Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:04 09.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Потрес  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано20.02.15 16:30



МЕ ще разработи система за регулярна проверка на точността на електромерите.


В отговор на:

Теменужка Петкова предложи тази дейност да бъде поета от агенцията по метрология...
Валери Симеонов от Патриотичния фронт пък посочи, че подобно изискване присъства в европейското законодателство, а електромерите се проверяват в лицензирани лаборатории.



Ама тия неща, и то много добре разработени, ги има в родното законодателство, даже още отпреди да ни признаят за европейци. Няма обаче кой да контролира и санкционира.
Не мога да разбера дали споделените 'нови' идеи са плод на неосведоменост, некомпетентност или са чист популизъм. И сега ще почнат едни разработки, едно доказване и признаване на разходи. Ясно е кой ще плаща, но поне ще сме сигурни, че точността на електромерите е грантирана!



Тема Re: Потреснови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано27.02.15 20:27



1. Като пишеш, че няма кой да контролира и санкционира, може би трябва към съществуващата система за проверка на точността на електромерите да се разработи подсистема за контролиране и санкциониране. Нямам представа дали ЕРП-тата поддържат в експлоатация единна база данни за извършените проверки на електромерите. Ако има такава база данни с разрешен достъп за ДКЕВР не смятам, че има кой знае какво да се разработва. Не е необходим и многоброен персонал. Един по-грамотен сътрудник/експерт лесно може да провери спазват ли се сроковете за периодична проверка и има ли електромери, които излизат от класа на точност. Така си мисля.

2. Ако не бяхме преминали на ново цивилизационно ниво, можеше да се възприеме законодателството от байтошово време.

„ЗАКОН ЗА МЕРКИТЕ И ИЗМЕРИТЕЛНИТЕ УРЕДИ
ДВ. бр. 36 от 08.05.1979г.

Чл. 41. (Изм. - Изв., бр. 14 от 1952 г.) Който си служи при измерванията с неверни мерки и измерителни уреди или мери невярно, се наказва с лишаване от свобода до 3 години.“

Много е лесно. Ако измерителните уреди мерят невярно изпълнителният директор на ЕРП-то облича раираната жилетка.

3. Към предположенията ти за неосведоменост, некомпетентност и популизъм може да се добави и манипулация.



Тема Re: Потреснови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано28.02.15 20:47



Ха-ха-ха, вярно че имаше з-н за мерките и теглилките. А дКЕВР си е една измислица, както и ценовото им 'регулиране', което е само счетоводство, няма нищо общо с физическата действителност, и е в пълно противоречие с пазарните механизми.

Иначе нещата са още по-лесни... за енергото.
В момента периодичността на метрологичната проверка за монофазни електромери е 6 години. За търговско измерване на НН се иска да се използва електромер с кл.т. 2. При закупуване на десетки хиляди бройки такива електромери цената е под 30лв. за най-добрите, предлагани на пазара.
И сега сметката. Сложили са ми електромер с кл.т.2, но нека грешката му е +1% (това се поръчва!). Средномесечно плащам 40лв. -> (1% от 40лв) * 12 месеца * 5 години = 24лв. Следователно за 5 години (на 6-тата ще се сменя електромера) енергото почти си избива парите за електромера (можем да приложим и сложна лихва към сметката).
Какви са вариантите на енергото:
- вариант 1: на 6-тата година прави извадкова последваща проверка на намиращите се в експлоатация електромери. Ако са купени качествени, т.е. скъпи електромери, всичко е наред. Но са купени евтини и рисковете са: извадковата проверка не минава, следователно трябва да се подмени цялата партида; будни граждани искат проверка на електромера си и се установяват грешки (положителни) над допустимите. Резултат: непредвидени разходи за енергото и лош имидж.
- вариант 2: на 6-тата година се подменят всички електромери с нови и евтинии, преминали разбира се първоначална метрологична проверка*. Парите са осигурени (виж сметката по-горе). Разходите за подмяната се признават от дКЕВР, т.е. влизат в цената на тока. Недостатъци - няма... за енергото.
Кой ли вариант използват? Да са ви сменяли скоро електромера? чез-а го направи масово преди 2-3години, сега чакаме да мине 6-годишния период, и пак...

______________________

* Когато средствата за измерване са пуснати в действие до края на календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка, срокът на валидност на
първоначалната проверка се приравнява на срока на валидност на последващата проверка.

Какво означава "пуснати в действие" и как извършващият последващата проверка разбира дали това се е случило (електромерите се носят от собственика им при него, в лабораторията) е мистерия, скрита в дебрите на родното законодателство.



Тема Re: Потреснови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано04.03.15 14:41



Въпреки положените усилия не ми стана ясно какво те тревожи в текста на чл. 835а, ал. 2 от Наредбата за средствата за измерване, ……. Допускам, че това което се е случило е че средството за измерване е пуснато в действие преди изтичане на календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка? Защото, ако календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка, е изтекла, не би трябвало да се пуска.
Та, въпросът ми е какво го интересува извършващият последващата проверка, особено ако е частна фирма? Когато му го занесе собственикът, тогава ще го провери. Прибира му парите и толкова. Обясни ми го по-подробно, та и аз да го разбера. (Имах един началник, който много ме дразнеше. Веднъж му занесох едно писания и той го чете, чете и накрая ми каза, че не го харесва, защото щом той не може да го разбере и другите няма да го разберат.)
За „пускането в действие“ май си прав. На друго място в наредбата ги въвеждат в употреба. Може при следващата редакция да го обяснят, за да няма излишни въпроси.
P.S. Не пусна никакъв коментар за това съществува ли единна база данни за регистрите на измервателните системи .



