Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:01 09.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: nen4oman]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 01:53



Напротив, заяждаш се! Но си има обяснима причина нали? Как се сети за думичката тъп, всеки ден ти я повтарят ли?


Ненчо_мъж а мама ти вика на мама курвата.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 02:22



Ти за ракията нищо не каза!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор nen4oman (Я, това съм аз)
Публикувано21.06.15 12:12



Понеже опорочихме темата на момчето, може би аз съм виновника, да напиша и нещо по въпроса на Тони.
Всичко, което си предприел с генератора за намаляване на собствената консумация във възбудителната намотка е абсолютно правилно (има своите недостатъци, но Диян ги е обяснил много подробно по-горе в темата). Това, което можеш още да направиш по него, ако имаш голяма въздушна междина, е да намалиш потока на разсейване при натоварване. За целта можеш просто да удължиш полюсите с материал с голяма магнитна проницаемост (пластини от обикновена стомана/желязо). За да не вършиш никаква шлосерска работа по ротора, можеш просто да залепиш с някакво лепило на всеки полюс подходящо парче ламарина с необходимите ширина, дължина и дебелина, така че междината да се намали, без обаче да задира в статора. Това ще направи малко по-твърда характеристиката на машината.

За да намалиш загубите от преобразуване в системата, би могъл ( ако ти позволява вътрешната инсталация на вилата/къщата) да разделиш консуматорите, които да са свързани към напрежението от инвертора и такива, които да са свързани към акумулаторното напрежение преди него, напр. осветление. Тук пак трябва да си направиш прости сметки, за да не се окаже, че поради по-ниските напрежения и съответно по-големите токове по проводниците към тези консуматори, загубите при преноса до тях ще са по-големи от загубите при преобразуването на тази енергия в инвертора.

Ако в бъдеще направиш по-мощна турбина би могъл да вземеш стар асинхронен двигател, според оборотите и мощността на турбината и да минеш на асинхронна генерация, което според мен е най-простичкия вариант. С възбуждането му чрез кондензатори би могъл директно да излезнеш на стандартно захранване - 240V/50Hz.

Още един път се извинявам за осирането на темата, но в този форум това се случва много често.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от nen4oman на 21.06.15 12:13.</EM></FONT></P>

Редактирано от nen4oman на 21.06.15 12:15.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано21.06.15 19:46



Честит празник на енергетика на всички енергетици! Желая на всички ви здраве, късмет, професионални успехи и безаварийна работа!



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: baevitsa]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 21:49



Безаварийна да е! Не е ли другата неделя?
Последната неделя на Юни? То няма лошо и от днеска да се почне.



Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: nen4oman]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.06.15 21:52



Още един път се извинявам за осирането на темата

Извинен си! Повече да не се повтаря!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано21.06.15 22:15



Благодаря на nen4oman за съветите. Наистина това са неща, които съм си ги мислил преди време, но тази година ми писна от китайски боклуци, и се обзаведох с модерен инвертор, който макар и свински скъп, има почти 100% ефективност, и почти нулева собствена консумация. Това обезсмисля всякакви пинизи за намаляване на загубите, просто си ползваш инсталацията все едно си в апартамент в Младост 4


Искам да отговоря и на другия колега, който напомни за електромобилите. Действително за бързо зареждане са необходими няколко киловата, аз нямам чак толкова ток. Но от друга страна не ми се налага всеки ден да изкарвам колата - приблизително веднъж в седмицата. Зарядните на такива коли имат възможност за избор на зарядния ток, мога да зареждам колата в продължение на няколко дни с мощност стотина вата.
Искам пак да напомня - става въпрос за генератор, който работи с постоянни обороти и само на максимална мощност, без да е необходимо да се икономисва първоначалния ресурс (водата) Това значително опростява конструкцията.
За съжаление измерването на мощността онзи ден ме разочарова, и ще трябва да направя промени във формата на лопатите на турбината. Пък след това ще се захвана отново с генератора



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано21.06.15 22:58



Денят на енергетика се празнува на предпоследния неделен ден от месец юни съгласно Решение 231 на Министерския съвет от 23 май 1967 г. Първото тържествено честване е на 16 юни 1967 г. в София.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано22.06.15 09:20



Как мериш мощността? може там да е проблема. Падат оборотите на турбината или генератора "увяхва" над определена мощност без осезаемо падане на оборотите?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано22.06.15 14:42



Като натоваря генератора с 200 вата падат оборотите и на практика повече от тази мощност не дава. Генератора не грее, ама хич, което значи че самият той не се товари. Това се потвърждава и от факта, че този генератор е с мощност 800 вата, които трябва да даде при 500-600 оборота.
Със сигурност не достига мощност на турбината. Смятам така, защото се оказва че това работно колело пропуска около 25-30 л/сек вода. КАто се направят приблизителни сметки, излиза че на изхода наистина трябва да има около 200 вата. Трябва да се промени ъгълът на атака на работното колело, така че да пропуска повече вода. Айде пак при стругаря, после при лазерната машина... Абе ще се добера аз до истината

Тъпото е че докато не свърши сезона не мога да пътувам до София, така че лятото ще карам със старата турбина. Ама сега слънце - бол, няма да има недостиг.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.