Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:59 09.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: няма отърваваненови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано15.03.15 15:35



По Оруел е както по БГ (Бай Ганьо) - Дръж го на тъмно, за да му е ясно!



Тема Re: а то какво билонови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано24.03.15 19:03



Те нещата май били много по-прости. Дали им да подпишат проект за изменение и допълнение на една Наредба, те попрочели и решили че едновременно са открили огъня, колелото и топлата вода. И разказват на народа каква отговорна и полезна дейност развиват.

Постановление № 61 от 19 март 2015 г. за изменение и допълнение на На­редбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, приета с Постановление № 239 на Министерския съвет от 2003 г.



Редактирано от elenmet на 24.03.15 19:04.



Тема Re: а то какво билонови [re: elenmet]  
Автор Stoyan Stefanov (непознат)
Публикувано25.03.15 17:28



§ 235. Член 653 се изменя така:
„Чл. 653. (1) Изискванията на този раздел се прилагат за:
(5) Основна единица за измерваните стойности е киловатчас (kWh), киловарчас (kvarh), киловолт-ампер-час (kVAh) или мегаватчас (MWh), мегаварчас (Mvarh), мегаволт-ампер-час (MVAh).“

Задавам си въпроса каква е мерната единица за киловарчас и мегаварчас - kvarh, Mvarh или kVArh, MVArh? Има нови правила или баш метролозите са се объркали?



Тема Re: а то какво билонови [re: Stoyan Stefanov]  
Автор LZ5PL (новак)
Публикувано26.03.15 18:37



Наложи ми се да преработвам процедурите на органа за контрол защото не е правилно да се пише Ohm, а трябва да използвам буквата омега. Голям проблем било, кажи-речи излезе че не знам изобщо какво е това съпротивление.





Тема Re: а то какво билонови [re: Stoyan Stefanov]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано26.03.15 21:00



По-скоро се опитват да вкарат пазара в някакви норми. Все пак живеем в страната на неограничените тарикатлъци и нищо чудно да се появят търговци предлагащи енергия в измерителни единици калории, джаул, конски сили на час или кофи, легени и т.н. като всичко е с цел да се заблуди крайния потребитвл за цената.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: а то какво билонови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.03.15 22:07



Тока не се ли мереше на килограм? Нещо съм изпуснал.


Мамицата им мръсна, няма държава а народа паплъч. Когато излязат да протестират хорицата веднага пускат мръсни провокатори. (продажни душички)
Кое е по различно от тероризма след като се тероризира народа под всякаква форма. Според мен сме в студена война и обезкървяване на населението.
То не бе здравна система, калпави ремонти на пътища, очевидни кражби бе нямам думиииии и ще ми говорят за съдебна система.
Пак ме хвана яд като ви чета! Имам чувството че сте слепи а карате кола а до вас жена с дете на което му обещавате бъдеще.



Тема Re: а то какво било [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано26.03.15 23:34



Мен не ме мисли, аз съм се ориентирал към едно по-топло и по-спокойно място със сигурност няма да забогатея но пък тук при тези нерви със сигурност няма да стигна до пенсия.

Иначе по темата - миналото лято ударихме минимума по потребление на електроенергия от 40 години насам т.е. трябва да си съвсем без акъл да твърдиш че таз държава има някакъв разтеж. От друга страна малко хора знаят че пазара на енергия е вече отворен и хлъц... има търговци на ел. енергия. Ето тук вече е веселата част - като битов потребител купуваш енергия от "микса" дето има зелена кафява и т.н. енергия и цената е една а "на свободния пазар" се продават 2/3 от енергията на АЕЦ-а и цената там е 2-3 пъти по-ниска. Кои са въпросните търговци на ел. енергия лесно се разбира минаваш през търговски регистър, малко гугъл и "ти светва" къде си им виждал роднините.

Зора в момента е ЕРП-тата само да пренасят ел. енергия и да им се плаща процент от сметката (цената за поддръжка на мрежата си е твърда няма значение колко е натоварването на 10 или 100%) а търговеца да прибира печалбата.