Тема колко мъка има по тоя святнови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано04.03.15 15:07



"Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!"

Обмислят три тарифи за електричеството ->



Толкова много глупости и на едно място могат да сътворят само разни недорасълчета (в прекия и преносен смисъл) - икономистчета и юристчета (политиците не ги споменавам, защото това за мен не е професия). Недочули, недоразбрали, недо... и айде творим прогреса, в наши ръце е бъдещето.

Най-много ми хареса следното (втората част): Всичко това може да стане чрез внедряването на т.нар. интелигентни мрежи, за което законът предвижда енергийните оператори да бъдат стимулирани, без да посочва точно как.

Значи ново тарифиране. То добре, ама как се вписва това в правилата за търговия с ток – там няма тарифи, а едночасов период на сетълмънт. И нали ако не тази година, догодина всички ще излязат на свободния, опа на либерализирания, пазар. А колко ресурс се изразходва да се направят типови товарови профили за битовите потребители, за да участват с тях на пазара. Не съм чул да са изработени такива, но преди време доста пот, пардон – пари, се изля за подготовката им. Впрочем някъде има в експлоатация и тройнотарифни монофазни електромери. Преди години един български производител (вече с отнето одобрение на типа) копира дословно 1:1 един турски електромер (Makel) и успя да продаде доста бройки на вътрешния пазар. Още тогава се чудех защо този монофазен електромер, ориентиран преди всичко към битовите потребители, е тройнотарифен. А то си имало причина. Преди още повече години пък в РУ (да не се бърка с руски сайт) “Ангел Кънчев” бяха разработили монофазен тройнотарифен електронен електромер с електромеханични броячи (регистри), взети от телефонната техника. Тогава ги питах защо тройнотарифен – отговориха, че така му харесвало на разработчика.

Системи за авансови плащания. Колко отговорно звучи – 'системи'. Сега к'во – ще прилагаме стари технологии с предварително заплащане с чипове, скреч карти и т.н. Или ще откриваме банкови сметки, с които енергото да се разпорежда когато си иска (те и банките трябва да се хранят постоянно). Тия не са ли чували за интернет банкиране. Мога да си платя сметката дори ако съм в Антарктида, ползвайки сателитен интернет. Сещам се за далечната 1999г. когато на една конференция една кака от енергото на о.Тасмания ни забавляваше колко успешно са въвели предварителното заплащане сред аборигените. Изглеждаше атрактивно, каката, но само отдалеч. После като контактувах с нея се разочаровах, пък и не ме покани да се запозная на място как стоят нещата...

Редактирано от elenmet на 04.03.15 20:13.



Тема Re: Потреснови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано04.03.15 16:41



Не се тревожа, а се аргументирам – монтира се чисто нов електромер, преминал първоначална проверка, при което срокът за следващата му проверка става 6 години (за монофазен). Проверяващият проверява каквото му занесеш и както го искаш. Примерно електромер с обявен ток 1//5 А (т.е. и за двата тока) – ти му казваш да го провери за 5А, после го слагаш на 1А. Или сваляш електромер, който е бил на присъединение с мощност над 60 MVA - такава, че трябва да се проверява всяка година, но си го държал там непроверяван три години – проверяващият не знае и не се интересува – не му е задължение. По-интересно е друго. Първоначална проверка е понятие и изискване за електромерите, за които се одобрява тип. За електромерите с декларация за съответствие на съществени изисквания не се спряга първоначална проверка* (има подобно нещо, но по друг начин се нарича), но се изисква последваща проверка. За тези електромери въпросът е кога трябва да е първата последваща проверка – не намирам отговор в нормативната база.

И аз имах такива началници, които ме дразнеха, даже един не много, но постояно... Наскоро творих едно изложение с формули. И един ми казва: абе формулите са верни, ама не са ясни. Аз го питам – като не са ясни, как разбра че са верни? Сега трябва да преправям документа – обещах да сътворя научно-популярна разработка.

„P.S. Не пусна никакъв коментар за това съществува ли единна база данни за регистрите на измервателните системи.” Ко?! Ньее! По-скоро не знам – не работя нито ‘в’, нито ‘за’ енергото. Всъщност поне за едно енерго съм чувал че имат. Ако питаш за регистъра по реда на Правилата за измерване на... – ще се въздържа от коментар. А държавният орган дали има, или има само добри намерения, защото тук няма почти нищо:



_________________________
* Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на средствата за измерване: Чл. 27. Оценяването на съответствието на отделните групи средства за измерване със съществените изисквания се извършва по избор на производителя по една от следните процедури: ... 3. за електромери - комбинацията на модул В и модул F или комбинацията на модул В и модул D или модул Н1;
Модул B е аналог на одбряване на типа, а модул F или модул Н1 е аналог на първоначалната проверка. Разликата между F и H1 е дали се прилага oт оторизана лаборатория на производителя или от външна такава.

Редактирано от elenmet на 04.03.15 22:28.



