Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:13 28.05.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема децата в чужбина  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.01.02 01:24



Кой каза че децата лесно свикват :)) Аз такъв проблем имам с моето моченце :) Смешен и трагичен едновременно :)))

Детенцето му е трудно както и на нас ... а как да приеме това като му подвикват другите деца в парка "boy - boy" :)) хем да играе с децата да контактува хем си мисли 4е искат да го бият:)) аз се опитвам да обеснявам че това е друг език и думичката означава момченце... ама как да обесниш какво е друг език:) Той ми казва "Мамо, виж как говоря на английски " и почва да бръщолеви разни щуротии :) да се смеем ли, да плачем ли:) Знам че ще научи езика..от това оттърване няма а и е още мъничък ( 4 годишен ). Ужасява ме дори мисълта за това какво е станало с другите деца- българчета тук..те си говорят помежду на английски...
Аз просто искам съвет - как да направя приспособяването на детето по-атрактивно и как да обесня че английският е език :)) И че BOY все пак не е БОЙ :))) иска ми се да съхраня българския език у дома... и ще направя всичко възможно за това. Но това че ще има 2ри език е просто ежедневие... и трябва да го приемем. не искам да почвам отсега да чета приказки на английски и да го уча.. ...

разкажете ми имали ли сте такъв проблем ? И как се справяте?



Тема Аз не!нови [re: [desi]]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано16.01.02 01:45



Поради много проста причина.
Не мисля за себе си, а за детето.
А и опит. 40 и повече години има тук гурбетчий от Турциа, Италия..Гърция..
Всички са мислели...правим пари..и се връщаме.
3-4 генераций.
И как шизовренни са децата, това значи внуци и пра внуци ..всеки ден има предавания в Тв. И старите на по 80 години си отиват..и се връщат тук...заради болниците..и т.н.

Понякога и прости отгори не са погрешни!

Бг е нова. Вие нямате опит с нормално емигранство.
Но страни като тези по-горе или Югославия...е от десетолетия.
И сега правите грешките на турците тук.

Накрая е детето объркано и двата езика говори като чужденец.

И такива са му по-късно шансовете да се интегрира в една от двете култури.
И накрая става /преувеличено малко/ дете от БГ-Гето!!

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема Re: Аз не!нови [re: Gatsby©]  
Авторkakata (Нерегистриран)
Публикувано16.01.02 01:55



I az niamam problemi i drugite okolo mene. Za purvi put shuvam dacata v cujbina da imat prozlemi, te nai-burzo svikvat i se prisposobiavat. Az sam dovolna che deteto mi vece ne e v BG



Тема Re: Аз не!нови [re: Gatsby©]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.01.02 01:59



Нали затова питаме за да не правим грешки... това че двата езика се забравият не мисла че е вярно.Тука децата говоят без акцент - дори тези които са тук от само 3 години.... Забраят българския (или просто не искат да говорят на български - това съм забелязала), но мисля че речника им на английски е доста богат. И няма как да е когато детето ходи на училище и чете много книги точно на английски.


Не искам да пиша нещо за което не съм компетентна... исках просто съвет. За "атрактивното" проспособяване, точно зашото мисля за детето и по цял ден съм с него и искам да направя промяната лесна и забавна за него. За 2 месеца няма как да кажа какво и кой е направил за 40 години....



Тема Re: Аз не!нови [re: kakata]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.01.02 02:07



Радвам се че при теб всичко е добре. Не си казала на колко е детето ти и как обесни какво точно представлява "езика".
Вявно е че децата "свикват" - но това ние преценяваме гледайки отстани.Никой не знае какво им е в главичките. И когато детето е във възраста на "Защо" някои въпроси стават твърде трудни за мамите да обесняват :)

Аз гледам сина си сама вкъщи и контактите на детето засега с околния свят(английскоговорящия) са предимно като го водя в парка да играе с децата. И детето наистина е в трудно положение понеже си мисли че другите деца са агресивни....



Тема Re: Аз не!нови [re: [desi]]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано16.01.02 02:29



Именно.
Езика е едното.
Но и тойне така прост както си мислиш.
Децата го учат бързо, ама и го забравят бързо.
Моя приятелка, беше навремето женена за грък.
6-7 години дъшеря и чивя в гърция. Детска градина училише.
Като бяха тука, само след мезеци забрави гръцки.

Но езика е най-малкия проблем при интеграцията.
Ти си оше нова,

При сина ми още 3-4 годишен беше нормално една неделя сти негов прятел при нас..другата обратно.

Аз се почудих защо твоето дете не е в детска градина™

Та...аз живея от 33 години в Германия.
С ГДР германци не можеш да се разбереш.
И Германците тук не. Едно и също понятие се разбира различно.
Същия език. И все са обидени, нешастни..ниакои е им виновен..и такива истории. От десет години се знае..с тех говориш, като при посешение в болницата.

А като съм в Франция, едих час ми трябва..и моя френски нее..нещо..
Не са нужни голями обяснения. Мислим еднакво , подобно.

Или Турците тук.
Първия виц след 1989 беше; Каква е раликата между един турчин и един источно германец? Турчина е точен, работи керектно, и говори по-добре немски!

Та това е дълга история...но освен езика са други неща по-важни за интеграцията.

Та ако мислиш за детео е едно.
Ако мислите за себеси е друго.

И тук има турци, които изпрашат децата в Турция..да станат истиски турци.
При баба и дядо.

До 6-годишна възраст. След това са длъжни да ги запишат тук в първи клас.

И през това време са били други турчета от 3 години в детска градина..и знаят езика. Другите идват...и неразбират нищо. И проблема ескалира...защото и родителите почват да се оплакват, и аз, че децата ни не учат...нормално зашото има няколко в класа, които немски не владеят.

И така от много турска любов, стават тези деца аутзайдер...преди да разберат кво е това.

И ги слагат в други класове..като"малоумни"...следобед место да играят...са в училище и учат та да наваксат...а, как децата им се подиграват..можеш да си представиш.

Сега спирам.
Роман стана.
И това мразя.
Ама ти си така типична..че жалко за детенцето ми стана.
Sorry
И ти ще го разбереш, ама за детето е тогава късно!

З

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема Re: Аз не!нови [re: [desi]]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано16.01.02 03:09



Много правилно.
Затова е тук Нета.
Ама аз трябва сега да спинкам.
Нали съм в старата Европа.
Ама утре ще ти кажа как мисля.
И разбира се, всеки споделя това което сам за правилно смята,
но по важно..какви опити е направил.

