Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:17 23.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 120 бона...  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано22.11.16 15:52



Как ви се вижда, а?



Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани

Тема Re: 120 бона...нови [re: vehtiya]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано27.11.16 21:49



Имайки в предвид "достоверния" источник и до колкото може да му се вярва бих задал следния въпрос - според теб колко би трябвало да взема въпросния?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано27.11.16 21:57



При средна работна заплата за страната 800 лева колко ли му се полагат? Пък що се отнася до източника - пусни във всяка търсачка "заплата шефа на ЧЕЗ" и си избирай източници.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани


Тема Re: 120 бона...нови [re: vehtiya]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано29.11.16 11:39



Тук вече залиташ в сферата на популизма. Колкото и да не ми е приятно да ти го кажа просто не гледаш цялата истина а само това което ти трябва. Като за начало е добре да се каже че това е 100% частна компания собственост на определени акционери. Така че не ти, държавата или някой друг а акционерите са работодател на въпросния и те гледат техния интерес и много добре знаят колко са заплатите у нас, ако имаше някой за 600 лева съгласен да ръководи така компанията със сигурност щяха да го назначат. Ако погледнеш отчетите на фирмата която управлява ще видиш че е на добра печалба, така че явно води фирмата в добра посока и акционерите са доволни от поставените цели и постигнатите резултати - от там вече и въпросния договор за управление със съответните клаузи и съответното заплащане. Ако беше достатъчно квалифициран и беше кандидатствал за позицията можеше и ти да си на неговото място (теоретично).

Съжелявам пич, но тук не говорим за "полагане" а "как ще се договори и колко ще заработи". Ако мислиш че на някой просто му се полагат едни пари... съгласен съм за едни 800 лева "да ходя на работа" да поклюкаря с колегите, да изпия 2-3 безплатни кафета и да не ми се налага да се мъча и да поемам никаква отговорност. Ако предлагаш нещо такова - готов съм хем че сега вземам повече, нещо натоварването напоследък ми иде в повече.

Тук мисля че трябва да се постави другия въпрос - защо едно толкова печалившо предприятие беше на загуба и се продаде на такава цена преди време? Явно никога не е било на загуба, просто парите не са били официални и са изтичали в друга посока по друг начин.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано30.11.16 12:51



Така е, но монетата има и друга страна.
По принцип си прав, че всяко акционерно дружество, оод, и т.н. фирма със стопанска дейност има за цел само и единствено да носи печалба на съответните собственици.
И разглеждано в такъв смисъл, всичко си е наред.
Но тук става въпрос за нещо, което е на практика монопол - всички ползваме електроенергия, и има само едно електроразпределително дружество в района в който живеем. Нормално е хората да са чувствителни по този въпрос - кой управлява не какво да е дружество, а това, което им доставя ток в домовете. Как го управлява, каква е цената на енергията и кой я определя - тук имам предвид това, което всеки плаща, а не каква част е енергия, каква разпределение, колко отива за ВЕИ и т.н. За обикновения човек цената е това, което пише отдолу на фактурата, и което реално трябва да плати.

Не е все едно и дали това електроразпределително дружество е българска или чужда собственост. И ти поставяш този въпрос - защо преди е било на загуба, пък сега стана на печалба? Веднага може да се потърси злоупотреба, конфликт на интереси, и вероятно ще се намерят. Както и много други държавни предприятия у нас, схемата е една - предприятието се докарва до фалит, става губещо, купува се на безценица от чужд инвеститор. Сумата, която се плаща обикновено не покрива и една малка част от активите на съответното предприятие, като сгради, техника, изградена инфраструктура.

И как няма да сме чувствителни и да се дразним, когато виждаме как нашите пари изтичат извън държавата, защото някой продажник си е напълнил гушата?
И да - сигурно дружеството е печелившо, но на каква цена и кой я плаща?
Цената я плащат клиентите - т.е. всички нас, цената я плащат работниците и служителите, които не получават справедливо трудово възнаграждение спрямо образованието, опита, вложения труд и поетата отговорност.

Цената я плащаме и ние, които не получаваме адекватно качество на електрическата енергия, чести спирания и т.н., вероятно и поради икономисани средства за поддръжка и подобряване на електроразпределителната мрежа, профилактики и т.н.

