Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:21 23.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема Връзка между ток и напрежениенови  
Автор lazybastard@hotmail.com (непознат )
Публикувано02.05.17 19:48



Здравейте! Имам малко тъпи въпроси, знам, но някъде по пътя съм изгубил нишката и искам да си изясня някои работи.
1.При токовите трансформатори вторичната намотка трябва да е винаги свързана в късо съединение, тъй като така съпротивлението е много малко, при отваряне на късото тока ще бъде много висок. Защо? Каква е логиката? Знам, че е нещо с намагнитване и размагнитване на магнитопровода, но не мога да си го обясня.
2.Защо при токовите трансформатори няма напрежение? Как може да тече ток, без напрежение?
Имам и други, но ще ги оставя за друг път. Благодаря!



Тема Re: Връзка между ток и напрежениенови [re: lazybastard@hotmail.]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано02.05.17 21:29



Елементарно. Като за начало:





Тема Re: Връзка между ток и напрежениенови [re: hidrazin4o]  
Автор lazybastard@hotmail.com (непознат )
Публикувано03.05.17 19:45



Точно това не ми стана ясно. Какво ще рече "Поради липса на магнитно противодействие..."? Свързаните консуматори създават някакво противодействие ли?
Значи ли това, че голямото съпротивление създава голямо напрежение?

Редактирано от lazybastard@hotmail.com на 03.05.17 19:57.



Тема Re: Връзка между ток и напрежение [re: lazybastard@hotmail.]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано06.05.17 00:01



Значи трябва да започнеш от тук -



Където се казва така

при идеализиран трансформатор, индуцираното напрежение във вторичната намотка и неговото отношение спрямо напрежението в първичната намотка е правопропорционално на броя на навивките във втората намотка спрямо броя на навивките в първата

Представи си, че първичната намотка е само с една навивка, а вторичната с няколко хиляди. Съгласно казаното по-горе, във вторичната намотка ще се генерира високо напрежение.

При протичане на ток в първичната - се индуктира електродвижещо напрежение (едн) във вторичната намотка. Ако вторичната е затворена в контур, през товарно съпротивление, това едн ще създаде ток, протичащ през намотката и товарното съпротивление.
Съответно токът във вторичната намотка от своя страна ще създаде свое магнитно поле, което индуктира електродвижещо напрежение в първичната намотка, и това имат предвид авторите на статията когато говорят за магнитно противодействие.
Процесите в трансформатора са доста по-сложни, и се описват с формули и векторни диаграми. Но едва ли има нужда да се задълбочаваш толкова.

Принципът е - напреженов трансформатор не бива да се дава накъсо, а токов трансформатор не бива да се оставя с отворена вторична намотка.
Това са малко по-различни трансформатори, защото са измервателни трансформатори, а нямат за цел да променят напрежение с цел пренос на енергия както е при класическите трансформатори.

Съответно измервателните трансформатори имат за цел разширяване на обхвата на измервателни уреди волтметър и амперметър, като позволяват измерване със стандартни по размер уреди на по-високо напрежение и голям ток без да се налага използване на големи шунтове например.
На принципа на токовия трансформатор работят и популярните токови клещи "Дитце", при които магнитопроводът на трансформатора се затваря около проводника, по който тече измервания ток.

Редактирано от F14Tomcat на 06.05.17 00:11.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.