Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:31 04.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано16.06.15 09:07



По мое мнение когато си преминал от електромагнитно възбуждане към постоянни магнити си прецакал КПД-то на алтернатора понеже магнитната сила на постоянния магнит спрямо електромагнита е доста по-малка. Дали може да се компенсира и да се извади същата мощност - да може ама с оборотите на алтернатора.

Ако искаш да повишиш напрежението и питаш колко да се промени броя на намотките, грубо мериш колко ти е напрежението при натоварен алтернатор, след това колко го искаш (естествено когато е натоварен) едното спрямо другото колко процента е и с толкова процента трябва да се повиши броя на намотките. Сметката е бакалска ама като се има в предвид лошото КПД, ниската индукция, голямата въздушна междина и непостоянния поток на водата (от там обороти) може да се врътне 1-2 намотки отгоре да се застраховаш и пак няма да сбъркаш с много.

Ако искаш "да прекараш дявола у въздуха" и да не се занимаваш с бобиньори сметки и т.н. виж челен опит:
http://www.rlocman.ru/shem/search.html?rz=0231
ако не ти го отвори от радиолоцмана раздел схеми и после раздел "ветроенергетика". Хората си правят вятърни турбини с постоянни магнити и след това ползват "step up converter" за слънчеви панели, настройваш му с колко да ти зарежда акумулатора, добро охлаждане (вентилатор с термодатчик на радиатора) и не се занимаваш с глупости, само го закачаш на кабелите. Ако не се лъжа едно такова чудо ще ти свърши перфектна работа:
http://www.dx.com/p/600w-dc10-60v-to-12-80v-constant-voltage-current-step-up-converter-215796#.VX-2FvmqpBc

Ако пък искаш да извадиш съвсем голяма мощност около киловат, виж по обявите някой редуктор само да не е червячен и алтернатор от някой дизелов автомобил има такива по 100-120А - вече предавателното число спрямо оборотите на турбината а за алтернатора поне 1000-1200, ако ще търсиш камионджийски 24 В там гледаш какви са оборотите на камиона ама няма да са над 1500 по спомени. Само дето врътката в случая е да изведеш регулатора до батерията а не да си стои в алтернатора - по този начин ще се компенсира пада на напрежение в проводниците.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано16.06.15 09:16



Ако се хвана да го преизчислявам ще го направя, вече съм минавал по този път, проблема е че няма смисъл, никой няма да ми заплати загубеното време и знанията. Този поне пита в прав текст и се знае че няма да плаща, не като "крупните бизнесмени" дето само на думи са големи като стане въпрос за плащане се оказва че си мислят че ще плащат на хигиенист.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано17.06.15 19:31



Здравей колега dian_dimitrov
Понеже очевидно информацията, която съм подал е оскъдна, реших да постна малко снимки, за да ти стане ясно какво съм направил. Всъщност системата ми е готова изградена, работи на 48 волта. Имам фотоволтаици, акумулатори, контролер, инвертор, както и една сравнително слаба турбина - около 200 вата. По мои сметки новата трябва да дава около 500 вата, но това е теория.
Утре ще сложа пробно новата турбина на мястото на старата, ще премеря напрежение на празен ход, и след това ще споделя какъв според мен е правилният начин на изчисление. Ти като по-напреднал в областта ще кажеш дали съм прав.
Снимките са на албумът се казва "конструиране на турбина". Благодаря за вниманието

Редактирано от toni11bg-192929 на 17.06.15 19:36.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано17.06.15 20:48



Браво, адмирации, майстор си с малки забележки по скелета но ти си ги разбрал! Аз си мислех че някакво хлапе се бъзика с форума! Не ти разбрах въпроса но на снимките за турбината не си подходил правилно, нито с винта нито с генератора. Винта ти е много малък и тежък, по скоро трябва да е турбина инак изработката на винта е много добра макар че се съмнявам да си го балансирал. Ранчото е много добра идея стига да имаш нерви да го завършиш.
Към Диан, беше ми казал как като сложа дъбов чипс да не се променя с времето цвета на ракията. Как беше че не се сещам?

