re: Lina]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано02.07.04 16:02



Ами питай по-конкретно. Да каже всеки къде е ходил не е нито опит, нито 'инфо'

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Щонови [re: Lina]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано02.07.04 16:03



Да разбирам ли, че само за негативни преживявания на холандци в България си чувала? Щото ако е така, трябва да играеш в някаква лотария -- такъв късмет малко хора имат.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Hei Balgari v NLнови [re: Lina]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 18:22



V bg



Тема Re: Щонови [re: Eдин]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 21:38



ne samo negativni. nali ti kazah che edna jena noseshe bg folklorno eleche na edna ofitzialna vecheria i govoreshe mnogo hubavo za bg.

vsichki kazvat che mnogo im haresalo.

a tova che niakoi poluchil razstroistvo ne zanchi che ne mu e haresalo prebivavaneto.

az naprimer kato biah vednaj v shveitzaria iadoh niakava riba i prez noshta takova povrashtane padna, napravo edva ne pripadnah, mnogo gadno beshe , no ne moga da kaja che izkarah losho i che darjavata e losha



Тема Re: Анови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано03.07.04 00:07



Е, ама че заяждане правиш. Значи всички други са виновни, само служителите в България са съвършенни.
Виждаш ли каква е разликата между нас, българите, и тези холандци. Ние отказваме да си връщаме чашата изцапана с кафе, защото ни е омръзнало и не искаме да си правим труда. Така ли се прави гражданско общество? Как ще научим продаващите кафе, че не ни е приятно да ни е изцапана чашката? Като ги плюем по форумите ли?
И какво общо има дали в Холандия си поръчват хайвер? Дай заради това да им сервираме развален ли? Ти ако имаш заведение така ли ще правиш? Ако някой ти се оплаче от развалено ядене така ли ще му отговориш :"Абе, ти в твойта страна да не ядеш по-хувао ядене, че тук искаш"?
Ние сме туристическа държава и трябва да угаждаме максимално на гостите, ако искаме техните пари.
И за да не се нахвърлиш върху мен ще ти кажа, че от 80 души имам 2 колеги, които са били в България и са останали много доволни. Колежката е изкарала медения си месец в България. Ама явно не са срещали хора като теб

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: А - малко off-topicнови [re: lvayloNL]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано03.07.04 00:31



Предполагам АЗ имаше предвид олетите чашки в холандските кафета.
Прав си за туристическата държава, обаче забравяш една много важна черта на българина - да знае всичко. Скоро говорих с един познат, който е бил в България повече от 3 г. по програмата PHARE. Та той ми каза, че това най-много го е дразнило винаги, обяснява нещо, а отговора е от рода на 'акъл не ми давай, по-добре ми дай пари'. Няма никакво усещане, 'скубят се туристите' и всеки зает в тази област очаква да забогатее за един сезон. Единствено ниските (засега) цени и хубавата природа все още привличат туристи.
P.S. Не забравяй че колежката ти е била на меден месец



Тема Re: А - малко off-topicнови [re: Scott]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 11:03



Вярно е, че е била на меден месец.
Чете ли за напусналите шведки в Несебър? Такива работи имах предвид.
Ние не можем да кажем на шведките:"Ами и вие си имате проблеми със собствеността на хотелите и с яките мъжаги". Щом им искаме парите, трябва да направим всичко възможно да се чувстват добре.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Споко!нови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 11:53



Подозирам, че не аз, а Нидерландеца се е опитвал да насади/сподели мнението, че нашите на летището са осрали работата, а не туземците на Схипхол.
Дори да не се е опитвал да го насади/сподели (което само подозирам), сигурен съм, че с това убеждение ще си умре.
И като Българин, това не ме кефи.

За чашката съгласен съм, но друга ми беше думата. Нещо като по-горното...

Абе и Нидерландия е туристическа... А онуй за хайвера и развалата - пак във връзка с Нидерлндското самочувствие у Бг... И никога, не забравям за нашите кирливи ризи, щото то си е ясно само като се види.

Не бе не - и аз имам познати с много хубави спомени от БГ. Даже никой не е споделил лоши... ама и що ли пък за това да се нахвърлям върху теб?!
Пък само да ти кажа - ако мене срещнат - много доволни ще останат! И ще умрат с отворени очи



Тема Аха,нови [re: Scott]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 11:54



това за един сезон - милионер ни е*-ва майката...
Ама какво да се прави - имаме светлия пример на плеяда политици и почти никакъв опит...