Тема Re: Потреснови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано05.03.15 11:10



Приведените примери ме успокояват, успокояват, успокояват …. (имаше такава реклама), защото нямат масов характер и няма да засегнат „чичо на село“, за който винаги ми е било много, много мъчно…
Не знам дали имат или нямат единна база данни за измервателните системи, ама искам да им предложа Правилата за измерване на количеството електрическа енергия да се допълнят с изискване операторите да поддържат в редовна експлоатация такава информационна и управляваща система . Ако имат добре, ако нямат да го направят. Първо, защото ще могат да следят сроковете за извършване на необходимите проверки и да си планират дейността, и второ, компетентните органи ще могат да организират контрола за изпълнение на нормативните изисквания и да защитават интересите на потребителите и най вече на „чичо на село“ . (Разбира се, давам си сметка, че за това са нужни много сериозна организация, усилия, дисциплина и не на последно място и средства.)
Работил съм в звено от националната контролна система и считам, че ако контролиращите си гледат работата, една такава единна база данни може да генерира много неприятности на ЕРП-тата и даже да им бъдат отнети лицензиите. Скоро не съм чувал да се надува този балон.

P.S. Обикновено се ограничавам да дава идеи, защото често не се приемат. Спомням си на един колега му бяха назначили помощник, който непрекъснато давал разни предложения. И колегата се оплакваше: „ Главата му е пълна с идеи, като на магарето г*за с пр*дня.“ Но реших да рискувам и този път.



Тема Re: Потреснови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано05.03.15 20:29



"информационна и управляваща система". Стига с тия пристрастия де. Доколкото си спомням, в едно енерго има структура "мерене и управление на данни". Чувал съм че се обработват данни, но как ги управляват, нямам идея. Пък и нещо ми изниква асоциация с манипулиране.

А за спокойствието на „чичо на село“ никак не си прав. Ако се изпусне точното измерване при големите потребители и производители, разходите които те в резултат няма да поемат, през ценовата въртележка след време ще се поемат точно от „чичо на село“
Само с Еxcel и съветска власт не става ->



И на кого ще предложиш идеи - на ДКЕВР ли (извадена ли е вече държавата и само в името ли?). На чиновниците-експерти, дето ги няма, или на лелките, пък и баби, комисионерки?!



Тема Re: колко мъка има по тоя святнови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано08.03.15 19:21



Споделям позицията ти за тройнотарифното измерване и останалите глупотевини, но не и за системите за авансово заплащане и иронията към „прилагането на стари технологии с предварително заплащане с чипове, скреч карти и т.н.”
Пуснах в нета едно търсене на „electricity prepayment tariffs”. В сайтовете на няколко компании във Великобритания - EDF Energy, E-ОN Energy, SSE Southern Electric, RWE npower, Scottish Power - прочетох, че предлагат тарифa за предварително заплащане на електрическата енергия и на природен газ. В друг сайт прочетох, че в Обединеното кралство около 5,9 млн. души използват такива електромери и газомери.
Обясняват, че тези средства за измерване са използват най-общо при две групи потребители.
Първата група са онези, които отдават имоти под наем. От една страна, спестяват редица бюрократични трудности, нерви и време по прехвърляне на партдите при смяна на наемателите, и от друга, не могат да ги завлекат, както често се случва особено в нашите географски ширини/дължини. (Това си е услуга)
Втората група са клиентите, които не заплащат свовременно използваните количества енергия. В такива случаи енергийната компания има право да монтира измервателно средство с предварително заплащане. Като положителната страна за тази група клиенти се изтъква фактът, че могат да контролират по-добре личните си бюджети. (Виждаш каква грижа се проявява в страните с развита демокрация към енергийно по-бедните клиенти. Хората могат да си управляват бюджетите.) Разбира се, енергото ще си събере парите, но това не се коментира.
Та, в заключение, във Великобритания може, а в България – не може?



Тема Re: колко мъка има по тоя святнови [re: baevitsa-210734]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано08.03.15 19:44



И сега има монтирани такива "умни" електромери, само където варианта е обратен вместо да се заяви колко ще се ползва и после да се изключва сега просто в края на месеца се засича колко е ползвал абоната (естествено дистанционно) и се пуска фактура, като мине срока за плащане го изключват пак дистанционно. Въпрос на софтуер е да се следи обратния вариант - в края на деня да се прави засечка и според базата данни колко си си платил първо предупреждение после изключване.

Колкото до 3-те тарифи - вероятно няма да е за всички, все още има абонати които са на еднотарифно отчитане, явно ще е със молба за минаване на 3-нотарифно отчитане и т.н. По този начин 2-нотарифните електромери ще си останат в употреба. Друг е въпроса че по едно време гледах едни 6-тарифни от които се ползваха само 2 от тарифите, може да се окаже че има варианта за 3-та тарифа която е софтуерно изключена да не се показва.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: колко мъка има по тоя святнови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано08.03.15 20:43



В отговор на:

...в Обединеното кралство около 5,9 млн. души използват такива електромери и газомери.


То и в Америка има много негри...

Технологиите с предварително заплащане бяха модерни преди 15-тина години. Производителите си намериха нова пазарна ниша, енергото е доволно да взима пари авансово. Нормално е такива системи преди да са придобили нулева балансова стойност (ех това счетоводство) да продължават да се използват докато инвестицията не се покрие от амортизационните отчисления. Нормално е докато всичко това се случи, заинтересованиете да твърдят колко е полезна такава система.

