Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:13 23.06.24 
Българи извън България
   >> Българи в чужбина
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Привет на всички българи в чужбина.нови [re: Kaka]  
Авторkuku (Нерегистриран)
Публикувано06.09.01 20:02



ako se chuvstvashe chak tolkova dobre, niamashe da brodish po balgarskite forumi



Тема Re: Привет на всички българи в чужбина.нови [re: kuku]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано06.09.01 23:12



А ти ако се чувстваше толкова добре в Б-я какво търсиш в този клуб, който е за българи в чужбина? Я си помисли по въпроса!



Тема Re: Привет на всички българи в чужбина.нови [re: koko]  
Авторkaka (Нерегистриран)
Публикувано06.09.01 23:15



A ti otkade znaesh che sam v Balgaria? :)



Тема Re: Привет ot Hollandнови [re: Oro]  
АвторLili (Нерегистриран)
Публикувано07.09.01 15:09



Zdravejte na vsichki!

Ponjakoga e tolkova samotno da si v chujbina....
Za chtastie se tarsim (i namirame) chrez Internet s razlichni balgari tuk.
Naj-mnogo me kefi tova, che za rojdenija si den moga da si pokanja dvadesetina poznati i prijateli na gosti. Tova sa momenti na chtastie! Togava ne se chuvstvam sama.

Kontaktite s balgari vinagi radvat.

Az se zavarnah minalata sedmica ot dvusedmichna vakancija v BG. Kato otlitache samoleta ot Schiphol mi stana tajno za Holandija, a kato se varnah obratno, mi beche machno za BG. Tova chuvstvo e ujasno. Stavam po-emocionalna, otkolkoto sam... Spored men chovek nikoga ne moje da se izlekuva ot tova tapo chuvstvo, che sjakach ne si e v kachti....



Тема Re: Привет на всички българи в чужбина.нови [re: Oro]  
Автор shai (минувач)
Публикувано07.09.01 16:09



zdravei,Oro!Ot godina jiveia v Israel i veche mislia za vrushtane,a napravo nemoga da si predstavia kak si izkaral tolkova vreme navun.Moje bi imash niakoi suvet ili recepta,koiato shte spodelish s men?! S uvajenie,Shai.



Тема Re: Привет ot Hollandнови [re: Lili]  
Автор sofianka (shantavelka)
Публикувано07.09.01 16:13



Zdravei Lili ,poznati sa mi do bolka tvoite chuvstva:-)))). Az veche pochnah da im namiram cakata . Vmesto da chuvstvam postoianno ,che napuskam doma si ,pochnah da chuvstvam che naviakude otivam u doma si:-))))). Ami niama nachin. Veche stana duma tuka v foruma za tez neshta. I iavno e che ni vulnuvat vsichki. Za tursene na bulgari kakvo da govorime , Po edno vreme tri dni prelistvah telefonnia ukazatel za da nameria bg ime na nego:-)))))
I taka pozdravi na stranata na laletata



Тема Re: Привет на всички българи в чужбина.нови [re: shai]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано08.09.01 03:02



Поздрави от Скандинавия.
мислех да напиша книга за....перипетиите в съзнанието на един човек напустнал роден дом, приятели, език, кухня и.....всичко и тази трансформация в съзнанието му, когато остане като "дърво без корен"......болезнено, болезно-о-о-о
Но. Постепенно нещата се променят И по неписан закон /а може би писан всъщност/ човек започва да пуска....нови корени. И нещата се подобряват. Понякога след 10г. или повече....зависи от характера на човека.
Аз вярвам, че във всекиго от нас живее един философ и един мъдрец и един аналитик, който се мъчи да си обясни и анализира нещата. Аз си спомням всичките "за" и "против" оставането ми тук и споровете с колегите, които се върнаха....Те ми говореха как ще се върнат и как ще заколят прасето за Коледа и ...домашното вино и ракия и приятели и момичетата....А аз им казвах:- Добре! Има
неща, които ще ми липсват. /те не знаеха, че съм решил вече да остана/ Кой са те? Ракията, бозата, чаят от мащерка, овчето сирене, приятелите.....Но това са само няколко неща! Като си помисля колко много са нещата, които ме отблъскват и правят живота ми невъзможен в Б-я......Пуснеш радиото - съветска пропаганда. Пуснеш ТВ - съветска пропаганда. Отидеш на кино-съветски военни филми за II световна война. Влезеш в книжарница-съветска литература.Опиташ се да намериш работа - всичко окупирано от комунистически протежета...... И......реших.

....продължава....

" Take it or leave it. I don't argue!