Тема Re: Споко!нови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 12:04



Така си е. Може наистина холандеца да е убеден, че проблема е в българските митници. Да ти кажа, разбирам го. В смисъл, че ако имаш проблеми с митничарите (да искат подкупи или да се правят на интересни) някак си подсъзнателно приемаш, че и тези, които местят багажа, и те не са стока. Което не е правилно, ама и с мен е така. Така в съзнанието си хвърляш вината на българските товарачи.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема За Холандиянови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 12:19



По въпроса за Холандия - от днес съм я заобичал още повече тази страна. Знаеш ли какво ни се случи.
В събота жена ми с една нейна приятелка тръгнали по магазините. Влезли в един магазин (Blokker) и жена ми купила един панер за хляб за 3 и нещо евро. Отишли на касата, жена ми дала 10 евро, през това време си приказвали с приятелката, взели си панера и излезли. После влезли в един друг магазин, жена ми бърка в джоба и очаква да намери 6 и нещо, рестото от панера, обаче нищо. Чак тогава се сетила, че забравила да си вземе рестото. Върнала се в магазина и обяснила каква е работата. Те и казали, че не могат да и върнат парите в момента (все пак нямала доказателство, че не си е взела рестото, можела е да го изхарчи през това време), обаче в понеделник (днес) щели да засекат касата и ако намерят разлика, да и върнат рестото. И наистина - днес (понеделник) и се обадиха да отиде да си вземе рестото.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: За Холандиянови [re: lvayloNL]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано05.07.04 12:49



Ей това си е то -- позитивно мислене и всеобща любвеобилност. Аз на твое място не бих залюбвал просто така цялата Холандия, защото поглеж съм станал върл националист, а оттам до шовинизма и нацизма пътят не е никак дълъг. Връщали са ми забравени пари и в България и са ме лъгали с рестото нагло и в Холандия.

В случая бих си направил извода, че културата на обслужването в Блокер е на необходимото ниво, за да ходя да пазарувам там и друг път. Това си е така -- в сравнение с други подобни магазини, в Блокер нещата са много по-наред.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: За Холандиянови [re: Eдин]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 12:55



Е, точно и аз това имах предвид. Не се хващай за думите.
Не съм я заобичал повече или по-малко. Просто беше приятна случка.
Иначе досега не ми се е случвало да ми върнат ресто в България или да ме излъжат в Холандия.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: За Холандиянови [re: lvayloNL]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано05.07.04 14:14



В отговор на:

Иначе досега не ми се е случвало да ми върнат ресто в България или да ме излъжат в Холандия.


Трябва да пробваш по-често. Явно не си имал възможност да събереш достатъчно богат опит.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: За Холандиянови [re: lvayloNL]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 14:32



a na men kakvo mi se sluchi:

kupuvam edna stoka koiato beshe aanbidding. sled 2 sedmitzi otivam v sahstia magazin i vijdam sahtata stoka oshte po-eftina. oplakvam se i mi varnaha razlikata v parite

a chesto mi se sluchva da mi varnat i poveche pari kato resto





Тема Re: Споко!нови [re: aз]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 14:33



otnosno bagaja - ne sam se zadalbochavala da iziazniavam koi vinoven i t.n. no chovekat kaza che na sofia letishte sa mu dali parichno obehsteteni i bagajat mu e pristignal na sledvashtia den.

na men sasto mi zabaviha taka vednaj bagaja kato patuvah za garzia no nikoi ne mi plati obeshtetenie za tova



Тема Re: За Холандиянови [re: Eдин]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 14:34



Кое по-точно да пробвам по-често?

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: За Холандиянови [re: lvayloNL]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано05.07.04 15:12



Парични транзакции в брой в Холандия и в България.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Туканови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 15:20



не съм съгласен.

Мисля си, че Нидерландецът едва ли е имал проблеми с митничарите, а по-скоро онази национална дребнавост и избиване на комплекси...



Тема Re: Туканови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 15:38



Не смятам, че холандците имат по-голяма национална дребнавост или по-големи комплекси от останалите националности.
Виж, ако кажеш същото за французи или американци, мога да се съглася.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Споко!нови [re: Lina]  
Автор dma (irq)
Публикувано05.07.04 16:12



Е то багажи да се "губят" (слагам го в кавички, защото масата се намират в последствие) е редовен номер навсякъде - случва се, няма начин. Паричното обезщетение за загубени багажи се прилага от всички авиолинии.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Подозирам,нови [re: Lina]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 16:37



че не са те разбрали какво всъщност искаш да им кажеш (като напр. помислили са си, че са ти я продали преди час) и един вид да им се махнеш от главата... просто предполагам.



Тема Така е,нови [re: Lina]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 16:38



защото в България дискриминираме Българите.



Тема Оооо,нови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 16:41



и спориш за дребнавост?
- Интегрирай се достатъчно ;
- Твърде добре си го сторил вече .

За комплексите е по-друга история... друг път.



Тема Re: Оооо,нови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 17:11



Не разбрах какво имаш предвид. Ако може да обясниш?
Иначе и аз мога да разкажа разни лоши неща за някои холандци около мен. Ама мога да разкажа и хубави неща.
Едва ли може да се прави извод по някои неща за цяла една нация. Както тук, така и навсякъде има всякакви хора. Някои са дребнави, други не. Някои имат комплекси, други не. Точно затова мисля, че като нации всички народи са повече или по-малко еднакви.
Това е все едно да дадеш определние за българите. Какви са българите? Ами има всякакви.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Подозирам,нови [re: aз]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 18:22



ne viarvam da si tolkova glupav na kolkoto se pravish no opredeleno si zaiadliv.