А бе време е за самолетните билети сякаш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: а то какво билонови [re: Stoyan Stefanov]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано30.03.15 20:41



Преди допълнението беше правилно: (4) Отчитането на консумираната електроенергия е в киловатчасове, означени с"kWh", или в киловарчасове, означени с"kVArh". Но пък липсваше варианта с ‘М’. Навремето съм питал защо да не може да се отчита в ‘М’, след като в електронните електромери може да се вкарва константата на измервателната група и при голяма консумация/производство е по-удобно отчетът да е в ’М’. Tъпият отговор: защото цената на тока се дава в ст/kWh, което си беше невярно, защото някъде от последната деноминация цените се обявяват в лв/MWh.
(

).
Ама тук мерните единици не са объркани, нали?!

Горното обаче са бели кахъри, даже не са и кахъри. Има доста по-съществени недоразумения. Примерно за часoвниците за превключване на тарифи:
Чл. 685. (2) (Изм. – ДВ, бр. 22 от 2015 г.) На контрол по реда на този раздел подлежат часовници, обособени като отделни устройства.

Още от издаването на Наредбата през 2003г. ал.2 гласеше: (2) Часовниците по ал. 1 могат да бъдат обособени като отделни устройства или вградени в тарифните електромери.

Като изходим от факта, че в почти всички електронни електромери се използват вградени часовници, то явно новата редакция е приета само и единствено в защита на потребителя! ( )

§ 1. т. 6. (Нова - ДВ, бр. 46 от 2007 г., изм., бр. 22 от 2015 г.) "Електромер, използван за битова, търговска употреба и употреба в леката промишленост" е електромер за измерване на активна електрическа енергия на обект на потребител, на който присъединената мощност съгласно Наредба № 6 от 2004 г. за присъединяване на производители и потребители на електрическа енергия към преносната и разпределителните електрически мрежи е до 100 kW.

Да оставим настрана това, че е много лека тази лека промишленост (само до 100kW), но от над една година има нова Наредба № 6 за присъединяване ( от 24 февруари 2014 г. -> . Явно проектът за изменение и допълнение, който беше обявен с последна редакция от 01.2014г. ( ), е поизтупан от прахта и без ново преглеждане е приет. Защо пък не, после ще се правят поправки на поправките и т.н., има много надници да се “изработват”.




Тема Re: а честито!нови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано02.04.15 19:40



Иван Иванов е новият шеф на енергийния регулатор КЕВР



Иван Иванов е роден на 24 юли 1945 г. в Пловдив. Бил е депутат в четири парламента. В момента е редови член на ДСБ, а от 2007 до 2013 г. беше зам.-председател на партията. Завършил е Техническия университет в София, магистър е по електроизмервателна техника. През 1976 г. става доктор в областта на техническите науки.

Редактирано от elenmet на 02.04.15 19:42.



Тема Re: а честито!нови [re: elenmet]  
Автор baevitsa (непознат)
Публикувано03.04.15 13:32



Ако тази наредба беше писана от журналисти, икономисти, лекари и т.н. нямаше да се кахъря или да приема за бял кахър неправилното изписване на мерните единици. Но да не могат да напишат вярно мерните единици в Българския институт по метрология (БИМ) е тревожно. Кой друг, ако не БИМ трябва да знае как се пишат мерните единици. Този факт най-малко ме настройва песимистично за бъдещето на нашата техническа нация. Изписването на „волтамперите” с малки букви, освен че говори за ниска техническа и обща култура на този институт, изразява неуважителното му отношение към приноса на Алесандро Волта и Андре-Мари Ампер за развитие на електротехниката. Лично аз, ако имам възможност, ще пиша с малки букви имената на шефовете на БИМ.
P.S. С избора на Иван Иванов за председател на КЕВР, който е магистър по електроизмервателна техника и доктор на техническите науки, със сигурност няма да има проблеми с мерните единици.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.