Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:27 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Положителна енергия  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано21.08.17 17:08



Ситуацията е следната. Има един офис, в който работят много положителни и усмихнати хора. Като квадратура е 200-300 кв. м. - има доста стаи, като абсолютно навсякъде има един и същи грозен и евтин мокет.

Преди няколко дни включих една прахосмукачка и както я държах за пластмасата между шлауха и металната тръба отпред, докоснах металната тръба и ме тресна ток. Това нещо става когато сложа пластмасовата приставка отдолу и започна да чистя мокета - 30 см. плъзгане и удря ток от тръбата, 2 метра плъзгане и вече трещят волтови дъги по 5 санта. Това става при допир на металната тръба с друг метален предмет или с мен.

Първоначално реших, че е от самата прахосмукачка. Пробвах с чистак нова и резултатът беше абсолютно същият.

Пробвах следните неща:

1. Включвам прахосмукачката и я държа във въздуха, без да има никакъв допир до земята. Изключвам я. Няма фойерверки.

2. Оставям прахосмукачката на земята (мокета), включвам я да поработи малко, като не я движа, а само я държа да смуче на едно място. Така също няма фойерверки.

3. Правя горното и започвам да местя пластмасовата приставка, в съприкосновение с мокета. Така на колкото по-дълго разстояние я движа, толкова повече електричество се натрупва по металната тръба и накрая трябва да го разтоваря, което е малко стресиращо.

4. Махнах металната тръба и на практика от прахосмукачката останаха само пластмасови елементи. По този начин, когато чистя с тръбата, всичко е ток и жица - не бие ток изобщо.

Това става при 2 напълно различни прахосмукачки, като едната, както споменах, е чисто нова. В този офис има много включени компютри, принтери и т.н., които работят постоянно. Друго много важно нещо е, че няма статично електричество изобщо - гореописаното се получава само с електроуреди, които са включени в който и да е контакт, като фишеците не намаляват с времето. Право пропорционално е на това какво разстояние е изминала пластмасовата приставка най-долу, в допир с мокета.

Подово отопление няма.

Някаква идея от какво може да е?



Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано21.08.17 17:48



Статично електричество!

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Положителна енергиянови [re: kikimor]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано21.08.17 20:45



Е какво статично електричество, нали съм написал, че там няма такова. Никога не се е случвало да ми се изправят космите или да припуква при допир с предмети. Става само с определени електроуреди, които имат метален корпус. Разбрах, че преди са имали кафемашина, от която също е трескал ток и са изключвали бушоните няколко пъти. Тя също е била с метален корпус. Това не е статично електричество.

Промяна

Пък и е прекалено силно. Като казвам 5 санта жълта искра, имам предвид точно това, и треска яко.

Редактирано от TheGiverAndTheTaker на 21.08.17 20:51.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано22.08.17 01:02



Статично електричество.
Следващия път пробвай да търкаш накрайника на прахосмукачката в мокета както нормално чистиш, но без да включваш прахосмукачката в контакта и ще видиш, че пак ще ти излязат същите искри.
Наелектризирането се получава от търкането в мокета.
Тия глупости с кафемашината ги забрави. Ако е имало проблем с кафемашината, той е бил от друго естество.

Редактирано от Quai dOrsay на 22.08.17 01:03.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Quai dOrsay]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.08.17 15:33



Може да не излязат същите искри. Когато смуче, засмуква зареден прах и така натрупва голямо количество заряди по металната тръба и сигурно в торбичката. Същински генератор на Ван дер Граф.

Ако може да погледне торбичката дали известно време продължава да стои издута при изключена прахосмукачка? Дано не го трясне от нея.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Положителна енергиянови [re: Quai dOrsay]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано22.08.17 19:20



В отговор на:

[...] Следващия път пробвай да търкаш накрайника на прахосмукачката в мокета както нормално чистиш, но без да включваш прахосмукачката в контакта и ще видиш, че пак ще ти излязат същите искри. [...]