Тема Моженови [re: Lina]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 18:26



и двете, а може и нито едно.

Що, не разбра ли какво се опитах да ти ОБЯСНЯ?

ПП. нямаше нищо заядливо между другото... ако така си мислиш, значи си предубедена.



Тема Занови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 18:29



кое?

За дребнавостта - ами тя е навсякъде - дълбоко вкоренена в душите им. Хайде сега не ми разправяй, че не си я виждал.

За комплексите - казах ти - трудно е да обясня сега. Но и ти си прав, че (почити) всички ги имат.



Тема Re: Занови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано05.07.04 20:23



Не съм казал, че имат комплекси. Казах, че това винаги зависи от човека, а не от националността.
Колкото те са дребнави или с комплекси, толкова са и останалите народи.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Занови [re: aз]  
Автор chinchilla (гризана)
Публикувано05.07.04 22:24



И аз си мисля, че са дребнави. Свила им се е душицата за всичко.
Пък да не говорим как се е отразило това на психиката им, особено когато става въпрос за пари.

Пример от последната събота.
Един пич се обажда, че са наели лодка за 8 (!)човека.
Днес гледам и не мога да повярвам на очите си. На снимките лодка за 3 човека, 4 - не повече. Болката за умиране е бил наема от 70 евро за деня. То и затова някак естествено се разрастнала в очите им и лодката. Така са изчислили хората: 8 човека, по около 10 евро на човек. Повече от това си е жива драма. Та понеже не се събрали повече от 3-ма се наложило да си разделят по 25 евро на човек. И този човек днес цял ден е примирал колко са се изръсили. Това бил лайт мотивът на деня. Иначе и тримата не са за оплакване финансово, а преживяването си е преживяваване за цял живот. Ама ей на. Кой ти мисли за преживявания, когато си се прецакал с 15 евро над това, което си мислил да дадеш.

Пък двете филийки с мономолекулния слой сирене - да не го споменавам ...
Както казваше баба ми : "Като попросили". И то за себе си.

Да не говорим, че и по-филмите често има някой майтап с тяхната "пестеливост", да го наречем с техни думи. Например онзи за "Dutch date". т.е.50/50 сметката с гаджето. Та не сме само ние българите , които забелязват разни холандски черти. Едва ли са всички такива, но очевидно процента е доста голям.

пъх-пъх-пъх

Редактирано от chinchilla на 05.07.04 22:26.



Тема Но азнови [re: chinchilla]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 11:49



имах предвид по-скоро онова приятно "клетсане" зад гърба ти... и други такива по-скоро "морални" изяви. Не, че съм изключил цицийщината им.



Тема Енови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 11:53



добре, няма да споря с теб. Упорит си, ама нямаш достатъчно плам.

За комплексите - има и национални коплекси. Обикновено присъщи на малките държави (или такива с величаво минало).
За дребнавостта - зависи от хората - 100% съгласен. Но докато в БГ в подобни на оите среди дребнавостта е липсвала, то тука е основно занимание.



Тема Re: Занови [re: aз]  
Авторти (Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 14:43



драга/и аз- ти какво правиш сред тези дребнави и комлексирани хора
аз ако съм, ми да съм избягал някъде , където не са такива



Тема Re: Занови [re: chinchilla]  
Авторти (Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 14:44



ами именно защото имат свити душици, имат пари.
широко скроените по душа българи така и ще си мизеруват.
дъъъъъъъъъъъъъъъълго още.



Тема Е и?нови [re: ти]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 16:56



Май съм объркал, че си от наште...

Та помисли пак кой мизерства - свитите или широко скроените душици ?!



Тема Ех,нови [re: ти]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 16:59



щях да те похваля, ама прочетох и другото ти мнение... що се заяждаш?
Да не ти е чепат стола?



Тема Re: Но азнови [re: aз]  
Автор chinchilla (гризана)
Публикувано06.07.04 20:20



Ама то си е част от системата "да не се прецакам в нищо". Това включва и да държиш на страна другите, и изкривяването им в мисленето за парите, и едната бисквитка...
Но както се казва "На вкус и цвет - товарищи - Нет!"

пъх-пъх-пъх

Редактирано от chinchilla на 06.07.04 20:40.



