Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 16.04.24 
Професионални
   >> Инженери
*Кратък преглед

Тема чл.87 от ЗУТнови  
Автор kidaltor (непознат )
Публикувано27.04.09 20:22



Някой може ли да коментира чл.87 от ЗУТ

Чл. 87. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) В населени места и селищни образувания със зони за ниско застрояване или в части от тях без канализация битовите отпадъчни води се заустват в индивидуални съоръжения за отвеждане и пречистване на водите (водоплътни изгребни ями), които отговарят на техническите и санитарно-хигиенните изисквания.

Редактирано от kidaltor на 27.04.09 20:41.



Тема Re: чл.87 от ЗУТ [re: kidaltor]  
Автор mguergov (стр. инженер)
Публикувано27.04.09 21:28



Нямаш право на попивна (септична) яма, трябва изгребна яма.

В градовете не може дори такова нещо, трябва пречиствателно съоръжение и заустване на условно чистите води (излезлите след пречистването) в някакъв басейн (река, дъждовна канализация).

Ако си в голям град и сградата е голяма (с много ползватели) дори такова нещо е трудно да ти разрешат. Тогава тръгваш по най-сложния път - ставаш спонсор на ВиК, изграждаш канал и вероятно им го подаряваш.

---------------------------------------
Първо се запознай с Manual.


Тема Re: чл.87 от ЗУТнови [re: kidaltor]  
АвторMинaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано28.04.09 11:38



Само коментиране !
Изключително разностранно тъклуван член !
Когато се появи имаше тотални циркове по мести общински служби. Може да се твърди , че има принципно обвързване и с други нормативни уредби. Може да се твърди, че се замесват и РИОСВ и Басейновите Дирекции...
Такаааа, от другата гледна точка


С цел предпазване от замърсяване на повъхностните и подземните води, трябва да се предвиждат "индивидуални съоръжения за отвеждане и пречистване на водите" , ПРЕДИ ТЯХНОТО ЗАУСТВАНЕ. Намесването на текст "водоплътни изгребни ями", обърква така или иначе вече обърканите общински душици. Bодоплътни изгребни ями или цветно казано "резервоар за гомна" или "резервоар за радиоактивни отпадъци" или "резервоар за к'вото си изкаш" винаги може да се направи при невъзможност за ЗАУСТВАНЕ в "природата".
Ъъъъ, не е ясно много коментирането, ама само коментирам ! Реално борбата е на "месна почва", Пъдари всякакви, неграмотност преобладаваща и корупционни практики променливи



Тема Re: чл.87 от ЗУТнови [re: kidaltor]  
Автор kidaltor (непознат )
Публикувано28.04.09 12:07



Бгодаряла че се отзовахте
верно , че доста късно разбрах за този чл. 87 и когато ми го цитираха бях изумена, питах колеги като си мислех че става въпрос за вододайни зони или имоти с кладенци с повърхностно подханване обаче не
Точно термина "водоплътни изгребни ями " заблуждава тези от ДНСК , ако липсва още повече сред състава им и специалист ВиК да се придържат и да глобяват при липса в проектите на "Водоплътните ями" .
Не можеш на хора които не са запознати с принципа на пречистване да се обясни разликата , и до какво ще доведе това.
Освен това наредбата по канализация още не е излязла и аз все още използвам БСА кн.9 и кн.10
Но там нищо не се казва за престоя на утаената след водоплътната яма вода, защото не би трябвало да се нарушава гниенето на утайката до минерализиране в тези"водоплътни ями"[
Лошото е че вече има и глобени колеги.



Тема Re: чл.87 от ЗУТнови [re: kidaltor]  
АвторMинaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано28.04.09 13:55



В отговор на:

Лошото е че вече има и глобени колеги.



Глобени колеги, е за това нямаше да се сетя ... явно пак съм "марсианец". Да наврат някой в "миша дупка", да стопират съгласуване на проект, да стопират строителство и приемателни процедури ... ясно. Ама глоба !
Има от 2-3 години проект за "Норми за канализация", не е ясно кога ще се финализира. Там 1/3 е канализация , 2/3 пречистване. Но и да ги има, нещата няма да се променят ще станат и по-лоши, проблемите не са свързани с нормативната уредба, а с хОРАТА .



