Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:42 27.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Потреснови  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано20.02.15 16:30



МЕ ще разработи система за регулярна проверка на точността на електромерите.


В отговор на:

Теменужка Петкова предложи тази дейност да бъде поета от агенцията по метрология...
Валери Симеонов от Патриотичния фронт пък посочи, че подобно изискване присъства в европейското законодателство, а електромерите се проверяват в лицензирани лаборатории.



Ама тия неща, и то много добре разработени, ги има в родното законодателство, даже още отпреди да ни признаят за европейци. Няма обаче кой да контролира и санкционира.
Не мога да разбера дали споделените 'нови' идеи са плод на неосведоменост, некомпетентност или са чист популизъм. И сега ще почнат едни разработки, едно доказване и признаване на разходи. Ясно е кой ще плаща, но поне ще сме сигурни, че точността на електромерите е грантирана!



Тема Re: Потреснови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано27.02.15 20:27



1. Като пишеш, че няма кой да контролира и санкционира, може би трябва към съществуващата система за проверка на точността на електромерите да се разработи подсистема за контролиране и санкциониране. Нямам представа дали ЕРП-тата поддържат в експлоатация единна база данни за извършените проверки на електромерите. Ако има такава база данни с разрешен достъп за ДКЕВР не смятам, че има кой знае какво да се разработва. Не е необходим и многоброен персонал. Един по-грамотен сътрудник/експерт лесно може да провери спазват ли се сроковете за периодична проверка и има ли електромери, които излизат от класа на точност. Така си мисля.

2. Ако не бяхме преминали на ново цивилизационно ниво, можеше да се възприеме законодателството от байтошово време.

„ЗАКОН ЗА МЕРКИТЕ И ИЗМЕРИТЕЛНИТЕ УРЕДИ
ДВ. бр. 36 от 08.05.1979г.

Чл. 41. (Изм. - Изв., бр. 14 от 1952 г.) Който си служи при измерванията с неверни мерки и измерителни уреди или мери невярно, се наказва с лишаване от свобода до 3 години.“

Много е лесно. Ако измерителните уреди мерят невярно изпълнителният директор на ЕРП-то облича раираната жилетка.

3. Към предположенията ти за неосведоменост, некомпетентност и популизъм може да се добави и манипулация.



Тема Re: Потреснови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано28.02.15 20:47



Ха-ха-ха, вярно че имаше з-н за мерките и теглилките. А дКЕВР си е една измислица, както и ценовото им 'регулиране', което е само счетоводство, няма нищо общо с физическата действителност, и е в пълно противоречие с пазарните механизми.

Иначе нещата са още по-лесни... за енергото.
В момента периодичността на метрологичната проверка за монофазни електромери е 6 години. За търговско измерване на НН се иска да се използва електромер с кл.т. 2. При закупуване на десетки хиляди бройки такива електромери цената е под 30лв. за най-добрите, предлагани на пазара.
И сега сметката. Сложили са ми електромер с кл.т.2, но нека грешката му е +1% (това се поръчва!). Средномесечно плащам 40лв. -> (1% от 40лв) * 12 месеца * 5 години = 24лв. Следователно за 5 години (на 6-тата ще се сменя електромера) енергото почти си избива парите за електромера (можем да приложим и сложна лихва към сметката).
Какви са вариантите на енергото:
- вариант 1: на 6-тата година прави извадкова последваща проверка на намиращите се в експлоатация електромери. Ако са купени качествени, т.е. скъпи електромери, всичко е наред. Но са купени евтини и рисковете са: извадковата проверка не минава, следователно трябва да се подмени цялата партида; будни граждани искат проверка на електромера си и се установяват грешки (положителни) над допустимите. Резултат: непредвидени разходи за енергото и лош имидж.
- вариант 2: на 6-тата година се подменят всички електромери с нови и евтинии, преминали разбира се първоначална метрологична проверка*. Парите са осигурени (виж сметката по-горе). Разходите за подмяната се признават от дКЕВР, т.е. влизат в цената на тока. Недостатъци - няма... за енергото.
Кой ли вариант използват? Да са ви сменяли скоро електромера? чез-а го направи масово преди 2-3години, сега чакаме да мине 6-годишния период, и пак...