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано17.06.15 22:27



Видях какво си направил и пак си държа на моето - с поставянето на постоянните магнити си прецакал системата. С думи прости - намери си формулите за изчисление на генераторите, просто сега не ми се рови НО зора е да се убедиш че "онова на изхода" зависи от силата на магнитната индукция на индуктора умножена по броя на навивките и по работата (момент по обороти) която върши индуктора.

За въпросния генератор индукцията е от порядъка 1.3-1.5 "тесли" не ми се вярва да стига до 1.7. Проблема е при неодимовите магнити, при тях не вярвам индукцията да стигне толкова. С думи прости - все едно ти е малък възбудителния ток.

Ако мериш мери не на празен ход а под товар, това ти трябва, въздушната междина на генератора ти е относително голяма и съотношението на напреженията под товар и на празен ход може да е в доста големи граници и да те подлъже.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано18.06.15 11:23



Погледни

има информация о особено от долу за видовете турбини.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано18.06.15 16:20



Здравейте
Благодаря и на двамата за интереса. Очевидно както и преднияпът, ще се получи добра дискусия, тя ще е интересна и за случайните посетители. Значи, преглеждал съм преди доста време материалите, които са предложени, наистина ценни неща, НО... При мен проблемът е ниският пад. Всички специалисти по хидроелектрически съоръжения като чуят пад 2 метра, и казват - забрави. Има и още нещо - хората до които се допитвам имат знания, базирани на техния опит, който често е неприложим в моя случай. Напр. корабните винтове отразлични съображения се правят големи и възможно най-леки. Ако на моторна лодка се монтира винт с масата на моята турбина, при рязко подаване на газ тя ще се преобърне по гръб :) Ето, значи тези знания не могат да се приложат тук. Аз съм направил работното колело малко по диаметър, защото нямам много голям дебит на водата, и възможно най-тежко, защото то работи и като месомелачка - троши и смила боклуците, които реката носи. Сегашната турбина няма тази функция, и се налага през два дни да я почиствам.
Да поразсъждаваме и върху генератора. При повечето конструкции механизъмът, който произвежда механичната енергия е с доста по-висока мощност от електрогенератора. Така е при автомобилите и при агрегатите за ток - също. При мен е обратното - турбината е сравнително слаба, а генерторът - няколко пъти по-мощен. В случая е важно не толкова КПД, колкото идеята да превърнем в ток максимум от енергията, която дава турбината. Когато алтернаторът беше все още тракторен :) мерих консумацията на възбудителната намотка - около 70 вата. Това е директно загубена енергия. Към това се добавя различните проблеми, които биха създали четките, както и усложненото контролиране на заряда. Като поставих неодимови магнити избегнах тези проблеми, и според мен генераторът пак си остава по-мощен от турбината, т.е ще работи с непълен капацитет.
Днес успях да сглобя конструкцията и да я пусна "на вода"
Напрежението, което измерих е 8.8 волта на фаза, и 15.3 между две фази. Според мен второто не ни трябва, защото е по-правилно да се свържат "звезда" Ако не съм прав - поправете ме навреме.
На пръв поглед напрежението е смешно малко, но като свързах накъсо едната фаза, токът беше толкова голям, че аперметърът (20А)не можа да го хване. Като това почти не предизвика намаляване на оборотите. Утре ще опитам с по-голям амперметър, като измеря тока накъсо, ще мога сравнително точно да сметна каква мощност ще дава турбината. Смятам, че при подходящо пренавиване генераторът ще даде добра мощност, открит остава проблема как да се сметне пренавиването.
Имам идея, ще я споделя в следващия пост, нека да прочета обаче вашето мнение, за да не се излагам :)



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано18.06.15 16:50



Вземи един нагревател 1 киловат и го ползвай като шунтово съпротивление, не давай на късо изходите! Сложи си диодите и така пробвай.
Виж

, аз бих го пробвал.

