Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:21 27.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Защо българите не се подкрепяме?нови  
Автор pingыno borracho (brama's girly)
Публикувано13.05.02 22:59



Извън България съм отдавна и винаги съм се учудвала на другите националности около мен как успяват да се подкрепят ,да си помагат.И естествено възниква въпроса "къде сме ние"?Защто ние българите обичаме да натопим другия, да го използваме, да го излъжем или да се направим че не сме българи,когато чуем българска реч наоколо???И като че ли нещто ни кара да си викаме абе нека и той да се мъчи като мен...защо да кажа или помогна.
Та нали идваме от едно място с еднакви цели и уж за по добро....

Не можеш да гледаш къде вървиш ако не знаеш къде отиваш


Тема Re: Защо българите не се подкрепяме?нови [re: pingыno borracho]  
Авторmegan (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 01:01



Az lichno ne sam takav chovek , no izbqgah ot takiva neshta v Bulgaria. Nai-veroqtno balgarskata narodopsihologiq ne vliza blagorodstvoto kato harakterna cherta. No pak zavistta , zlobata , arogantnostta, inata sa ni v povechko ot neobhodimoto. Sreshtala sam obqsneniq ot tipa na tova , che sme smesica ot prabalgari i slavqni , a i nqkoi drugi plemena ...No mislq , che sociolozite daljat na naroda ni edno savremenno izsledvane , koeto moje da se okaje dosta interesno. Ta na vaprosa ti - "Zashto e taka" ne mislq , che moje da se nameri ednoznachen otgovor. Hubavo e , che ne sa malko horata , koito si go zadavat , moje pak tova da pomogne da se osaznaem kato balgari i stanem po-dobri. Iskreno go jelaq na vsichki



Тема Re: Защо българите не се подкрепяме?нови [re: pingыno borracho]  
АвторE1 (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 05:42



Zashtoto sme vaspitani da sme podozritelni kam vsichki okolo nas. Poneze komunizma samo pozvoliavashe da si dobre ako napravish niakoia nezakonna dalavera, i estestveno kolkoto se moze po malko kontakti po dobre.

Sashto komunizma ni e nauchil che moze da poluchavash bez da davash i che vseki e zadalzen da se grizi ta tebe (niamam v predvid lichno teb). Niakoi bulgari kato zaminat v chuzbina si mislait che vseki triabva da im pomaga, a te da si piat kafeto i da si misliat che sa postignali kakvo li ne kato sa v chizbina.

Az lichno ne mislia che samo bulgarite sa taka. Vsichki naciaonalnosti deto sa bili pod komunistichesko robstvo sa v edna ili druga stepen taka.

Spored moite lichni nabludenia Bulgari deto sa emigrirali v chuzbina za dalgo vreme (nad 5 godini) i ne sa imali kontact edinstveni s bulgarskata obshtnost se promeniat i stavat po normalni.



Тема Re: Защо българите не се подкрепяме?нови [re: pingыno borracho]  
Автор irq (dma)
Публикувано14.05.02 11:29



A zashto triabva da se podkrepiame? Kakuv e tozi staden instinkt?

Az lichno niamam poznati bulgari izvun semeistvoto mi, ot koito moga da iskam i bih potursila podkrepa. Namiram che tozi koito se dviji samo ot nacionalnata prinadlejnost, za da si izbere priatelite e mnogo daleche ot istinata.

"Та нали идваме от едно място с еднакви цели и уж за по добро...." -- verno e che idvame ot edno miasto, ama tova miasto ne moje da bude preneseno na drugo. I ot druga strana .. absoliutno ne sa ednakvi celite na emigrantite, da ne govorim za personalnosta i interesite.

Ako se nameriat bulgari kudeto sum, s koito da mi e interesno i na koito moga da razchitam, bi bilo prekrasno, no niama da razchitam na niakoi samo zashtoto po niakakvo stechenie na obstoiatelstvata sme se rodili v edna i sushta durjava.

Mislia che tova otgovaria dostatuchno dobre na vaprosa ti



Тема ima i takiva deto se podkrepjatнови [re: irq]  
Авторmaka (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 13:14



