Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 08.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано11.03.15 15:58



А бе държи като френски ключ на обла гайка.
На тези дето им викаш „усукани“ в нормативните документи се водят въздушни кабелни линии. Те се състоят от три едножилни кабела, усукани около носещо стоманено въже, и са значително по-сигурни в експлоатационно отношение. Тези усукани кабели се използват в зони, където съществуват ограничения за полагане на подземни кабелни линии и по екологични съображения във вилни зони, крайградски паркове, гористи местности, резервати и други защитени зони, както и в зони с интензивно ледообразуване.
А за поддържането на просеките, както и за малките сервитутни зони си абсолютно прав. Дано този път да им уврят главите да ги увеличат, за да не стоят хората без ток, но не съм оптимист.
Прав си също така, че някои имат финансови интереси. На първо време се сещам за фондациите на „зелените“.
Не съм съгласен, обаче, че не трябва да се четат правилници, наредби и т.н. Позицията „Българският специалист не чете, той си знае“ не е продуктивна.
Използването на термините съгласно действащата нормативна уредба е много важно, за да се възприемат нещата от всички в един и същ смисъл. Иначе могат да възникнат недоразумения.
Като оня дето поискал да купи “лагер за багер“.



Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: baevitsa-210734]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано11.03.15 16:44



За терминологията - аз я започнах така темата, а не съм енергетик и не боравя с точната терминология.
...

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано11.03.15 16:49



Да, натам ми беше насочено питането - чисти ли се правилно и редовно сервитута. Има ли кой да го контролира(налага глоби) това. И има ли нужда от осъвременяване на нормативната уредба....

Елементарния подход на пробата и грешката предполага анализ на текущата ситуация и предприемане на мерки и теглилки да не се повтаря поне в този и вид. Понеже вие сте капацитетите в областта - ще ми е интересно мнението ви, а и се надявам да чете някой от който зависят нещата.....

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: kikimor]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано11.03.15 17:17



Чудесно е, че правиш разлика м/у капацитетите и "някой от който зависят нещата...". Е, един, по-точна една от последните, днес се произнася по медиите - ще се помисли дали вместо на въздушни да не се премине на кабелни мрежи. Вярно, по-скъпо било, ама... абе има кой да плаща. Така де, в Аляска или в Сибир са си само с кабелни мрежи. А представяте ли си далаверата, пардон - инвестицията, повечето въздушни електропроводи да се заменят с кабелни? Или май всичко това са празни приказаки с цел да се отбележи задължителното за позицията и институцията медийно присъствие като се демонстрира загриженост по проблема.



Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: elenmet]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано11.03.15 17:56



Е то разликата е убийствена.........

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: elenmet]  
Автор FM STEREO ()
Публикувано11.03.15 22:07



Напразно си чешете езиците,това в България няма да стане ВЛ-тата ще си останат още дълго време.

admin


Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: kikimor]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано13.03.15 14:29



За съжаление тези неща с глоби не се оправят. Необходимо е да има ясна дългосрочна стратегия по темата и "зелените човечета" и на политици много-много да не им се дава думата по тази тема.

Преди "зелените" да са ме подгонили пояснявам - започва да се чисти просека и веднага "цъфват" разни елементи и започват да пречат, сигнализират кой къде сварят, разкарват телевизии и организират протести защото видите ли защитавали природата щели да изсекат гората и докато се изяснят нещата всичко е стопирано, в това време излизат по-спешни неща да се правят и.... тази година няма кастрене.

Идва есента и зимата къде само вятър къде и със дъжд или сняг и има поражения по мрежата както се сещаш някой трябва по тъмно силен вятър къде със дъжд или сняг т.е. при доста рискови условия да прави ремонт на мрежата защото има хора без ток. Не знам ти до колко си зависим НО има много хора които са зависими - болни, с малки деца и т.н. за тези които остават без препитание не говоря. И всичко това е за да бъдат спасени 2-3 дървета, без да се вземе в предвид риска за живота и здравето на тези които ремонтират мрежата (все пак не мислиш че се оправя сама нали) и тези които зависят от това тя да е здрава.

За варианта да се мине изцяло на кабелна мрежа не коментирам, теоретично може и да стане, но на практика кой ще плати цената? Самия факт че това се изказва на глас в ефир ми навява само лоши мисли, пак енергетиката ще я оправя някой дето само е чувал за това и онова.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано13.03.15 15:13



С глоби ще се оправят ако не са били почистени просеките спрямо нормативната база. Иначе всичко опира до сметки.
Колко ще струва разширяването на просеките и поддържането им спрямо досега съществуващото положение. И доколко спрямо това ще се подобри електроснабдяването. Де се реши колко време можем да си позволим да оставим населени места без ток(и вода евентуално).
А за 'зелените' - в повечето случаи това са една банда псевдоприродозащитници надигащи вой до небесата зад който обикновено стоят нечий интереси или просто пари...

Климата се изменя и за в бъдеще могат да се очакват и други подобни събития. Сега е момента за анализ и действия та следващия път да сме по подготвени.

За съжаление няма добри стопани по върховете в държавата.....

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: kikimor]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано13.03.15 17:21



Нали се сещаш че навлизаш с лоши води - сметките на политиците, никой няма да се изправи и да каже "цената на тока ще се качи с 2% защото сме разрешили инвестиция" защото кастренето си е чиста инвестиция. Трябва някой да разреши и определени места да остават без ток повече от колкото е заявено по закон - а познай кой ще изскочи да го обяви. От друга страна навлизаш и в друга територия - на "зелените човечета", много ги бива да подскачат и да си правят реклама когато се чуят резачки. Много подскачат особено когато за кастренето е избрана "неподходящата" фирма и след това се връщаме в началото ако ме разбираш ама за годината планово можеш да оставиш някой "на тъмно" само определено време така че ако това време макар и само като предупреждение е изчерпано няма кастрене тази година. След като мине всичко това вече идваме на най-лошата точка - да има кой да проверява.... ама някой дето знае за какво става въпрос а не някой дето само е чувал и по политическа линия изпълнява поръчки и особено става старателен когато шефовете ревнат "ще отнемаме лицензи" и започва да се появява по всички телевизии и да "ръси мозък".

Ако седнеш и помислиш какво съм написал мисля ще си отговориш сам защо казвам че е нужна стратегия от хора които знаят какво и как да направят а не само глоби налагани от администратори.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Просеки под далекопроводинови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано13.03.15 17:47



Коментара ми бе в подкрепа на казаното от теб. Коментара за глобите е, щото независимо дали е чистено или не е калкулирано в разходите.

Именно стратегия трябва, но не от политици, а от енергетици. И то от хора работили на 'терен'. И като се изготви стратегия да се гони и да се спазва...

Ама къде ти.....

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.