Та това е хубавото.
Ти можеш различни мнения, различни опити да четеш
и най-вероятно или даже най-подходящо...си взимаш от всичките частички
тези които за теб, семейството...страната..и-и-и- пасват.

И си сглобяваш сама, с фамилията твоя космос.

На времето нямахме тези удобствя__;о))

П.П.: Не двата езика Дези...единия от двата.

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)

Редактирано от Gatsby© на 16.01.02 03:11.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Автор Kasparcho(girl) (poluwidim)
Публикувано16.01.02 09:51



I pri nas go ima problema samo che s nemskia. Wednaga s idwaneto ni sina mi (7 god.) zapochna 1-wi klas. Ne znae i duma na nemski , no hodi s jelanie na uchiliste. Weche 4 meseca minaha, a toj oste ne e progoworil ezika, wapreki che w klasa sa samo germancheta. Kaka mu (10 g.) s ezika swikna, no postojanno plache za prijatelkite si ot Balgaria. Nikak ne im e lesno na decata. I ne znaja za kolko wreme ste swiknat.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: Kasparcho(girl)]  
Авторruse (Нерегистриран)
Публикувано16.01.02 10:44



Podobno beshe i pri nas. Malkata ne znaeshe ezika, a sled tri meseca zabravi balgarskia. Zapochah otnachalo da ia ucha.
Sega govori kato chuzdenka staratelno izuchavala ezika. A beshe na 8 godini, kogato napusnahme BG.
Goliamata ni dashteria beshe na 15, sega e veche studentka. I dvete placheha za priatelkite si i se staraecha da poddarzat pismeni kontakti. Postepenno vremeto svarshi svoeto. Bolkata pritapia, ostanaha hubavite spomeni i planovete za liatnata vakancia. Az prodalzavam da se staraia da govoria na balgarski, no vse poveche se ulaviam, che smesvam dvata ezika, a decata opredeleno govoriat samo na mestnia. Chuzdia ezik veche stana balgarskia i smiatam, che drugoiache ne moze da bade, ako iskame decata ni da badat ravnostoyni v znaniata si s drugite deca i konkuretnosposobni v badeshte!



Тема Привет,нови [re: [desi]]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано16.01.02 12:05



деси! Драго ми е да те видя пак в дир-а.
Не мога да ти помогна с много лични съвети по отношение на проблема ти - моят син беше само на една годинка, когато се преместихме, а сега - на 2 - все още не говори добре дори български, приказва си само на неговия език и едва сглобява изречения от по 2-3 думички... И него го гледат в къщи - сменяме бабите, че в Германия почти няма ясли, но - детски градини, слава-богу има и се надявам там да научи езика. Така казват и всички приятели - попадне ли детето веднъж в среда, където не може да се оправи с друг език, освен местния - много бързо започва да учи. Това, че твоето момченце не е напреднало, е съвсем логично, щом се гледате двамата в къщи. На мен лично ми отне много време тук (понеже работя) да намеря приятели сред местните с деца, с които да си общуваме по-интензивно.

Аз не мисля като Гетсби, че ако се опитваш да поддържаш българския, ще получиш "бавноразвиващо" се дете. Имаме приятелка тук с 16-годишен син, пристигнал е на 8 години без да знае изобщо немски, първата година я замерял с тетрадките, защото - ясно е - нищо не разбирал. Сега говори немски без никакъв акцент (когато правим купони с немски, те все се учудват защо говори без акцент), говори прекрасно и български - много рядко прави грешки - защото те говорят само на български в къщи, а и всяко лято той си е 2 месеца в България... Не само, че не е бавноразвиващ се, ами учи в добра гимназия, от която отпаднаха голяма част от неговите немски съученици (тук, в Германия, обучението от 1-ви до 4-ти клас е като забавачница, но от 5-ти започва голямата цедилка - или отиваш в гимназия и ставаш човек, или - в обикновено училище - и както се казва - ставаш "дърводелец". Част от децата, които започват да учат в гимназия отпадат - тук много често повтарят, ако не могат да се справят и случи ли се някой да повтори два пъти един клас - препоръчват на родителите му да го преместят в "по-леко" училище) Така че - няма страшно, нещата ще се получат...

Бих те посъветвала да провериш дали там, където живееш няма някакво място, където се срещат всички майки с деца от квартала. Обикновено майките разговарят и пият кафе, докато децата си играят. Такива срещи се правят около 1-2 пъти седмично в квартални клубове - не знам в коя англоезична страна си, но в Англия има такива със сигурност, за САЩ и Австралия не знам... А невъзможен ли е варианта с детска градина или и при вас трябва да се чака цяла година преди да се освободи място?



Тема Зависи къде си и какви са ти ценноститенови [re: Cилвa]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано16.01.02 17:48



Не съм съгласен автоматично с категоричния извод, че двуезичието пречи на интеграцията. И има голямо значение за коя страна става дума. Ако е Европа, там са традиционно етнически държави и каквото и да ми говори Гетсби, в Германия, ако са ти черни мустаците и вакли очите, колкото и да ти е гладък немския те гледат по–иначе... Знам го от самите емигранти и деца на емигранти. Повече или по–малко из цяла Европа е така...

Аз съм в една от имигрантските държави – Америка. Тук съм от близо 12 години и мисля, че това ми дава известен ракурс към ситуацията с интегрирането...

В Америка дали и доколко ще се интегрираш си зависи само от самия тебе, като етническата ти принадлежност, религията или акцента като правило имат нищожно или никакво влияние към успеваемостта. Това което важи е да функционираш в бизнес механизмите на страната и твоята приложимост в схемата за генериране на пари.

Аз попаднах направо от "развития" социализъм в най–крайния капитализъм и ми отне време и известни жертви и провали докато се ориентирам в манталитета и обстановката.

Бързо разбрах обаче,че народи без комплекси за малоценост като нашия, с поколения поддържат у децата си и историческа гордост, и език, и религия, без това да им навреди социално или финансово. В Ню Йорк например има еврейски училища, повечето от гърците, които познавам, дори от трето поколение говорят сносен гръцки. В Южна Флорида и Южна Калифорния и Тексас по улиците се говори много повече испански, отколкото английски и никой не слуша "американска" музика. В цели райони на Луизиана първият език е френски (кейджън). Всичко е до личен избор.

