Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:24 29.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Малко помощ за един генераторнови  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано10.01.17 17:36



Решил съм в свободното време да си направя един ветрогенератор. Не някакво чудо което ще ползвам но да мижи една лампа когато има вятър. И главно за да си правя експерименти. Изгледах маса клипове. Четох куп неща и имам въпроси към по-опитните специалисти.
1. Защо някой навиват едновременно по 10-15-20 броя проводници на всяка намотка, заради сечението ли или заради броя навивки?
2. Защо намотките са без сърцевина, не е ли по-добре да използвам някакво желязо върху което да ги навия?
3. Кое определя колко волта ще е изходното напрежение (при еднаква скорост на диска с магнитите) по-големия брой навивки във всяка намотка или?
Имам и още въпроси но по-късно.

И забравих да спомена, че не съм електричар. Имам някакви познания така, че не ми се сърдете за глупавите въпроси!


Редактирано от mikmakmik на 10.01.17 18:06.



Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: mikmakmik]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.01.17 02:29



Няма тъпи въпроси а обратното, всеки е специалист в дадена област.
Понеже както казваш не си навътре в нещата а те не са толкова прости колкото изглеждат а и ти не си много капризен. ;) Вземи един правотоков или стъпков мотор и ще ти свърши завидно добра работа за крушката а като един вид регулатор има достатъчно импулсни трафчета от рода до 60 волта вход и 12 волта на изхода.
След правотоковият мотор монтирай грец с кондензатор около 100 волта и един предпазител, после един импулсен траф и си готов.
Тези големите вятърни мелници са друга бира, там има спирачки,съединители, управление на витла и много електроника която следи много показатели.
Аз почти съм готов от 2 години с нещо подобно което си решил да правиш но не мога да го довърша скоро за да се изкефя на ефекта. Играчка е и не залагам никакви сериозни надежди. Нещо като пофта ;)

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Малко помощ за един генератор [re: Timo]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано12.01.17 12:59



Да, това е хубава идея. За правотоковия мотор съм се сетил но за регулатора не съм. Поизчетох за тия регулатори и са чудесни машинки. Обаче пак имам въпроси.
Примерно постояннотоковия мотор работи на 60 волта и потребява 1 ампер ток при 10000 оборота. Какво да очаквам от него като ток и напрежение при 1000 оборота. Няма начин да го въртя до неговите номинални обороти.
И ще се повреди ли нещо в него ако му вържа нискоомен товар, примерно почти към късо съединение(условно) а перката е достатъчно мощна да го върти и при такъв товар?
Имам и още въпроси но за момента ровя из обявите за такъв мотор.
Стъпкови мотори намирам но само от порядъка на няколко вата консумирана мощност, което дори да го въртя с мах обороти ще захрани много мижаво някаква светодиодна лента.
Гледах и за асинхронни двигатели на които на ротора монтират магнити, но там нещо не ми е ясно и то е нямат ли посока магнитите и задължително ли е да са разположени по някаква крива, какво ще стане ако са успоредни и по-големи от тези дето приличат на хапчета?
Дано не досаждам ама въпросите ми нямат край!
А за ония големите ветрогенератори изобщо не мога да мисля, четох за тях една книга от две части(има ги някъде в нета) и знам, че човек няма никаква възможност нито финансова, нито като изпълнение да ги построи.



Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: mikmakmik]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.01.17 22:27



Когато поставиш нискоомен товар, на практика го даваш на късо един вид и за да преодолее товара ще паднат оборотите но ти казваш че турбината ще го върти. В такъв вариант очаквай да му изгорят намотките. Даваш ги един вид на късо (примерно). Когато мине през платка този проблем отпада понеже тя си следи (ток на късо) и на практика няма как да изгори моторчето. Наистина са слаби моторчета стъпковите но за малки мощности са чудесни. Нали каза че правиш паешки работи защо се забиваш на горе? С магнитните ротори си имат посока (разбираемо е) Те правят точно динамо (не е чудесия но не е и рентабилно) Няма как да регулират напрежението без електроника.
Когато паднат оборотите е пропорционално (закона на Ом е и за физични величини), за това потърси мотор с ниски обороти и по високо напрежение за да имаш ефект. Мисля че първо трябва да реализираш перката да се върти и да погледнеш с колко обороти е.
Моята измишльотина е с един правотоков мотор от робот за кафе машина (220В) и една предавка от малък ъглошлайф. Малко е поукрасено стругарси но тепърва предстои да му монтирам перка (от ПВЦ тръба)

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: Timo]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано13.01.17 19:53



Ех, трябвало електричар да стана. Още ровя за постояннотоков мотор, трудна работа. Сигурно някъде ги изхвърлят на вторични. А иначе за асинхронните питам защото гледах доста клипчета но такова нещо няма да правя. Идеалното нещо за мен ще е 12 волта и 1 ампер на изхода на платката. Пък за перката още не съм мислил, трябва да намеря първо мотора. И студа малко ме спира, нямам си все още малка работилничка 2Х2 метра ми стига, но има шанс лятото нещо да си построя или сглобя.



Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: mikmakmik]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано13.01.17 20:00



За 12V 1A си сложи соларен панел. Това поне със сигурност ще работи.
А ветрогенераторите са вятър работа.





Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: hidrazin4o]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано13.01.17 21:04



Е нали искам да ми свети(мижи там нещо) и през нощта кога духа вятър. Сега като съм седнал да чета електрическите чудесии, на твоето предложение за соларен панел мога да отговоря вече по-компетентно.

На този панел ще му трябва и акумулатор за през нощта и веднага му минава една мисла, ако ще има акумулатор то тогава на перката мога да вържа генератор от кола, нали вече ще мога да подавам възбуждащо напрежение. И веднага другата мисла ме натисна, на тоя акумулатор ще му вържа и перка и солар, ама как да ги накарам да не се бият кога и двете зареждат? Някаква диодна развръзка или нещо друго?



Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: mikmakmik]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано13.01.17 23:46



Забрави за идеите си и насочи другаде....



Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: mikmakmik]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.01.17 00:11



В нета има много такива контролери, но се отклоняваш от първата идея. Нали за кеф е работата. Перката си е кеф а другото си е полза.(примерно)
Питанката за асинхронните двигатели е че е ниско кпд и става с кондензатори а моторите греят много. Там шанса да се ползват за вятър е никакъв. Трябва ти мотор с магнити. Това по клиповете е добра идея където си правят сами генераторите. Моето си е играчка понеже разполагах с необходимите части без перката и за това не съм го и довършил. Имах няколко месеца на разположение струг и там си нахвърлях всичко почти което си бях намислил. Сега е наред сглобката ама време нямам. И да поясня, когато го направя го давам на племенника защото не ми трябва.



Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Малко помощ за един генераторнови [re: hidrazin4o]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано15.01.17 21:10



Я дай идея накъде да ги се насоча?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.