Тема Re: Е и?нови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано07.07.04 15:48



Зависи какво рабираш под мизерващи. Иначе според мен широко скроените душици мизерстват повече. Виж циганите - те са най-широко скорените хора, които познавам. Те не мислят за следващия ден.
Иначе в пестеливостта не виждам нищо лошо. Напротив. Ние, като средна класа, ако искаме да си купим нещо по-голямо, трябва задължително да спестяваме. И колкото повече спестяваме на месец, толкова по-бързо ще си купим нещото.
Аз гледам да съм по средата. Макар че ако искам да си купя нещо по-голямо, трябва да спестявам. Например последните ми сметки са да си продам колата и да си купя нов "Фокус С Макс". Ако го планувам за след 2 години, това значи, че колата ми тогава ще струва около 7 хиляди най-много. "С Макс"-а е поне 20 000. Това значи, че аз следващите 2 години трябва да спестявам по 541 Евро на месец. Тоест моето спестяване ще е истинско стискане. От най-големите.
Ще кажеш - ами смени си я след 3 години. Тогава ще трябва да спестявам една година повече по 388 на месец, и то ако успея да взема 6000 на сегашната.
От където и да го погледнеш, трябва задължително да се спестява. Колкото повече, толкова по-бързо ще имам нещото. Ако съм изключително стиснат, най-бързо ще го получа.
Колегите ми наоколко не са маниаци на спестяване, ама не живеят нашироко. Единият тях в момента е на 2-седмична почивка в Аляска. Само билета му е 1500 евро. Другия ще ходи ноември на 4 (четири) седмична почивка в Нова Зеландия. А широкоскроения немизерстващ Ивайло само слуша отстрани и цъка с език. И не може да събере пари да иде до Испания поне за една седмица.
Какво да се прави - въпрос на приоритети.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Е и?нови [re: lvayloNL]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано07.07.04 16:17



Примера ти със закупуване на автомобил не е много удачен. Не си длъжен да 'броиш' парите предварително. Смени го веднага на лизинг или кредит, вземи добри пари за сегашната си кола и изплащай по по-малка сума малко повече време. Не ми казвай че в Холандия колите се купуват само в кеш.



Тема Re: Е и?нови [re: Scott]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано07.07.04 16:35



Разбира се, че не, но повечето българи така са научени. Затова не ходят на почивка в Испания, а си купуват нови коли в кеш след няколкогодишно спестяване.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Е и?нови [re: Scott]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано07.07.04 16:35



Значи моята кола струваше 14 000. Аз тогава нямах никакви пари, и взех кредит. Изплатих я за 2 години, обаче си беше зор. Например аз коледни почти не съм видял. Те ни дадат по една допълнителна заплата на Коледа, аз отделя 100 - 200 евро за празника - останалите в колата. И така с всички допълнитени пари. Като си направя равносмека - съм платил някъде около 2000 отгоре, само заради кредита. Ако не бях слагал всичко излишно в колата, щях да я изплащам 5 и половина години. Колко щях да загубя не съм смятал.
Иначи си прав, ама само ти се оскъпява колата така. Аз предпочитам да ги събера и да ги платя наведнъж. Тук инфлацията не е голяма и няма да загубя от това, че парите ми стоят в банката.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Е и?нови [re: Eдин]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано07.07.04 16:39



Ти какво предлагаш да направя - да си влача кредита през годините, само за да ида в Испания ли?

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Ехнови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано07.07.04 17:07



Ивайло, Ивайло...

виж сега - Холандец няма да станеш, така, че си гледай твоите приоритети в тяхната среда. А и мина златното време социалните да ти плащат почивката в Гърция или новия телевизор. А инак дори да станеш Холандец - те дали ще го разберат? Така, че едва ли има смисъл дасе напъваш...

Инак от това дето думаш си правя извода, че грешиш... Ромите значи според теб мизерстват. Ама дали мизерстват според тях си? Ти се напъваш да не си като тях... е добре, напъвай се, ама сам думаш, че мизерстваш... или поне така го усещаш, като се сравняваш с колегите.

Абе какво да ти обяснявам...



Тема Re: Е и?нови [re: lvayloNL]  
АвторScott (Нерегистриран)
Публикувано07.07.04 17:05



Не ме разбра правилно - аз не ти искам отчет колко си загубил или спечелил. Просто ми стана интересно, защото да спестяваш по 500 евро си е доста, но все пак не си струва да чакаш 2 години за да си вземеш кола, която може да ти трябва в момента - MPV ... деца, жена,...куче, роднини.
Такъв род придобивки се купуват, когато трябват (поне на Запад) - да не се окаже че като събереш парите вече не ти трябва С-Макс, а 2+2 купе.
А пък и сегашната ти кола се обезценява със стоенето.



Тема Ах,нови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано07.07.04 17:13



сорри, без да се заяждам - това пример за широко или тясно мислене е (и никакви асоциации с тесните и широките социалисти)?

А не би ли бил по-щастлив ако не ти пукаше за колата въобще и си щракаше с пръсти като циганите (пък било то и с по-стара кола).



Тема Re: Е и?нови [re: lvayloNL]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано07.07.04 19:50



Аз ли? Нищо не ти предлагам.