В Америка на запазването на етническия идентитет даже се гледа положително и с известна завист, защото наследниците на Мейфлауър имат известен комплекс на ксенофобия и неспособност да се разбере света извън Щатите и Канада. В училище децата ми са сочени от учителите за пример и като отличници по американския материал (майка плаче!!!), и като двуезични и са обект на интерес сред другите деца и даже учат приятелчетата си на елементарен български. Да не говорим колко им е кеф, че когато не искат да бъдат разбрани от останалата тайфа, си имат "таен" език. Сега, след толкова години, ни предстои за първи път да си ходим в България. Те нямат никакви притеснения, че ще се чувстват чужди... Ни на баби и дядовци, ни сред нови другарчета...

Пристигнахме, когато сина ми беше на 2 и половина и още оттогава въведохме една "игра", че от прага на къщата навътре е България и никой не разбира английски. Получавахме редовно учебници от България за съответната възраст и изучихме буквара, история и география, имаме ежедневно по половин час занимания (четене или писане) по български, без който няма ни телевизия, ни игри. Децата са пластелин – трудно или не – адаптират се към всичко. Особено когато всичко им е поднесено като занимателна игра. И когато непрекъснато им се напомня, че знанието ги прави повече и е предимство пред тези, които не знаят. С времето те сами започват да усещат предимствата и всичко потича по–лесно. Като ги питаш какви са, гордо ти казват, че са българи, живеещи в Америка.

Това в никакъв случай не може да им повлияе негативно! Хората плащат торби с пари да научат втори език, а у дома всичко им идва естествено и безплатно... Това им дава още един избор. А, за другите не знам, но основната причина аз да емигрирам (освен финансовите и социални бакии в България), беше желанието да имам възможност за избор...

Накрая ще завърша с една проста истина:

"Колкото повече знаеш, толкова по–малко не знаеш".

Вовата



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Автор RollinStoner (ne sym kato vas)
Публикувано16.01.02 18:16



spoko be, ostavi go deteto da si igrae, shte nauchi ezika za nula vreme, i ne go biite mnogo :))



Тема Вова....нови [re: Boвaтa]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано16.01.02 19:32



...чети правилно!
Казах, че за итеграцията е езика на-малкото. Особено за малки деца.
Нали тези от ГДР си говорят чисто немски, ама имаха и много имат още провлем с интеграцията.

Това каоето ти правиш е ОК. И ние си говорехме на времето в къщи БГ.
Не казах асимилация...интеграция.
Мулт-Култи общество, както тук го наричат. Още в седмтдесете...изчезваха герански ресторанти. Всеки си ходеше при "Италянеца на кюшето"..при гръка...и тн.

И аз от години в тези магазинчета пазарувам..тук си е малка Турция.
Турците са 6-7 милиона, след това са италянците, след тех гърците, югосавците, испанците ...


А, този митос Германия не била емигранска стана го разпространяваха косервативни политици тук и по света. И тук е закона в подготовка и скоро в сила ше влезе. Подобно на американския и канадския..с точки и т.н. Та, поне тези да идват, които са нужни. Тук има 10 милйона офицялни чужденци. Илегални...още 5 или 8 милйона. Това е два пъти БГ. И само в армията служат 82 нацйоналности. Новобраници.

Знаеш ли кой е втория по големина турски град след Инстамбул?
Берлин! И то преди 20 години още.
Има там един турски квартал....не ти трябва немски.
Само турски се говори.
И вестници имат..и тн.
А ТВ програми само на турски отдавна си имат.
И училища следобед на турски..и каорана си учат.

Та затова много се говори, пише, научни изледвания..статистики.
Тези, които живеят в "гето" са най-ниско образовани, без работа младежи и в затвора са 60-80%.

А, кво ми разправяш за Америка. Ми огледай се там. Как са всики хиспанос в Ню-Ойрк или ЛА?

Та, аз не давам примери от моя опит. Моето полужение е друго било .
Аз споделям кво набрюдавам от години.
Или как е с децата на турчина от който си копувам кашкавала.

И неказвай, да ама само в гето.
Познавам хора в квартала, които се изолират сами. Без гето.
И двете деца са с ниско образувание и безработни.
А родителите са с висше образувание в Университета.

Затова говоря.

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема Re: Зависи къде си и какви са ти ценноститенови [re: Boвaтa]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано17.01.02 17:26



Браво на вас, че намирате време да се занимавата с български учебници! Смятам, че това ще е основен проблем за сина ми някога - не е трудно да научи разговорен български и дори четене, но друго е да умее да пише правилно. Да, затова се изисква постоянство и упоритост, ама си струва, дано ми стигнат силите и на мен да го въведа в семейството си.

Иначе по отношение на "емигранстките" и "неимигрантските" държави - мисля че малко е остаряло това понятие. Ако минеш в Западна Европа ще установиш, че пъстротата на хората, които живеят тук вече е сравнима с тази на най-космополитните градове в света. Не бих могла да кажа как е изобщо в Германия, аз живея във Франкфурт - един не съвсем типичен град, където чужденците са почти една трета от населението. Не би повярвал колко много смесени семейства - немец-африканка, немец-азиатка, африканец-немкиня и т.н. можеш да видиш. Аз работя в типична немска фирма, колегата ми е сърбин с немски паспорт (роден тук преди 30 години и като начин на мислене - абсолютен немец), имам колеги холандци, испанци, един португалец, една украинка... Пазарувам редовно от месарниците и пекарниците в нашия квартал, населяван предимно от немци. Собствениците са наследници на поколения пекари и месари, някои са направо като излезли от миналия век - кръглолики, сламеноруси, синеоки, с червени бузи и пълни ръчички, говорят здрав Хессиш (така се нарича местния диалект, където понякога Х-в края на думата се произнася като Ш). Досега - за повече от година - не съм усетила някакво особено отношение към мен, защото съм чужденка или не говоря добре немски (в началото изобщо не говорех, та се оправях само с английски), искрено се радват на номерата на сина ми, много често той си тръгва с някоя допълнителна шайба "специален" салам или пък с геврече. Една от касиерките на съседна до нас дрогерия пък толкова харесва сина ми, че веднъж когато бях на пазар без него и тя разбра, че е болен - специално изпрати по мен едно малко шоколадче, което взе от щанда до нея и го плати сама.

Синът на моята приятелка е на 16 години и е тъмнокос, с тъмни очи. Негов съученик е плод на брака между афро-американец и германка. Би ли могъл да предположиш кои са момчетата в тяхното училище, обект на най-много момичешки мечти?