Та наистина си е дразнещо когато повечето хора едва свързват двата края друг да получава толкова много. Но това е капитализмът - нищо не можем да направим, тъй като както казваш, човекът е назначен от тези, които му плащат, и те явно са съгласни да му плащат толкова.
Не съвсем по същия начин обаче стои въпросът с Топлофикационните дружества - Топлофикация София например. Там собствеността не е доколкото знам все още приватизирана, но това не пречеше на един директор като Вальо Топлото да получава 70 000 лева заплата, и да ползва други екстри.
Всички знаем, а може би не всички, в каква схема работи Топлофикация, съответно и т.нар. топлинни счетоводители.
И докато при електроенергията, колкото потребяваш, толкова плащаш - при топлофикацията - плащаш независимо ползваш или не ползваш.

Но, както и да е, само си пишем тук...



Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.11.16 20:04



То вярно че само си пишем тук... кервана си върви а кучетата лаят.

Иначе за "другата страна на монетата" сякаш не си много прав. За съжаление разпределителното дружество си е монопол - до тук няма какво да се спори - негова е жицата и то приира процент от сумата за да ти достави тока до вас. Проблема иде от друго - цената на електроенергията не я определя то, не определя каква част от цената да отива за него, не определя и колко ток да купи от ВЕИ и колко от АЕЦ - за това си има ДКЕВР определящо микса. Точно защото е монопол всички дето са наредени "на жицата" ги има описани във фактурата с ясната стойност която "ти прибират" а цената на тока без разходите като на битов потребител се определя от "микса" като по-голямата част от него... извинявай ама е ВЕИ, кафява енергия и американските тец-ове а голяма част от енергията на АЕЦ-а се търгува от няколко търговеца на свободния пазар (поразрови се, ще видиш колко познати имена излизат) всичко това го определя ДКЕВР.

А бе мътна е и кървава, като купчина л.... е цялата работа - колкото повече четеш толкова повече мирише. И все пак всичко започна с "защо някой взема такива пари" - ами защото има кой да му ги даде. Явно човека знае и може или поне е излъгал някой за това. Иначе не се обиждай ама ми писна от хора които нищо не могат... ако мислиш че е нормално човек с висше техническо образование (магистратура) на 32 години да има проблем с компютрите... преди 3 месеца и такъв видях.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Компетентност...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано01.12.16 18:29



Като стана дума за компетентност...



Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани

Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано01.12.16 21:21



Не разбрах за какво трябваше да се обидя, че ми се извиняваш.
Прав си за ДКЕВР. Но и зад ДКЕВР стоят частни интереси.
На мен не ми пука кой колко пари получава. На мен лично тока не ми е скъп. Скъпа ми е топлофикция. И винаги ще бъде докато си получава парите с изнудване.

Но да се върнем на ЧЕЗ. Сигурно не съм прав, но за мен проблемът е в монопола.
При наличието на монопол върху нещо, което всички ползват и плащат, магаре да сложиш, ще бъде успешен меринджей. Не мисля, че въпросният със 120те бона заплата има адекватни качества, т.е. да е толкова по-умен и способен от повечето хора като мен и теб, че да получава толкова повече от мен и теб заплата.
Но животът е несправедлив.
И аз не съм против някой да получава много, против съм хората, които работят, да получават неадекватно малко, т.е. недостатъчно за достоен живот.
А достоен живот какво е - е, западняците едно време, а сигурно и сега правят разни класации за праг на бедността, какво трябва да можеш да си позволилиш да си купиш, за да не те причисляват към бедните.
Да можеш на всеки 6 месеца да си купуваш поне по 2 чифта нови обувки, дрехи и т.н., да можеш да си купиш нов автомобил, да имаш жилище или да можеш да си плащаш наем за нормално жилище. И всичко това пренесено за всеки член от семейството. (е, колата и жилището са семейни, не на всеки поотделно както обувките

)

Ето вехтия например е лекар в бърза помощ - една достойна професия, изисква учене и квалификация, изисква качества, опит. Освен това е отговорна и неблагодарна. Спасява човешки животи, а заплатата му не е и наполовина колкото 120 бона. Не е и една десета от 120-те бона. Разбирам го защо му е криво. Ти да не би да не си експлоатиран за малко пари, макар че имаш образование познания и опит?
Защо така взе да го защитаваш този шеф на ЧЕЗ?
Аз лично бих бил доволен и щастлив на 1/10 от 120-те бона.

Редактирано от Tom_cat на 01.12.16 22:27.



Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано02.12.16 07:21



И аз щях да съм щастлив със 1/10 от тези 120 бона. Но в момента получавам малко по- малко от 1/100 от тях. А господина защитава ЧЕЗ защото най- вероятно работи в системата. Всички лапат от една копаня, макар и с различни по големина черпаци.