Аз нова кола досега не съм карал. За сметка на това ходя на почивка, където ми харесва.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Е и?нови [re: lvayloNL]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано07.07.04 21:23



zashto ne si kupish kola koiata e 1-2-3 godini stara i si hodi na pochivka.



Тема Re: Е и?нови [re: Scott]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано07.07.04 21:31



Прав си. Не знам защо всички се хванаха за тази кола. Това изобщо не беше смисъла на постинга. Иначе мерси за съветите.
За да приключим с колата, ще обясня на всички, че това беше пример, който не се отнася за мен. Значи колата ми е на 5 години, в отлично състояние. Засега по-голяма не ми трябва. Аз имам останала ми сметка - погасения кредит - от която мога да тегля до 14 000. Значи ако продам моята за около 8 000 - имам общо 22 000. Както се казва, още утре мога да съм с С-Макс. Само дето хич не ми трябва. Така че на всички притеснени за моето предвижване - недейте, моля ви.
Иначе взимането на кредит е вариант - досега съм взимал два. Ама трябва и да се плаща после.
Въпроса е, че ако искаш да си позволиш нещо бързо, трябва да се спестява. Иначе си плащаш за кредита.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Е и?нови [re: Eдин]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано07.07.04 21:32



Добре де, защо се заяждаш тогава? Нали аз това писах - въпрос на приоритети.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Е и?нови [re: lvayloNL]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано07.07.04 21:39



Не съм се заяждал. Просто наблюдавам, че една голяма част от българите го правят и споделих наблюдението си.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Ах,нови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано07.07.04 21:37



Всичко зависи от приоритетите, колко пъти го писах вече. На циганите са едни, моите други, твоите трети. Може ли да се подиграваме на другите, че имат други приоритети, като с холандците например.
Аз не се напъвам да ставам холандец, това си беше живо заяждане от твоя страна. Мненията ми с холандците почти винаги се различават. Идеята ми е, да не ги осъждаме тях - да си правят каквото си искат с парите, ако искат на хляб и дъждован вода да карат само. Мен не ме интересуват техния начин на живот, както и очаквам от тях да не ги интересува моя.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: Е и?нови [re: Eдин]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано07.07.04 21:39



Ами нека го правят. Всеки си прави различни сметки. Някои цял живот са на кредити, други един кредит ги е страх да вземат. Трети по средата (като мен).

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Абенови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано08.07.04 11:26



не се заяждам бре човек, нали с това започнах... Какжо сега - честна чавдарска, пионерска кръст и тнт. ли да правя ?!

... ама то и ти - все едно - гузен негонен бяга (ей това е заяждане - ама френдли) .



Тема Я, я,нови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано08.07.04 11:32



кажи сега и какви екстри има колата, на колко километра е? ABS, серво и тнт. стандартните ги знаем - ти кажи за еъркъндишън (че първите го нямаха), EBS и тнт.



Тема Re: Я, я,нови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано08.07.04 13:03



Защо ти е да знаеш. Информация за колата писах, за да разбереш, че нито ми трябва кола в момента, нито съм се засилил да си купувам след две години. Нали ти писах, само си правех сметки.
И стига с тези коли. Това беше само пример, макар и не много на място.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: lvayloNL]  
Автор chinchilla (гризана)
Публикувано08.07.04 20:44



Иво, нещо не мога да схвана.
Защо това да не си "свита душица", веднага означава да си разсипник?
Къде видя подигравка, къде видя осъждане?
Защо да не може да обсъждаме каквото и когото си поискаме?
То както е тръгнало дай да си мълчим най-добре и нищо да не коментираме.

Или да вземем да отворим една тема"Колко са велики холандците", една "Какви са тъпаци холандците" и една "Не се интересувайте от холандците"...Така всички от форума ще си имат тяхна тема и ще е доволен. Е, аз си запазвам правото да посещавам и трите.
Така де, имам впечатления и за трите, и се чувствам свободен човек, за да си изказвам мнението.

пъх-пъх-пъх

Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: chinchilla]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано08.07.04 21:27



Чакай, къде съм казал, че човек е или свита душа или разсипник. Напротив, точно това имах предвид, че различните хора имат различно виждане. И че има различни гледни точки. Вече писах, че лично аз съм за "златната среда" - тоест нито разсипник, нито свит.
Например по отношение на колите има колкото хора, толкова и различни методи за купуване и/или обновяване.
И къде съм писал, че не трябва или трябва да обсъждаме тези неща? Цялата ми идея беше, че има и друга гледна точка (обикновено повече от една).

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: chinchilla]  
АвторLina (Нерегистриран)
Публикувано08.07.04 22:27



Или да вземем да отворим една тема"Колко са велики холандците", една "Какви са тъпаци холандците" и една "Не се интересувайте от холандците"...Така всички от форума ще си имат тяхна тема и ще е доволен.

mnogo mi haresa tova predlojenie no da otvorim i po edba usporedna tema za balgarite - da vidish kakav vargal shte nastane



Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: Lina]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано09.07.04 00:10



Хм, няма такава работа. Преобладаващото твърдение тук е "Българите са/сме боклуци" (като и в "са" и в "сме" варианта се изключва поредният му автор на това твърдение и един не особено добре определен облак от българи, споделящи мнението му).