______________________

* Когато средствата за измерване са пуснати в действие до края на календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка, срокът на валидност на
първоначалната проверка се приравнява на срока на валидност на последващата проверка.

Какво означава "пуснати в действие" и как извършващият последващата проверка разбира дали това се е случило (електромерите се носят от собственика им при него, в лабораторията) е мистерия, скрита в дебрите на родното законодателство.



Тема Re: Потреснови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано04.03.15 14:41



Въпреки положените усилия не ми стана ясно какво те тревожи в текста на чл. 835а, ал. 2 от Наредбата за средствата за измерване, ……. Допускам, че това което се е случило е че средството за измерване е пуснато в действие преди изтичане на календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка? Защото, ако календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка, е изтекла, не би трябвало да се пуска.
Та, въпросът ми е какво го интересува извършващият последващата проверка, особено ако е частна фирма? Когато му го занесе собственикът, тогава ще го провери. Прибира му парите и толкова. Обясни ми го по-подробно, та и аз да го разбера. (Имах един началник, който много ме дразнеше. Веднъж му занесох едно писания и той го чете, чете и накрая ми каза, че не го харесва, защото щом той не може да го разбере и другите няма да го разберат.)
За „пускането в действие“ май си прав. На друго място в наредбата ги въвеждат в употреба. Може при следващата редакция да го обяснят, за да няма излишни въпроси.
P.S. Не пусна никакъв коментар за това съществува ли единна база данни за регистрите на измервателните системи .



Тема колко мъка има по тоя святнови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано04.03.15 15:07



"Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!"

Обмислят три тарифи за електричеството ->



Толкова много глупости и на едно място могат да сътворят само разни недорасълчета (в прекия и преносен смисъл) - икономистчета и юристчета (политиците не ги споменавам, защото това за мен не е професия). Недочули, недоразбрали, недо... и айде творим прогреса, в наши ръце е бъдещето.

Най-много ми хареса следното (втората част): Всичко това може да стане чрез внедряването на т.нар. интелигентни мрежи, за което законът предвижда енергийните оператори да бъдат стимулирани, без да посочва точно как.

Значи ново тарифиране. То добре, ама как се вписва това в правилата за търговия с ток – там няма тарифи, а едночасов период на сетълмънт. И нали ако не тази година, догодина всички ще излязат на свободния, опа на либерализирания, пазар. А колко ресурс се изразходва да се направят типови товарови профили за битовите потребители, за да участват с тях на пазара. Не съм чул да са изработени такива, но преди време доста пот, пардон – пари, се изля за подготовката им. Впрочем някъде има в експлоатация и тройнотарифни монофазни електромери. Преди години един български производител (вече с отнето одобрение на типа) копира дословно 1:1 един турски електромер (Makel) и успя да продаде доста бройки на вътрешния пазар. Още тогава се чудех защо този монофазен електромер, ориентиран преди всичко към битовите потребители, е тройнотарифен. А то си имало причина. Преди още повече години пък в РУ (да не се бърка с руски сайт) “Ангел Кънчев” бяха разработили монофазен тройнотарифен електронен електромер с електромеханични броячи (регистри), взети от телефонната техника. Тогава ги питах защо тройнотарифен – отговориха, че така му харесвало на разработчика.