Това вече го пробвах и няма искри.

Освен това там минават много хора, търкат се всякакви работи в този мокет, постоянно се докосват разни неща и никога не е припуквало статично електричество, следа няма дори. Имало е само от кафемашината, и сега от прахосмукачката.

Да не говорим, че видях някакъв контакт, върху който беше залепена хартиена бележка с тиксо. В тоалетната също стърчат някакви жици уж за осветление, които не съм гледал обстойно, но май не бяха изолирани като хората.

Пък и егати статичното електричество. То ако е така, можем да отворим цял МЕЦ (Мокетна електроцентрала) от размах и всички да се пенсионираме.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Exhemus]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано22.08.17 19:22



Едната прахосмукачка е с циклон и когато я изключа, дори не ми се изправят космите от самия циклон.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано22.08.17 20:30



Ти кое не разбра от това - "статично електричество" ?
Вероятно и въздухът в помещението е доста сух.
Та движението на сухия въздух заедно с частичните прах/боклуци допълнително наелектризират прахосмукачката.
Няма как при електрически проблем в прахосмукачката да ти излизат искри по 5 сантиметра.
Между другото има начин - ако прахосмукачката ти работи на 20 000V.





Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано22.08.17 22:58



Пода на офиса има носеща конструкциа с метални греди,или бетон с арматура.А корпуса на смукалка е занулен и заземен.С движението зареждаш разпределен кондензатор от нанофаради, до киловолти.Пробива е резонен,лош дизаин на настилки



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Exhemus]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано23.08.17 10:47



Да, праха може да има сериозен дял в наелектризирането. Може би заради това се оплаква човека.

Редактирано от Quai dOrsay на 23.08.17 10:49.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Exhemus]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано23.08.17 21:25



То интересно, дали добре си уплътнява торбичката???
Металната тръба от там вади зарядите.


Ей тука едни фенове са мъдрили бисери по сходен въпрос:





Тема Re: Положителна енергиянови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано23.08.17 23:39



Не можа да не изцвъкаш простотия.
Тоя тъп линк защо го даде?



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Quai dOrsay]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано24.08.17 16:54



Ами, малоумнико, ако проводникът на малкото топче на генератора на Ван де Грааф е прекъснат галаванично, искрите няма да ги има.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано25.08.17 09:36



Ти като чуеш нещо, което ти звучи по-засукано, като генератор на Ван дер Грааф, и получаваш оргазъм. Как не даде линк към тубата, голям пропуск. Да не би да си настинал нещо? Или просто пак не си си пил хапчетата?

Какво общо имаше линка, който даде, това те попитах, и това не беше въпрос, който очаква отговор от теб. Поне не и смислен.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Heoбoгoмил]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 13:25



Е не, това българи не може да не се изпокарат, независимо за какво е дискусията.



Информация:

Двете прахосмукачки, с които е проведен този новаторски експеримент, са напълно различни. Едната е стар Bosch с торбичка, а другата е Karcher с циклон. Първата е много стара, а втората е чистак нова - мирише на кашон още.

И с двете прахосмукачки става едно и също нещо, като силата на искрите е една и съща.

Днес забелязах, че се образува леко статично електричество като бърша разни ламинирани повърхности с микрофибърна кърпа и като слагам найлонови торбички по кошчетата за боклук. Дори на места найлоновите торбички леко левитират в самия кош, който е пластмасов. След това като пипна парното нарочно по изтъркано от боята място, минава слаба искра.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"

Тема Re: Положителна енергиянови [re: Totopet]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 13:33



Да, ама проблемът е практически. Тези генератори на Бруно Ганц и ГМО истории нищо не ми говорят. Баба ми има същия гаден мокет и прахосмукачка, но не я бие ток.

То аз ще викам "специалисти", които да видят какво става. Дано и те не ми кажат, че е от генератора на Бруно Ганц.

Все трябва да има решение.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано25.08.17 14:04



Намокри пода преди да пуснеш прахосмукачката и би трябвало да няма искри повече.

