Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:55 17.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Търговско мерене  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано28.01.15 21:15



Да разгледаме следният казус а именно: Фирма има собствен трафопост но търговското мерене става на ниска страна, не разполага с подобряване на косинуса! Ако премине на търговско мерене на средно напрежение и се сложи ККУ дали ще е по изгодно? (понеже има разлика в цената) Месечна консумация над 100к за момента.(примерно)
Трафомашината е хиледарка и се намира в територията на фирмата.



Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано28.01.15 23:02



Не знам как са ги изпуснали при ТП тяхна собственост да мерят на страна НН. Мда, преди в Правилата(не Наредбата) за устройство имаше един текст мисля за над 400kW меренето да е на НН заради токовите-токовете на късо, на дълго и т.н. Но сега май няма такова изискване.
Та щом ще се слага компенсация - тя преди всичко ще покрива реактивния товар, а не реактивните загуби в трафа. Пък и ако меренето е на високата страна ще плащат и активните загуби в трафа.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано28.01.15 23:29



Бързо схвана за какво питам.





Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано28.01.15 23:34



Такъв съм си, схвант.





Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано28.01.15 23:52



Я, много бързо прескочи насам. Като не направихте консенсус за един тъп електромер...


Пък за колегата - да си стоят на НН.



Тема Re: Търговско мерененови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано29.01.15 00:00



Пък за колегата - да си стоят на НН.
И аз съм на това мнение!





Тема Re: Търговско мерененови [re: hidrazin4o]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано29.01.15 07:13



Ааа, няма да обиждаш електромера

- в крайна сметка той ни изкарва парите от цялата работа по изграждане и поддържане на мрежата.

Колкото до прескачането тук - ами тук, с изключение на някои малки недоразумения, нивото е с класа по-високо. Вярно, малко сме, ама сме сила.

А по въпроса в темата - и аз исках това да кажа: "да си стоят на НН", не знам що писах много.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано29.01.15 10:12



Що не казвате, че съм писал някои глупости?

Значи в Правилник за устройство на електрическите уредби, София, Техника 1980г. (отм.) в чл.I-5-7 ал.4 се казва:
Когато търговското измерване трябва да се извършва в трансформаторни постове и възлови подстанции, електромерите се поставят както следва:
а) при трансформатори с мощност над 400 kVA на първичната страна;
б) при трансформатори с мощност над 400 kVA на вторичната страна;


В моя екземпляр и за двата случая е ‘над’, а съм загубил листчето за забелязаните печатни грешки. Не знам и какво е възлова подстанция.

В Правилник за прилагане на Закона за електростопанството (отм.), чл. 31. (2): Когато потребителят получава електрическа енергия чрез собствена подстанция или трансформаторен пост с един или повече трансформатори с единична мощност над 400 киловолтампера, електромери се поставят на първичната страна на всеки трансформатор.

Правила устройства электроустановок ПУЭ (утв. Минэнерго СССР). Шестое издание. Дополненное с исправлениями. Текст документа приводится по изданию М., ЗАО "Энергосервис", 2002 г. В настоящую редакцию документа включены все изменения, оформленные в период с 21 августа 1985 г. по 6 января 1999 г. и согласованные в необходимой части с Госстроем РФ и Госгортехнадзором РФ:
Допускается установка счетчиков на стороне низшего напряжения трансформаторов в случаях, когда трансформаторы тока, выбранные по току КЗ или по характеристикам дифференциальной защиты шин, не обеспечивают требуемой точности учета электроэнергии, а также когда у имеющихся встроенных трансформаторов тока отсутствует обмотка класса точности 0,5.

В действащата Наредба № 3 от 9 юни 2004 г., чл.94 ал. (2): В електрическите уредби, собственост на потребители, електромери за търговско измерване на активната електрическа енергия се поставят на:
1. въводите (на приемния край) на линиите в уредбите;
2. страна високо напрежение (ВН) или СрН на силовите трансформатори, когато от същата уредба се захранват и външни потребители или има връзка с уредбата на друг потребител.


Редактирано от elenmet на 29.01.15 10:13.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано29.01.15 10:46



Ми че кой е казал нещо лошо за електромера бре?





Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано29.01.15 13:26



Elenmet дайте малко повече разяснения по твърдението ви че ".. щом ще се слага компенсация - тя преди всичко ще покрива реактивния товар, а не реактивните загуби в трафа."




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.