Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:36 29.09.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
Тема "Всичко го правим заради децата" - каква смешка!нови  
АвторБГ aporaнт (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 03:34



Mине се, не мине ден и в някой вестник, списание или телевизионно предаване се повява интервю с някой устроил се на Запад (пък и на Изток) емигрант, които разказва за живота си и как е пробил, описва колко му е мъчно за България и в заключение задължително споменава, че ох видите ли, ако се върне в родината - това ще е "най-голямото предателство спрямо собствените си деца и техните шансове за развитие и кариера"(?). Т.е. децата сега са малки и ходят на училище, но после ги чака колеж, университет и т.н. - възможности много и големи...

Моят въпрос е следният. Български емигрантски маси започват да пристигат в Америка, Арженитна, Бразилия, Австралия и пр. още преди 150 години. Досега трябва да се е събрала значителна бройка българи емигранти, които по различни периоди са се заселвали по различни държави. И като говорим за "най-голямото предателство спрямо собствените си деца и техните шансове за развитие и кариера", дали познавате някой наследник на български емигранти, от миналото или от днешния ден, който впрдвид на "големите шансове за развитие и кариера", да е станал нещо повече от това, което са в своята област: Стоичков, Митко Бербатов, Нешка Робева, Стефка Костадинова, Георги Иванов (летеца, не Гонзо), проф. Чирков, акад. Балевски, Милчо Левиев, Хирсто Явашев (и той емигрира чак като студент, не забравяйте това!), Минчо Минчев, Васко Василев, Теодосий Спасов, Веско Топалов, Антоанета Стефанова, сестри Малееви. Няма да изброявам повече, защото ме мързи.

Преди някой да е изтърсил, че българите в БГ са много повече от българите емигранти и оттам идвае разликата, аз правя уговорката, че по-горе може да изброим МНОГО българи от ДНЕШНО време, докато ще сме доволни да чуем само НЯКОЛКО примера от ЦЯЛАТА 150-годишна история на нашата емиграция.

Реших най-сетне да задам този въпрос, защото оня ден гледах класацията от олимпиадата по математика до някъде 30-то място и в нея повечето от т.нар. държави с голе-е-е-еми шансове за децата там ги нямаше. Не видях нито Белгия, нито Австрия, нито Холандия, нито Австралия, нито Нова Зеландия, нито Франция. Най-вероятно са отпаднали още на квалификациите и сега се състезават в по-долната лига, заедно с нашите СПТУ-та, вечерни гимнази и ТВУ.

P.S. Като изясним въпроса за образованието, ще подхванем този за външния вид. По мои наблюдения женската част от потомството на нашите емигранти определено "не става", най-често заради наднормено тегло.



Тема Re: "Всичко го правим заради децата" - каква смешка!нови [re: БГ aporaнт]  
АвторChico (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 04:03



Ima mnogo Izvestni Bulgarcheta, koito jiveiat v Chujbina. I sa mnogo po izvestni ot tezi koito si izbroil.
No poneje si v BG, ne si chuval za tiah .
Drugoto e, che te sa na mnogo po visoko nivo, ot tezi koito ti si spomenal. Niama kakvo da te otvariam, zashtoto niama da razberesh.
Jivurkai si tam i se radvai na ritnitopkovtsite



Тема Re: "Всичко го правим заради децата" - каква смешка!нови [re: Chico]  
АвторБГ aporaнт (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 04:13



Аз самият съм емигрант от 8 години, живял съм в 3 държави и целият ми клас от гимназията, с изключение на едно момиче, е в емиграция. Имам достатъчно наблюдения. Като не те кефи футбол, си избери който искаш вид спорт. Чакам.