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Положителна енергиянови [re: Quai dOrsay]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано25.08.17 15:18



Малоумник, от Тубата може да се научи много. Там има и качествени лектори, съветници и демонстратори.
Сума ти тийнове днес знаят по-важни неща от даскалиците, а някои дори знаят повече. Благодарение и на Тубата!
В Тубата веднага можеш да видиш, как да си насадиш арпаджика, да си изрежеш лозето или да измайсториш маса. И то насред полето, работилницата и т.н.. Бем ти библиотека и библиотекарки, да ползвам за целта.

Препоръчвам Тубата пред Khan_Academy!
Зомбажа ти го наливат задължително, а Свободата се среща в Тубата!
...


Нека му монтират разделителен трансформатор(върти си и без ел.уреди!), какъвто съвет имаше в линка! Да пробва първо с разклонител със защита от пренапрежения!

Ако не му свидят парички, да се обърне към лаборатория за електрически измервания от вида "C". Ще му препоръчат и фирма, като тази например:


Мога да дам телефони, но оставям това на друг.



Тема Точно в 10-катанови [re: kikimor]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 15:21



Аз съм чистач по принцип и мокетът трябва да се изпере, като за целта се мокри, пръска се с препарати и след това водата се изсмуква директно от мокета с една машина, която е почти същото като прахосмукачка, само дето е по-мощна и смуче вода. Още се чудя дали си струва да умреш по най-безславния начин за 200 лева.

Както и да е, утре ще водя ел. техник там. Ако мокетът се пере, ще си взема ток с удължител от друг етаж, а там ще сваля бушоните. Независимо какво е "оправено".

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Положителна енергиянови [re: kikimor]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано25.08.17 15:28




Та да влезе влагата в прахосмукачката.?


Може да пробва овлажнител за въздух:




Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано25.08.17 15:28



Кви специалисти бе? Статично електричество и това е. Упорит си като магаре на дървен мост.
Потърси в нета за препарат антистатик. Има разнообразие от такива, включително и спрейове.
Не знам кой е най-добър - скоро не съм купувал.
Преди много години използвах един руски "Чародейка" но едва ли се намира в България по магазините.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Heoбoгoмил]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 15:29



В отговор на:

Малоумник, от Тубата може да се научи много. [...]



Напълно съм съгласен. Аз от видео уроци съм схващал много сложни неща за 0 време. Ако четеш същото, без да ти показват как става в действителност, ще си стоиш в шипките до 10 вечерта.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"

Тема Re: Положителна енергиянови [re: Heoбoгoмил]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано25.08.17 15:31



Така и ще си останеш - глупак завинаги.



Тема Re: Точно в 10-катанови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано25.08.17 15:32



Още се чудя дали си струва да умреш по най-безславния начин за 200 лева.
__________________________________________________________________________________
Споко, няма да умреш от тези прахосмукачки.
Освен разбира се ако някой не те прасе по кратуната с някоя от тях.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: hidrazin4o]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 15:33



Не бе, просто имам пари за прахосване. Затова ще викна специалист, пък той даже може да е специалист в съвсем друга област. Иначе ще си купя "Чародейка" за проблема със статичното електричество.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Положителна енергиянови [re: Heoбoгoмил]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано25.08.17 15:34



Не е нужно да лиска с кофата. Просто да напръска мокета....

Ама като го гледам човека как се е притеснил - по добре да си земе моторна прахосмукачка...



Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!

Тема Re: Точно в 10-катанови [re: hidrazin4o]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 15:36



Не, не! Няма кой да ме прасне с прахосмукачка или да ме удуши с шлауха. Категорично. Те там са много положителни и усмихнати хора. Положителната енергия се усеща навсякъде.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Точно в 10-катанови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано25.08.17 15:37



Всъщност, ако помещението е климатизирано можеш да пробваш да вдигнеш влажността на максимума - може да е достатъчно да разтовари...