Ne biva taka da se obobshtava. Zivjah 4 godini v Israel i tam naistina bulgarite se podkrepjat. Vizdala sum kak vsjaka vecher zenite deto rabotjat bolnogledachki se sreshtat na opredeleno mjasto, da si razmenjat najkoja duma, da se uteshat, da obmenjat informacja kude ima dopulnitelna rabota.
Kogato az samata trjabvashe da si namerja rabota, uredi mi ja edna bulgarka, s kojato se zapoznah suvsem sluchajno na ulicata. Tja me zagovori, pokani me na gosti sus semejstvoto mi. Uredi me na rabota pri edin bulgarin i tochno zashtoto beshe bulgarin toj mnogo durzeshe na mene, plashtashe mi prilichno i turpeshe chestite mi otsustvija (imam malko dete) vupreki che ne beshe dluzen i kum drugite ne beshe tolkova toleranten.
Kogato vednuz mi se nalozi da ostavja deteto si na njakogo za polvin den nikoj ne se vreche bez pari, nikakvi ruskini, nikakvi marokanki, samo edna bulgarka mi kaza "njamash problem, nali sme bulgari, trjabva da si pomagame".
I zashto da smesvame nacionalnoto chuvstvo sas stadnoto chuvstvo. Tova sa dve razlichni neshta. I zashto pak da se sebeotrichame, neprekusnato da si povtarjame kolko sme zavistlivi, zli, arogantni. Zashtoto naistina, bulgarite pritezavat tezi negativni cherti v haraktera si, no prekaleno mnogo se akcentira na tjah, a sjakash nikoj ne se stremi da vidi polozitelnoto. Vjarvajte mi vav vsichki narodi ima zloba, zavist i omraza.Naistina, pri tezi deto sa ziveli pod komunizma sa po silno izrazeni. No neka tija deto sa vezlivi, usmihnati i surdechni samo za godina pozivejat v uslovijata, v koito sa prinudeni da zivejat iztochnoevropejcite, neka minat prez razruhata, hiperinflacjata, straha dali shte oceleesh, neka im spirat vodata i toka na rezim, neka im vavedat kuponna sistema za osnovnite hranitelni produkti, neka rabotjat kato volove za kushej hljab! Da izbrojavam li oshte? Iskam da vidja togava kude shte otodat dobrite ima manieri i usmivkite.
I znajte che sred nas bulgarite naistina ima superhora, zashtoto na puk na cjalata pomija sa zapazili choveshkija si oblik, dostojnstwoto i dobrodetelite si.



Тема Re: ima i takiva deto se podkrepjatнови [re: maka]  
Автор irq (dma)
Публикувано14.05.02 17:30



Zashto TRAIBVA da se podkrepiame bulgarite? Kakvo znachi za vas podkrepa? Da se nameri rabota? Da se gleda deteto?
-- Tova vseki moje da go napravi, stiga da ima vazmojnostite.

Az mislia che podkrepata e drugo.. edinstveniat nachin niakoi bulgarin da me podkrepi tuk, e da spodeli s men nostalgiata po Bulgaria. Tova SAMO bulgarite naistina mogat da go razberat. Makar che e mnogo otnositelno, masata bg-emigranti pliuait jestoko po Bulgaria.

Mnogo hubavo, che sa ti pomognali bulgari.. Prekrasno, samo che az i mnogo moi poznati ne sme doshli tuk, za da pravim bulgarski kolonii. Vseki si ima jivota, ako iska da se vujda s bulgari, se vijda, ako ne ne go pravi.

Kakvi sa tezi istorii za podkrepa, tova si e BASH "staden instinskt". Sujaliavam, ako obijdam niakoi, no tova e polojenieto..

Mejdu drugoto ne obrushtai dumite mi za stadnia instink v dumi za naciolnalno chuvstvo, niama nishto obshto.
Nacionalnoto chuvstvoto e neshto duhovno, neshto koeto ne se svejda do pomosht, podkrepa ili kakvoto i da e.. Dokato tezi dumi, koito chuvam sa tochno obratnoto.. prakticheska podkrepa.

Ti sama kazvash, da ti poviarvame che vuv vseki narod ima zloba i t.n. Absoliutno sum suglasna! Tochno zatova ne se ogranichavam samo na bulgarskite kompanii.

V zakliuchenie.. Uvajavam mnogo tazi cherta na bulgarina, da moje da se opravia sam. Tuk niama nito edin, koito da e razchital na niakoi drug za kakvoto i da e, sami sa si napravili jivota i sa gordi s tova neshto. Subirat se da piinat, da se poveseliat i da izpeiat edna,dve bulgarski pesni.



Тема Re: ima i takiva deto se podkrepjatнови [re: irq]  
Авторmaka (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 21:29