Авансово плащане за такъв тип стока, каквато е ел.енергия, трябва да бъде само доброволно. И не виждам трудност това да става през банковата система - примерно с ескроу сметка.

Аз даже не съм чувал у нас енергото да открива партида на наемател. Продължава да се спряга твърдението, че сметката за ел.енергия е на имота, а не на ползвателя. И без да сменя титуляра на партидата, наемодателят може да докаже, че е имал наематели и те са длъжниците (стига да е декларирал договора за наем, ама така ще трябва да плаща данъци по дохода от наем). Ама на енергото не му харесва да гони длъжници, затова лобира за такава нормативна уредба, която му позволява за неплатени сметки да изключва тока на имота, не на длъжника. Колкото до нередовно плащашите клиенти и правото на енергото да им налага система с предварително заплащане - защо ми се струва че противоречи на някои текстове от някои ЕС Директиви, свързани със защита на потребителите.

И най-важното - как тарифното плащане се връзва с идеята за участие на всички на пазара на ел.енергия? Май никак. Ами авансово плащане и пазар? В стойностната сметка за всеки час на сетълмънт се намесва и цената на балансиращата енергия за този час, която никой не може да прогонозира. Следователно няма как и да се прогнозира сумата за авансово плащане.



Тема Re: колко мъка има по тоя святнови [re: elenmet]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано08.03.15 21:04



Тука всичко е пълен абсурд така че каквото и да правят идеята е да изклатят крайният клиент. Крайният клиент е ограбен винаги било то от измама на която е начислено и ДДС или некачествен продукт или услуга.
В един форум го писаха така: Просто липсват 1 милион българи които половината са кадърни капацитети, които не работят в тази държава и липсата им се усеща.



Тема Re: колко мъка има по тоя святнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.03.15 23:03



Тука всичко е пълен абсурд така че каквото и да правят идеята е да изклатят крайният клиент. Крайният клиент е ограбен винаги било то от измама на която е начислено и ДДС или некачествен продукт или услуга.
И аз съм на това мнение!
Може би и за липсващите хора е така.
Само ние какво правим тук се чудя.



Тема Re: няма отърваваненови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано09.03.15 20:55



Тук

още един 'експерт' се изхожда по въпроса.


Абе тия наистина ли са толкова зле? Защо бъркат трета тарифа (т.е. отделно регистриране на консумацията за определени часови интервали, така както и сега се прави на две тарифи) с почасов товаров профил. Май не бъркат, а провеждат целенасочена (и платена) манипулация.

Правила за измерване на.... от 10.2013г.
Операторите на електроразпределителните мрежи не са задължени да монтират и поддържат средства за почасово търговско измерване на електрическата енергия за всеки период на сетълмент за обекти:
- присъединени към мрежа „ниско напрежение” с предоставена мощност до 100 кW;
- на битови клиенти.


Правила за търговия с... от 05.2014г.
(1) Електромери за периодично измерване на електрическата енергия трябва да бъдат монтирани на всички места на измерване на обекти съгласно Правилата за измерване на количеството електрическа енергия.
(2) За обектите, необхванати в ал. 1, могат да се прилагат стандартизирани товарови профили, разработени от разпределителните предприятия и представени на независимия преносен оператор при регистрацията по чл. 59 и 61.

Или тези текстове не отговарят на ЕС Директивите? Дали? Или пак някой иска да прави далавери, пардон доставки, оправдавайки ги със задължение за прилагане на Директивите. Т.е. манипулативно ни внушават че имаме право на избор - или плащаме за интелигентни системи, или плащаме глоби за неспазване на Директивите, след което пак плащаме за интелигентни системи.

Айде стига бе!



Тема Re: колко мъка има по тоя святнови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано11.03.15 22:12



ето и едно класическо изпълнение:





Тема Re: няма отърваваненови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано12.03.15 17:53



Полека лека започва да ми се изясняват интелигентните системи за измерване на електрическата енергия:

"Съществуват няколко специфични изисквания към смарт електромерите. Едно от тях е възможността да измерват поотделно консумираната и произвежданата от алтернативни източници на енергия. Другото изискване е вече съществуващите електромери да могат да измерват тока на нулевия проводник."



Тема Re: няма отърваваненови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано13.03.15 16:25



Точно така! Нали преди всичко интелигентното измерване е в името и за благото на човека, т.е. потребителя.

Значи към потребителя отиват най-малко две жици, защото по едната енергото му продава тока, а по другата си го прибира, за да го продаде отново на друг. По тази причина последно в Европа ток е произведен някъде м/у Първата и Втората световна война. Затова токът в нулевия проводник трябва да се измерва и да се казва на потребителя.

От няколко години енергото прави и друга далавера. Абе инвестирам си аз в панел на балкона или в перка на комина, в резултат на което почвам да вкарвам енергия в мрежата на енергото и те я продават на тези без перки. Да, ама моят електромер (той е собственост на и е сложен от енергото) не е умен и измерва само когато консумирам. Така енергото ме прекарва. Време е тази несправедливост да се прекрати и да ми сложат умен електромер. Аз ще си платя за това, но после ще съм на печалба.