Ако си паднал стани и ако пак паднеш пак стани


Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано02.12.16 09:15



Хич не ми се иска да го защитавам НО просто се залита в зоната на популизма. Просто се търси проблем където го няма а както се опитах да обясня - всичко е в рамките на закона. А ако се има проблем и трябва да се реши а не да се вдига пушилка като за начало трябва да се постави правилния въпрос. Колкото до заплащането какво да ти кажа, по-горе съм го написал - човека е кандидатствал и се е преборил за тази заплата, шефовете му я дават - явно им защитава интересите и те са доволни от него НО не мисля че това е проблема. Явно не съм достатъчно атрактивен и добър в преговорите или не съм с подходящата квалификация и роднински връзки за да си договоря по-висока заплата знам ли?

Колкото до Топлофикация проблема пак е в законовата база за съжаление - на времето се направи едно престъпление според мен с "устройствата за дялово разпределение" вместо за индивидуалните топломери за да набутат няколко фирми "топлинни счетоводители". Познавам хора които си се топлят на топлофикация, изрязаха старите щрангове, пуснаха се нови изолирани и са с индивидуален топломер - сметките паднаха няколко пъти а още първата зима тарикатите изреваха "ауууу де са ми тръбитеееее" хем че не са ползвали парно от години. Реално инвестицията в преработка на инсталацията се изби за 2 отоплителни сезона.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано04.12.16 12:18



Да, наистина ти си прав, че вероятно всичко е в рамките на закона.
Но тук ставаше въпрос по-скоро за чисто човешка справедливост, а не за закон.
Законите у нас, както и по света защитават интересите на определени групи хора, за сметка на интересите на други групи хора. И така е било винаги.

За топлофикацията и друг път сме го бистрили този въпрос. Аз никога няма да приема това положение, при което човек трябва да плаща нещо, което не иска да ползва и не ползва.
И изобщо не става въпрос за тръби, откъде минават. Ето например аз съм си премахнал тръбите от апартамента, не за друго, но ми загрозяваха. Но това по никакъв начин нищо не променя в сметката ми. Никой не го и интересува имам ли тръби, нямам ли.
Тук става въпрос за законово положение, при което щом аз притежавам идеални части в сграда, която се отоплява от топлофикация, съм длъжен да плащам на топлофикация някакво задължение, което те наричат сградна инсталация, и което е също толкова химерно колкото и понятието идеална част от имот. Тя не може да се види, пипне, помирише или усети, и не е съсредоточена никъде. Просто съществува и трябва да се плащат реални пари за нея.
От скромния ми опит в чужбина - хората ползват електроенергия за отопление, или газ, където е газифицирано.
Електроенергията се фактурира и заплаща по показание на електромер, газта се плаща според показанията на разходомера за газ. Цената е ясно определена според тарифата за която абонатът е сключил договор.
Формалностите са сведени до минимум. Примерно аз си отворих партида към EDF, което е дружеството, занимаващо се с разпределение електроенергия и газ във Франция само с едно телефонно обаждане. Оказа се, че е възможно и дори само с регистрация по интернет. Даваш си адреса, името и готово. Всичко става в рамките на същия ден в който се обадиш. Няма ходене до офиси на фирмата, няма разправии.
Можеш да плащаш на равни месечни вноски, можеш и според реалните показания на електромера всеки месец, които при желание въвеждаш в акаунта си през интернет. Фактурата е веднъж на 2 месеца. Два пъти в годината минава някой да провери показанията на електромера, но това става дистанционно, без да влизат в жилището, в което вътре се намира и електромера.
Спирането на партидата също става с едно телефонно обаждане - в деня в който си тръгваш.

Няма такива неща като сградна инсталация.

Така, за сведение ще кажа, че сметката ми за електроенергия, с която се отоплявах, не надвишаваше 1.5% от нетното ми месечно възнаграждение, и то през зимата. През лятото плащах по-малко. Не знам каква е заплатата на шефа на EDF, може би по-голяма от тази на чез.
Сметката ми в София е между 2.7 и 5% от нетното ми месечно възнаграждение при положение, че тук също се отоплявам с електроенергия, и то предимно с климатици. Т.е. би трябвало да е по-икономично. Във Франция ползвах само конвекторни печки, които стандартно са си монтирани под всеки прозорец, и си работят през зимата постоянно. В интерес на истината обаче, трябва да отбележа, че климатът в Париж е значително по-мек от софийския. Зимата температурите рядко, да не кажа никога не падат под 0 градуса по Целзий. Обикновено са между 3-4 и 10-12 съответно минимални и максимални за деня дори през януари и февруари.

