Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:36 25.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема АЕЦ "Белене" - ДА или НЕ - Какво мислите  
АвторНели_anon (Нерегистриран)
Публикувано18.01.01 14:54



Какво е енергийна независимост на страната например?
От ще къде се финансира изгражденето, при положение, че бюджета
няма пари за реализация на нормална социална политика?
В този дух - ще ми се да чуя мнения по въпроса.



Тема Отг: АЕЦ "Белене" - ДА нови [re: Нели_anon]  
АвторKapanezc_anon (Нерегистриран)
Публикувано18.01.01 19:55



V protiven slychai shte se prevarnem v energiina kolonoja ili na Franzcija ili na Rysija.



Тема Отг: АЕЦ "Белене" - ДА нови [re: Kapanezc_anon]  
АвторНели_anon (Нерегистриран)
Публикувано18.01.01 22:05



И какво те кара да милсиш така ?




Тема Отг: АЕЦ "Белене" - ДА или НЕ - Какво мислите нови [re: Нели_anon]  
АвторЛюбо_anon (Нерегистриран)
Публикувано19.01.01 11:43



Здравейте!
Отговорите на почти всички Ваши въпроси съм написал - поразходете се из "сайтовете" на клуба.
От финансовите въпроси които задавате оставам с впечатление че, сте омесили плановата с пазарната икономика.
Защо намесвате държавата-майка и бюджета????
В пазарни условия се прилагат схеми за финансиране от типа:
BOT-Build Operate Trade
BOS-Build Opetate Sell
BOO-Build Operate Own
BOOT-Build Operate Own Trade
BOOS-Build Operate Own Sell
и други подобни.
Със средствата инвестирани до сега на площадката в Белене държавата ще притежава дял /акции / във всякоя от горните форми на инвестиционно финансиране но, за останалите средства за довършване на обекта източник няма да е бюджета а друг /външен или вътрешен / инвеститор.





Тема Отг: АЕЦ "Белене" - ДА нови [re: Нели_anon]  
Автор Ozzi (непознат )
Публикувано19.01.01 14:26



Определено ДА! Аз съм твърдо за развитието на ядрената енергетика в България. Просто това е бъдещето. Да се говори че ТЕЦ е алтернатива за България е несериозно. Обаче моето мнение е че е рано да се строи Белене. Просто трябва да се преоцени решението за затваряне на старите блокове на АЕЦ - Козлодуй. Това решение е най-голямата издънка на това правителство, защото е взето без никаква техническа или икономическа обосновка. Нели по въглищарските въпроси мисля също да взема отношение но май няма да е днес.
С уважение Ози!



Тема Отг: АЕЦ "Белене" нови [re: Любо_anon]  
АвторНели_anon (Нерегистриран)
Публикувано21.01.01 18:26



Според експертни оценки произведената електроенергия от Белене ще бъде много по-скъпа, съответно няма да може да се реализира на външния пазар и ще доведе до повишаване цената на тока на вътрешния. И още един въпрос - Знае ли някой, че елекропотреблението в страната спада, а АЕЦ "Козлодуй" не работи с пълни мощности. Чудя се за какъв дефицит става дума и точно това ли трябва на бедния ни народ - изграждане на централа, която ще повиши цената на тока и от там ще оскъпи живота ни. ПИТАМ НА КАКВА ЦЕНА ЩЕ ИМАМЕ ЕНЕРГИЙНА НЕЗАВИСИМОСТ. А да - още нещо. Каква по-екологично чиста е ядрената електроенергия, като няма къде да се погребват радиоактивните отпадаци?



Тема Отг: АЕЦ "Белене" - ДА нови [re: Ozzi]  
АвторНели_anon (Нерегистриран)
Публикувано22.01.01 09:59



Ози, съгласна съм, но според експертите един нов блок в Козлодуй ще струва доста
по-евтино от доизграждането на Белене. При това площадката там е изградена и пригодна само за старите ядрени реактори, които не са толкова безопасни.
Уважавам всяко изказано мнение тук, защото ми се иска някой да ме успокои с разумни аргументи, че наистина е за добро строежа на Белене.
Благодая за отзивите и на Любо. Аз наистина не разбирам от икономика, но
чета вестници и търся истината за себе си.



Тема Отг: АЕЦ "Белене" - ДА нови [re: Нели_anon]  
Автор Ozzi (непознат )
Публикувано23.01.01 05:00



Ами според мен не е ясно къде ще е по-скъпо все пак в Белене са вложени 1 милиард $. Но според мен това не е въпроса. По-интересно е защо затварят нещо което работи заради някакви неясни обещания в далечно бъдеще. Някой ще даде ли гаранция че като затворим блокове 1-4 ще ни приемат в Европа. И кой твърди 4е са опасни блоковете. По какви критерии оценяват безопасноста на блоковете ни. И някой казал ли е точно поради кои технически причини трябва да ги затворим? На мен ми се струва че сами се подложихме (тъй да се каже) само дето незнам каква е цената.
Ти ходила ли си в Марица-Изток и в АЕЦ - Козлодуй за да направиш една собствена преценка за двата типа централи?
Знаеш ли какво е съотношението на отпадъците от една АЕЦ и една ТЕЦ. И какава площ е необходима за съхранението на едните и на другите? Защото направи едно изказване което много ме подразни. А именно че сме щели да превърнем дунавската равнина в място за съхранение на радиоактивни боклуци.
Ако сравняваме 1000 MW - това АЕЦ и със същата мощност ТЕЦ твърдите отпадъци в хил.тонове/година са : 830 за ТЕЦ срещу 0.03 за АЕЦ или това е с 27 667 ПЪТИ повече!!!
помисли само!
За сега толкоз от мен.