Смешно ли звучи. По-скоро е трагично, защото се разказва от уж отговорни и ангажирани лица. Конкретно това за неизмерване на произведената енергия съм го чел преди няколко години, по време на ВЕИ бума, на сайтове на апологетите на ВЕИ-тата. За съжаление и така се рекламира бизнес у нас. В зората на пазарната икономика съм чувал лично от вносител на електронни електромери как се рекламира пред българин, който се завръща в родината за да си оправи наследството (в случая няколко къщи и една фабрика): енергото те работи като ти слага електромер с една, най-много две тарифи, а нашият електромер има цели 4 - той човека от къде да знае че тогава, пък и до сега, за бита са предвидени само две тарифи, за останалите - най-много три.



Тема Re: няма отърваваненови [re: elenmet]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано15.03.15 01:15



От всичките писания ми става ясно, че нищо не ви е ясно. А не ви е ясно, защото никой не е публикувал конкретна информация, а само общи насоки.

На практика електронните елмери излизат от завода с точност под 0.5. Дали грешката ще е в полза или вреда на потребителя е статистически равностойно. ЕРП-то има повече полза от доверие у клиентите и безаварийна работа на оборудването.

В много страни битовите потребители плащат върхова енергия. От близките - Гърция. Различните енергийни оператори предлагат на клиентите си различни миксове. Потребителите избират от кой оператор да получат енергията. Физическата среда за доставка е една и съща, но счетоводно е различно. И в това няма нищо лошо за потребителите.



Тема Re: няма отърваваненови [re: asahi]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано15.03.15 12:53



Според мен (като нов член) целта на участието в клуба е посредством сблъсък на противоположни мнения и разумни спорове е да разширяваме собствените си знания и кръгозора за енергетиката. А защо не и да подпомогнем със своята експертност (ненавиждам използваната напоследък дума „експертиза”) тези, които вземат решенията за развитие и регулиране на сектора, и разбира се за по-бързо преодоляване на кризата. (Това във връзка с уводното изречение на коментара ти: „От всичките писания ми става ясно, че нищо не ви е ясно.”)
Не знам от къде знаеш, че електромерите излизат от завода с точност под 0,5, но дори и да си прав, щом като сочиш, че грешката е положителна, очевидно статистически тя е в полза на продавача.
Обърни внимание на спецификациите за електромерите за обявяваните от ЕРП обществени поръчки за доставка на електромери. Изрично условие е електромерите да бъдат от клас 2, със забележка, че електромери с клас 1 няма да се приемат. По този начин се постига следното:
• на първо място, значително по-малка е вероятността електромерите да излязат от клас в процеса на експлоатация и ЕРП да понесе санкции от контролиращите органи; и
• на второ място, да си осигурят по-голяма положителна грешка, както беше, споменато по-горе в дискусията, че електромерите се поръчват с грешка +1%.
Това дето пишеш, че „ЕРП-то има повече полза от доверие у клиентите” ми напомня за македонската приказка „Фърля брашно, мъгла пра(в)и.” Не забравай, че всеки икономически субект използва всяка една възможност в рамките на разрешеното (и неразрешеното), за да реализира по-голяма печалба.
Може би е целесъобразно, ако при една проверка от страна на КЕВР се установи, че елекромерите действително се качват на мрежата с положителна грешка, да се орежат пропорционално предлаганите от ЕРП-тата цени. (Ама напоследък цените и без това се орязват.) А забраняването на електромери с клас на точност 2 ми се вижда неразумно.
Ще те замоля да аргументираш твърдението си, че: „В много страни битовите потребители плащат върхова енергия. От близките – Гърция”. На Интернет страницата на гръцката електрическа компания (https://www.dei.gr/en/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino) видях, че домакинствата заплащат електрическата енергия по две основни тарифи – Г1 и Г1N, извън социалната тарифа и тарифата за многочленни семейства с 4 и повече деца.
Г1 ми прилича на нашата една тарифа, а Г1N - както при нашите две тарифи – дневна и нощна. Никъде не видях тройнотарифно измерване.



Тема Re: няма отърваваненови [re: asahi]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано15.03.15 14:58



Шегуваш се, нали?!

Надявам се не си от експертите, дето творят нещата? Но пък ти е ясно защо на останалите не им е ясно! Нещо ми изглежда като по Оруел: всичко е логично и обосновано, но не е необходимо да се разяснява на народа, той така или иначе няма да разбере че е за негово добро, остава му само безрезервно да вярва.

Тези статистически закачки, приказките за доверието и т.н., ми звучат, как да кажа по-меко - като общи лафове с цел да се избегнат обясненията по същество. Такива бяха едно време Тезисите на Партията (когато беше единствената). Винаги съм гледал на голословните примери от други страни като на липса на експертно мнение. Когато даваш нещо за пример, трябва да знаеш защо и как се е стигнало до него, да направиш анализ дали е ефективно да се приложи у нас и т.н. Да, някъде са приложили навремето нещо, което може би е било добро решение, но ние сме изпуснали да го въведем. Това означава ли че и сега е актуално и няма други по-добри решения, съобразени със сегашните реалности. В този дух аз бих предложил да въведем заплащане за използване на реактивна енергия от битовите потребители, както е например в Испания.
Но да се върнем на идеята за върхова тарифа за бита. Кога - примерно през зимния сезон от 8-11ч. и от 18-21ч. /примерно/. В тези периоди фотоволтаиците не са в силата си, но ще се плащат високи цени, ще се ограничи потреблението и следователно необходимостта от нови конвенционални мощности. В останалите периоди от светлата част на деня ще се използва ел.енергия, произведена и от фотоволтаици, т.е пак с висока цена (за България говорим). Резултатът за крайния потребител е да плаща повече, нищо друго. И тъй като така и така имаме достатъчно мощности (дори и без ВЕИ), като се свие потреблението у нас, ще има повече за износ.