Системи за авансови плащания. Колко отговорно звучи – 'системи'. Сега к'во – ще прилагаме стари технологии с предварително заплащане с чипове, скреч карти и т.н. Или ще откриваме банкови сметки, с които енергото да се разпорежда когато си иска (те и банките трябва да се хранят постоянно). Тия не са ли чували за интернет банкиране. Мога да си платя сметката дори ако съм в Антарктида, ползвайки сателитен интернет. Сещам се за далечната 1999г. когато на една конференция една кака от енергото на о.Тасмания ни забавляваше колко успешно са въвели предварителното заплащане сред аборигените. Изглеждаше атрактивно, каката, но само отдалеч. После като контактувах с нея се разочаровах, пък и не ме покани да се запозная на място как стоят нещата...

Редактирано от elenmet на 04.03.15 20:13.



Тема Re: Потреснови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано04.03.15 16:41



Не се тревожа, а се аргументирам – монтира се чисто нов електромер, преминал първоначална проверка, при което срокът за следващата му проверка става 6 години (за монофазен). Проверяващият проверява каквото му занесеш и както го искаш. Примерно електромер с обявен ток 1//5 А (т.е. и за двата тока) – ти му казваш да го провери за 5А, после го слагаш на 1А. Или сваляш електромер, който е бил на присъединение с мощност над 60 MVA - такава, че трябва да се проверява всяка година, но си го държал там непроверяван три години – проверяващият не знае и не се интересува – не му е задължение. По-интересно е друго. Първоначална проверка е понятие и изискване за електромерите, за които се одобрява тип. За електромерите с декларация за съответствие на съществени изисквания не се спряга първоначална проверка* (има подобно нещо, но по друг начин се нарича), но се изисква последваща проверка. За тези електромери въпросът е кога трябва да е първата последваща проверка – не намирам отговор в нормативната база.

И аз имах такива началници, които ме дразнеха, даже един не много, но постояно... Наскоро творих едно изложение с формули. И един ми казва: абе формулите са верни, ама не са ясни. Аз го питам – като не са ясни, как разбра че са верни? Сега трябва да преправям документа – обещах да сътворя научно-популярна разработка.

„P.S. Не пусна никакъв коментар за това съществува ли единна база данни за регистрите на измервателните системи.” Ко?! Ньее! По-скоро не знам – не работя нито ‘в’, нито ‘за’ енергото. Всъщност поне за едно енерго съм чувал че имат. Ако питаш за регистъра по реда на Правилата за измерване на... – ще се въздържа от коментар. А държавният орган дали има, или има само добри намерения, защото тук няма почти нищо:



_________________________
* Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на средствата за измерване: Чл. 27. Оценяването на съответствието на отделните групи средства за измерване със съществените изисквания се извършва по избор на производителя по една от следните процедури: ... 3. за електромери - комбинацията на модул В и модул F или комбинацията на модул В и модул D или модул Н1;
Модул B е аналог на одбряване на типа, а модул F или модул Н1 е аналог на първоначалната проверка. Разликата между F и H1 е дали се прилага oт оторизана лаборатория на производителя или от външна такава.

Редактирано от elenmet на 04.03.15 22:28.



Тема Re: Потрес [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано05.03.15 11:10



Приведените примери ме успокояват, успокояват, успокояват …. (имаше такава реклама), защото нямат масов характер и няма да засегнат „чичо на село“, за който винаги ми е било много, много мъчно…
Не знам дали имат или нямат единна база данни за измервателните системи, ама искам да им предложа Правилата за измерване на количеството електрическа енергия да се допълнят с изискване операторите да поддържат в редовна експлоатация такава информационна и управляваща система . Ако имат добре, ако нямат да го направят. Първо, защото ще могат да следят сроковете за извършване на необходимите проверки и да си планират дейността, и второ, компетентните органи ще могат да организират контрола за изпълнение на нормативните изисквания и да защитават интересите на потребителите и най вече на „чичо на село“ . (Разбира се, давам си сметка, че за това са нужни много сериозна организация, усилия, дисциплина и не на последно място и средства.)
Работил съм в звено от националната контролна система и считам, че ако контролиращите си гледат работата, една такава единна база данни може да генерира много неприятности на ЕРП-тата и даже да им бъдат отнети лицензиите. Скоро не съм чувал да се надува този балон.