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема може и да има грешканови [re: lvayloNL]  
Автор chinchilla (гризана)
Публикувано09.07.04 01:42



Може би недоразумение се е получило, но така те разбрах. Да не сме ги осъждали и подигравали, забелязах аз. И реших, че считаш, че не е редно да ги обсъждаме, защото никой не ги осъжда или им се подиграва. И щом ми мина тази мисъл, душата ми се разбунтува .

Така де, те да не би да имат скруполи да ни обсъждат. Нямат никакви. Само, че го правят (както си му е реда) зад гърба ни. И като цяло въобще не се притесняват да изръсят например, че сме ислямстка държава, че столицата ние е Букурещ ( в най-добрия случай, защото ми се е случвало да е Будапеща), че пишем с руска азбука(хайде това им е простено, защото имаше едни, които бяха казали, че латинската азбука е арабска(?)), че сме в Европа, ама не съвсем и т.н. Та така, хич не им дреме и си ръсят каквото им дойде на ум. Аз поне си мълча, като не знам. И затова не виждам, защо ние да не ги пообсъдим от време на време.

За колата спор няма, ти добре направи. Идеята беше, че някои индивиди се задълбават в темата пари и даже, когато имат някакво прекрасно преживяване не могат да я изолират. И това не го разбирам.

Иначе всички мнения провокиращи спор са отлични.

пъх-пъх-пъх

Тема Re: може и да има грешканови [re: chinchilla]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано09.07.04 10:10



Права си за всичко.
Под осъждане имах предвид да не казваме например, че техния метод задължително е грешен, а нашия - задължително правилен.
Последната идея ми е била да им ставам адвокат. Харесват ми някои неща в техните разсъждения (не за спестяванията), други не ми харесват. Това изобщо не ме прави адвокат, или да се натискам да се правя на холандец(както каза "аз").
Харесват ми някои неща и в живота и мисленето на американците, ама това едва ли ме прави техен адвокат.
Иначе няма лошо, че ги обсъждаме. Ако мислех, че е лошо, щях ли толкова постинги (безсмислени)да напиша.
Вярно е, че ако пропускаш преживявания заради някакво си спестяване, хич не е хубаво. Всъщност то това ми е основната причина да не правя като тях.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема На мененови [re: chinchilla]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.07.04 11:28



доста разумно ми се вижда всичко написано... Ама особено ми хареса онова за 3- те теми. Но пък ме наведе на мисълта, че трябва да добавим още 3 - за Българите. Та засега ще се въздържа, щото като се знам...



Тема Аконови [re: chinchilla]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.07.04 11:35



може да добава - правят го нарочно (това къде е БГ, каква е и тнт.), с онова убеждение, че те са винаги прави и не би трябвало да се коментира и с онази чистота с която любезно те поздравяват заранта преди да те натопят за нещо си.



Тема Браво,нови [re: chinchilla]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.07.04 11:45



хайде отваряй нова тема, че да има да спорим за нещо свежо...

Спор, спор, спор му е мамата!



Тема И ти пък,нови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.07.04 11:47



момата (нали не греша за пола) ти дума, че няма лошо да спориш, пък ти - "Права си за всичко. "

Баси и кавалера!



Тема как сте с холандския език ?нови [re: lvayloNL]  
Автор distracted (непознат )
Публикувано09.07.04 12:20



Днес попаднах на една много интересна дискусия в една група. За съжаление е на холандски и не мога да я преведа в момента, но я пускам в оригинал за да можете да си упражните езика и да отсеем малко тези които не разбират езика. Съжалявам, ама наистина не мога да се занимавам с превод в момента. Типичното мислене на холандеца описано от холандец:
"Naar aanleiding van de overheidscampagne "Het nieuwe rijden" ben ik uit
pure nieuwsgierigheid eens wat beter op het verbruik van mijn auto gaan
letten.
Tot mijn verbazing blijkt het vrij makkelijk om met lichte aanpassing
van je rijstijl flink zuiniger te rijden. In plaats van 1 op 17 haal ik
nu ruim 1 op 21 (Nissan Primera 2.0 diesel uit 1996).
Има предвид 21км с един литър дизел.
Omdat het inmiddels een echte sport geworden is om zo zuinig mogelijk te
rijden, vraag ik mij af wat ik nog meer zou kunnen doen. Aan de rijstijl
valt denk ik weinig meer te verbeteren. Langzaam optrekken, gelijkmatig
rijden, uit laten rollen en motor afzetten bij verkeerslichten doe ik
allemaal al. Verder heb ik enkele weken geleden de rechter buitenspiegel
verwijderd. De lagere luchtweerstand levert behalve minder windgeruis
(erg prettig) ook weer een iets lager vebruik op.