Ето и един пример за непукизъм от страна на държавен орган. Тук

, на страницата на КЕВР, е публикуван документ, създаден и приет от самата КЕВР. Тук е същият документ, така както е публикуван в ДВ. В чл.24 ал.2 от двата източника има съществена разлика. Айде сега, голяма работа.

Сори, ама опитът ти да обясниш пазара на ток е неудачен - мрежовият оператор никога и никъде не продава ток, това се прави от търговец на ел.енергия. И ако има истински пазар на ток, вкл. и за битовите потребители, тогава защо нормативната уредба ще казва какви тарифни зони да има - това няма ли да е предмет на договяряне м/у потребител и търговец?!

Ако наистина си се пошегувал, приеми и моето писание така.

P.S. Към baevitsa-210734. И аз се надявам някои от властимеющите или техните чиновници да четат подобни форуми. Даже и да разбират какво си пишем. Навремето аз научих за този форум от една чиновничка от Миненерго - обажда ми се и казва: абе знаеш ли, на едно място пишат как се крадНе ток. Не се впечатлих, след като няколко години преди това в-к 24h беше посветил цяла страница на тази тема, даже и схеми имаше.



Тема Re: няма отърваваненови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано15.03.15 15:35



По Оруел е както по БГ (Бай Ганьо) - Дръж го на тъмно, за да му е ясно!



Тема Re: а то какво билонови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано24.03.15 19:03



Те нещата май били много по-прости. Дали им да подпишат проект за изменение и допълнение на една Наредба, те попрочели и решили че едновременно са открили огъня, колелото и топлата вода. И разказват на народа каква отговорна и полезна дейност развиват.

Постановление № 61 от 19 март 2015 г. за изменение и допълнение на На­редбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, приета с Постановление № 239 на Министерския съвет от 2003 г.



Редактирано от elenmet на 24.03.15 19:04.



Тема Re: а то какво билонови [re: elenmet]  
Автор Stoyan Stefanov (непознат)
Публикувано25.03.15 17:28



§ 235. Член 653 се изменя така:
„Чл. 653. (1) Изискванията на този раздел се прилагат за:
(5) Основна единица за измерваните стойности е киловатчас (kWh), киловарчас (kvarh), киловолт-ампер-час (kVAh) или мегаватчас (MWh), мегаварчас (Mvarh), мегаволт-ампер-час (MVAh).“

Задавам си въпроса каква е мерната единица за киловарчас и мегаварчас - kvarh, Mvarh или kVArh, MVArh? Има нови правила или баш метролозите са се объркали?



Тема Re: а то какво билонови [re: Stoyan Stefanov]  
Автор LZ5PL (новак)
Публикувано26.03.15 18:37



Наложи ми се да преработвам процедурите на органа за контрол защото не е правилно да се пише Ohm, а трябва да използвам буквата омега. Голям проблем било, кажи-речи излезе че не знам изобщо какво е това съпротивление.





Тема Re: а то какво билонови [re: Stoyan Stefanov]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано26.03.15 21:00



По-скоро се опитват да вкарат пазара в някакви норми. Все пак живеем в страната на неограничените тарикатлъци и нищо чудно да се появят търговци предлагащи енергия в измерителни единици калории, джаул, конски сили на час или кофи, легени и т.н. като всичко е с цел да се заблуди крайния потребитвл за цената.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: а то какво билонови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.03.15 22:07



Тока не се ли мереше на килограм? Нещо съм изпуснал.


Мамицата им мръсна, няма държава а народа паплъч. Когато излязат да протестират хорицата веднага пускат мръсни провокатори. (продажни душички)
Кое е по различно от тероризма след като се тероризира народа под всякаква форма. Според мен сме в студена война и обезкървяване на населението.
То не бе здравна система, калпави ремонти на пътища, очевидни кражби бе нямам думиииии и ще ми говорят за съдебна система.
Пак ме хвана яд като ви чета! Имам чувството че сте слепи а карате кола а до вас жена с дете на което му обещавате бъдеще.



Тема Re: а то какво билонови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано26.03.15 23:34



Мен не ме мисли, аз съм се ориентирал към едно по-топло и по-спокойно място със сигурност няма да забогатея но пък тук при тези нерви със сигурност няма да стигна до пенсия.

Иначе по темата - миналото лято ударихме минимума по потребление на електроенергия от 40 години насам т.е. трябва да си съвсем без акъл да твърдиш че таз държава има някакъв разтеж. От друга страна малко хора знаят че пазара на енергия е вече отворен и хлъц... има търговци на ел. енергия. Ето тук вече е веселата част - като битов потребител купуваш енергия от "микса" дето има зелена кафява и т.н. енергия и цената е една а "на свободния пазар" се продават 2/3 от енергията на АЕЦ-а и цената там е 2-3 пъти по-ниска. Кои са въпросните търговци на ел. енергия лесно се разбира минаваш през търговски регистър, малко гугъл и "ти светва" къде си им виждал роднините.

Зора в момента е ЕРП-тата само да пренасят ел. енергия и да им се плаща процент от сметката (цената за поддръжка на мрежата си е твърда няма значение колко е натоварването на 10 или 100%) а търговеца да прибира печалбата.