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: Timo]  
Автор toni11bg-192929 (новак)
Публикувано18.06.15 21:32



И това съм го гледал. Това е прикачна турбина. Свързва се към някакъв двигател - електрически или ДВГ и изпомпва вода. Теоритично би могла да се преработи за да произвежда въртящ момент, но това е доста разправия, и става за големи падове - над 20 метра :(
Това с нагревателя също ми е идвало на ум преди време, когато ми трябваше товар за зарядния контролер. Недоумявах защо въпреки "огромния" товар от 4 кВт акумулаторите се презареждат. Оказа се че някой трябва да направи елементарна сметка по закона на Ом. Напр. същият този нагревател 1 киловат, като се захрани с въпросните 8 волта, ще работи с мощност 1.5 вата. Никак не става за шунтово съпротивление :(
Според мен за да направя точна сметка, трябва да си припомня лекциите по ОЕ в ТУ, които ни четеше Киро Секирата, и които тогава ми се струваха безкрайно скучни :)
Трябва да се направи връзка между режима на късо съединение, режима на отворена верига, и...истината според мен е точно по средата. Според Киро Секирата, най-голям ток по кабелите тече, когато напрежението се разпредели по равно между консуматора и вътрешното съпротивление на генератора...Т.е на празен ход генератора трябва да дава точно два пъти по-голямо напрежение от това, с което се зареждат акумулаторите. Това пак е теория де...Колегата Диан ще каже дали съм прав

Редактирано от toni11bg-192929 на 18.06.15 21:34.



Тема Re: Турбина на реката - 2нови [re: toni11bg-192929]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано19.06.15 00:12



Колегата се е явявал 2 пъти на ликвидация по електрически машини така че яко е затвърдил знанията преди 15 години така че може да му вярваш напълно.

Та това което ти е останало в главата за "Според Киро Секирата, най-голям ток по кабелите тече, когато напрежението се разпредели по равно между консуматора и вътрешното съпротивление на генератора..." - това е от теорията на Н-полюсниците май че беше - с думи прости най-голяма е далаверата когато вътрешното напрежение на консуматора е равно на това на генератора ама тук е уловката че ставаше въпрос за комплексното съпротивление и му викат съгласуване ама дали реактивното на консуматора не трябваше да е с обратен знак не помня баси колко време е минало. При теб няма как да стане по ред причини, за пада на напрежение забрави на качествен генератор пада празен ход към товар е максимум 10%.

Та искаш практично решение на въпроса - имаш един генератор и се чудиш как да пренавиеш така че да ти върши работа, ами слагаш диодите (виж за какъв ток са преди да товариш юнашката), намираш с какво да го натовариш лампи за фарове, парчета желязна тел или тънка арматура във водна баня да не те лъже прегряването на шунта (не се смей вършат работа за еднократна употреба) ако имаш кинти може и шунтове за ампермери да си купиш, закачаш ампермери и волтмери, прави и груба сметка колко ще ти е пада на напрежение от генератора до "приемника" ако е далечко. Та намираш мощността която ти е необходима и разбираш че за 500 вата примерно напрежението ти е 5 волта и товар 100А а на теб ти трябват 50в и 10А... хлъц... значи навивките трябва да са сегашните по 50/5=10 (което ти трябва делено на реалното положение ама внимавай звезда/триъгълник). Това дали навивиките ща се свързани на звезда или триъгълник си е чисто технически въпрос дали ще ползваш повече навивки с по-тънък проводник (триъгълник) или по-малко с по-дебел(звезда) май че корен квадратен от 3 беше връзката само си направи сметката какъв проводник може да ти се намери че вече е зор тази работа.

Лично мнение - виж какво има за соларни панели като повишаващи инвертори или "step up convertor" както е модерно да се казва и пуснах линк от китайско и гледай да се впишеш в това напрежение и оставяй електрониката да се грижи за заряда и регулирането на напрежението само и направи добро охлаждане че гадните жълтурковци понякога смятат охлаждането за околна температура 20 градуса.... а тук лятото навън е над 30 в кутията става над 50.

Вземи намери терморегулатори за кафемашини или автомати за вода дето са като "хапчета" или дискове за 60 градуса като термична защита да си защитаваш генератора че понякога и проблеми стават.

А бе пич, там покрай теб ще се намери ли едно местенце около 2х2 метра да си опъна палатката и да няма шумни съседи или поне такива дето не задават тъпи въпроси и не мрънкат че съм си запалил огънче? аз ядене ще си нося и 10 кила силистренска кайсиева (от презрели кайсии без костилки почти без захар е правена) ще си нося... само спокойствие искам...

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.