Аз също бях чувала много за ксенофобията в Германия, за това, че дори не те обслужват в заведение, защото си тъмнокос или говориш с източноевропейски акцент. Но - честно казано - такова нещо не ми се е случвало, нито във Франкфурт - където повечето обслужващ персонал в заведенията се състои от сърби, турци, китайци - някои неговорещи добре немски, нито в Бавария, където са си немци, ама толкова дружелюбни и така се разтапят, като им похвалиш местната бира, дето я произвеждат точно в тази кръчма...

По централната улица в Хамбург за една кратка двучасова разходка видях повече забулени арабски жени, отколкото за два месеца, прекарани в Източен Бейрут. На редовния седмичен пазар във Франкфурт, където се предлагат и много неща за хапване, едни от най-големите опашки се вият за дюнер от пуешко, завит в "турска пица"...

Когато имам немски гости, винаги им показвам албумите си от пътувания в България. Вече планираме да правим обиколки там и планираме маршрути.

Приятел на наш общ познат, който се занимава с реклама, се влюби в българската музика пък. Понеже и той самият пише музика, води и предавания по местните радиостанции, направи вече 3, посветени на България.

Аз започвам да се замислям как пък да популяризирам по-широко нашите танци. Всички много се впечатляват, когато в удобен случай ги танцувам и все ги смятат за ирландски, заболява ме устата да обяснявам какви са разликите, пък доколко си приличат и различават с гръцките и т.н.

Ей, от много писане за България, ще изпусна урока си по немски... Да ви кажа, немския ми е още на ужасно ниво, така че - до скоро



Тема ___;о))__нови [re: Cилвa]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано17.01.02 17:38



"аз живея във Франкфурт - един не съвсем типичен град, където чужденците са почти една трета от населението. "

Типичен е!__;о))

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема Re: Привет,нови [re: Cилвa]  
АвторPoline (Нерегистриран)
Публикувано17.01.02 20:43



Da,v Anglia ima takiva mesta i se kazvat family center.Namirat se v pochti vsiaka carkva.
Pozdravi:Poline,London



Тема И ти си прав....нови [re: RollinStoner]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано17.01.02 20:55



...навремето баща ми разправяше: Това е "job-а" на детето.
Да си играе..затова е дете. Не че по-късно много се разбирахме.
Нещо малко много бяхме подобни__;о))

И аз съм със моя малчоган така...ама и времената се измениха!

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема E,нови [re: Gatsby©]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано18.01.02 10:19



ти по-добре знаеш, ако отдавна си тук. Но доколкото знам, в Ерланген край Нюрнберг, тъмнокосите и говорещи с акцент чужденци наистина изглеждат странно в очите на местното население. Но не бих казал, че се държат недружелюбно.

По разкази на моя тъмнокоса и синеока приятелка за пътуването и на север, където всички са сламеноруси и болезнено бели, тя предизвикала едва ли не фурор в мъничко село - децата искали да пипнат тъмната й коса - толкова я харесали и не вярвали, че е истинска

Аз си мисля, че все повече големите градове навсякъде в Европа започват да си приличат по смесването на представители на различни нации и раси. Дали си във Виена, Франкфурт, Ню Йорк, Лондон, Париж, Хамбург, Прага... Разликата е в процентното съотношение между китайци-индийци-араби-сърби-турци-италианци-гърци..., но иначе - се срещат вече навсякъде. Дори София в последните година стана по-шарена...



Тема Re: децата в чужбинанови [re: Kasparcho(girl)]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано19.01.02 01:44



Blagodaria ti 4e go spodeli s men..Niakak si e po leko kato znaesh 4e ne e samo twoeto dete taka.nadiawam se wsi4ko skoro i pri teb i pri men da e OK :)

Nie wse oshte ne sme mislili za detska gradina i malko se boiahme ot towa - to4no zaradi ezika... no moje bi ideiata e dobra da byde zaedno s decata i da u4i ezika taka..



Тема Re: децата в чужбинанови [re: ruse]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано19.01.02 01:59



za towa si prawa... niama kak da iskame ot detenceto da byde perfektno wyw wsi4ko otnosheniq. A i predpolagam 4e ste zapo4ne i da misli na anglijski w edin moment...
Blagodaria ti i na teb!
Mnogo ste mili wsi4ki!



Тема Re: Привет,нови [re: Cилвa]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано19.01.02 02:08



Ima detski gradini makar 4e ne sa mnogo ewtini. Za dyrjawnite se 4aka po mnogo za mesto ... ima waiting list s deca na po niakolko meseca?!!??!
no w 4astnite ima mesta i grupite sa po okolo 10 deca. Mislim zasega:) Pritesniqwame se da ne se stresira neshto... ama kato wi slusham maj e po dobre s decata...



Тема Re: Зависи къде си и какви са ти ценноститенови [re: Boвaтa]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано19.01.02 02:19



Towa koeto pishesh e prekrasno. Az syshto imam ambiciq da zapazia bylgarskiqt wkyshti (izwini me 4e niamam kirilica).
Ima i jelanie da nau4a sina si da pishe i 4ete, we4e dori u4im bukwite. Misliq 4e po-wajno e kak si wyzpital deteto za towa dali to ste pojelae ili ne da znae drug ezik.No stom bylgar4etata w Bylgariq nau4awat anglijski zashto Bylgar4etata w 4ujbina triabwa da go zabrawiqt? az se gordeia otkade sym proizliazla i mislia 4e towa triabwa da znae i sina mi. Oswen towa mi se iska da pro4ete i knigi kato "Pog Igoto" i "Snaha" ... koito ste e sram ako pro4ete na anglijski...
neznam..moje da sym twyrde ambiciozna no se nadiawam da osystestwiq me4tata si :)



Тема Re: E,нови [re: Cилвa]  
Автор Gatsby© ()
Публикувано19.01.02 20:33



..и в Родопите в едно селце...

Но това с Ерланген...и севера...са малко разкази.
Всеки който има ТВ....от децата..гледат техните германски идоли.
Вива и подобни програми. Множеството на идолите и модераторите са "цветни". Най-често "черни". Родени и израстнали в Германия.

Бземи само Лу Бега__;о))

Та, това което чуваш, са историй, които преди 30 г. съм чувал...но по-"съвременени".

Това се разправяше по-рано, за годините околу 1945...като бяха дошли тук американците..след войната. Как Ами-Негри се чудели и пипали косите на русокоси германски момиченца...да се уверят...а момиченцата имали страх.

