Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:27 25.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Глупав, но чест въпрос  
Автор mythbuster ()
Публикувано20.04.15 21:22



Живея на 50 км от София (община Горна Малина) и тук токът спира почти всеки ден за по пет минути. Но това го отдавам на това че живея в България и тук всичко е трагедия.
Преди няколко дни имаше буря и токът просто примигна, няколко часа по-късно съседът дойде и каза че токът му е на "една фаза" тъкмо да започна да му обяснявам че той по-принцип е на една фаза и тнт. обаче се замислих, че не знам защо се получава така. Лампите мижът, трансформаторните уреди започват да бръмчът и след време горят. Уредите с импулсни захранвания си работят защото при тях границата е голяма от 100 до 230 волта, и това ме навежда на мисълта, че напреженито при съседа (той е на различна жица от нас (от петте жици на стълба ако не греша една е "0" една осветление и останаите три са "фази")) е по-ниско отколкото в моя дом. Но, защо?
Ако не бъркам 20 KV напрежение в трафопоста чрез трансформатор с изведена точка за "0" получаваме 220V фазово и 380V линейно или съм в пълна заблуда?
Те станаха доста въпроси, и ще съм благодарен на всички отзовали се и разбира се ако можете да ми предложите литература по въпроса ще съм още по-щастлив.

МИР Skype: mitko_ml


Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: mythbuster]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.04.15 21:41



Така както го описваш може да се окаже и лоша връзка.(някъде по трасето) Телевизори и тем подобни имат кондензаторна група която за леки пикове не е критично. Бученето ако е съпроводено с ярка светлина на осветително тяло може да се предположи халтава нула в трафопоста.(което е опасно) Това с прекъсването на тока за 5-те минути правилно си предположил.



Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: mythbuster]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.04.15 21:45



Ops.. Лампите мижът, трансформаторните уреди започват да бръмчът и след време горят.
Тука обясни по подробно ако може! Кое се поврежда? Трансформаторите ли или лампите и какви са лампите ако може да уточниш.



Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: Timo]  
Автор mythbuster ()
Публикувано20.04.15 22:06



Обикновени с нажежаема жичка, просто тук из провинцията това си беше често явление. Хората го наричат ток на "една" фаза, лампите светят съвсем слабо, електроуредите с трансформатори започват да бръмчът и ако неги изключиш навреме изгарят. Ние със съседа смена един трафопост, той е на една от трите фази, ние на друга. На всички вързани на неговата фаза токът е такъв - слаб. При нас не се забелязва пробоем и всичко си работи нормално.Час след като се свърза с енергото токът спря в цялото село и след 20 мин всичко се оправи.

МИР Skype: mitko_ml


Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: mythbuster]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.04.15 22:25



Слаби жици, мощен консуматор, халтава връзка но да изгарят трансформаторните устройства по скоро е пренапрежение или нещо друго за което предполагам но няма как да се получи, че за капак и жични кушки изгарят когато има пад на напрежението. Много неща се накачулиха.



Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: Timo]  
Автор mythbuster ()
Публикувано20.04.15 23:14



Изгорял предпазител преди една от трите първични намотки на трфопоста.
" И тъй като всяка фаза от високата страна 20kV участва във формирането на две фази на ниската страна,
отпадането на една фаза 20kV води до намаляването на напрежението в две фази от ниската страна"
Послепис: Редактирах поста с цел премахване на написана от мен невярна информация и изясняване на въпроса.

Благодаря!
С уважение,
Митко

МИР Skype: mitko_ml <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от mythbuster на 20.04.15 23:52.</EM></FONT></P>

Редактирано от mythbuster на 20.04.15 23:58.



Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: mythbuster]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано20.04.15 23:36



За бушона на 20kV е вярно. Останалото са пълни глупости.
Обяснил съм го в другия форум.



Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: mythbuster]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано21.04.15 08:48



И аз съм "за" Предпазител на 20 kV. Напрежението на мрежата пада до окло 90-100 волта.
П.с. 5 жици на Стълба 3 броя - три фази , 1 - Нула (обща) , 1- Улично осветление

. На всеки трети "дирек" замемление !



Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: mythbuster]  
Автор FM STEREO ()
Публикувано30.04.15 13:40



" И тъй като всяка фаза от високата страна 20kV участва във формирането на две фази на ниската страна,
отпадането на една фаза 20kV води до намаляването на напрежението в две фази от ниската страна"


Грешиш,изгарянето на високомощен предпазител на страна СН на трансформатора,води до намаляването на напрежението на една фаза на страна НН на трансформатора,на останалите две то си е в границите 220-230V!



Тема Re: Глупав, но чест въпроснови [re: FM STEREO]  
Автор mythbuster ()
Публикувано30.04.15 21:57



Цитирал съм отговор от друг форум.

МИР Skype: mitko_ml



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.