Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:18 23.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 120 бона...нови  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано22.11.16 15:52



Как ви се вижда, а?



Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани

Тема Re: 120 бона...нови [re: vehtiya]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано27.11.16 21:49



Имайки в предвид "достоверния" источник и до колкото може да му се вярва бих задал следния въпрос - според теб колко би трябвало да взема въпросния?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано27.11.16 21:57



При средна работна заплата за страната 800 лева колко ли му се полагат? Пък що се отнася до източника - пусни във всяка търсачка "заплата шефа на ЧЕЗ" и си избирай източници.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани


Тема Re: 120 бона...нови [re: vehtiya]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано29.11.16 11:39



Тук вече залиташ в сферата на популизма. Колкото и да не ми е приятно да ти го кажа просто не гледаш цялата истина а само това което ти трябва. Като за начало е добре да се каже че това е 100% частна компания собственост на определени акционери. Така че не ти, държавата или някой друг а акционерите са работодател на въпросния и те гледат техния интерес и много добре знаят колко са заплатите у нас, ако имаше някой за 600 лева съгласен да ръководи така компанията със сигурност щяха да го назначат. Ако погледнеш отчетите на фирмата която управлява ще видиш че е на добра печалба, така че явно води фирмата в добра посока и акционерите са доволни от поставените цели и постигнатите резултати - от там вече и въпросния договор за управление със съответните клаузи и съответното заплащане. Ако беше достатъчно квалифициран и беше кандидатствал за позицията можеше и ти да си на неговото място (теоретично).

Съжелявам пич, но тук не говорим за "полагане" а "как ще се договори и колко ще заработи". Ако мислиш че на някой просто му се полагат едни пари... съгласен съм за едни 800 лева "да ходя на работа" да поклюкаря с колегите, да изпия 2-3 безплатни кафета и да не ми се налага да се мъча и да поемам никаква отговорност. Ако предлагаш нещо такова - готов съм хем че сега вземам повече, нещо натоварването напоследък ми иде в повече.

Тук мисля че трябва да се постави другия въпрос - защо едно толкова печалившо предприятие беше на загуба и се продаде на такава цена преди време? Явно никога не е било на загуба, просто парите не са били официални и са изтичали в друга посока по друг начин.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано30.11.16 12:51



Така е, но монетата има и друга страна.
По принцип си прав, че всяко акционерно дружество, оод, и т.н. фирма със стопанска дейност има за цел само и единствено да носи печалба на съответните собственици.
И разглеждано в такъв смисъл, всичко си е наред.
Но тук става въпрос за нещо, което е на практика монопол - всички ползваме електроенергия, и има само едно електроразпределително дружество в района в който живеем. Нормално е хората да са чувствителни по този въпрос - кой управлява не какво да е дружество, а това, което им доставя ток в домовете. Как го управлява, каква е цената на енергията и кой я определя - тук имам предвид това, което всеки плаща, а не каква част е енергия, каква разпределение, колко отива за ВЕИ и т.н. За обикновения човек цената е това, което пише отдолу на фактурата, и което реално трябва да плати.

Не е все едно и дали това електроразпределително дружество е българска или чужда собственост. И ти поставяш този въпрос - защо преди е било на загуба, пък сега стана на печалба? Веднага може да се потърси злоупотреба, конфликт на интереси, и вероятно ще се намерят. Както и много други държавни предприятия у нас, схемата е една - предприятието се докарва до фалит, става губещо, купува се на безценица от чужд инвеститор. Сумата, която се плаща обикновено не покрива и една малка част от активите на съответното предприятие, като сгради, техника, изградена инфраструктура.

И как няма да сме чувствителни и да се дразним, когато виждаме как нашите пари изтичат извън държавата, защото някой продажник си е напълнил гушата?
И да - сигурно дружеството е печелившо, но на каква цена и кой я плаща?
Цената я плащат клиентите - т.е. всички нас, цената я плащат работниците и служителите, които не получават справедливо трудово възнаграждение спрямо образованието, опита, вложения труд и поетата отговорност.

Цената я плащаме и ние, които не получаваме адекватно качество на електрическата енергия, чести спирания и т.н., вероятно и поради икономисани средства за поддръжка и подобряване на електроразпределителната мрежа, профилактики и т.н.

Та наистина си е дразнещо когато повечето хора едва свързват двата края друг да получава толкова много. Но това е капитализмът - нищо не можем да направим, тъй като както казваш, човекът е назначен от тези, които му плащат, и те явно са съгласни да му плащат толкова.
Не съвсем по същия начин обаче стои въпросът с Топлофикационните дружества - Топлофикация София например. Там собствеността не е доколкото знам все още приватизирана, но това не пречеше на един директор като Вальо Топлото да получава 70 000 лева заплата, и да ползва други екстри.
Всички знаем, а може би не всички, в каква схема работи Топлофикация, съответно и т.нар. топлинни счетоводители.
И докато при електроенергията, колкото потребяваш, толкова плащаш - при топлофикацията - плащаш независимо ползваш или не ползваш.

Но, както и да е, само си пишем тук...



Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.11.16 20:04



То вярно че само си пишем тук... кервана си върви а кучетата лаят.