Стари историй в модерен камуфлаж__;о))

_____________________________________

Ти нямаш шанс, но използвай го_;о)


Тема Да,нови [re: [desi]]  
Автор Cилвa (позаседяла се)
Публикувано21.01.02 11:34



смятам, че ще му е по-добре с децата. Навсякъде имат практика да се ходи първоначално само по няколко часа или да кажем - веднъж в седмицата. Възможно е дори и ти да оставаш с него. Така че - няма място за стрес - обмисляйте го и ако можете да си го позволите - опитайте, ще видиш как след няколко месеца ще се чудиш как си могла изобщо да се притесняваш за това!

А иначе - вероятно и на теб ти е трудно. Да ти кажа - аз едва година след преместването успях да се почувствам наистина "у дома си" - вече има приятели, знам къде да намеря каквото ми трябва, започнах истински да работя... Но имаше един период (точно между 4-тия и 8-мия месец), когато душицата ми се стягаше... В крайна сметка - не е трудно човек да намери единомишленици където и да е по света - стига да не се страхува да общува и да изразява смело желанията си.
Успех!



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Автор ГpeнaдинaДopмидoлcka (generalische)
Публикувано21.01.02 17:02



Деси, ще свикне дребосъчето, не се грижи за това.
Говорете си у дома на български, не го поправяйте, ако тук-там вметне някоя английска думичка. Знай, че децата, колкото и да са малки, правят разлика между езиците, когато свикнат с тях и съвсем спокойно ще си комуникират и за в бъдеще на български

аз бях на 6 г., когато заминах с нашите за Лондон.
първите 1-2 месеца сигурно съм имала трудности заради езиковата бариера, но това в никакъв случай не ми се е отразило отрицателно на психиката.
помня, че плаках, когато мама ме оставяше в у-ще, но после като се заиграех... много бързо проговрих и започнах да чета и пиша.

Сега пак съм в чужбина и имам приятелка сръбкиня. Тя има 3 годишен син, който знае много малко немски (разбираемо е, по цял ден е с баба си). Водят го 2-3 пъти в седмицата на детска градина и той постоянно плаче, защото никой не го разбира, следователно и никой не си играе с него.
Сега майка му му говори на немски и той употребява много малко (като брой), но винаги тези думички на немски, които знае.

за думичката boy има спасение - купи му книжки, които са с по 1-2 реда на страница, там може да се учат по картинки различните думички. така по-лесно ще прави връзка м/у чутото и видяното, защото зрителната памет при децата играе голяма роля.
Не мисля, че синът ти е малък за книжки? не разбирам защо не искаш да му купиш? Това ще е само в негова полза.

пък вие инче си говорете на български през останалото време, българския няма да го забрави.
другите деца сигурно и по улиците си говорят с техните на английски? това според мен е вид комплекс на родителите (да не се разбира, че са чужденци). веднъж пътувах с една българка в самолета и детето и говореше много развален български, а тя видимо се гордееше от това!



Тема Re: Привет,нови [re: [desi]]  
АвторOnzy (Нерегистриран)
Публикувано11.02.02 06:20



Zdr. Desi.

Az imam dete na 41/2 godini.
Opita mi govori che socialnite kontakti na deteto sa naj vajni => detskata gradina e N1 po prioritet.

Uchete go kak da kontaktuva ... no ne mu pomagajte v kontaktite, ne mu smilajte socialnata dajba. Ostavete go samo da se prebori za mjasto v grupata. Ako imash sin bashta mu e 95% otgovoren za tova.

I Ne ja slushaj Gatsby kvi gi pleshti za turchetata ot nejnoto obkryjenie .
Ot vas zavisi proizhoda na deteto vi da e iztochnik na prevyzhodstwo a ne na abusement.



Тема Re: Привет,нови [re: Onzy]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано11.02.02 23:54



Hei, Onzy. Mnogo pravilno(spored moite razbirania ) razsujdavash.
Moiat sin e pochti na 5 godinki. Zapochna da govori purvo na bulgarski. I produljava da govori na bulgarski. S angliiskia niama nikakvi problemi.
S bratovchedite si,koito sa sushto bilingual predpochita da govori na angliiski,no ne izdumva i duma na angliiski na men ili na bashta si.Ako se naloji navun poniakoga mu govorim na angliiski.Inache prikazkite sa na bulgarski,bulgarskite bukvi znaem purvo. Neka zapochne s ezika ,koito niama da e osnoven,a angliiskia shte go nauchi v gradinata i v uchilishte.
Sam. Bez nie da mu pomagame da se prisposobiava.

Ezika e bogatstvo. Shte go zapisha i na ispahski kato mu doide vremeto.Puk neka se "oburkva".
I mainata im na turcite v Germania!

Pardon! ne mojah da se vuzdurja.



Тема Re: Привет,нови [re: doktorka]  
АвторOnzy (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 03:20



10x ... vse pak "razsyjdavash" kato che li e malko silna duma za elektrohimichnite procesi v mytilkata s kojatao e pylna glavata mi.

Ako pitash men zapishi go na karate ili gimnastika. Po mene si znam che fizicheskoto prevyzhodstwo e mnogo vajen element w obshtuvaneto pri momchetata (a i pri majete) dori i v naj-pasivnata si forma.



Тема Do Vovata: Evala ... ili E voila ... :)нови [re: Boвaтa]  
АвторOnzy (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 06:08



Vovata:

Shapka ti swaljam ...
I v moeto semejstwo e taka samo deto sme na po-ranen etap ...

Ako imash vreme i si po blizo (ot 80 miles) do LA ... obadi se da te cherpja edno ... za towa che mi podsladi dushata dokato te chetoh ...


... Aman ot Nihilisti ...



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Авторivan (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 17:03



Desi,
Ot napisanoto razbiram che ili si v AU ili NZ (parkove prez Feb.child care system), Ima t. nar. play groups, proveri kak da se svarjesh (mislia che detskite gradini ili carkvite as well as so called community centers sa dobar start da se nameri informachia.
No, ne se kahari - deteto ste se opravi.
A za tebe - dano sme jivi da si govorim sled godini za chetene na Snaha ili pod Igoto - toi moje i sa moje da gi chete (ako go natiskash da nauchi ezika) ama za nego te ste sa tolkova dalechni kolkoto za nas napr. Iaponskia folklor. Govoria ot opit.

