Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:03 28.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Просветителен материал за dma, prix, мечта и с-иенови  
Автор бълrapckи cтyдeнт (гастарбайтер)
Публикувано07.03.04 01:07



"Моите идеи за социално-осигурителна реформа тогава бяха част от една цялостна визия за свободния пазар и свободното общество в Чили. В продължение на десетилетия тези, които се стремяха към социално-осигурителна реформа се проваляха, защото техните планове бяха частични и с много недостатъци. Аз реших, че ние трябва да "хванем бика за рогата". Моето мото беше "радикална реформа с консервативно изпълнение".

На 4 ноември 1980 година социално-осигурителната реформа, създаваща напълно финансирани индивидуални пенсионни сметки, беше окончателно одобрена. Изведнъж ме осени една идея: да преместя тържественото откриване на 1 май, международния ден на труда. Това е дата, която исторически има специално значение за работниците и която, за съжаление, се е превърнала в повод за протести, подхранвани от реториката на класовата борба. Но за Чили в бъдеще аз предвиждах, че този ден ще е ден за празнуване на реформа, която даде свобода и достойнство на работниците. Така беше за последните 21 години и с една средногодишна, над инфлацията, норма на възвръщаемост от 10% от техните сметки, работниците наистина имат причина да празнуват всеки Първи май.

Останалото е история. Тази "чилийска революция" удвои чилийския исторически темп на икономически растеж (до средно 7% годишно от 1984 година до 1998 година), драстично намали дела на хората, живеещи в бедност и отприщи силите, които доведоха като последица либерална демокрация и върховенство на закона. Чилийският икономически растеж и социални реформи сега са здраво установени, защото те трансформираха манталитета на хората, създавайки по този начин най-успешната латинска икономика и стабилна демокрация. "

Хосе Пинера, министър на труда и социалното осигуряване на Чили




Лятна и пролетна ваканция-това е помеждутък от време между две бачкания в Даймлер

Тема Ами може и да е добра схеманови [re: бълrapckи cтyдeнт]  
Авторeднa мeчтa (Нерегистриран)
Публикувано07.03.04 13:45



Защо не я намериш да я предложим на референдум!:) Отгоре другарчетата не въвеждат такива, а отдолу… откъде знаеш? Не е нужна диктатура за въвеждане на хубави работи, а и днес е повече историческият опит!;)
Но само с приказки пак не става.

За Чили общо взето има противоречиви сигнали… Я да се просветим още малко!

/Чилийският модел не става за подражание/
Извадка:
Привържениците на чилийското икономическо “чудо” обичат да фокусират върху последното десетилетие, пренебрегвайки стагнацията през по-голямата част от 70-те и 80-те години. Това е подвеждащо, понеже почти всяка икономическа теория може да се докаже, ако се подберат внимателно годините.
Но общата статистика е само половината история. Другата половина е по-мрачна – разпределението на доходите в Чили е едно от най-неравните в света. Най-богатите 10% домакинства получават 46% от дохода.
Нивото на абсолютна бедност в Чили е смайващо: Статистиката на Световната банка сочи 38.5% живеещи с под 2 долара на ден. За сравнение – в Джамайка (бедна страна с 1/3 от БВП-то на човек в Чили) този процент е 24.9.
Освен това, последните тепмове на растеж в Чили не са нещо стабилно, тъй като се базират главно на суровинен износ. 40% от износа на страната е мед… чиято цена падна с 30% последната година.

Марк Вайсброт, дир. изследвания, Примбъл сентър, Вашингтон



Тема хе хе хенови [re: бълrapckи cтyдeнт]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано08.03.04 11:39



следва6тиqт път ми дай пример и с Бимбинистан ако иска6, там със сигурност има6 о6те по либерална икономика. Много си зле у4ен недоу4ен. Май така като те гледам иска6 да живее6 по Африката а не в Европата.

welcome my son, welcome to the machine

Редактирано от pirx на 08.03.04 11:40.



Тема Re: хе хе хенови [re: pirx]  
Автор бълrapckи cтyдeнт (гастарбайтер)
Публикувано09.03.04 15:18



Ти ми дай пример за държавна пенсионна система, която в момента да не е в криза? Какво като са в Европа, по твоята логика щом една фирма или една пенсионна система е (полу)фалирала, но е европейска, значи е добра.

Лятна и пролетна ваканция-това е помеждутък от време между две бачкания в Даймлер


Тема Re: Ами може и да е добра схеманови [re: eднa мeчтa]  
Автор бълrapckи cтyдeнт (гастарбайтер)
Публикувано09.03.04 15:29



Казах ти какво мисля за референдумите. Да кажем, че идеята за частна пенсионна система ще мине. Но утре някой ще предложи референдум, да ти конфискуваме на теб вилата и да я направим детска градина за децата от селото. Аргументи ще се намерят с малко демагогия - например, че сградата на детската градина е с продънен покрив, а твоята вила е нова, но ти я ползваш само събота и неделя да кажем. И в резултат, изключая 5% интелигентни хора главно събрани в големите градове, останалите 95% ще гласуват "в името на бедните дечица".

Лятна и пролетна ваканция-това е помеждутък от време между две бачкания в Даймлер


Тема Чилинови [re: eднa мeчтa]  
Автор бълrapckи cтyдeнт (гастарбайтер)
Публикувано09.03.04 15:44



Привържениците на чилийското икономическо “чудо” обичат да фокусират върху последното десетилетие, пренебрегвайки стагнацията през по-голямата част от 70-те и 80-те години.

