Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 10.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема децата в чужбинанови  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.01.02 01:24



Кой каза че децата лесно свикват :)) Аз такъв проблем имам с моето моченце :) Смешен и трагичен едновременно :)))

Детенцето му е трудно както и на нас ... а как да приеме това като му подвикват другите деца в парка "boy - boy" :)) хем да играе с децата да контактува хем си мисли 4е искат да го бият:)) аз се опитвам да обеснявам че това е друг език и думичката означава момченце... ама как да обесниш какво е друг език:) Той ми казва "Мамо, виж как говоря на английски " и почва да бръщолеви разни щуротии :) да се смеем ли, да плачем ли:) Знам че ще научи езика..от това оттърване няма а и е още мъничък ( 4 годишен ). Ужасява ме дори мисълта за това какво е станало с другите деца- българчета тук..те си говорят помежду на английски...
Аз просто искам съвет - как да направя приспособяването на детето по-атрактивно и как да обесня че английският е език :)) И че BOY все пак не е БОЙ :))) иска ми се да съхраня българския език у дома... и ще направя всичко възможно за това. Но това че ще има 2ри език е просто ежедневие... и трябва да го приемем. не искам да почвам отсега да чета приказки на английски и да го уча.. ...

разкажете ми имали ли сте такъв проблем ? И как се справяте?



Тема Аз не!нови [re: [desi]]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано16.01.02 01:45



Поради много проста причина.
Не мисля за себе си, а за детето.
А и опит. 40 и повече години има тук гурбетчий от Турциа, Италия..Гърция..
Всички са мислели...правим пари..и се връщаме.
3-4 генераций.
И как шизовренни са децата, това значи внуци и пра внуци ..всеки ден има предавания в Тв. И старите на по 80 години си отиват..и се връщат тук...заради болниците..и т.н.

Понякога и прости отгори не са погрешни!

Бг е нова. Вие нямате опит с нормално емигранство.
Но страни като тези по-горе или Югославия...е от десетолетия.
И сега правите грешките на турците тук.

Накрая е детето объркано и двата езика говори като чужденец.

И такива са му по-късно шансовете да се интегрира в една от двете култури.
И накрая става /преувеличено малко/ дете от БГ-Гето!!

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема Re: Аз не!нови [re: Gatsby©]  
Авторkakata (Нерегистриран)
Публикувано16.01.02 01:55



I az niamam problemi i drugite okolo mene. Za purvi put shuvam dacata v cujbina da imat prozlemi, te nai-burzo svikvat i se prisposobiavat. Az sam dovolna che deteto mi vece ne e v BG



Тема Re: Аз не!нови [re: Gatsby©]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.01.02 01:59



Нали затова питаме за да не правим грешки... това че двата езика се забравият не мисла че е вярно.Тука децата говоят без акцент - дори тези които са тук от само 3 години.... Забраят българския (или просто не искат да говорят на български - това съм забелязала), но мисля че речника им на английски е доста богат. И няма как да е когато детето ходи на училище и чете много книги точно на английски.


Не искам да пиша нещо за което не съм компетентна... исках просто съвет. За "атрактивното" проспособяване, точно зашото мисля за детето и по цял ден съм с него и искам да направя промяната лесна и забавна за него. За 2 месеца няма как да кажа какво и кой е направил за 40 години....



Тема Re: Аз не!нови [re: kakata]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.01.02 02:07



Радвам се че при теб всичко е добре. Не си казала на колко е детето ти и как обесни какво точно представлява "езика".
Вявно е че децата "свикват" - но това ние преценяваме гледайки отстани.Никой не знае какво им е в главичките. И когато детето е във възраста на "Защо" някои въпроси стават твърде трудни за мамите да обесняват :)

Аз гледам сина си сама вкъщи и контактите на детето засега с околния свят(английскоговорящия) са предимно като го водя в парка да играе с децата. И детето наистина е в трудно положение понеже си мисли че другите деца са агресивни....



Тема Re: Аз не!нови [re: [desi]]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано16.01.02 02:29



Именно.
Езика е едното.
Но и тойне така прост както си мислиш.
Децата го учат бързо, ама и го забравят бързо.
Моя приятелка, беше навремето женена за грък.
6-7 години дъшеря и чивя в гърция. Детска градина училише.
Като бяха тука, само след мезеци забрави гръцки.

Но езика е най-малкия проблем при интеграцията.
Ти си оше нова,

При сина ми още 3-4 годишен беше нормално една неделя сти негов прятел при нас..другата обратно.

Аз се почудих защо твоето дете не е в детска градина™

Та...аз живея от 33 години в Германия.
С ГДР германци не можеш да се разбереш.
И Германците тук не. Едно и също понятие се разбира различно.
Същия език. И все са обидени, нешастни..ниакои е им виновен..и такива истории. От десет години се знае..с тех говориш, като при посешение в болницата.

А като съм в Франция, едих час ми трябва..и моя френски нее..нещо..
Не са нужни голями обяснения. Мислим еднакво , подобно.

Или Турците тук.
Първия виц след 1989 беше; Каква е раликата между един турчин и един источно германец? Турчина е точен, работи керектно, и говори по-добре немски!

Та това е дълга история...но освен езика са други неща по-важни за интеграцията.

Та ако мислиш за детео е едно.
Ако мислите за себеси е друго.

И тук има турци, които изпрашат децата в Турция..да станат истиски турци.
При баба и дядо.

До 6-годишна възраст. След това са длъжни да ги запишат тук в първи клас.