Tova e samo moe mnenie - dechata ni moje da sa potomchi na emigranti no lichno za moeto mi se iska da se chuvstva ne Balgarin jiveest niakade, a mesten s balgarski roditeli. (Predstaviam si otgovorite...:-),

A che ezika e bogatstvo - pravi ste . Zatova horata uchat ezichi koito im davat po-shirok kragozor, a ne uchat ezika na plemeto Mkele - Mbembe naprimer.
No kakto niakoi beshe kazal - Ot Iskaro po- glibiko nema... Ta i nie taka - BG e na papa na sveta ... Xa
Sas zdrave



Тема Re: Привет,нови [re: Onzy]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано12.02.02 20:39



Shte se zapisvame na karate.No shte izchakam malko,shtoto sega niama nachin kak da se transportirame.
V gradinata igraeshe soccer. I ekip si ima. Cialata rabota ot den do pladne.Mama ne mojeshe da go vodi na trenirovki,a tate e nadaleche.
No shte namerim nachin.
Tuk sigurno ne znaiat kakvo e gimnastika.



Тема Do usmihnatata desiнови [re: [desi]]  
АвторBorislav (Нерегистриран)
Публикувано12.02.02 20:44



Ne se trevoji izobshto. Ako imash sredstva, kupi mu niakoia ot igrite, s koito se uchi angliiski, no da slusha fonetikata ot disk, a ne ot emigrant.
Kato go zapishesh v 1vi klas, vsichko shte se promeni. Sled niakolko mesetsa shte zagovori angliiski i sled oshte 1-2 godini niama da se razlichava ot ostanalite detsa. A v kqshti moje da si govorite na bqlgarski. Sina mi zapochna 1 klas v USA. V 3ti klas poluchihme pismo ot raionnoto upravlenie, che angliiskia mu e pqrvi ezik, a ne ESL. Beshe nai-dobria na "Spellig Bee" v 3ti i 4ti klas.
V kqshti prikazvame samo bqlgarski. Toi slaga dosta angliiski dumi ili stroi izrechenieto po amerikanski, no e dovolen, che moje da govori. Opitvah se da go ucha da chete i pishe, no ne spoluchih mnogo.



Тема Re: Привет,нови [re: doktorka]  
АвторOnzy (Нерегистриран)
Публикувано13.02.02 08:47



ne znajat li ... hmm ... v "zavedenieto" deto hodi moja ... karat uredi i djusheci s edin kamion 3 dni v sedmicata... I edna gyrdesta lelka ... kara fastycite da visjat, da prawjat tyrkaleta ... i prochee ...

Kato gi gledah ednaj prez prozoreca i men mi se poshtja ...



Тема Re: Привет,нови [re: Onzy]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано13.02.02 22:21



Tova e pri teb.Tuk ne znaiat za tova ,uvi!



Тема Re: Do usmihnatata desiнови [re: Borislav]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.02.02 00:29



Blagodaria ti :))
Leka poleka pritesneniqta mi zapo4naha da iz4ezwat kato po4na da mi kazwa koe kak se kazwa na anglijski w magazina... i da pee pesni na anglijski koito gleda po telewiziqta.. koito i az ne znam :)



Тема Re: децата в чужбинанови [re: ivan]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано16.02.02 00:48



w SA sym :)))
ama ujasen detektiw si :)))



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано16.02.02 15:07



Desi,
Pojelavam vi uspeh!
I ne se striaskai - vsicko idva s vremeto.
Ivan



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Авторstan (Нерегистриран)
Публикувано19.02.02 21:54



Ne znam kak govorish na deteto ili kade xodi na y4ilishte....Nie jiveem v Quebec(Canada)tuk se govori frenski i sinut mi ,koito e na 4,5,govori svobodno i dvata ezika i osuznava ,4e govori dva ezika i moje da napravi razlika m/y tiax.Sega zapo4na i treti ezik(angl),no tam mnogo oste ne go nasilvame ,za da ne se oburka.Edna ve4er mu4etem prikazki na frenski,na drugata ve4er na bulgarski.Kogato sme v kushti govorim bulgarski ,a kogato sme navun ,po magazini ili sred xorata samo na frenski.Taka ,4e vzemi merki dokato ne e stanalo kusno.Decata lesno vuzpriemat,osven ako ne im davame pravilni suveti i vuzpitania!!!Yspex!



Тема Re: децата в чужбинанови [re: ivan]  
Авторrebekka (Нерегистриран)
Публикувано20.02.02 05:05



Tova e samo moe mnenie - dechata ni moje da sa potomchi na emigranti no lichno za moeto mi se iska da se chuvstva ne Balgarin jiveest niakade, a mesten s balgarski roditeli. (Predstaviam si otgovorite...:-),



absolutno sum suglasna s tova tvoe mnenie.....az dori ne kazvam ...v kysti bulgarski , navun angliiski...

s muza mi govorim na bulgarski, no ako dezata me pitata na angliiski ne vinagi prevkluchvam na bulgarski...







Тема Re: децата в чужбинанови [re: rebekka]  
Авторstan (Нерегистриран)
Публикувано21.02.02 16:14



Napulno si prava....ne moje decata da otrasnat v edna durjava i da im se vtulpiava ,4e vsushtnost te sa ot druga durjava.Shtom sme izbrali immigraciata,togava shte triabva da jiveem s neia ,no ne i decata ni.No az poznavam dosta bulgari ,koito vuzpitavat decata si kato 100%bulgari.Ne kazvam ,4e ne triabva da im govorim na bulgarski,naprotiv,no ne triabva da rastat s 4uvstvoto,4e ne prenadlejat kum tukashnoto obshtestvo.Tova e osakatiavane!!!



Тема Re: децата в чужбинанови [re: stan]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано21.02.02 18:03



Gluposti!
Osakatiavalo gi! Naprotiv, obogatiava gi.Zashtoto imat unikalnata vuzmojnost da se doprat i da razberat dve kulturi ;da imat razlichno vjdane za mnogo neshta i situacii. Nauchete gi i na dvete puk im daite pravoto te da izbirat kato doide vreme.
No vsichnko zavisi ot roditelia. Ot vsichki procheteni mnenia tuk moga da si napravia izvoda koi kakvo obrazovanie ima i kolko e inteligenten.Molia bez da se obijdate ,no e taka.

Uchete se ot evreite.Nikoi ne moje da otreche che te sa mnogo ama mnogo uspiali v jivota. Da si evrein e gordost.Ezikut se uchi ot pelenache ( puk i to ne e suvsem tehen ezik-povecheto govoriat na dialekt,koito mnogo prilicha na nemski).
Imenata ne se promeniat;kulturata im ne se promenia.
Tova da vi e nakaralo da se zamislite niakoga?