Ti javno ne ziveesh v imigrantska durzava, kudeto vseki e pristignal ot njakude i obiknoveno se vurti v kjruga na swojata si nacionalna obshnost. Obicha si svojata kuhnja, svojata muzika i pesni, svoja ezik i mantalitet.
V stranite sas silna nacionalna tradicja cuzdeneca se chuvstva po drug nachin. Tam toj e snishen, nacionalnoto mu chuvstvo pritupeno i dulboko skrito. Toj se stremi da se maskira s atributite na mestnata kultura da se prisposobi, da napravi dobro vpechatlenie na tuzemeca.
Kogato si v chuzda strana otskoro, purvata ti zadacha e da oceleesh. Togava za duhovnost, pesni i nostalgija prosto njama vreme. Nuzna ti e rabota, pari, dom...I spored situacjata tursish naj burzija i efikasen nachim. Ponjakoga i ezikut e bariera. Ja se opitaj na nauchish ivrit za 1 mesetz!Kogato si turseh rabota hodih i pri rusnacite i pri francuzite i pri polacite i pri t. nar. mestni (uz rodeni i otrasli po mestnija model). E, vsichki do edim mi kazvaha "Idi pri bulgarite, ti si bulgarka, tam e mjastoto ti, te shte ti pomognat). A kojto iska da nostalguva i pee - molja ima si i oraganizacja ima si i bulgarski restorant, ima si daze i bulgarsko tour druzestvo. I vjarvaj mi kato si sred bulgari v chuzbina, sred koito ti e dobre, ne izpitvash chuvstvo na nostalgija. E osven ako ne si vljuben strastno v Pirin planina.
Ti moze bi ne si minal(a) prez tozi period ili si go zabravila . Njakoi hora sa shtastlivci - lesno zabravjat loshoto i trudnoto.
Ne vizdam nishto neredno v tova da tursish materialnata podkrepa.Nito v tova da ja poluchavash. Ti zashto si v chuzbina? Nali zaradi materialnata izgoda, za poveche pari.
I kakvo losho ima v tova da prinadlezish kum njakakva grupa po nacjonalen priznak. Nali taka e razdelen sveta dnes. Durzavite osven po teritorialen sa razdeleni i po nacjonalen priznak. Vse oshte ne e nastupila erata na kosmopolitite i njama skoro da nastupi, vupreki che az sum radetel na taja idea. E, verno, ne e prijatno che horata po sveta ne znajat za nashata malka durzavitza i burkat Sofija z Bukurest, ama tova nikoga ne e bilo povod da se sramuvam, naprotiv, sram za nevezite!
Zashto da si pomagame?! Ami zashtoto ni svarzvat mnogo neshta, nashija ezik, nasheto detstvo i mladezki godini, pesnite na Diana Ekspres, pionerskata organizacja, romana "Pod Igoto", prirodata, moreto, filmite z Georgi Parcalev, razocharovanieto ot demokracjata, glada mizerijata, trudnostite na imigramtstwoto...I oshte mnogo mnogo drugi neshta, koito edin rafiniran englishman ili americam boy, ej bogu njama da razberat i njama i dori da poiskat!



Тема Re: ima i takiva deto se podkrepjatнови [re: maka]  
Авторd_rwatson (Нерегистриран)
Публикувано14.05.02 22:36



Bravo, maka, napulno sum suglasen s tvoeto mnenie.

Mnogo to4no go kaza za neemigrantskite darjavi, kadeto 4ujdenecat e snishen i za emigrantskite, kadeto horata ot svoiata nacionalnost se podkrepiat.

Makar i da sum jivial 3g. v zap. Evropa i 3g. sega v US i da mi sa bili mnogo interesni 4ujdite kulturi i ezici, ot koito vladeia 6 sas diplomi za naprednalo nivo ot kursove v saotvetnite darjavi, gledam da druja izkliu4itelno s bulgari. Naistina prekaleno mnogo neshta ni svurzvat. Pone as imam potrebnost da sum s hora, s koito poniakoga samo s jest se razbirame. Za shtastie uspiah da si nameria kompania ot silno inteligentni mladi hora bulgari i daje i v tazi bezrabotica ne bih se premestil v drug grad, dori i da mi se uredi rabota zashtoto za men priatelite sa vsi4ko. Razbira se, navsiakade ima i hora, koito e po-dobre da se izbiagvat.
No ne sum kato niakoi, koito kato vidiat bulgarin vednaga go izbiagvat, a to4no obratno - optimist sum do dokazvane na protivnoto.

V nikakav slu4ai niama da si hvashtam seriozno gadje 4ujdenka, tova zna4i za men osakatiavane, dori i tova da ozna4ava da stoia single s godini.

Saglasen sum oba4e i s mnenieto, 4e horata kato triabva da se spraviat sami v 4ujdata strana, stavat po-normalni. Spored men s tova naistina se polu4ava balansat v psihologiata na bulgarina, koito spored men e imenno da stane po-goliam individualist kato zapadniacite. Togava po4ti iz4ezva i zavist i zloba.



Тема Re: ima i takiva deto se podkrepjat [re: maka]  
Автор irq (dma)
Публикувано14.05.02 23:34



Ne znam kakvo narichash ti imigrantska durjava.. Ako e takava,v koiato 2/3-ti ot horata niamat nacionalsnotta na samata durjava, to znachi az sum v podobna.
Imigrantite tuk ne sa zatvoreni v svoite si nacionalni sredi, tochno obratnoto..
Ima dve-tri izkliuchenia, koito az naricham stadata.. Tova sa portugalci, surbi i albanci.
Tiah ako gi ostavish sami da se opraviat, shte si hvanat chukalata i shte se vurnat obratno po kushtite si. Poviarvai mi, vijdala sum podobni sluchai.