Логично. Защото всичко дотогава е било строено на глинени крака. Така е и в БГ, например сега Кремиковци не си е внасяло осигуровките на работниците за пенсия от няколко години насам (т.е. утре ще ядат от твоите осигуровки), но държвата не го затваря, защото с това фалира директно БДЖ и почти всички пристанища. Така е и в селското стопанство, както и в добива на въглища. Ако правителството беше на място, досега да им е спряло кранчето. Тогава ние щяхме да бъдем също 10 години зле, но после всичко щеше да върви по вода. А сега ще ги мъкнем на гушата още минимум 30 години, ако не и 100.

Нивото на абсолютна бедност в Чили е смайващо: Статистиката на Световната банка сочи 38.5% живеещи с под 2 долара на ден.

А колко беше този процент преди реформите?

Освен това, последните тепмове на растеж в Чили не са нещо стабилно, тъй като се базират главно на суровинен износ. 40% от износа на страната е мед… чиято цена падна с 30% последната година.

Това на какво ще се базира растежът, казва не прикс или мечта, ами пазарът. Като имат ресурси от които да печелят, не виждам за какво им е да наливат пари в автомобилна индустрия или нещо подобно, още повече че са на гъзЪ на географията. Но и това не е съвсем верно, защото Чили изнася много други стоки. Например тяхното вино ни изхвърли като мръсни котета от пазара в Англия.

Лятна и пролетна ваканция-това е помеждутък от време между две бачкания в Даймлер


Тема проблемът не енови [re: бълrapckи cтyдeнт]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано09.03.04 20:14



в пенсиите. Съглсен, че не е идеално но в момента по добро нqма. Проблемът е в изплащането на социалните помощи много лесно се взимат и в Германско и в Англиq. Ти ще ми кажеш за Германско. Във Францата бачкаш малко и добутваш до соц и после нqколко месеца шапка на тоqга. Голqма част от арабугите точно това правqт хванат се за около година на работа после година на помощи и далаверки и така до краq на света...

А нещо от мойта си област от къде според теб трqбва да дойдат парите за наУчни изследваниq
А и още едно допълнение

Реформа на здравната система Примерно полулиберален тип смес между хамериканската - т.е. ако искаш здравно осигурqване отиваш в застрахователна компаниq (от там задължителната профилактика) и частично подпомагане като в ЕС

welcome my son, welcome to the machine

Редактирано от pirx на 09.03.04 20:29.



Тема Re: проблемът не енови [re: pirx]  
Автор бълrapckи cтyдeнт (гастарбайтер)
Публикувано09.03.04 23:05



Бюрократите и мошениците, във френския случай бюрократите и фиктивните безработни, образуват свещен съюз. Бюрократите знаят, че смисълът на тяхната работа е да преразпределят чужди пари - в случая за социални помощи. Те са дълбоко благодарни на арабските мошеници, че ги има и че могат да кажат "Ето, вижте на колко много хора помагаме. Затова сме тук на държавната службица."

Подобен съюз се заформя в много други доминирани от държавата области. Например в земеделското министерство няколко хиляди души се занимават с това, да изплащат помощи на мързеливи селяни - те обикалят, мерят нивите, записват си поредните ниски добиви и пр. Колкото селяните по-мързеливи - толкова по-сигурно работното място на бюрократите.

Не се подмамвай от тази въдица смесени държавно-частни системи. Припомни си какво написа Хосе Пинера - че реформата затова е успяла само в Чили, защото само там е била 100% радикална и без никаква жалба-милост. Затова при разтурянето на държавната софра също трябва да се действа радикално, защото чиновника като го пуснеш под масата, той ти се качва на масата. Всеки оставен на работа чиновник мисли по 24 часа на ден как да докара и уреди на работа нови и нови чиновници. Ти виждал ли си във вестника обява "Еди кое си министерство търси секретарка"? Няма и да видиш. Там местата са отдавна раздадени, вкл. за склададжии и шофьори.

Лятна и пролетна ваканция-това е помеждутък от време между две бачкания в Даймлер


Тема не ми отговори на единиq въпроснови [re: бълrapckи cтyдeнт]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано10.03.04 11:56



как ще се финансират научните изследваниq при напълно либелизирана икономика ( за приложните qсно компаниите плащат и сега даже, интересува ме фундаменталните)

Не си мисли че френскиqт селqк е много добре ходил съм във ферми видqл сък как живеqт но кой за какавото е учил.

Как ще осигуриш екзистенц минимум на крайно бедните които не могат да си платqт дори здравна застраховка ... ами инвалидите

welcome my son, welcome to the machine


Тема няма за какво да ти отговарямнови [re: pirx]  
Автор бълrapckи cтyдeнт (гастарбайтер)
Публикувано10.03.04 16:01



как ще се финансират научните изследваниq при напълно либелизирана икономика ( за приложните qсно компаниите плащат и сега даже, интересува ме фундаменталните)

Щях да ти отговоря на въпорса, ако бях немец, французин или американец. Като българин въпросът ми се струва безсмислен, защото в България научи изследвания не се провеждат. Чувал ли си за VI-та Рамкова програма на ЕС? Това е един фонд за научни изследвания на ЕС, при който държавите плащат някакъв членски внос, а ЕС долива десетки милиарди отгоре. После всяка страна членка респ. всеки университет може да кандидатства за финансиране от този фонд. По-миналата година в БГ избухна грандиозен скандал, защото се оказало, че бългрските университети са спечелили толкова малко проекти, че поне да може да си избием членския внос. Хубава работа - ама държавна!

Лятна и пролетна ваканция-това е помеждутък от време между две бачкания в Даймлер

Редактирано от бълrapckи cтyдeнт на 10.03.04 16:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.