Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:36 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Пад напрежение?нови [re: DT]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано20.02.15 08:39



Да не да смята само "пад само по фазовия проводник" и да не отчита пада по нулевия? Нямам време да го разцъкам но понякога и този вариант го има - например когато имаш ползване на енергия от 3-фазна балансирана мрежа, например улица с къщи.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Пад напрежение?нови [re: DT]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано20.02.15 10:13



Не знам какво си смятал. От руския сайт резултатът е 9,28 на сто (пиша на френска клавиатура и не знам къде са процентите). От визуализацията на примера се вижда, че захранващата линия е двупроводна.
От формулата за двупроводна линия от направисам изкарах 9.55 на сто.
Така че разликата не е решителна и на първо четене смятам, че сайтът смята двупроводна линия.
Ако изкарам нещо друго ще споделя.
Смятане му е майката!!!



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: DT]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано20.02.15 18:43



Общо взето твоите сметки са правилни. Ако приемем че 25 квадрата халуминиев кабел има съпротивление 1,2Ω на километър и накрая си включил чисто активен товар със съпротивление 5,128Ω, отговарящо на товар 12kW при 230V се получава:
пад на напрежение - 32,3V
реална мощност в товара при консуматора - 8,868kW
загуба на мощност в кабела - 1,448kW
И това при 20°С като не отчитаме поправка от загряването на кабела.
Общо взето тъничък идва тоя кабел или поне би трябвало да е бакър.
За руския калкулатор - не знам точно какво и как смята. Предположих че са задали отдадената мощност в товара да е 12kW.
И се оказва точно така. При ток 57,51А и напрежение върху товара имаме точно 12kW при консуматора.
Обаче тогава не им излизат сметките за съпротивлението на кабела:
При пад 21,344V и ток 57,51А излиза че съпротивлението на проводника е 0,37Ω.
Та това е почти два пъти по-малко отколкото е реалното съпротивление.
Явно са се объркали и не са взели в предвид че линията е с две жици и трябва да се смята двойната дължина на трасето.





Тема Re: Пад напрежение?нови [re: hidrazin4o]  
Автор cadwork (thinker)
Публикувано20.02.15 23:45



Дължината в "двете посоки" се смята при пад на постоянно напрежение.
При променливо - не.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: hidrazin4o]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано21.02.15 19:10



Наблюдавайки изразяваните мнения си помислих, че тази научна тема вече е изчерпана. (Пиша научна тема, защото „Енергетика” е подраздел на раздела „Наука”)
Но последните два коментара ме накараха да си помисля, че вместо към изясняване нещата отиват към затъмнение.
Нищо не разбрах от доводите на hidrazin4o, защо не може да се използва руския калкулатор. Много се обърках от заключението „И се оказва точно така. При ток 57,51А и напрежение върху товара имаме точно 12kW при консуматора.” От къде го измисли, бе хидра? Кое напрежение ще прокара този ток? Кое е товара и кое е консуматора? Нещо си омотал и при сметките за активното съпротивление на товара. Съпротивлението не е 5,128 ома, е 4,40 ома. Прибавил си още веднъж съпротивлението на захранващата линия. Ама това е бял кахър.

А коментара на Cadwork “Дължината в "двете посоки" се смята при пад на постоянно напрежение. При променливо - не.” е умопомрачителен. Най-добре е може би да се разглежда като провокация към форумните участници? Иначе е страшно.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: baevitsa-210734]  
Автор cadwork (thinker)
Публикувано21.02.15 19:33



Щом е толкова страшно, покажете ми къде във формулата за пад на напрежение, дължината се умножава по 2.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: baevitsa-210734]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано21.02.15 19:47



Ами ще очаквам да ни осветлиш как точно са получили резултата в руския калкулатор по зададените изходни данни.
Наистина ми е много интересно как като включиш товар със съпротивление 4,40 ома ще получиш тоя ток от 57,51А дето го изчислява руския калкулатор?
А този цитат не ми се искаше много да го коментирам ама...
"От къде го измисли, бе хидра? Кое напрежение ще прокара този ток?"
За сведение - може да го "прокара" не само напрежението ами и съпротивлението.






Тема Re: Пад напрежение?нови [re: hidrazin4o]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано21.02.15 20:40



hidrazin4o вярно си старо куче. На руския калкулатор нещо му има. Въведох произволно по-големи дължини 3500, 4000 и 3750 метра за дължината на захранващата линия и се получиха отрицателни стойности за тока.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: baevitsa-210734]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано21.02.15 21:01



Е, размина ти се.

Ми то и аз това бая че му има нещо. Искаш ли сега малко да посмятаме по резултатите от калкулатора?
Та по калкулатора на товара имаме 208,656V и ток 57,51А.
Умножаваме и получаваме 11999,80656W - демек 12kW.
Пък като имаме 208,656V и ток 57,51А за съпротивлението на товара получаваме 3,628 ома.
Та затова написах че руския калкулатор изхожда не от включения товар по номинална (паспортна) от реално отдадената мощност на края на линията.
Останалата част - изчисляване на съпротивлението на захранващата линия ви го оставям на двамата с cadwork .
Също и да се разберете тая линия дали в края на краищата дали е еднопроводна, двупроводна...
После ще видим кой трябва да си връща дипломата там, откъдето са му я дали по погрешка.

P.S. И да не забравя. Тези сметки са за ученик от 2-ри курс на бивш техникум за електротехника или студент 3-ти курс, специалност електротехника от съвременен ВУЗ.
За ученика от техникума - почти сигурно че ще даде верен отговор.
За втория, студента не е много ясно какво и как ще го получи.

Редактирано от hidrazin4o на 21.02.15 21:39.



Тема Re: Пад напрежение?нови [re: baevitsa-210734]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано22.02.15 12:28



Не разбрах за какво толкова спорите.
Формулите ви ги написах още в началото, и са елементарни и всеизвестни. Учат се дори още в основното училище, да не говорим за техникум или Висше училище.
При правене на конкретни сметки за практическо изпълнение могат да се добавят различни поправки според точния модел на кабела (респективно специфичното съпротивление на алуминия в него, или съпротивлението на метър от проводника при зададено сечение), температурата и т.н., но в основата си сметката е такава. За какво са ви тези калкулатори, след като не е ясно какво и как смятат, и след това се губи повече време в проверки и догадки.

Колкото до мнението, за разлика в пада при постоянен и променлив ток, не мисля че си заслужава да се коментира.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.