Govorish mi za ezikovata bariera.. Mislish li realno, che ako stoish samo v bulgarski krug shte nauchish ezika? Imam poznati sluchai na amerikanki (da ne govoria za portugalkite), koito sa tuk ot 20 godini i ne znaiat nito edin ot 3-te oficlani ezika!! NITO edin.. a imat goliam izbor. Eto tova nosi tazi "pomosht". Vodi do zatvariane..

Az jiveia s bulgari i mi e prekrasno, verno e nosim ednakva kultura, edin ezik.. No tova sa hora koito AZ sum izbrala, a ne sa prosto porednite mi sugrajdani. Po sushtia nachin bih mogla da jiveia i s germanci i francuzi. Imam priateli, koito sa anglichani, flamandci, francuzi i walonci. Na nikoi ot tiah ne mu puka koi ot kakva nacia e.. Edinstvenoto koeto gi interesuva ot nacipnalnata mi prinadlejnost e obogatiavaneto na kulturata. Povecheto ot tiah sa hora, s koito sme prejiveli mnogo neshta i koito znam, che v sluchai na nujda shte otkliknat. Ot kakuv zor triabva da chakam niakoi bulgarin da mi durji ruchichkata?! Ot kakuv zor sushto bih se natrapila na niakoi bulgarin da mi pomaga v kakuvto i da e sluchai?

Moje bi ti jiveesh v sviat, v koito naciite sa predi lichnostite, za men tova e nedopustimo.

Drugo neshto.. Za men Bulgaria ne e samo bulgarite, za da si zapulnia praznotata dvijeiki v edna sreda s niakoi bulgarin. Nostalgiata e tuk i niama da si zamine.. edinstvenoto, koeto moje da napravi tozi bulgarin e da me razbere, no tova veche go kazah..

Ne iskam i niamam namerenie da te sudia.. No ne iskam i men da me sudiat. Ne jelaia da mi se natrapva, koito i da e v jivota, puk bilo toi i bulgarin..
Pravish si prekaleno priburzani lesni izvodi za choveka, s koito pishesh. Samo shte ti kaja..

NE SUM V CHUJBINA ZARADI MATERIALNA IZGODA I PARI.

Tova ako go jelaeh, shtiah da go postigna v Bulgaria. I izobshto ne sum bila razocharovana ot demokraciata.
Vsichki tezi neshta, koito izrejdash sa mnogo hubavi, za "Pod igoto", za prirodata, moreto, filmite. Tezi neshta az gi spodeliam s muja mi i maika mu. A ima i drugi hora, koito razbirat mnogo dobre kulturata ni.

Oshte edna prichina poradi koiato ne iskam da se upovavam na bulgarskoto mi chuvstvo, za da kontaktuvam s niakoi, e tazi bezkraina mania za oplakvane. E tova ne moga da go ponasiam, a ne moje da mi otrechesh, che e nacionalen sport. Povrushta mi se ot nego.. Az ne obicham da oplakvam tazi proslovuta "mizeria" v Bulgaria, nito razocharovania ot kakvoto i da e.. zashtoto kogato se zapoznaesh s niakoi ot Cote d'Ivoire primerno i vidish tam kak izmirat hora ot mizeria, ti stava iasno shto za ligotii si govorim povecheto hora v Bulgaria. Poradi tazi moia cherta bivam mnogo burzichko izhvurlena ot vsiakakuv tip kontakti s masata bulgari. Te obichat da se oblivat v sobstvenia si sos ot kude psevdo, kude realno neshtastie, da vdigat olelia do nebesata, che vsichki sa im vinovni za polojenieto..
Sujaliavam no tova ne mi ponasia na hranosmilaneto, da ne govorim che me ogorchava dulboko, zashtoto obojavam durjavata si, obojavam i kulturata i VSICHKO, no tova ne mi prechi da priznavam i izbiagvam neshtata, koito ne mi haresvat v niakoi bulgari.

Mdam.. taka mojem da si govorim do utre. Az sum tvurdo protiv "podrjkata" mejdu hora ot edna nacia. Za men bi bilo totlano nedopustimo da chakam i iskam pomoshtta na koito i da bilo, kamoli na niakoi samo zashtoto sme imali shtastieto da se rodim v edna durjava.



Тема Re: Bravo irq,to4nata istina e tovaнови [re: d_rwatson]  
АвторQuio (Нерегистриран)
Публикувано20.05.02 13:31



mdaa




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.