Тема Re: Привет на всички българи в чужбина.нови [re: Oro]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано08.09.01 20:25



......продължение...
Разбира се последните 10-тина години страната бе напусната от хиляди, хиляди българи. Не заради диктатурата на комунизма а поради:
1.Възможността да видят свят отвъд желязната завеса
2.Да намерят работа и по-сигурен живот
3.Да избягат от един омагьосан кръг / да, да ...понякога и от съпруг, съпруга, роднини и "приятели"/

И макар, че всеки е излязал по различен път. някои са отишли при установени вече роднини/приятели, които ги въвеждат в новия живот, други без да познават никого /най-тежката категория/, някои владеещи сносно език, други изобщо не владеещи. Някои с подходящо образование, с помощта на което веднага си намират работа/най-късмеливите/, други без никакво образование...почващи като хамали и прислужници....Кое е най-тежкото при тази тотална промяна настъпила в живота на емигранта:
1.Невъзможноста да употребяваш родния си език /не се отнася за всички/
2.Смяна на обкръжението - хора, улици, магазини.....всичко ново...
3.Съвсем различна от българската кухня....
Спомням си как аз лично първите години се мъчех да си готвя манджи, които ставаха страшно вкусни в Б-я а тук...все не се получаваше. Уж слагам същите продукти, зеленчуци и т.н а вкусът....не е същия. Тогава открих, че причината е в....олиото. Тия тук употребяваха само олио от соя. И когато по-късно се отвориха много турски магазини за зеленчуци и плодове - се родих. Купувам си слънчогледово олио и с турските зеленчуци / и български подправки, чубрици, ким, чимен и др. започнах да готвя по-вкусни манджи от преди/
Някой от USA бе проплакал тук в нета, че му липсвала българска ракия. И аз бях така......много години....Докато някой ме светна и се научих да си варя ракия, която ...без да се хваля е по-добра на вкус и силна от повечето български маркови ракии. Защото съм умен и...дори гений...ха-ха-ха. Защото при второто
преваряване вместо да слагам само вода - прибавям български билки като мащерка, босилек, кантарьон, риган и др. Елате да видите какво става. Божествен еликсир. Даже това лято занесох на приятели и на един истински производител на страхотни домашни ракии от пловдивско и...всички се шашнаха...И вино си правя...да, да тук в апартамента в едни туби. И ми излиза
2$ литъра. А в магазина най-ефтиното е 8-10 долара.
Да ама...мезе? Какво мезе?
Правя си кисело зеле, моркови, карфьол и др. в една пластмасова голяма делва - мечта!!!
А суджуци? - А, и суджук си правя също. От тук каймата....от Б-я подправките. Да си оближеш пръстите.
4.Принудителна смяна на почти всички навици

.....а-а...за това в следващия постинг....да не се претоварвате много....

" Take it or leave it. I don't argue!


Тема Re: Привет на всички българи в чужбина.нови [re: Oro]  
Автор sofianka (shantavelka)
Публикувано09.09.01 00:25



lele orooo de muja mi da beshe takuv meraklia kato tebe niamashe da sum tolko slaba sega. kakto i da e az vuobshte ne moga da govoria ot tvoia opit no kato sme trugnali na govtarska tema , da si kaja i az: mesia hliab i stava kato bulgarski ot selskite furni, niama da kazvam kolko brashno sum izhabila dokato nameria podhodishtoto e da nakraia me svetna edna bulgarka ot Indiana s 25 godishen emigrantski staj. Drugoto s koeto moga da se pohvalia e ,che si kvasia mliako/ v nashta kushta mnogo se polzva/ Onia den chuh za edin meraklia ot Canada ,koito si pravi zimninata piper i tn na barbekiuto . Pochnala sum da se oglejdam aktivno za podhodishti zelenchuci i mislia napravo liutenica da izvurtia.
Za rakiata oro shte te pomolia i mene da me svetnesh
vupreki che ne sme golemi piachi bez rakia ne ostavame/ s izkliucheniata kogato idvat gopsti bulgari i rakiata kolkoto i da e mnogo izchezva do kapka Ama i sudjucite lelee ti si muj zlato. Haide drg put shte te pitam da ne stanat mnogo vuprosite



Тема Re: Как да бием носталгията....нови [re: sofianka]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано09.09.01 08:46



Както казах на практика не са много факторите, които стават причина да изпадаме в носталгия. И аз изброих някои. Да не забравяме, че ако има една ключова дума за всички проблеми тя трябва да бъде...."Навиците" Ако никой от нас нямаше навици изградени за повече или по-малко живот в Б-я нямаше да има проблеми. вижте децата ! те се адаптират страхотно бързо. Именно по тази причина. Осигурете им храна, спокойствие, грижа и любов, игри с други деца и
......бинго. Те са щастливи. те може да си спомнят за роднините в Б-я, за приятелчета , за това и онова но.....няма да ревнат като нас за пейката в градинката на която обичахме да седим, за кварталното кафе или кръчма, за лозата на баба и кучката на съседа. Те просто си живеят с....настоящето. да се учим от тях. Защото живота, истинският живот се случва СЕГА. Днес, в този миг.
И ако успеем да се научим да си правим всеки миг приятен - това е спасението.

Та кулинарните навици са от основна важност при носталгията.
Да. И трушиите и печени чушки с чесън в буркани и кьопоолу и подквасване на кисело мляко и суджуците и домашното вино и ракия....са много-много важен фактор. Също тестените произведения - хляб, курабии, баници, козунаци и т.н.
Защото богата е нашата кухня и малко кухни по света са като нея. Ех, нека сме
обективни.....азиатската, средиземноморска, френска, латиноамериканска кухня....хич не са за пренебрегване. За мен лично индийската кухня е...върха на кулинарното изкуство. Имам книга с рецепти и понякога си правя индийски специалитети.

Ще ти разкажа моята технология за правене на ракия. Иначе суджуците са фасулска работа - всеки може да си прави.

....продължава....

" Take it or leave it. I don't argue!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.