Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:20 08.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Мини ВЕЦнови  
Автор dini20121210132303 (непознат)
Публикувано30.05.16 02:16



Здравейте.
Имам намерение да си направя един мини вец, но искам да сондирам мнение коя от идеите ми е най-добра и рентабилна. Става дума за електрическата част и по точно за 1-2 киловата мощност максимум... Насочил съм се към няколко варианта и искам да знам, кой от всичките ще е най-полезен за мен.
Като начало мога да закупя един готов агрегат, моно или трифазен, но нямам представа дали ще мога да го накарам да ми дава достатъчно "изчистен" ток за използване на чувствителни към напрежение и честота електроуреди. Другата питанка е, ако ползвам такъв агрегат, то какъв е по-добре да подбера - с по-голяма мощност или с по-малка, трифазен или монофазен? Еднаква ли е консумацията на мощност от по-голям агрегат спрямо по-малък когато от тях се извлича еднаква мощност?
Втория вариант, който е и по-лесен за мен е да използвам мощен алтернатор от кола или камион и преобразовател от 12/24в към 110/220 волта. При този тип преобразуване, ще мога да пускам и чувствителни уреди към системата, както и да използвам акумулатор, с който да имам константно потребление от турбината в цялата част от денонощието. Въпроса тук е, ако алтернатора е с мощност от 190-200 ампера на 12 волта, то каква мощност мога да очаквам след преобразуването на 110/220 волта или по-точно какви биха били загубите?
Имам и трети вариант, да закупя един от китайските домашни хидрогенератори. Да преработя турбината според моите параметри на реката и да използвам само електрическата част...
По маханичната част, оборотите подавани от турбината мога да ги наглася каквито трябва според вида на агрегата и то почти без колебания в различните части от годината. Електроенергията ще се пуска само за независими от електрическата мрежа уреди и по-точно бих желал да подкарам инверторен климатик на 110 волта, който е с максимално потребление от 600 вата.
Бих се радвал, ако получа отговори и насоки към въпросите си, както и не бих желал по темата да се включват хора, чиито коментари са свързани със това как няма да стане, как трябва да се насоча към соларни и вятърни генератори, как това не е законно и т.н.





Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: dini20121210132303]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.05.16 08:37



Прочети темите по на зад, тука има един човек който се занимаваше с това и си направи такова нещо.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: Timo]  
Автор dini20121210132303 (непознат)
Публикувано30.05.16 10:05



Изчетох толкова много в толкова много форуми, че главата ми се разшири. По тези въпроси е писано доста, но за да извадиш нещо стойностно е все едно да търсиш игла в купа сено. Повечето коментари са типично по нашенски, как няма смисъл, как нямало да стане и с една дума кой си ти никой, за да направиш такова нещо при положение, че ние великаните не сме направили още...Питащите и знаещите хора в тези теми така са обезличени, че дори не става ясно направили ли са нещо и работещо ли е в крайна сметка... За това и пуснах нова тема тук, за да ме насочат тези дето са правили, имат, или знаят точно към кой да се обърна, без да загубя няколко дни в издирване на иглата в сеното.
Благодаря.



Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: dini20121210132303]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.05.16 11:07



Виж, то наистина няма смисъл понеже си е инвестиция но на места когато няма друг начин е смислено. Виж темата на Тони мисля че се казваше и влез в връзка с него. Наистина доста си е поиграл а вече има и опит. На мен теоритично ми е ясно но нямам опит с направата. Зиме лято, големи води, ниски води, комбинация с контролер и акумулатор, все неща които са повече опитна постановка.
Ако е за ел. ще съм ти от полза но нямам опит с ВЕЦ.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Мини ВЕЦ [re: dini20121210132303]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.05.16 15:53





Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: Timo]  
Автор dini20121210132303 (непознат)
Публикувано30.05.16 20:31



Благодаря колега.
Всъщност мен ме интересува само електрическата част. При мен водата е от преливник на тръба на извор. Няма разлика в дебита нито зимата нито лятото. Няма замърсявания защото моя имот е от началото на преливника. Дебита е константен и доста голям. Този тип турбина, който е направил колегата смятам, че ще е много неефективен при мен. Такъв тип турбина продават китайците и мога да закупя готова тествана с асинхронен агрегат, без да се налага да откривам топлата вода, въпреки че като оператор на машини с ЦПУ, изработката на подобно нещо не би ми било никакъв проблем. Например нещо такова:


Но е почти сигурно, че механичната част която мисля да изработя, ще е с много по голяма мощност. Всъщност както и писах в първата ми тема, това не е проблем, по-скоро се колебая как е най-добре да изпълня електрическата част. Виждам, че човека е използвал алтернатор, но виждам, че е пренавиван статора на алтернатора, което значи, че той е търсил някакви други напрежения? Защо е правена тази интервенция? Не е ли по-добре да ползвам готов алтернатор и с инвертор от 12 на 110/220 волта да преобразувам напрежението, което прекарано и през акумулатор, ще е без никакви колебания? Какъв инвертор е по-добре да закупя, по-мощен, или с мощността която ще използвам? Някъде по форумите прочетох, че не е хубаво да се трансформира напрежението, щом може директно да се прави 220 волта с някой електриечески агрегат от готов бензинов такъв, но тогава идва въпроса дали този агрегат ще успее да ми дава достатъчно "добър ток", за да включвам чувствителни електротехники какъвто би бил един инверторен климатик? И ако е с агрегат, каква мощност агрегат е по-добре да закупя?
Все такива електрически са ми въпросите, защото там са ми доста малки познанията...
Поздрави!



Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: dini20121210132303]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.05.16 22:01



За съжаление на

тема сме на едно мнение с теб. Добре си се насочил от към турбина. Прочети темата ще ти е полезна ако не се задълбочиш в глупостите в нея. Готовите агрегати от евтините са много голям боклук, ел.мотор ако ползваш с кондензатори ще стане но загрява много и не е подходящ за дълга работа ако не се предвиди допълнително охлаждане. Потърси в нета филмчета за електромотор като електрически генератор ако те устройва ще ти пратя схемата. За да имаш надеждност ще ти трябва генератор на ток с възбудителна намотка и контролер който следи консумацията и регулира тока във възбудителната намотка.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: Timo]  
Автор dini20121210132303 (непознат)
Публикувано31.05.16 01:51



Прочетох темата. Благодаря. Турбината доколкото я виждам на снимките откровено не ми харесва.... Отгоре на всичко вала на турбината е и вал на мотор-генератора, което фиксира едни обороти около които се зараждат купчина с проблеми. По между другото човека е можело да вземе една турбина на охлаждане от трабант. Там има и витлото и насочващите "директори" както ги наричате и да не се занимава с всичките тези чудеса. Това все пак е лично мнение и може да не е правилно...
Сега по моите въпроси. От твоя коментар разбирам, че най-добре би работила система с мотор генератор с възбудителна намотка с контролер върху нея? Това директно 220 волта ли ще произвежда и би ли ми дал пример от каква машина всъщност може да ползвам нещо подобно? Контролера трябва да се изработва специално за въпросния мотор или има готови решения, които могат да се използват? Защо смяташ, че система с алтернатор от автомобил, акумулатор и инвертор от 12 на 110/220 волта би била по-неефективна?



Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: dini20121210132303]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано31.05.16 02:16



Имаш много загуби, не съм споменал че не е ефективна. Всяко решение е за себе си. В едим момент е ефективна а в друг не е.
Малко напрежение, висок ток и обратното. Едното е с малки загуби а другото с големи, няма добър вариант а задоволителен.
Контролера си е обикновенно АРУ или казано по точно един компаратор който следи дадена стойност и въз основа на нея регулира друга. Примерно консумацията на уредите. Има и готови варианти но не е трудно и да се изработи от средно подготвен електрончик. Тръгни от механиката а когато се убедш че е перфектна другото е сравнително достижимо.

П.П. ако си прочел темата доктай ще се обедиш че съм протов магнитните работи.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Редактирано от Timo на 31.05.16 02:22.



Тема Re: Мини ВЕЦнови [re: dini20121210132303]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано26.02.17 22:45



Темата е много стара. Сигурно вече си захранил климатика. Но е интересна лично за мене. Извинявам се ако прекаля някъде .Знайте че не се вземам за електротехник.Просто мисля.
1 алтернатор за кола е скъпо и неефективно решение Те нямат висок КПД.
за тях важи да правят ток и при най ниски обороти Ако все пак сложиш гледай да е от нискооборотен дизел например локомотив маневрен.
2 Сега идва трудното: ако ползваш постояннотоков генератор гледай да е с компенсация на реакцията на котвата вземи и прочети за едни архаични устройства: еднокотвени преобразуватели изгодата е че с не особено високи разходи директно ще превърнеш постояннотоковата машина в променливотокова и ще можеш едновременно да имаш и прав и променлив ток като това става с хубаво КПД и ще пренебрегнеш необходимоста от закупуване на скъпият и сложен инвертор, стойноста на променливия ток е 0.6 от стойноста на правия но с един автотрансформатор можеш да постигнеш всичко.
3 Машина с по голяма от необходимата мощност определено няма да е ефективна и с по малко от необходимата също. Можеш да направиш тандем от две еднакви и свързани в осите си малки генератора с обща мощност каквато ти трябва.Можеш да ползваш дори двигател от прахосмукачка има ги на отпадъци и са по 4 или 5 леваи то с завидни мощности.Но те нямат компенсация на реакцията на котвата.
4. Много внимавай с тоците 7 вата убиват човек а ти ще работиш с киловати
5.Остави я водата да си тече купи си слънчеви батерии 1 контролер, инвертор със синусоподобен ток и акумулатори и си гледай живота.Колкото и голям майстор да е човек готовите решения са най изгодни, а и са и представителни и гарантирани от производителя. Все пак нали ще ти дойде някой на гости нека пък той да ти се мае, а не да ти се надсмива.Все пак не изобретяваш нещо ново а си нагаждаш даденостите според нуждите.
6.Честно казано такава галимация за един климатик не звучи сериозно по добре отведи вода през монтирани радиаторни ребра за през лятото, за зимата една печка с дърва стига.Не знам мисля си ги и не те карам да се утрепваш от работа.
7А знаеш ли какво ми хрумна за да намалиш разхода на ток от климатика през лятото нека водата отведената да я накараш да обмива най добре индиректно тръбите на климатика тя по топла от 15 градуса лятос няма да е щом е изворна
докато въздуха летният с който обдухваш климатика нерядко е около и над 40 градуса. Това е решение за което ще ти завиждат че си го въвел.
А бе както казва господинът по горе и най дългия път започва с една малка крачка...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.