Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:04 28.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: tenko2]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано12.03.17 21:30



Щом е къща, внимавай при монтажа на външните тела на климатиците, да ги разположиш така че да не капе върху тях директно вода от покрива. Това би довело до заледяване през зимата.



Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: tenko2]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано12.03.17 21:40



И камината и котела са си чиста хамалогия, казвам ти го от личен опит. Просто до скоро съм живял по морето и ми е ясно какво се получава когато духне "мокрия вятър" от към морето и започнат мъглите - климатиците няма значение от производителя стават на буци лед и постоянно се размразяват т.е. не могат да стоплят вътре. Тази зима пък много климатици при -17 изобщо не можаха да тръгнат ако някой ги беше спрял по някаква причина. Просто да имаш алтернатива. Иначе топлообменника се слага вместо вътрешно тяло и топли водата в системата на локалното парно. , няма вентилатори няма шум. На радиаторите си слагаш по една "термоглава" да изключва радиатора като се стопли и не се занимаваш с регулиране. Вече котела/камината се слага в същата система ама се изключва с кран.

\\\"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате\\\"


Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: tenko2]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано13.03.17 19:44



Някой би ли казал каква е диаграмата на енергопотребление при климатика?
Например при бензиновият мотор е 28% полезна мощност, 40% с охлаждането си изхвърчат и останалото излиза през ауспуха.
Как е при климатика, колко за задвижване на компресора, колко за развъртане на духалките, и колко е "разни"
Аз имам италиански стаен 600 вата харчи въртилатора под 100вата е компресора с една дума май може доста да се спести ако потопя топлия топлообменник в казан с леко цъцъркаща вода от чешмата през лятото ...
Ма така си мисля само не че съм го правил. Страх ме е от тока.По добре в казана да има охлаждано с чешмяна вода олио то не пуща тока.
Ами ако заровя охлаждащият топлообменник в яма с вода под или около къщата дали за зимата няма да е по сигурно че ще ми е топло.
Я , я кажете да видим има ли шанс такъвинко изобретение.



Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор tenko2 (непознат )
Публикувано13.03.17 22:39



Точно в центъра на дивия Северозапад съм.





Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: F14Tomcat]  
Автор tenko2 (непознат )
Публикувано13.03.17 22:42



Ееее, улуци, екстри, водосборна яма, бе кеф! Капка не капва покрай къщата.



Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор tenko2 (непознат )
Публикувано13.03.17 22:53



А за лошите дни когато е под -10, -15 градуса кое е по-ефективно: конвектор или маслен радиатор? Знам, че топло без ток не става ама за едни няколко процента питам.



Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: tenko2]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано14.03.17 10:31



Аз с моите тайвански инверторни панасоници вкъщи нямах проблеми при -17 градуса, топлеха си, и дори след спиране, пак стартират безгрижно. Явно съм направил добър избор. Говоря за София, не знам по морето как е, вероятно ако е много влажно, ще заледяват всички видове климатици. А в Северозападна България зависи предполагам дали имаш някоя река или язовир наблизо.

За в кухнята, където нямам климатик, лично аз ползвам маслен радиатор, и съм доволен, но според мен и с конвекторна печка е също много добре. Зависи дали помещението ще се поддържа топло през цялото денонощие, или само за кратко искаш да го стоплиш. Съответно масления радиатор е по-инертен от конвекторната печка и си правиш избора. Инак са равностойни. И в двата случая затоплянето става чрез конвекция. Най-лошия вариант са тъй наречените духалки, както и печките с излъчване, тип "лъч".



Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: tenko2]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано14.03.17 11:59



Е, там вече нямаш "частните случаи" на много ниски темпераратури за продължително време ако си на голяма надморска височина примерно или пък висока влажност и/или продължителни мъгли които да обледяват постоянно външното тяло. Ако вземеш нещо по-читаво и се монтира правилно няма да ти трябва "резервен план" за отоплението. И все пак под -10 имай едно на ум че не е много хубаво да се стартира климатик т.е. добре е да не го гасиш зимата.

\\\"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате\\\"


Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: stillpigi-166243]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано14.03.17 20:11



То хубаво си го намислил ама... някой вече го е измислил преди теб за съжаление. Ако ти е интересно - напиши "термопомпа" на гуъла и се поразгледай какво ще излезе.

Иначе това с казана с водата - климатика не преобразува директно енергията в температура (като нагревателя) а пренася топлинна енергия от едно място на друго така че няма КПД като другите нагреватели. Така може при вложен 1 киловат електрическа енергия да ти стопли или охлади 3-5 киловата примерно, всичко е въпрос колко е температурната разлика между вътрешното и външното тяло и до колко е читава самата система. В случая посред лято ако водата ти е 15 градуса и я грееш до 50 примерно то климатика ще изхарчи по-малко ток от колкото ако външното тяло се оправя само на 30 градуса.

\\\"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате\\\"


Тема Re: Препоръчайте ми читав климатикнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано15.03.17 07:05



Аз знам че друг го е измислил вече. Въпросът ми е отправен към именно него.
Работим в интервала до 70 градуса. Знаем че вода зе затопля до 70 градуса с 3 пъти по малко енергия от колкото ако се затопля до 100 градуса.
Имаме околна температура плюс 41 градуса демек е юли август, трябвада охладим стаята до около 20 градуса обмиваме топлоизлъчващото тяло с агент чиято температура е 8 градуса демек чешмяна вода от язовир Камчия то е с температура вече 70 градуса там сгъстените пари на фреона. Работим в обхвата значи на ония градуси при които се ползва 3 пъти по малко енергия. Знаем каква е топлоносимоста на водата тя е неизменна
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82
според горният линк е 4186 джаула за килограм, а 1000 е пък на въздуха
Значи още на пръв поглед ако не ползваме въртилатор имаме сериозна икономия но колко ще е тя може само с опити да се установи поне за такива като мен . Та аз питах дали някой би могъл чрез изчисление само да изнамери и каже конкретни реални числа.
Проста работа ама ето не е съвсем проста.
Постарах се да съм изчерпателен а не заядлив. Помогнете ако можете и желаете.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.