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Положителна енергиянови [re: kikimor]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 15:37



Аз си имам на батерии, но струва маса пари и нямам никакво намерение да я амортизирам за щяло и нещяло.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Точно в 10-катанови [re: kikimor]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 15:40



Там прозорците винаги са отворени. Не би трябвало въздухът да е по-сух, отколкото е на улицата.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Положителна енергиянови [re: hidrazin4o]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано25.08.17 15:59



Ще трябва специалисти да те видят:





Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано25.08.17 19:02



Да, ясен си ти. Ако се бях усетил веднага кой си, изобщо нямаше да ти отговарям. Но като обясни, че си чистач, се сетих, че веднъж попаднах на твои описания как пътуваш с прахосмукачка или друга подобна машина в трамвая гратис.
И как ако те хванат почваш да симулираш припадъци и други кретении.

Повръща ми се от мисълта за такива недоразумения като теб. Имам усещането за плужек или червей. Дори те са по-достойни от теб същества.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано25.08.17 20:01



Иначе ще си купя "Чародейка" за проблема със статичното електричество.
_____________________________________________________________________
Ще си купиш кога тати ми купи колело...





Тема Re: Положителна енергиянови [re: Quai dOrsay]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано25.08.17 20:34



Това ако ми го кажеш в очите, ще умреш за 3 секунди.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано25.08.17 21:23



Относно мокета Ви:Тои е минал обработка и е негорим,полупроводим и пуснат за продажба.Но вероятно тои целия е капацитета,които се зарежда.Под него имате под от слепени дьрвесни частици-много добър изолатор.А под него фолио от пенеста пластнаса(демпферира тропането),и тогава е замазка и арматура,която е заземена.Наи лесно решение е под мокета да има положени метални "жички",заземени,(не занулени),през метър.Така пробива,ако го има,ще е незабележим и безопасен.Ако го реализираш и има ефект..дължиш роялти





Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано26.08.17 15:19



Защо, ще симулираш толкова ужасен припадък, че ще се уплаша и ще умра от ужас за 3 секунди, така ли?


Я си гледай там метлите и парцалите.



Тема Re: Положителна енергиянови [re: Totopet]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано26.08.17 21:12



Опасявам се, че този път няма да получите хонорар, защото вече реших проблема. Имаше няколко контакта за зануляване, всичко друго по ел. инсталацията беше добре.

Със статичното електричество проблемът беше, че подметките ми на обувките са от много дебела гума и статичното електричество се натрупва по мен и по прахосмукачката. Сабух се бос и по този начин статичното електричество си преминаваше през мен и се разтоварваше неусетно. Когато приставката се търка в мокета бързо, усещах как космите ми се изправят и после постепенно падат - явно статичното електричество изтича плавно през краката ми и така нямам никакъв проблем.

Иначе благодаря за това практическо предложение за решение на проблема.

-------------------------
\"ако не са наркомани не са бачкатори, или са в психото, или са yuppies\"


Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано27.08.17 08:22



Какво зануляване бе, човече???!!!
Представям си по онова тъничко, навивно кабелче, дето подскача след прахосмукачката да пуснат и заземителен проводник, че и да се разчита на него за защита.



Иначе да - ЕРПтата не изплащат обезщетения за повредени електроуреди, ако контактите не са поне занулени.

Щом всичките контакти са такива, инсталацията ще да е старичка, та прекъсне ли нулата, фазата отива на корпус(за повечето прахосмукачки обаче не).




Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано27.08.17 18:16



".защото вече реших проблема. Имаше няколко контакта за зануляване, всичко друго по ел. инсталацията беше добре."
.Дано Бог Ви пази по емпиричнатa Ви патечка на познанието!





Тема Re: Положителна енергиянови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано31.12.17 18:10



Едно време в училище се учеше за статичното електричество, показваха ни нагледно как става. Виждам че някой е спал в училище или е твърде млад за да знае онова, което всички образовани хора знаят. Уви.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.