Wat ik nu nog overweeg uit te gaan proberen:

- Thuislaten van reservewiel, krik, wielsleutel etc.
- Bandenspanning verhogen (met 0.5 bar bijvoorbeeld)
- Andere motorolie (of toevoegingen) om de wrijving te verminderen"

Темата е доста широко дискутирана и се приема доста сериозно от много от холандските ми колеги. Така, че Ивайло, гледай хората как пестят от гориво и си прави сметката. Ако и ти така пестиш, ще можеш след 1 година да си купиш С-Мах, а не да чакаш цели 2 години.




Тема Re: И ти пък,нови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано09.07.04 12:23




То хубаво да спорим, ама като съм съгласен с нея - не става. Е, мога да се правя, че не съм съгласен. И да спорим за спорт.
Всъщност това ми напомни за психологията. Ако искаш да разбреш какво мислят хората, трябва да кажеш нещо скандално, което е против общото разбиране. Тогава получаваш много повече отговори. Е, може да те намразят, ама без жертви не може.
Например ако искам да разбера хората какво мислят за холандците, трябва да пусна една тема: "Холандците са най-съвършения народ на света". И в тази тема да напиша колко съм възхитен от тях и т.н. Абе само супер неща за тях. Тогава познай колко отговора ще има. Защото така провокирам хората да пишат, особено, ако изглеждам убеден в думите си. Ако пусна нормална тема:"Какво мислите за холандците" и вътре нещо обективно, хубави и лоши неща, то отговорите ще бъдат много по-малко.
Този метод ми го каза един човек, занимаващ се с психология. Пробвал съм го няколко пъти, върши работа, ама стават много караници. Затова много много не ми харесва. Предпочитам да не се карам с хората.
Пробвай го някой път, ако искаш.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: Eдин]  
Автор dma (irq)
Публикувано09.07.04 12:29



А моля, моля. Двамата с теб ще сме на фронта срещу българоплювачите . Може за друго да сме спорили, ама по тази тема ще сме в един и същи ъгъл на ринга.

А въргал ще има и то от класа! Направо ще подобрим рекордите на dir.bg за най-големи и войнствени теми.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: как сте с холандския език ?нови [re: distracted]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано09.07.04 12:42



Хахаха, много беше хубаво. Само че това си е хумор. Ако някой го приема сериозно, трябва да е доста заблуден. Или да не разбира хич от коли.
Например гасенето на двигателя на светофар. Съмнявам се, че ще спестиш гориво, но че ще прецакаш стартера - това е сигурно.
Или да махаш страничните огледала заради съпротивлението. Може, на около 1000 км ще спестиш един цент .
Само че автора не е питал Ивайло за спестяването. Следващите му методи трябва да са:
- Пълна диета на него и семейството му. Така де, колкто по-слаб, толкова по-малко разход. Двойно спестяване - от гориво и от храна.
- Отказ от друго дете. Представяш ли си колко ще се вдигне разхода на гориво, ако имаш още едно дете.
- Търсене на кусури на жената с цел развод. При развода - децата на жената. Така намаляваш бройката на хората. От тук махаш всички седалки, оставяш само твоята, на шофьора.
- махаш мигачите, да не тежат. Сигнали само с ръката.
- Правиш си я кабрио. Теглото намалява значително.
- Ако е 4 цилиндъра - откачаш 3-те. Караш с максимално 20 км/ч, то и няма да може повече.
Може и други да има. Ама не вярвам някой да го приема сериозно, дори и холандците.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Що сенови [re: distracted]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.07.04 12:48



заяждаш?
Човекът мисли широко:
За какво плаща 60+ евро на техния САБ - нека да си заработят те парите ако му се спука гумата насред път (за сведение - и аз си плащам 60+, ама си нося и гумата и ключовете).
И не мизерства - знаеш ли каква е далаверата като вместо 17 караш 21 с литър... Колко крокети са това!!! (за сведение - и аз гледам да икономисам, но още съм с дясно огледало)

абе заиби...



Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: dma]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано09.07.04 12:59



Не, няма да има въргал от класа.
Кой тук, спроред теб е, българоплювач? Аз не се сещам за никой. Освен може би някой преминаващ анонимен.
Пробвай, пусни една тема, в която оплюваш всичко българско, и виж колко души ще се съгласят с теб. Сигурен съм, че почти никой.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: как сте с холандския език ?нови [re: lvayloNL]  
Автор distracted (непознат )
Публикувано09.07.04 14:39



Хммм ... знаеш ли ... и аз в началото бях готов да се закълна че някой си прави майтап. Сега обаче не съм сигурен. Вече има към 30-40 отговора по темата и 90% от тях са сериозни. 2-3-ма си направиха майтап, че подобно спестяване е пълна глупост, предложиха му да отслабне или да кара чисто гол колата че да не му тежат дрехите.
Обаче дискусията си върви с пълна сила: предлагат да се пълни само до половина резервоара, да изключва от скорост преди светофар и да дебне зелено отдалеч, кога на каква скорост да превключва (0-15 на 1-ва; ...45-70 на 4-та), да не вдига повече от 110, а най-добре да кара само с 90.

