Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:54 17.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Търговско мерене  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано28.01.15 21:15



Да разгледаме следният казус а именно: Фирма има собствен трафопост но търговското мерене става на ниска страна, не разполага с подобряване на косинуса! Ако премине на търговско мерене на средно напрежение и се сложи ККУ дали ще е по изгодно? (понеже има разлика в цената) Месечна консумация над 100к за момента.(примерно)
Трафомашината е хиледарка и се намира в територията на фирмата.



Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано28.01.15 23:02



Не знам как са ги изпуснали при ТП тяхна собственост да мерят на страна НН. Мда, преди в Правилата(не Наредбата) за устройство имаше един текст мисля за над 400kW меренето да е на НН заради токовите-токовете на късо, на дълго и т.н. Но сега май няма такова изискване.
Та щом ще се слага компенсация - тя преди всичко ще покрива реактивния товар, а не реактивните загуби в трафа. Пък и ако меренето е на високата страна ще плащат и активните загуби в трафа.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано28.01.15 23:29



Бързо схвана за какво питам.





Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано28.01.15 23:34



Такъв съм си, схвант.





Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано28.01.15 23:52



Я, много бързо прескочи насам. Като не направихте консенсус за един тъп електромер...


Пък за колегата - да си стоят на НН.



Тема Re: Търговско мерененови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано29.01.15 00:00



Пък за колегата - да си стоят на НН.
И аз съм на това мнение!





Тема Re: Търговско мерененови [re: hidrazin4o]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано29.01.15 07:13



Ааа, няма да обиждаш електромера

- в крайна сметка той ни изкарва парите от цялата работа по изграждане и поддържане на мрежата.

Колкото до прескачането тук - ами тук, с изключение на някои малки недоразумения, нивото е с класа по-високо. Вярно, малко сме, ама сме сила.

А по въпроса в темата - и аз исках това да кажа: "да си стоят на НН", не знам що писах много.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано29.01.15 10:12



Що не казвате, че съм писал някои глупости?

Значи в Правилник за устройство на електрическите уредби, София, Техника 1980г. (отм.) в чл.I-5-7 ал.4 се казва:
Когато търговското измерване трябва да се извършва в трансформаторни постове и възлови подстанции, електромерите се поставят както следва:
а) при трансформатори с мощност над 400 kVA на първичната страна;
б) при трансформатори с мощност над 400 kVA на вторичната страна;


В моя екземпляр и за двата случая е ‘над’, а съм загубил листчето за забелязаните печатни грешки. Не знам и какво е възлова подстанция.

В Правилник за прилагане на Закона за електростопанството (отм.), чл. 31. (2): Когато потребителят получава електрическа енергия чрез собствена подстанция или трансформаторен пост с един или повече трансформатори с единична мощност над 400 киловолтампера, електромери се поставят на първичната страна на всеки трансформатор.

Правила устройства электроустановок ПУЭ (утв. Минэнерго СССР). Шестое издание. Дополненное с исправлениями. Текст документа приводится по изданию М., ЗАО "Энергосервис", 2002 г. В настоящую редакцию документа включены все изменения, оформленные в период с 21 августа 1985 г. по 6 января 1999 г. и согласованные в необходимой части с Госстроем РФ и Госгортехнадзором РФ:
Допускается установка счетчиков на стороне низшего напряжения трансформаторов в случаях, когда трансформаторы тока, выбранные по току КЗ или по характеристикам дифференциальной защиты шин, не обеспечивают требуемой точности учета электроэнергии, а также когда у имеющихся встроенных трансформаторов тока отсутствует обмотка класса точности 0,5.

В действащата Наредба № 3 от 9 юни 2004 г., чл.94 ал. (2): В електрическите уредби, собственост на потребители, електромери за търговско измерване на активната електрическа енергия се поставят на:
1. въводите (на приемния край) на линиите в уредбите;
2. страна високо напрежение (ВН) или СрН на силовите трансформатори, когато от същата уредба се захранват и външни потребители или има връзка с уредбата на друг потребител.


Редактирано от elenmet на 29.01.15 10:13.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано29.01.15 10:46



Ми че кой е казал нещо лошо за електромера бре?





Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано29.01.15 13:26



Elenmet дайте малко повече разяснения по твърдението ви че ".. щом ще се слага компенсация - тя преди всичко ще покрива реактивния товар, а не реактивните загуби в трафа."



Тема Re: Търговско мерененови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано29.01.15 14:31



Ето, благодаря ти, че ми обърна внимание, че съм писал глупости. Но какво може да се очаква на няколко (литри) бири. Само проблясъци. Но все пак ще търся оправдание. Ако трафа е само под напрежение, т.е. на п.х., в него пак ще има някакви загуби на реактивна енергия, но те няма да се покриват от коменсиращите устройства на НН, както и използваната (за загубите) реактивна енергия няма да се отчете ако меренето е на страна НН. В трафа (пък и другаде) се губи активна енергия заради преноса и на реактивна – то това е и причината да има заплащане за използваната реактивна. Но тези загуби пак не се хващат, ако меренето е на страна НН.
Ама тия работи си ги знаете по-добре от мен, аз що не си допия обедната биричка?!



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано29.01.15 21:31



Уважаеми Elenmet,
Не съм сигурен дали малко прибързано не решихте, че измерването на използваните количества на електрическа енергия на ниво ниско напрежение е по-изгодно, отколкото ако се организира измерване на ниво средно напрежение.
Имам предвид факта, че с промените в Закона за енергетиката от 17.07.2012 ДКЕВР не определя цени за електроенергия за клиенти, чиито обекти са присъединени на ниво средно напрежение. Цените на това ниво на напрежение се определят на пазарен принцип. Цените се договарят между клиента и избрания от него доставчик.
Така че, ако клиентът постигне добра цена, ще се компенсират разходите за съоръжаването на уредбата с измервателни трансформатори и клиентът ще заплаща по-малко за доставените количества електрическа енергия. (Не споменавам устройството за подобряването на фактора на мощността cos, защото то, като че ли е необходимо и в двата случая на измерване.)
Доколкото съм общувал с търговци на електрическа енергия съм останал с впечатление, че те не проявявят интерес към по-малки количества, но все пак тази възможност не трябва да се отхвърля, мисля аз.
Не съм сигурен също така, в това което сте написали, че реактивните загуби при празен ход в трансформатора няма да се покриват от коменсиращите устройства на НН.
Точно обратното. За компенсиране на празния ход на трансформатора в разпредлителната уредба Ниско напрежение се монтира трифазен кондензатор, свързан в схема „триъгълник”, със съответната мощност в зависимост от мощността на силовия трансформатор.
На линка по-долу можете да се види теоретичната база на проблема и мощността на кондензаторите, които трябва да бъдат монтирани за отделните мощности. Така например за компенсиране на празния ход на трансформатор с мощност 1000 kVA се монтира кондензатор с мощност 23,9 kVAr.
http://www.electrical-installation.org/enwiki/Compensation_of_reactive_energy_absorbed_by_the_transformer
Ще се радвам, ако изразите вашата позиция.



Тема Re: Търговско мерененови [re: baevitsa-210734]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.01.15 09:56



Добре си го написал "НО" е добре този който прави компенсацията да е "в час" защото повярвай ми много глупости на тази тема съм виждал. Ако свържеш кондензатора както казваш Така например за компенсиране на празния ход на трансформатор с мощност 1000 kVA се монтира кондензатор с мощност 23,9 kVAr. то това ще пре-такова меренето на ниската страна и ще има да плащаш реактивна индуктивна енергия ако си с малка консумация. Ако пък надстроиш регулатора ще си зависим от товара.

Най-чиста работа е за компенсацията да се вземе мерене от високата страна но не винаги е възможно. Иначе вече има и "малки" търговци само трябва много внимателно да се чете дребния шрифт на договора от технически грамотен човек а не от икономист разбиращ само от числа или недай си боже да е само от търговец.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Търговско мерененови [re: baevitsa-210734]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано30.01.15 10:48



Да, преглеждал съм го това

- стр.21, стр.25. Доколкото разбрах в едно друго енерго нямат точно такова техническо изискване. А дали при кабелна мрежа е икономически целесъобразно (за енергото) да се компенсира цялата използвана реактивна енергия (вкл. и като загуби в трафата в ТП)? Макар че, в последната Наредба за цените на тока (01.2015г.) така ги накъдриха нещата, че енергото за реактивна да взима колкото се може повече от клиентите си(вкл. и производители), а на преносното предприятие да плаща колкото се може по-малко.