Редактирано от Tom_cat на 04.12.16 12:37.



Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано04.12.16 21:57



Винаги съм се опитвал да вземам отношение по техническите въпроси а не по правните или икономическите - нещо не мога да се оправя в тези дебри. В случая търсиш "чисто човешка справедливост" - съгласен съм... но просто въпроса който е засегнат не е правилен за да я получиш. Просто винаги около "изборно" време се появява една тълпа платени "тролове" които пишат подобни постове и се опитват да настроят мнението в една или друга политическа посока, опитах се да обясня че проблем има но не е точно тук и да се рови в тази посока каузата си е просто загубена нищо че е ефектна.

За топлофикация вече сме го бистрили - за да не плащаш така е нужно да се преработи инсталацията и да се сложи "търговски измервателен уред" на всеки и вече да се плаща това което е изразходвал а не това което теоретично някой по някакъв начин е сметнал - просто тръбите са изолирани и "загубите" по тях са минимални. Уловката тук е, че си плащаш само за преработка на тръбите а топломерите (говорим за търговски измервателен уред а не за "разпределител") си ги плаща топлофикация.

Колкото до бюрокрацията - какво да ти кажа, тук много хора се издържат от нея. Няма какво да се лъжем тук има хора които не работят за заплата а истинските им доходи идват да ти покажат "по-лесния път" или "да те оправят". Това е доста сериозна добре смазана машина която много трудно може да бъде остранена - който и да уволниш и да назначиш нов.... новия влиза с нагласата че е там "да прави пари" и се започва наново цирка. За това тук не може да си отвориш партида за по-малко от 6 месеца дори и жицата да я има до теб.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 120 бона...нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано05.12.16 13:08



Не знаех, че има проблеми тук с отваряне на партидите.
Но в България нещата са малко по-различни. Тук все още повечето хора са собственици на жилищата, в които живеят.
В чужбина масово се живее под наем. И всеки нов наемател на апартамента си отваря партида на негово име, и това е удобно за собствениците, тъй като няма нужда да се притесняват от дошли впоследствие неплатени сметки, след като наемателят освободи жилището. Също е удобно и за наемателите, избягват се недоразумения.

Разбирам те за техническите неща, и на мен те са ми по-близки, другите и аз не ги разбирам много.

В случая обаче вехтия не е трол, който пише по изборите, човекът е лекар в бърза помощ. С него си пишем в клуб медицина.



Тема Re: 120 бона...нови [re: Tom_cat]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано07.12.16 16:22



Това за което говориш "в чужбината" е съвсем друга бира. Там има действащи "търговци на електроенергия" т.е. жицата е собственост и се поддържа от съответното енергоразпределително дружество а то получава процент от прекараната енергия, виж електромера не знам чия собственост е ама е "умен" т.е. има си някакъв "канал за връзка" и предава колко ток е минало през него на определено време. Когато се свържеш с определения търговец и поискаш да станеш негов клиент нещата са прости - проверява се дали някой друг не е заявил електромера, какво е сегашното показание и вече банковата ти сметка или карта поема грижата за сметката. Когато се откажеш - просто те засичат, изтеглят парите и си готов със сметките и те "откачат" от тази партида. Тук никой не иска да се занимава с битови клиенти - много проблеми от всякакво естество, големи загуби (кражби) и нестабилен товаров профил, огромна ненатоварена мрежа. Всеки тук гледа да "лапне" големите потребители и със стабилен и предвидим товаров график (кога колко ще консумира), определена линия и 1 електромер. Или по друг начин казано - докато някой не се "метне в дълбокото" и не натрупа определена критична маса която да отцепи от търговеца-ЕРП няма смисъл да се занимава с битови клиенти т.е. определено време ще трябва да работи на чиста загуба и да разработва бизнес. И да се отцепят пак поддръжката ще е на ЕРП-то.

Колкото до Вехтия се извинявам, вече го казах, има си фирми които се занимават точно с оплюване, възхвала или "настройка на чуждото мнение", имат си голяма база регистрирани и "отлежали" профили. Когато се налага се наемат хора които пишат през дадените профили по заявка и по команда това което се иска от "заявителя" на поръчката.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.