Иво, те си го вярват и много от тях го приемат за съвсем нормално.
Един си взе стара фирмена кола (на една година!), само защото ако вземе ЧИСТО новата ще трябва да плати 35 евро повече данъци за годината. 'Еми това са си 35 евро в крайна сметка' ... каза той.
Еми прав е, казвам аз - що да взема чисто новия Форд като мога да карам стария от колегата, тъкмо вече го е разработил
Така че: аз вече 3 дена следя темата и все повече се убеждавам, че това НЕ Е МАЙТАП.



Тема Ще има въргал, ще има ..нови [re: lvayloNL]  
Автор distracted (непознат )
Публикувано09.07.04 15:12



само трябва леко да нюансираш (каква дума само) темата.
Вместо да плюеш по лошите черти на българина като цяло, просто го конкретизирай само за тези дето са в чужбина. Какви нещастници и мизерници са емигрантите, как мият чинии, паници и тенджери, колко са тъпи и недоразвити и как само измета на БГ се е изнесъл, а свестните са останали да строят социа..., ааа не социали.... ами това другото де - 'капитализъма'.

А сега като се замислям по сериозно по въпроса и ми се струва, че и темата за 'заблудените и непознали истинския живот и истинските ценности българи в България' би била доста плодоносна. Представи си само следната теза:
'Ние, хората които напуснахме България и опознахме света, сме готови да ви помогнем на вас (тези дето още не сте живели по Европата и Щатите) и да ви даваме ценни съвети и напътствия'
Първо: събудете се и разберете че онези тъпанари за които гласувате ви лъжат и почнете да градите гражданско общество (дефиниция нема давам, че да не се изложа)
Второ: вижте се колко сте прости бе българите у Бг, някои от фирмите в западна европа правят сами повече оборот и печалба отколкото цяла България за една година. А вие се надувате че сте били голема работа - въздух под налягане.

Да продължавам ли с темите ....

Ей, някой да не се върже и да захапе темата, че току-виж станал въргала


Аре



Тема Re: как сте с холандския език ?нови [re: distracted]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано09.07.04 15:35



Леле, ужас.
Ти ако учасваш там питай ги колко ще спестят, ако карат с половин резервоар. В смисъл искай им някакви изчисления.
Досега се занимавах да проверя някаква зависимост между килограмите на колата и разхода на гориво. За Форд Фокус няма разлика в разхода на гориво между две коли с 60 кг разлика в теглото. Жалко, не можах да намеря при каква разлика в теглото разхода се променя поне с 0.1л/100км.
Ама ти ги питай все пак де.
То бива спестяване, ама то това даже и мания не е. Направо лудост.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема hihiнови [re: lvayloNL]  
Автор chinchilla (гризана)
Публикувано09.07.04 15:37



Точно, точно.
Ама то понякога е въпрос на настроение, не на обективност.

пъх-пъх-пъх

Тема Re: Ще има въргал, ще има ..нови [re: distracted]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано09.07.04 15:41



Да, така е. Ако така напишеш, въргала е сигурен. Или нещо от рода на:"Ей, като живях в България, не бях човек. Излязох навън и разбрах каква кочина е България. Вие българите(много е важно да се разграничиш от българите ) които живеете там, нищо не разбирате" И т.н.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Пробвах го,нови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.07.04 16:07



не се сърди - копирайта си е твой!



Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: lvayloNL]  
Автор dma (irq)
Публикувано09.07.04 17:40



Това беше в кръга на шегата. И "въргал" е преувеличено и "българоплювачи" с цел да е по-весело, ама явно не действа .

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: dma]  
Автор distracted (непознат )
Публикувано09.07.04 17:47



Късно е ... мандалото лопна. Отпочнахме тема за съвършенството на холандците и НЕсъвършенството на бългхарите.
Не че ще има истинска дискусия , ама ей така от
спор(т)на злоба.



Тема Re: Пробвах го,нови [re: aз]  
Автор lvayloNL ()
Публикувано09.07.04 17:51



Хехе, не се сърдя. Ама който е прочел тук дискусията, няма да се върже.

Едно е да си дежурен, съвсем друго е да си дежурен на мястото на Верка.


Тема Re: адвоката е назначен, търси се прокурор и съдянови [re: distracted]  
Автор dma (irq)
Публикувано09.07.04 18:04



Юруш към бойното поле

There's no place like 127.0.0.1


Тема Ти пък,нови [re: lvayloNL]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано09.07.04 18:11



тука има хора с по 2-3 ник-а....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.