А бе време е за самолетните билети сякаш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: а то какво билонови [re: Stoyan Stefanov]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано30.03.15 20:41



Преди допълнението беше правилно: (4) Отчитането на консумираната електроенергия е в киловатчасове, означени с"kWh", или в киловарчасове, означени с"kVArh". Но пък липсваше варианта с ‘М’. Навремето съм питал защо да не може да се отчита в ‘М’, след като в електронните електромери може да се вкарва константата на измервателната група и при голяма консумация/производство е по-удобно отчетът да е в ’М’. Tъпият отговор: защото цената на тока се дава в ст/kWh, което си беше невярно, защото някъде от последната деноминация цените се обявяват в лв/MWh.
(

).
Ама тук мерните единици не са объркани, нали?!

Горното обаче са бели кахъри, даже не са и кахъри. Има доста по-съществени недоразумения. Примерно за часoвниците за превключване на тарифи:
Чл. 685. (2) (Изм. – ДВ, бр. 22 от 2015 г.) На контрол по реда на този раздел подлежат часовници, обособени като отделни устройства.

Още от издаването на Наредбата през 2003г. ал.2 гласеше: (2) Часовниците по ал. 1 могат да бъдат обособени като отделни устройства или вградени в тарифните електромери.

Като изходим от факта, че в почти всички електронни електромери се използват вградени часовници, то явно новата редакция е приета само и единствено в защита на потребителя! ( )

§ 1. т. 6. (Нова - ДВ, бр. 46 от 2007 г., изм., бр. 22 от 2015 г.) "Електромер, използван за битова, търговска употреба и употреба в леката промишленост" е електромер за измерване на активна електрическа енергия на обект на потребител, на който присъединената мощност съгласно Наредба № 6 от 2004 г. за присъединяване на производители и потребители на електрическа енергия към преносната и разпределителните електрически мрежи е до 100 kW.

Да оставим настрана това, че е много лека тази лека промишленост (само до 100kW), но от над една година има нова Наредба № 6 за присъединяване ( от 24 февруари 2014 г. -> . Явно проектът за изменение и допълнение, който беше обявен с последна редакция от 01.2014г. ( ), е поизтупан от прахта и без ново преглеждане е приет. Защо пък не, после ще се правят поправки на поправките и т.н., има много надници да се “изработват”.




Тема Re: а честито!нови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано02.04.15 19:40



Иван Иванов е новият шеф на енергийния регулатор КЕВР



Иван Иванов е роден на 24 юли 1945 г. в Пловдив. Бил е депутат в четири парламента. В момента е редови член на ДСБ, а от 2007 до 2013 г. беше зам.-председател на партията. Завършил е Техническия университет в София, магистър е по електроизмервателна техника. През 1976 г. става доктор в областта на техническите науки.

Редактирано от elenmet на 02.04.15 19:42.



Тема Re: а честито!нови [re: elenmet]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано03.04.15 13:32



Ако тази наредба беше писана от журналисти, икономисти, лекари и т.н. нямаше да се кахъря или да приема за бял кахър неправилното изписване на мерните единици. Но да не могат да напишат вярно мерните единици в Българския институт по метрология (БИМ) е тревожно. Кой друг, ако не БИМ трябва да знае как се пишат мерните единици. Този факт най-малко ме настройва песимистично за бъдещето на нашата техническа нация. Изписването на „волтамперите” с малки букви, освен че говори за ниска техническа и обща култура на този институт, изразява неуважителното му отношение към приноса на Алесандро Волта и Андре-Мари Ампер за развитие на електротехниката. Лично аз, ако имам възможност, ще пиша с малки букви имената на шефовете на БИМ.
P.S. С избора на Иван Иванов за председател на КЕВР, който е магистър по електроизмервателна техника и доктор на техническите науки, със сигурност няма да има проблеми с мерните единици.



Тема Re: а честито!нови [re: baevitsa]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано03.04.15 14:32



Aaa, метролозите винаги са прави! И трябва да се съобразяваме със "съществуващите съществени различия"



През 1995г. беше приет първия у нас БДС за електронни (тогава, май и сега някъде, се наричаха статични) електромери. Един от техническите съвети, на който се разглежда проекта, продължи от 14,00 до 21,30ч. Половината от времето беше отделено на терминологията - един беловлас метролог се опитваше да наложи схващанията си, защото видите ли, той бил сътворил тогавашния БГ речник по метрология. Примерно много съществено беше регламентираните условия на околната среда, при които се изпитва електромер, да се наричат стандартни, а не нормални, както беше предложено. През останалото време пък ни забавляваше представителят на пожарната, щото нямало изисквания, които да попречат на електромера да се подпали, както и какво да се случва след като се запали.

Вносителите на кандидатурата му посочват, че в областта на енергетиката Иванов е участвал в 16 разработки с научно-изследователски характер. Водил е лекции на български и френски език по редица дисциплини: „Основи на електротехниката”, „Електрически измервания”, „Цифрова и аналогова електроника”, „Електрически измервания”, „Цифрова и аналогова електроника”, „Обща електроника”.