Тема Добре започна...нови [re: БГ aporaнт]  
Автор PRN (fellow)
Публикувано22.07.03 12:46



... постинга си и си мислех че ще успееш да излезеш от емигрантския шаблон на мислене, ама не би... Какво имам предвид ли, не знам защо нещо много сме горди с образователната си система, колко умни и интелигентни били децата в България и как печелели олимпиади. Много важно, това ли е идеята на една образователна система, да произведе малки еничарчета, които да покоряват олимпийски върхове. А кой е най високия връх... знаеш нали, детето да излезе в чужбина. Това е крайната цел на българската образователна система. Шанса на детето е да живее в нормална обстановка (доколкото едно емигрантско семейство е такава), да не налага да е супер гениално за да постигне нормална реализация в живота си (т.е. да не псува постоянно късмета си).

Върнах се преди месец от България, оказах се там в разгара на кандидатстването за така наречение елитни гимназии - не можех да повярвам на очите си колко нерва, напрежение и амбиции българския родител беше успял да инжектира в горките седмокласници. Жалка и ужасяваща картинка.

Всъщност това няма никакво значение. Вярно е че много хора посочват децата си като причина да са навън - смешна работа. Историята на човечеството показва, че децата виреят навсякъде, където са родители им и се нагласят според правилата на системата. Тяхната успешност не зависи от IQ-то им, още по-малко от образователната система. Или както казваха руснаците "като сме толкова умни, защо сме толкова бедни"
PRN



Тема Re: Добре започна...нови [re: PRN]  
АвторБГ aporaнт (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 15:06



Не коментирам нищо за образователната система, а за шансовете за децата.

И аз се изучих в чужбина, без майка ми и баща ми да са емигранти. Кандидатстването стана по пощата. Учих наравно с децата на тея, дето се изнесоха през 1990 и с цената на много труд и лишения осигуриха на децата си същото това, което аз си осигурих 50$ за превод на дипломата и 2$ за пощенски марки.

"Малки еничарчета" - не говори такива глупости че май някъде другаде ги карат сутрин да пеят химна в двора, хич на не говорим за засължителните униформи. Няма по-жизнерадостни и по-големи купонджии от българските ученици. Само като показвам снимки от четиридневките от 8. до 11 .клас и на приятелите ми от други националности им текат лигите като видят за какво иде реч.



Тема t6p petoklasnikнови [re: БГ aporaнт]  
АвторlvanFL (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 16:03



kolko ti t6p lichi oshte ot namesvaneto na v6nshnija vid v vaprosite ti i ot razdelianeto na horata na takiva deto "stavat" i takiva deto "ne stavat". ili si petoklasnik ili uma ti e na izrasnal na avtogarata.



Тема Re: "Всичко го правим заради децата" - каква смешка!нови [re: БГ aporaнт]  
АвторePich (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 16:40



Ами например John Atanassov.



Тема Re: "Всичко го правим заради децата" - каква смешка!нови [re: ePich]  
АвторБГ aporaнт (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 17:41



Един. Ще се радвам на още.



Тема Re: t6p petoklasnikнови [re: lvanFL]  
АвторБГ aporaнт (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 17:44



Това са жарогнни лафове, не се прави на луд. По-добре дай някой пример, вместо да дървено-философстваш.



Тема eto primeri [re: БГ aporaнт]  
Авторпpимepи (Нерегистриран)
Публикувано22.07.03 17:56



Elias Kaneti
Tzvetan Todorov
Ulia Kristeva
Raina kabaivanska
Gena Dimitrova
Veselina Katzarova
Nikolay Giaurov
Sylvie Vartan (http://us.imdb.com/Name?Vartan,+Sylvie
Vasko Vassilev

(i ochte rediza drugi !!!!)



I STIGA S TIA sportistcheta, CHE I MALKOTO VREME, KOETO MOGA DA PREKARAM V BG SE GOVORI SAMO ZA TIAH (AMAN!)...

inache sum suglasna s tebe za visokoto nivo na bg obrazovatelna systema ! samo deto primerite deto si dal ... ami te ne sa ot nai-obrazovanite...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.