Тема Re: чл.87 от ЗУТнови [re: kidaltor]  
Автор kidaltor (непознат )
Публикувано28.04.09 14:40



Всъщност , глобата казаха че е 3000лв. на проектанта по ВиК частта
Аз също имам проекти за узаконяване на къщи по селата , около 2-3 се сещам за момента , и съм леко изтръпнала.
Мисля че нещата трябва да се изяснят, за да няма потърпевши, пък и ми е неловко да пиша "Инструкция за пускане в експлоатация на водоплътна изгребна яма" .
Те и без това инвеститорите не обръщат внимание на ВиК частта, отделно че се плаща само сградната инсталация, а си длъжен , в инвестиц.проект да
дадеш и решение за пречистването и т. н.
Но най-потърпевши са хората по селата защото трябва най-малко веднъж на месец да плащат на "Спартака" да чисти и извозва.Не е по джоба на хората...



Тема Re: ... хъмнови [re: kidaltor]  
АвторMинaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано28.04.09 17:21



Хъм , нещата преминават в някакво мърморене и вайкане


Ситуацията е ясна за средно грамотен инженер. За преборване с чиновнически произвол не мога да дам рецепта ! Не мога да дам и рецепта за преборване на битовизмите започващи с "Ами ако, то не се знае, те казаха, всичко се случва ..."
Съжалявам, но трябва да я караш Ден за Ден и да избягваш подводни камъни и да не обещаваш нищо



Тема Re: ... хъмнови [re: Mинaвaщ]  
Автор kidaltor (непознат )
Публикувано29.04.09 10:02



Благодаря за отговора Ви "Минаващ"
Наистина , че се отплеснах от същността на въпроса.
Истинският ми въпрос беше "Дали с този чл.87 се отрича заустването в земните пластове след пречистването"
Все пак много благодаря, че се отзовахте.
Всиичко добро.





Тема Re: ... хъмнови [re: kidaltor]  
Автор vitaminko (член)
Публикувано06.05.09 23:09



Мда-а интересно питане. Аз така и не съм намерил досега законова или каквато и да било нормативна уредба регламентираща заустване на пречистени отпадъчни води в земни пластове. Ако някой знае нещо по въпроса ще ми бъде интересно.

Иначе според мен словосъчетанието "индивидуални съоръжения за отвеждане и пречистване на водите" не се връзва с понятието "водоплътна изгребна яма". Защо?

Първо като съоръжение за отвеждане на отпадъчни води си представям канализационна тръба, преливник, заустващо съоръжение. Изгребната яма такава каквато аз я знам е резервоар за акумулиране на отпадъчна вода. Има вход, но няма изход. Водите се изпомпват, ОТВЕЖДАТ (превозват) и заустват с помощта на фекалки.

Второ като съоръжение за пречистване тази изгребна яма би могла да послужи ако има някакво контролирано следене и въздействие върху биохимичните процеси протичащи в нея с гарантиран пречиствателен ефект. Ясно е какво трябва да се чисти от битово-фекалните води и в зависимост от мястото на заустване-природен водоприемник или градска канализация-какви трябва да са параметрите на пречистената вода. Изгребната яма такава каквато аз я знам няма нищо общо с пречистването.

Следователно самата формулировка ми изглежда технически некоректна. Колко по-просто би било да напишат че "битовите отпадъчни води се заустват във водоплътни изгребни ями".

Според мен чл.87 не може да отрича заустването на пречистени битови отпадъчни води в земните пластове, защото основното което казва макар и по един объркан и некоректен начин е, че непречистените битови води се заустват във водоплътни съоръжения. Оттам нататък какво става с тези води не става ясно. Самият закон като цяло третира устройството на територия, а не ползването и въздействието върху земните пластове.

Ако има нормативен акт който урежда този проблем той трябва да е издаден от МОСВ, защото техния ресор е околната среда.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.