Търговския пример нещо не го схванах. Или по-скоро разбрах следното: ако търговското измерване на потребителя е на НН в ТП (и примерно за определен период има 100 единици енергия), няма да може да си намери търговец, но ако меренето му е на СрН (и за същия период там се отчитат да кажем 102 единици), ще може да си намери търговец, защото меренето му е на СрН, т.е. вече няма да е клиент НН, а клиент СрН.?!

А ДКЕВР определя цени само за регулирания пазар. Де юре към момента всички имат право да са на пазара, де факто сме в Бъглария. Т.е. не ми е известно да има условие ако си присъединен на НН в ТП (там ти е търговското мерене) да не може да си на пазара, но ако си преместиш меренето на СрН в този ТП да те огрее пазара.

„Доколкото съм общувал с търговци на електрическа енергия съм останал с впечатление, че те не проявявят интерес към по-малки количества” – точна така е, нямат сметка. Ресурсът, необходим за обслужването на голям или малък клиент е почти еднакъв, но приходите са различни.


P.S. В документа от горния линк, има един интересен текст:

Стр. 3: Поставяните съоръжения в изгражданите трафопостове трябва да са доставка на определените стратегически партньори на „ЧЕЗ Разпределение България” АД и да съответстват на действащите каталожни листа на съоръженията използвани от Дружеството.

За обхвата: стр.1 - Изискванията се отнасят за трафопостове, които се изграждат от електроразпредителното предприятие или се закупуват от последното вследствие изпълнен договор за присъединяване по реда на Наредба 6.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано02.02.15 12:23



Уважаеми Elenmet,
С така наречения от Вас „търговски пример“ не си поставях задачата да изяснявам правилата за търговия с електрическа енергия, защото те не са в кръга на моите познания.
Целта ми беше да илюстрирам един друг поглед към поставения за обсъждане въпрос на колегата за постигане на по-ниска цена на използваните от фирмата количества електрическа енергия при преминаване към измерване от ниско на средно напрежение
Надявам се с участието си в този научен форумен клуб да се възползвам от вашите знания, които Вие така щедро споделяте.

P.S. Провокиран съм от изразеното от вас съмнение за икономическата целесъобразнсто (за енергото) да се компенсира цялата използвана реактивна енергия (вкл. и като загуби в трафата в ТП).
В следващото включване ще се опитам да представя с изчислителен пример количествено генерираната от кабелната разпределителна мрежа ниско напрежение капацитивна реактивна електрическа енергия.



Тема Re: Търговско мерененови [re: baevitsa-210734]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано02.02.15 20:12



Надявам се с участието си в този научен форумен клуб да се възползвам от вашите знания, които Вие така щедро споделяте.


Това е форум от който се възползва всеки от участието на други, ние не всичко знаем и за това и сме тук(нищо че все се отклонява темата).

Само една препоръка а "Вие" ако си искате я спазвайте -> в форумите е прието на Ти да се обръщаме. Не става въпрос само за този а за почти всички!



Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано04.02.15 20:38



Ех и ти започна да се засягаш вече :)

Сега сериозно, по спомени може да "си закачен" към търговец не само когато си потребител Средно/Високо напрежение ами и ниско. Пазара го отвориха по спомени миналото лято, бях започнал да чета но нямам време и финансов стимул честно казано и не съм навлизал в подробности. С думи прости - цената се формира като сума от производство, пренос и дистрибуция за инфо погледни си фактурата. Ако се закачиш на някой "външен търговец" на теб ти пада само цената на енергията която купуваш - в единия случай от микса който е длъжно да купува съответното ЕРП по цена определена от ДКЕВР а в другия това което ти предлага самия търговец той си знаре как го е договорил, иначе пак си плащаш за пренос и т.н.