Тема Re: а честито!нови [re: baevitsa]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано17.04.15 12:20



Не е важно какво знаем и как трябва да бъде, правилното е това, което ни казват нашите ментори. В случая – братята американци. Първият електронен електромер, с който сериозно се сблъска родната метрология (да му прави изследване за одобряване на типа), беше на ABB (USA) тип A1R (кръгъл, с присаден отдолу клеморед). Неотговарящ напълно на IEC препоръките по два-три пункта, един от които доста съществен, но въпреки това получи тапия, за което и аз имам пръст - като изпълнител на разпореждания подготвих отговор на запитване, че няма проблем, а шефовете го подписаха...). Малко след това се появи и типът AIN вече напълно по IEC. Та ето как в тези електромери са обозначени количествата:



Редактирано от elenmet на 17.04.15 12:21.



Тема Re: а честито!нови [re: elenmet]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано27.04.15 12:56



Да-а-а-а.... За мое най-голямо съжаление се оказа, че съм се изказал неподготвен. В случая не само американците, но и Българският институт по метрология (БИМ), изготвил последният вариант на Наредбата за средствата за измерване, са прави. Вроденото ми чувство за справедливост ми подсказава, че трябва веднага да се извиня на БИМ за отправените тежки обиди за некомпетентност, защото посочените в наредбата мерни единици за реактивана електрическа енергия съответстват на препоръките на Международната електротехническа комисия IEC за използваните в електротехниката буквени символи - IEC 60027-1:1995. Част 1: Общи положения. Мерната единица за реактивна мощност/енергия не следвала логиката на Международната система единици SI, където, както ни е известно, за напрeжението се използва символът"V", свързано с г-н Волта, и за силата на тока символът "A", свързано с г-н Ампер. Логично за привидната мощност се използва "VA"; но за означаването на реактивната мощност е приет, обаче, специалeн символ "var" (с малки букви). (Има някакво мъгляво обяснение за това, което не ми стана много ясно, но става въпрос, че в SI нямало практика да се включва информация относно мерните единици за отделните типове мощност.)
За да се убедя лично, положих значителни усилия да намеря IEC 60027-1. След много ровене успях да отворя от един хонкконски сайт BS EN 60027-1:2006 +А2:2007, с който IEC стандартът се въвежда като европейска норма (БДС EN 60027-1:2006 се продава за 129.60 лв.). Действително, в Табл. 2 в стандарта в ред No 101 за реактивната мощност е посочен символът „var” ( с малки букви) и в ред No 101е за реактивната енергия - символите „var.s” и „var.h” (пак с малки букви).
По-късно установих, че символът за реактивната мощност „var” е намерил място и в нашата Наредба за единиците за измерване, разрешени за използване в Република България (Обн. в ДВ бр. 115 от 10.12.2002, изм. бр. 40 от 16.05.2006, в сила от 5.05.2006; изм. и доп. бр. 8 от 29.01.2010, в сила от 01.01.2010”. Виж по-долу:
„Чл. 19. (1) Производните единици SI, които имат специални наименования, са
посочени в приложение № 2.
(2) Допускат се следните специални наименования на единицата за мощност:
1. за изразяване на големи стойности на мощността на променлив ток - "волт-ампер", което се означава с "VA";
2. за изразяване на реактивна електрична мощност - "вар", което се означава с"var"”.
Така че, в заключение, още веднаж извинения към БИМ за некоректните забележки и напълно неоснователните обиди.



Тема Re: а честито!нови [re: baevitsa]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано27.04.15 15:51



А така! Посипи си главата с пепел и си свиркай.

Между другото г-н Председателят на КЕВР се изказа по телевизията - тук


Бисер след бисер. Малко след като чух откровението, че "има случаи, когато се декларира една енергия произведена от ВЕИ, а след това на изхода на ЕРД се декларира по-висока енергия", превключих на друг канал. Защото не разбрах много неща: кой на кого какво декларира; в случая с декларирането взима ли участие средство за измерване; къде е изходът и къде е входът на ЕРД; дали д-рът по електроизмервателна техника прави разлика м/у мощност и енергия.

А КЕВР са много прецизни. Ето тук прясна новина от която не разбирам пак много неща: КЕВР ли е или ДКЕВР; с цититаното решение от 30.03.2015г. само коефициенти ли са определили или са приели само т.8 от Методиката или пък са приели цялата Методика; защо коеф. за ел.енергия е само за разпределение, след като по Методиката трябва да има и за пренос.

От толкова много въпроси без отговор ме заболя главата. Ще отворя следващата бира.



Тема Re: а честито!нови [re: elenmet]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано02.05.15 14:23



Тези са по-зле и от мен:
"Американският производител на електрически автомобил "Тесла" показа в Лос Анджелис бъдещето на домашното електрическо захранване - батерията Powerwall.

Директорът на компанията Илон Мъск представи батерията от ново поколение, която на практика би поставила електрическите компании на колене.

Устройството се захранва от слънчева енергия и може да се използва като заместител на сегашното захранване.

PowerWall ще влезе в продажба в САЩ това лято, като устройството до момента има две версии - една с мощност 10kwh и една със 7.5 kwh. Двата модела ще струват съответно 3500$ и 3000$.

Според информацията в сайта на "Тесла" всяка от батериите тежи 100 кг и е с размери 130 см x 86 см x 18 см.

PowerWall ще се продава с 10 години гаранция с възможност за удължаването ѝ с още 10 години."



Тема Re: а честито!нови [re: baevitsa]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано02.05.15 18:23



Аз пък чух че Тесла са към фалит!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.