Иначе за "другата страна на монетата" сякаш не си много прав. За съжаление разпределителното дружество си е монопол - до тук няма какво да се спори - негова е жицата и то приира процент от сумата за да ти достави тока до вас. Проблема иде от друго - цената на електроенергията не я определя то, не определя каква част от цената да отива за него, не определя и колко ток да купи от ВЕИ и колко от АЕЦ - за това си има ДКЕВР определящо микса. Точно защото е монопол всички дето са наредени "на жицата" ги има описани във фактурата с ясната стойност която "ти прибират" а цената на тока без разходите като на битов потребител се определя от "микса" като по-голямата част от него... извинявай ама е ВЕИ, кафява енергия и американските тец-ове а голяма част от енергията на АЕЦ-а се търгува от няколко търговеца на свободния пазар (поразрови се, ще видиш колко познати имена излизат) всичко това го определя ДКЕВР.

А бе мътна е и кървава, като купчина л.... е цялата работа - колкото повече четеш толкова повече мирише. И все пак всичко започна с "защо някой взема такива пари" - ами защото има кой да му ги даде. Явно човека знае и може или поне е излъгал някой за това. Иначе не се обиждай ама ми писна от хора които нищо не могат... ако мислиш че е нормално човек с висше техническо образование (магистратура) на 32 години да има проблем с компютрите... преди 3 месеца и такъв видях.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Компетентност...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано01.12.16 18:29



Като стана дума за компетентност...



Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани

Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано01.12.16 21:21



Не разбрах за какво трябваше да се обидя, че ми се извиняваш.
Прав си за ДКЕВР. Но и зад ДКЕВР стоят частни интереси.
На мен не ми пука кой колко пари получава. На мен лично тока не ми е скъп. Скъпа ми е топлофикция. И винаги ще бъде докато си получава парите с изнудване.

Но да се върнем на ЧЕЗ. Сигурно не съм прав, но за мен проблемът е в монопола.
При наличието на монопол върху нещо, което всички ползват и плащат, магаре да сложиш, ще бъде успешен меринджей. Не мисля, че въпросният със 120те бона заплата има адекватни качества, т.е. да е толкова по-умен и способен от повечето хора като мен и теб, че да получава толкова повече от мен и теб заплата.
Но животът е несправедлив.
И аз не съм против някой да получава много, против съм хората, които работят, да получават неадекватно малко, т.е. недостатъчно за достоен живот.
А достоен живот какво е - е, западняците едно време, а сигурно и сега правят разни класации за праг на бедността, какво трябва да можеш да си позволилиш да си купиш, за да не те причисляват към бедните.
Да можеш на всеки 6 месеца да си купуваш поне по 2 чифта нови обувки, дрехи и т.н., да можеш да си купиш нов автомобил, да имаш жилище или да можеш да си плащаш наем за нормално жилище. И всичко това пренесено за всеки член от семейството. (е, колата и жилището са семейни, не на всеки поотделно както обувките

)

Ето вехтия например е лекар в бърза помощ - една достойна професия, изисква учене и квалификация, изисква качества, опит. Освен това е отговорна и неблагодарна. Спасява човешки животи, а заплатата му не е и наполовина колкото 120 бона. Не е и една десета от 120-те бона. Разбирам го защо му е криво. Ти да не би да не си експлоатиран за малко пари, макар че имаш образование познания и опит?
Защо така взе да го защитаваш този шеф на ЧЕЗ?
Аз лично бих бил доволен и щастлив на 1/10 от 120-те бона.

Редактирано от Tom_cat на 01.12.16 22:27.



Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано02.12.16 07:21



И аз щях да съм щастлив със 1/10 от тези 120 бона. Но в момента получавам малко по- малко от 1/100 от тях. А господина защитава ЧЕЗ защото най- вероятно работи в системата. Всички лапат от една копаня, макар и с различни по големина черпаци.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани


Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано02.12.16 09:15



Хич не ми се иска да го защитавам НО просто се залита в зоната на популизма. Просто се търси проблем където го няма а както се опитах да обясня - всичко е в рамките на закона. А ако се има проблем и трябва да се реши а не да се вдига пушилка като за начало трябва да се постави правилния въпрос. Колкото до заплащането какво да ти кажа, по-горе съм го написал - човека е кандидатствал и се е преборил за тази заплата, шефовете му я дават - явно им защитава интересите и те са доволни от него НО не мисля че това е проблема. Явно не съм достатъчно атрактивен и добър в преговорите или не съм с подходящата квалификация и роднински връзки за да си договоря по-висока заплата знам ли?

Колкото до Топлофикация проблема пак е в законовата база за съжаление - на времето се направи едно престъпление според мен с "устройствата за дялово разпределение" вместо за индивидуалните топломери за да набутат няколко фирми "топлинни счетоводители". Познавам хора които си се топлят на топлофикация, изрязаха старите щрангове, пуснаха се нови изолирани и са с индивидуален топломер - сметките паднаха няколко пъти а още първата зима тарикатите изреваха "ауууу де са ми тръбитеееее" хем че не са ползвали парно от години. Реално инвестицията в преработка на инсталацията се изби за 2 отоплителни сезона.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.