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Авторd_rwatson (Нерегистриран)
Публикувано21.02.02 21:06



Radvam se 4e ima takava diskusia, kadeto mnogo hora spodeliat opit.
As oshte niamam deca, nito sum jenen, no sum si postavil za cel da nabera neobhodimata informacia za da napravia razumen izbor kogato stigna do tam.

Vinagi mi e mnogo jal da gledam kak deca na bulgarski roditeli si govoriat pomejdu si na angliiski, a as ne bih izdarjal moeto dete da me zagovori na 4ujd ezik - gordeia se s bulgarskia si ezik, a i se smiatam za "po-visshe" sashtestvo ot mestnite glavno zaradi tova 4e sum si rasshiril kragozora v 4ujbina, vidial sum koi hubavi ka4estva kato bulgarin mi lipsvat i rabotia po vaprosa da si gi nabavia.

Ot nemcite sum se nau4il na disciplina i nadejdnost, ot amerikancite na nepukizam i individualizam, v BG sum se nau4il na socialni kontakti i da se radvam na jivota daje i s malko pari v djoba.

Tova koeto iskam da napravia s deteto si e da mu dam sushtia tozi svetoven mirogled za da moje posle kato porasne da se 4uvstva grajdanin na sveta.
Vaprosat e v koia sreda e nai-dobre da stane tova.

Predi da pristupia kam po natatashnite si vijdania purvo da kaja za Germany vs. US, 4e makar i da sum zavurshil v Germania, v US sum po-shtastliv, glavno zashtoto ne me gledat kato 4ujdenec. Kolkoto i dobre da znam nemskia, vinagi si li4i, 4e ne sum nemec i togava zapo4vat da se darjat s men stranno i nerazbirashto. Spored men vsi4ko e vapros na 4uvstvitelnost, do kolko na samia 4ovek mu puka ili go interesuva da dolovi kak go tretirat.

V US puk na4alnite i sredni u4ilishta sa pod vsiakakva kritika. Da ne govorim, 4e u4ilishtata sa pulni sas vsiakakvi deca, darjashti se kato kreten4eta. Osven tova zastupvam mnenieto, 4e e hubavo decata da igraiat navun kolkoto e vasmojno pove4e.

Az zasega sum reshil kato pospestia dobri pari da si otgledam decata v Sofia i kato zavurshat elitna gimnazia da gi pratia v 4ujbina.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: d_rwatson]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано21.02.02 21:12



Tova za krugozora go kaza mnogo dobre.Tova imahpredvid i az , no ne mislia che biah mnogo iasna v izkazvaneto si.
Viarno e che uchilishtata tuk sa pod vsikakva kritika,no niama da e zle da si pomislish za chastno uchilishte ,ako mojesh da si go pozvolish.Ako naistina shte pravish planove otsega,vkliuchi i finansirane na chastno uchilishte ot sega.
Zashtoto za sujalenie i v BG neshtata stavat vse po-zle vmesto po-dobre shto se otnasia do obrazovanieto. Koi znae moje puk i da se podobriat dokato doide vreme za tvoite deca da hodiat tam.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: doktorka]  
АвторStan (Нерегистриран)
Публикувано21.02.02 23:05



Az ne govoria za ezika,toi e vajen!!!Az govoria za suvsem drugo.....Edin primer! Edno nashe poznato semeistvo,sa tuk ot 11 godini..I dvamata sa obrazovani xora,decata im sa otrasnali tuk,no......Maikata ne moje da svikne s jivota tuk,po neizvestni pri4ini se vrushta vsiaka godina v BG za po 3-4 meseca i vodi sus sebe si decata,na koito vtulpiava 4e sa bulgari.I te kato zapo4naxa y4ilishte ,imaxa straxoten problem ,sus suo4enicite si.Purvo zashtoto,ne govoriat dobre mestnia ezik i vtoro ,zashtoto kazvat navsiakade ,4e sa bulgari.Etnosut e vajen,no nikoi v Amerika ne kazva(govoria za purvo i vtoro pokolenie) az sum italianec ili az sum germanec.Kazva se "Az sum kanadec(amerikanec),no ot bulgarsko poteklo.Taka se paziat dve kulturi..Deteto triabva da razbere ,4e ima shansa da govori dva ezika,no osobenno ako e rodeno i izrasnalo tuk,ne e dobre da mu se nabiva v glavata''Bulgar4e si mama,ostavi gi ti mestnite idioti".Zashtoto i takiva sum gi 4uval.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: Stan]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано22.02.02 07:41



Ami kato pitam sina mi bulgarin li e ili amerikanec-toi sam si kazva:"amerikanec".Ama celiat tozi razgovor se provejda na bulgarski.Na nego mu vikame "pich ot New York"-chisto po bulgarski ,ako pitash men.
A i vuzpitanieto mu shte e bulgarsko.Samo che provedeno na tukashna pochva. Bih dala milo i drago da moga da go pusna v BG za 1-2 meseca da se naigrae tam,da hodi na riba s diado si i pr.Da se pochuvstva bulgarche. No i tova shte stane niakoi den.
A kokoto do gospojata s dvete deca-problemut si e nein.Za sujalenie decata i stradat.Zaova vie sami triabva da si izberete kak da postupite s vashite deca.
Samo da sa jivi i zdravi.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: doktorka]  
Авторpich (Нерегистриран)
Публикувано23.02.02 14:05



Ot vsichki procheteni mnenia tuk moga da si napravia izvoda koi kakvo obrazovanie ima i kolko e inteligenten.Molia bez da se obijdate ,no e taka.


Ne si pravi izvodi ot dva reda, zashtoto i nie si pravim izvodi ot tova che edno dete se naricha "pich ot NY"



Тема Re: децата в чужбинанови [re: pich]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано26.02.02 03:21



Ne ti li e iasno che inteligentnite hora mogat da si pozvoliat da si praviat shegi s po-neinteligentni izrazi i shvashtania.Shtoto znaiat razlikata.Ne stava vupros za purveniuta ,a za inteligenti.
Purveniutata sa tia deto ne psuvat,iadat sus sreburni pribori fasul i decata im sa "frencheta".Niakoi da e chel Vuzrojdenska klasika ,da znae otkude e tozi citat za frencheto??



Тема Re: децата в чужбинанови [re: doktorka]  
АвторRE (Нерегистриран)
Публикувано26.02.02 13:01



Ti ot kolko vreme si v USA?
Kakvo ne ti haresva v cuhilishtata?
Pod vsykakva kritika moze da sa v tvoite ochi - az sum ot 6 godini tuk i sum mnogo dovolen ot uchilishtata.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: RE]  
Автор doktorka (neredovna)
Публикувано26.02.02 17:53



Zavisi kude si.



