Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:00 11.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано22.06.15 16:32



Както си смъкнал индукцията не очаквай и да претовариш генератора. Въпроса е друг - в един момент започваш да товариш генератора и той не отдава повече а оборотите падат... Възможно е просто да са ниски оборотите и за това да не усещаш увеличение на генерацията, не знам с какво разполагаш ама ако имаш 2 ремъчни шайби и ремък да пробваш да повишиш оборотите и тази турбина може да се окаже че върши работа.

Сега сериозно - поразрови се малко, има готови решения при братушките заедно със сметките за турбините защото май това е най-трудноизпълнимото - "гэс своими руками" на гугъла и гледай какво ще ти излезе. Като генератор само пусни на ю-туба" Асинхронник на магниты 1,5 кВт" и вож как преработват обикновен асинхронен двигател или директно само с кондензатори https://www.youtube.com/watch?v=Dfw5_Ym0qb4 Друг вариант е да си ползваш алтернатор на магнити https://www.youtube.com/watch?v=sNT0OMq3scQ

Сега се сещам че характеристиката "обороти/мощност" на турбината беше квадратична - т.е. ако изчисляваш внимавай със сметките. При братушките има различни изпълнения, преди време бях гледал някаква като "лопатките" бяха изрязани от ПВЦ тръба леко модулирани с пистолет за горещ въздух че и шаблони за принтер имаше ама не можах да го намеря.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от dian_dimitrov-60955 на 22.06.15 19:55.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано24.06.15 11:44



Ракията та ракията.
Суха черница (или каквото дърво ти харесва) се цепи на клечки с размер удобен да ги вкараш в стъклена бутилка или дамаджана, заливаш с ракията и слагаш тапата. Когато цвета ти хареса преливаш ракията в друг съд. Ефекта е почти същия като при бурето само дето бурето ти пие от ракията.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.06.15 13:18



Да де и аз с чипс го правя но избледнява. Какво да сложа за да не избледнява? На тъмно е!

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано24.06.15 13:44



До 3-4 години си държи цвета боядисана по този начин, после не знам щот' свършва. Или бащата я прави много оцветена и не личи че е паднала с 1-2 нюанса. Иначе дънера от който цепи клечки е от градината на съседа, преди години като си разчистваше двора и отряза черницата бащата прибра 2 резена, изкараха 1 година на сянка и сега като му затрябва си цепи.

Разгледай форума на rakiata.com мисля че беше, там са специалистите, май най-бързо става с карамел ама мен пък не ме кефи да развалям вкуса на кайсиите.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.06.15 15:38



Аз я правя с препечен дъбов чипс и малко карамел но за има няма половин година избледнява и си губи готиният вкус. Питах те понеже преди време беше споменал нещо по избледняването ако се сещаш.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано24.06.15 21:14



Та днес по някое време реших да поровя и попаднах на това:



Двигателя е до колкото разбирам от "тихите" перални с инвертор на LG (и на други производители ги има), като гледам диаметъра на двигателя си е към 50см и полюсите са доста така че само с пресвързването на полюсите без пренавиване ще се оправиш. Пък и може да изкараш много по-голяма мощност от съществуващата турбина когато я затормозиш сериозно. Не се стряскай от къде ще се намерят тези двигатели - на повечето перални им гърми електрониката а тя е на цената на нова пералня.

Ето тук ентусиаст преработил пералня:


Само дето при него напора сякаш е доста по-сериозен май за 45 пси-та говори и за това ползва турбина на Пелтон но това е идеята сякаш.

Редактирано от dian_dimitrov-60955 на 24.06.15 21:42.



Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано25.06.15 15:32





забележи каква е "турбината", при братушките съм виждал подобно изпълнение ама с лопати от PVC тръба а тук тръбата е желязна и са захванети с болтове към главината, мисля че като основа за сметките може да се ползва теорията за вятърните турбини. Вече генератора ти е ясен ми се струва, поразгледай за някоя пералня с изгоряла електроника за части (има фирми внасящи бяла техника 2-ра ръка).

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: идея за генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано27.06.15 22:28



Благодаря на колегата Диан за линковете. Изгледах ги, и направих някои изводи. Но си мисля че двигателя от перална е подходящ за ветрогенератор, и то за сравнително слаб. При мен едва ли ще свърши работа. Защо мисля така... Имам такава перална, а също и разни уреди за измерване на електрически величини, все пак няколко години се боря с токовете :) Когато центрофугира с 1000 оборота пералната черпи около 600 вата. Това значи че в идеалния случай ако завъртим двигателя с 1000 оборота, ще получим около 500 вата мощност, но тъй като половината от нея трябва да остане в самия генератор, за да работи в режим на такъв, ще се отдели мощност 250 вата. И тъй като не мога да докарам повече от 300-400 оборота, мощността ще е направо мизерна. Според мен генератора, който съм направил е добър, измерванията също го показаха, но трябва да подобря турбината. Трябва да погледна формулите за изчисление на ъгъла на атаката на турбината, но не помня да има някаква квадратична зависимост. По всякаква логика мощност на турбината трябва да зависи от обороти и въртящ момент. Все пак не съм сигурен. Сегашната турбина е с много голям ъгъл на атаката, затова е с малък въртящ момент, затова генератора като се понатовари намаляват оборотите и мощността е малка. Ще опитам с по-малък ъгъл. Това ще увеличи разхода на вода, дано има дъждове :)

Редактирано от toni11bg-192929 на 27.06.15 22:31.



Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано28.06.15 01:56



При всички положения с магнити ще имаш падаща волт-ампер характеристика!
Трябва ти редуктор а перката( лопаткова ) да е турбина! Май само си губя времето, кой ли слуша. Проблема е не само ъгъла но и кавитация както и ерозия, корозия, обледяване и много други.
Относно ъгъла на получаване зависи от ъгъла на подаване нали?

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: идея за генераторнови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано28.06.15 18:26



Пак си прочети теорията за електрическите машини, тук е разчетена индукцията като за магнити така че няма да имаш ядове с това. Отделно хората пресвързват бройката полюси така че вече не са 42 ами няколко пъти по-малко като смъкнеш бройката полюси падат и оборотите ми се струва.

При нормалните асинхронни двигатели ротора ти е само с 1 чифт полюси, когато наредиш магнитите бройката полюси стават повечко.

Ако е за асинхронен генератор с паралелна кондензаторна батерия - в зависимост от големината на кондензаторите се определя и работната точка т.е. напрежение и честота така че двигател който е за 1000 оборота спокойно може да го преизчислиш да генерира при 300 ама вече и изходното напрежение няма да ти е същото а честотата 3 пъти по-малка.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.