Тема Отг: АЕЦ "Белене" нови [re: Нели_anon]  
Автор m_milanov (непознат )
Публикувано28.01.01 09:44



Нели. Според мен основната причина за недоразуменията между хората е липсата на информация. Е в този смисъл ще ти кажа някой факти.
Казваш, че според експертни оценки цената на 1kWh произведена в АЕЦ”Белене” ще е много по-скъпа. Това е вярно, но е само част от истината. Знаеш ли колко е това много? Аз ще ти кажа – 3,5 цента за 1kWh. Ти явно си добре запозната с ТЕЦ – Марица Изток. Е 1997 година, в една статия на в.Труд видях , че 1kWh произведена там струва 4,5 цента. Знаеш ли също така , че продажната цена на ел.енергията в страната ще се повишава, като идеята е при присъединяването ни към ЕС да се изравни със западната от 7,5 цент за 1kWh. А знаешли в тази връзка колко струва 1kWh произведена в АЕЦ”Козлодуй” 1,3-1,7 цента. Коментара го оставям за теб.
Казваш, че потреблението на ел.енергия в страната спада. Е и това не е така. Минимално потребление за последните 10 години е имало през 1997г. - по разбираеми причени. След това има увеличение с около 5-7% на година, което от своя страна е свързано със слабото съживяване на икономиката ни и е пропорционално на увеличението на брутния вътрешен продукт. Разполагам и с конкретни цифри, но няма да влизам в подробности.
Казваш, че АЕЦ”Козлодуй” не работи с пълни мощности. Е и това не е така. През последните три месеца е натоварена 100%. В момента изнасяме ток за Сърбия, Македония и Турция. Между другото работата на една АЕЦ се планира така, че да е в работа през зимата и в презареждане през лятото. Може би информацията ти е доста поостаряла.
За цената на енергиината независимост няма да говоря, защото това е политика, а аз не съм политик. Като обикновен човек обаче си задавам въпроса до колко ще сме политически и икономически независими, ако някои от вън ще ни казва каква цена ще има тока в България и дали въобще, ще има ток в България!
За радиоактивните отпадъци – мисля, че ти дадох отговор.




Тема Re: АЕЦ "Белене" - ДА или НЕ - Какво мислите нови [re: Нели_anon]  
АвторЛюбо (Нерегистриран)
Публикувано02.02.01 10:54



АЕЦ " Белене"- Строителството се отлага ?!?!
Съжалявам приятели но след вчерашното решение на МС за МИ-1 и МИ-3 енергийният баланс на страната не изисква нова ядрена мощност преди 2010.......Дебата просто е излишен....
Това е положението?!




Тема Драги ми Смехурко !нови [re: Любо]  
АвторСмехурко (Нерегистриран)
Публикувано05.02.01 02:26



Драги ми Смехурко!
Не само, че дебата не е излишен, а напротив - точно сега е крайно наложителен!
Защо ли? Ами какво ще кажеш за следните ФАКТИ!
За МИ-1 и МИ-3 НЕК се задължава да сключи договори да изкупува от тях ток при УНИКАЛНИ ускловия!
Първото ШОКИРАЩО условие е, че договорите са за 15 ГОДИНИ!
Второто ШОКИРАЩО условие е, че цената за kWh е 4,7 цента за МИ-1 и 3,21 цента за МИ-3.
Третото шокиращо условие е, че НЕК се ЗАДЪЛЖАВА да плати 6700 часа годишно на МИ-1 при 4,7 цента и 8000 часа годишно на МИ-3 при 3,21 цента НЕЗАВИСИМО от това ДАЛИ ТАЗИ ЕНЕРГИЯ Е КОНСУМИРАНА ИЛИ НЕ!
Четвъртото ШОКИРАЩО в тази сделка е, че вместо да се довърши АЕЦ"Белене" за 1,1 милярда долара и да произвежда ток на цена 3,5 цента за kWh се влагат 1,3 милярда за МИ-1 и МИ-3, за да произвеждат ток с цена 4,7/3,21 цента.
И за да е пълна картинката ще добавя, че в момента АЕЦ"Козлодуй" продава на НЕК 1 kWh за 2 цента!
Та така драги ми Смехурко! В нашата демократична и добре информирана държава ВСИЧКО Е ВЪЗМОЖНО!
Още повече, когато на хората не им пука дали управниците им ги карат в калта или пък на заколение!
ЗАСПАЛ НАРОД - СЛАБА ДЪРЖАВА!
По друг начин казано - всички сме в кюпа!
Всички ще плащаме за общата незаинтересованост на хората!
Всички ще плащаме грешките на корумпираните ни оправници!



Тема Re: Драги ми Смехурко !нови [re: Смехурко]  
АвторKapanezc (Нерегистриран)
Публикувано06.02.01 18:43



Pojasni mi malko che ne sam ot godini v Bulgaria - koi sa MI-1 i MI-3.
Inache po izlozhenoto ot tebe sam saglasen izcjalo.



Тема Re: Драги ми Смехурко !нови [re: Kapanezc]  
АвторOzzi (Нерегистриран)
Публикувано07.02.01 06:39



Stava duma za Marica Iztok -1 i 3






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.