Тема Re: Zdravey ot SAнови [re: [desi]]  
Авторmariana (Нерегистриран)
Публикувано18.03.02 18:11



Desi, kade v SA si ?
Az sashto imam sin ( na 5 godini ) - moje da saberem dezata da poigraiat zaedno...



Тема Re: Zdravey ot SAнови [re: mariana]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано20.03.02 20:55



Cape Town



Тема Re: Zdravey ot SAнови [re: [desi]]  
Авторmariana (Нерегистриран)
Публикувано22.03.02 13:13



Jalko, nie sme v Joburg...
A za ezizite ne se pritesniavai - nashia sin e roden tuk , veche e na pet godini govori English razbira Bulgarian mnogo dobre no vse mu e po-lesno na English da otgovaria. Az sashto se ujasiavax predi 10 godini kato sluchax bulgarcheta tuk govoreshti na Angliiski no sega veche razbrax zashto - ne zashtoto maikite i tatkovzite taka iskat - prosto na dezata im e po-lesno. Nashia sin pita zashto da govori Bulgarski kato priatelite my v detskata gradina ne go razbirat...a i az kak da mu se sardia kato Bulgarski slusha samo dva tri chasa vecher u doma predi da zaspi, zial den - English.
anyway - maichiniat ezik si e maichin i dezata ni vinagi shte go znaiat !
good luck and all the best to you and the family,
mariana



Тема Re: Zdravey ot SAнови [re: mariana]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано22.03.02 21:02



Blagodarq ti za iskerenite dumi!
nadqwam se wsi4ko s wremeto da si dojde na mqstoto:) nqma kade da ide:)



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Авторfaf (Нерегистриран)
Публикувано24.03.02 08:29



Ti si komplexarka 6tom ne dawa6 na deteto knigi na balgarski



Тема Re: децата в чужбинанови [re: faf]  
Автор [desi] (усмихната)
Публикувано24.03.02 13:55



НИКАДЕ не съм казвала че детето ми не чете книжки на български.
Нима въобще има дете което на 4-5 години да не се приспива с български приказки????

Много си груба и може би трябва да четеш по добре преди да обиждаш



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Авторcвoй (Нерегистриран)
Публикувано25.03.02 12:07



Права си Деси, че не е необходимо грубия тон да влиза в този клуб, в края на краищата става въпрос за нещо съвсем друго. За деца не мога да дам своето мнение, защото все още нямам такива, но моята приятелка (запознах се с нея тук), дойде с 3-те си деца - 3, 8 и 11 години. Най-малкото непрекъснато плачеше, когато тя го водеше на детската градина - не разбираше децата и изпадаше в луда паника, когато майка му го оставяше сам. Само търпението на учителките и намирането на нови приятелчета го мотивираха и ето сега, няколко години по-късно всичко се реши от самосебе си. За другите деца, обаче се оказа по-трудно - те все още имат речниково изоставане. От една стана е добре да се опитваш да му припомняш българският, но от друга страна, си мисля, че английският трябва да бъде приоритетният език, защото това ще бъде езика с който ще учи, развива и работи. Може би записването на детето ти в детска градина с американчета може да разреши проблема ти.
Успех



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Автор V.l.V (непознат )
Публикувано26.03.02 02:41



Zdravei
Kato tragne na uchilishte ili gradina , shte progovori angliiski mnogo barzo.
S balgarskia moje i da imate problem.
Nashiat cin govori balgarski s angliiski slovored i izpolzva dosta angl. dumi , kogato
ne znae kak e na balgarski. V uchilishte beshe polovin godina na ESL , posle
reshiha (ot uchilishteto ) che poveche ne mu triabva.
Tuk (Vancouver) ima malko improvizirano BG uchilishte , kadeto se machim da nauchim detzata da chetat i pishat na balgarski.Ne e lesno.
E, uspeh.Vajnoto e da ne se pritesniavash mnogo (ili pone da ne go pokazvash pred deteto) , zashtoto taka poveche shte go zatrudnish v priobshtavaneto mu
kam novata (za vas) sreda.



Тема Re: децата в чужбинанови [re: [desi]]  
Авторellina (Нерегистриран)
Публикувано26.03.02 10:09



Privet.
napylno sym syglasna che a vajno da ne se pritesniavash. Shte vidish che nakraia ti shte imash po-goliam problem s adaptaziata ot sina ti.
Za men vajnoto e da ne pravim tragedia kogato dezata smesvat ezitzite a tiho i neusetno da korigirame/ kolkoto mojem/.
Kogato dyshteria mi se obyrne kym men na english az ne se karam a otgovariam naenglish pyrvoto izrechenie i natatyk na bulgarian. Tia bez da se useti pravi syshtoto i razgovora trygva na bulgarian. Ako ia spresh i popitash na kakyv ezik e govorila toku shto i tia niama da e sigurna :) samo bez drami i izlishni pritesnenia .....imame si dostatychno real problems.
Samo shte dobavia che hlapeto a na 7 god, v chujbina e ot 6 / beshe bebe kato zaminahme/ govori svobodno english i bulgarian, razbira greek /jiveem v Greece no uchi v english school / i za maitap uchat i french.
V nachaloto mi se struvashe che ste ia pobyrkat , obache nishto takova ne stana.
Dezata se spraviat s ezizite dobre, dyshteria mi ne e izkliuchenie.
Samo ne pravi problem ot tova ili pone ne davai na sina si da razbere che se trevojish. Smeniai ezoka neusetno i ne pravi zabelejki a prosto kazvai pravilnata duma na koito i da e ezik.
Uspeh and take it easy



Тема Boarding Schoolнови [re: [desi]]  
АвторNative Speaker (Нерегистриран)
Публикувано26.03.02 12:17



Ami ako ste v England...

moje da go pratite na uchilishte, tam si e normalno da trugvat v purvi klas na 4 godini....

.....moga daje i uchilishta da preporucham......nai-dobrite sa Boarding School, razbira se..... decata tam nai burzo namirat priateli.....no ima i drugo, che e vajno za negovata psihika da ne se deli ot vas do ~14godishna vuzrast.......za tova moga da vi preporucham toi da poseshtava Boarding School, no kato 'Day Pupil'....
....i.e. shte hodi na uchilishte normalno ot 8:45-16.05.....shte nauchi English mnogo burzo....i shte porastne Bilingual.......

Good Luck!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.