И през това време са били други турчета от 3 години в детска градина..и знаят езика. Другите идват...и неразбират нищо. И проблема ескалира...защото и родителите почват да се оплакват, и аз, че децата ни не учат...нормално зашото има няколко в класа, които немски не владеят.

И така от много турска любов, стават тези деца аутзайдер...преди да разберат кво е това.

И ги слагат в други класове..като"малоумни"...следобед место да играят...са в училище и учат та да наваксат...а, как децата им се подиграват..можеш да си представиш.

Сега спирам.
Роман стана.
И това мразя.
Ама ти си така типична..че жалко за детенцето ми стана.
Sorry
И ти ще го разбереш, ама за детето е тогава късно!

З

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема Re: Аз не!нови [re: [desi]]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано16.01.02 03:09



Много правилно.
Затова е тук Нета.
Ама аз трябва сега да спинкам.
Нали съм в старата Европа.
Ама утре ще ти кажа как мисля.
И разбира се, всеки споделя това което сам за правилно смята,
но по важно..какви опити е направил.

Та това е хубавото.
Ти можеш различни мнения, различни опити да четеш
и най-вероятно или даже най-подходящо...си взимаш от всичките частички
тези които за теб, семейството...страната..и-и-и- пасват.

И си сглобяваш сама, с фамилията твоя космос.

На времето нямахме тези удобствя__;о))

П.П.: Не двата езика Дези...единия от двата.

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)

Редактирано от Gatsby© на 16.01.02 03:11.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Автор Kasparcho(girl) (poluwidim)
Публикувано16.01.02 09:51



I pri nas go ima problema samo che s nemskia. Wednaga s idwaneto ni sina mi (7 god.) zapochna 1-wi klas. Ne znae i duma na nemski , no hodi s jelanie na uchiliste. Weche 4 meseca minaha, a toj oste ne e progoworil ezika, wapreki che w klasa sa samo germancheta. Kaka mu (10 g.) s ezika swikna, no postojanno plache za prijatelkite si ot Balgaria. Nikak ne im e lesno na decata. I ne znaja za kolko wreme ste swiknat.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: Kasparcho(girl)]  
Авторruse (Нерегистриран)
Публикувано16.01.02 10:44



Podobno beshe i pri nas. Malkata ne znaeshe ezika, a sled tri meseca zabravi balgarskia. Zapochah otnachalo da ia ucha.
Sega govori kato chuzdenka staratelno izuchavala ezika. A beshe na 8 godini, kogato napusnahme BG.
Goliamata ni dashteria beshe na 15, sega e veche studentka. I dvete placheha za priatelkite si i se staraecha da poddarzat pismeni kontakti. Postepenno vremeto svarshi svoeto. Bolkata pritapia, ostanaha hubavite spomeni i planovete za liatnata vakancia. Az prodalzavam da se staraia da govoria na balgarski, no vse poveche se ulaviam, che smesvam dvata ezika, a decata opredeleno govoriat samo na mestnia. Chuzdia ezik veche stana balgarskia i smiatam, che drugoiache ne moze da bade, ako iskame decata ni da badat ravnostoyni v znaniata si s drugite deca i konkuretnosposobni v badeshte!



Тема Привет,нови [re: [desi]]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано16.01.02 12:05



деси! Драго ми е да те видя пак в дир-а.
Не мога да ти помогна с много лични съвети по отношение на проблема ти - моят син беше само на една годинка, когато се преместихме, а сега - на 2 - все още не говори добре дори български, приказва си само на неговия език и едва сглобява изречения от по 2-3 думички... И него го гледат в къщи - сменяме бабите, че в Германия почти няма ясли, но - детски градини, слава-богу има и се надявам там да научи езика. Така казват и всички приятели - попадне ли детето веднъж в среда, където не може да се оправи с друг език, освен местния - много бързо започва да учи. Това, че твоето момченце не е напреднало, е съвсем логично, щом се гледате двамата в къщи. На мен лично ми отне много време тук (понеже работя) да намеря приятели сред местните с деца, с които да си общуваме по-интензивно.

Аз не мисля като Гетсби, че ако се опитваш да поддържаш българския, ще получиш "бавноразвиващо" се дете. Имаме приятелка тук с 16-годишен син, пристигнал е на 8 години без да знае изобщо немски, първата година я замерял с тетрадките, защото - ясно е - нищо не разбирал. Сега говори немски без никакъв акцент (когато правим купони с немски, те все се учудват защо говори без акцент), говори прекрасно и български - много рядко прави грешки - защото те говорят само на български в къщи, а и всяко лято той си е 2 месеца в България... Не само, че не е бавноразвиващ се, ами учи в добра гимназия, от която отпаднаха голяма част от неговите немски съученици (тук, в Германия, обучението от 1-ви до 4-ти клас е като забавачница, но от 5-ти започва голямата цедилка - или отиваш в гимназия и ставаш човек, или - в обикновено училище - и както се казва - ставаш "дърводелец". Част от децата, които започват да учат в гимназия отпадат - тук много често повтарят, ако не могат да се справят и случи ли се някой да повтори два пъти един клас - препоръчват на родителите му да го преместят в "по-леко" училище) Така че - няма страшно, нещата ще се получат...

Бих те посъветвала да провериш дали там, където живееш няма някакво място, където се срещат всички майки с деца от квартала. Обикновено майките разговарят и пият кафе, докато децата си играят. Такива срещи се правят около 1-2 пъти седмично в квартални клубове - не знам в коя англоезична страна си, но в Англия има такива със сигурност, за САЩ и Австралия не знам... А невъзможен ли е варианта с детска градина или и при вас трябва да се чака цяла година преди да се освободи място?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.