P.S. Обикновено се ограничавам да дава идеи, защото често не се приемат. Спомням си на един колега му бяха назначили помощник, който непрекъснато давал разни предложения. И колегата се оплакваше: „ Главата му е пълна с идеи, като на магарето г*за с пр*дня.“ Но реших да рискувам и този път.



Тема Re: Потрес [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано05.03.15 20:29



"информационна и управляваща система". Стига с тия пристрастия де. Доколкото си спомням, в едно енерго има структура "мерене и управление на данни". Чувал съм че се обработват данни, но как ги управляват, нямам идея. Пък и нещо ми изниква асоциация с манипулиране.

А за спокойствието на „чичо на село“ никак не си прав. Ако се изпусне точното измерване при големите потребители и производители, разходите които те в резултат няма да поемат, през ценовата въртележка след време ще се поемат точно от „чичо на село“
Само с Еxcel и съветска власт не става ->



И на кого ще предложиш идеи - на ДКЕВР ли (извадена ли е вече държавата и само в името ли?). На чиновниците-експерти, дето ги няма, или на лелките, пък и баби, комисионерки?!



Тема Re: колко мъка има по тоя свят [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано08.03.15 19:21



Споделям позицията ти за тройнотарифното измерване и останалите глупотевини, но не и за системите за авансово заплащане и иронията към „прилагането на стари технологии с предварително заплащане с чипове, скреч карти и т.н.”
Пуснах в нета едно търсене на „electricity prepayment tariffs”. В сайтовете на няколко компании във Великобритания - EDF Energy, E-ОN Energy, SSE Southern Electric, RWE npower, Scottish Power - прочетох, че предлагат тарифa за предварително заплащане на електрическата енергия и на природен газ. В друг сайт прочетох, че в Обединеното кралство около 5,9 млн. души използват такива електромери и газомери.
Обясняват, че тези средства за измерване са използват най-общо при две групи потребители.
Първата група са онези, които отдават имоти под наем. От една страна, спестяват редица бюрократични трудности, нерви и време по прехвърляне на партдите при смяна на наемателите, и от друга, не могат да ги завлекат, както често се случва особено в нашите географски ширини/дължини. (Това си е услуга)
Втората група са клиентите, които не заплащат свовременно използваните количества енергия. В такива случаи енергийната компания има право да монтира измервателно средство с предварително заплащане. Като положителната страна за тази група клиенти се изтъква фактът, че могат да контролират по-добре личните си бюджети. (Виждаш каква грижа се проявява в страните с развита демокрация към енергийно по-бедните клиенти. Хората могат да си управляват бюджетите.) Разбира се, енергото ще си събере парите, но това не се коментира.
Та, в заключение, във Великобритания може, а в България – не може?



Тема Re: колко мъка има по тоя свят [re: baevitsa-210734]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано08.03.15 19:44



И сега има монтирани такива "умни" електромери, само където варианта е обратен вместо да се заяви колко ще се ползва и после да се изключва сега просто в края на месеца се засича колко е ползвал абоната (естествено дистанционно) и се пуска фактура, като мине срока за плащане го изключват пак дистанционно. Въпрос на софтуер е да се следи обратния вариант - в края на деня да се прави засечка и според базата данни колко си си платил първо предупреждение после изключване.

Колкото до 3-те тарифи - вероятно няма да е за всички, все още има абонати които са на еднотарифно отчитане, явно ще е със молба за минаване на 3-нотарифно отчитане и т.н. По този начин 2-нотарифните електромери ще си останат в употреба. Друг е въпроса че по едно време гледах едни 6-тарифни от които се ползваха само 2 от тарифите, може да се окаже че има варианта за 3-та тарифа която е софтуерно изключена да не се показва.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.