Пак казвам много внимателно трябва да се четат договорите преди да се подпише че май доста народ се набута уж с по-ниски цени а накрая плаща повече естествено като е пропуснал дребния шрифт. И нека не се пренебрегва факта че самите ЕРП-та си имат фирми-търговци, не е зле да се започне от там сякаш, с нокти и зъби гледат как да не им бягат големите клиенти защото парите са там, при битовите само неприятности и поддръжка на голяма мрежа.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Търговско мерененови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано04.02.15 21:22



Ех и ти започна да се засягаш вече :)

Не се засягам, даже никак. А и си личи че човекът е чел по темата.

Смятам че ако се мине на страна средно ще има смисъл и то доста голям. В момента не им мерят реактивната което е доста странно. Не съм се задълбочил но смятам за мен си да се захвана от любов към спорта.(до колкото мога и го позволяват обстоятелствата) Естествено че ще е около, няма как да е точно. Прави ми впечатление че има доста реактивни консуматори само като погледна луминисцентните лампи а има и други подобни с голяма реактивна, двигатели. Защо не им мерят реактивната и каква е врътката, това ме озадачава.



Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано04.02.15 22:48



Въпрос на договор и дребен шрифт какво да ти кажа. Не мисля че ЕРП-то ще се е прекарало като не мери и таксува реактивната, може би просто компенсира с цената. Пак казвам че е добре хубаво да се огледа всичко да не се окаже че за 200-500 лева месечно трябва да се направи инвестиция за 50 000. Все пак като минеш мерене средно си трябва компенсация на реактивната, ако не се лъжа заявяваш колко енергия ще ползваш за 3 месеца напред и т.н все неща за които ако нямаш представа какво и как трябва да се прави може да се окаже че глобите са повече от консумацията.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано04.02.15 22:58



Най-накрая успях да ти разбера въпроса!

Каква им е предоставената мощност? Вярно, трафото казваш хилядарка, ама всичко се случва - ако са договорили с енергото под 100kW, не трябва да плащат за реактивна енергия. Трафото било тяхно, а мерят на ниската страна. Нещо изглежда като 'търговско' споразумение с интереси, различни от обществения. Донякъде обяснимо ще е ако на това трафо има и други (с търговско мерене) закачени. Ама тогава идеята за пазара става по-трудна.

Търговеца техническото изпълнение не го интересува, ама никак. Той оперира само с резултатите от измерванията на активна енергия и правилата/изискванията на пазара. Реактивната се плаща на мрежовия оператор. Така че, ако потребителят е 100kW и нагоре, трябва да му се мери и реактивната, независимо дали меренето е на ниската или на високата страна, при което ще му е необходима и компенсация (ако иска де). Ако се премести меренето на високата страна ще се отчитат и загубите в трафа. От друга страна е много важно какъв е реалният товар спрямо номиналния ток на токовите тр. Ако се окаже че е много малък (примерно под 5%) - токовите са в режим на отрицателна модулна грешка и може да се окаже на практика електромерът да измери по-малко.



Тема Re: Търговско мерененови [re: elenmet]  
Автор baevitsa-210734 (непознат)
Публикувано06.02.15 12:53



Когато се изцепих преди 5-6 дни, че ще представя с изчислителен пример каква капацитивна реактивна електрическа енергия се генерира от кабелната мрежа НН бях забравил, че амбициите и осъществяването им са две различни неща.
Приготвих си формулата, която виждате по-долу:
Q = U˄2 • 2π • f • C, където:
• Q e реактивната мощност на кондензаторната верига, VAr;
• U е напрeжението на разпределителната мрежа, V;
• f e чeстотата на мрежата, Hz;
• C е капацитетът на кондензаторната верига, мкF.
За съжаление обаче се оказа, че не мога да намеря данни за капацитета. Производителите на кабели не се ангажират да представят данни за капацитета на единица дължина, особено за многожилни кабели, по простата причина, че капацитетът на дадена фаза зависи от капацитета между другите фази, капацитетa между земята, капацитетa между кабели, които са положени в близост, начина на полагане/изтегляне.
„Знаещите“ ми предложиха две неща:
- на първо място, капацитетът може да се измери с прецизен мултицет, но и това не е много сигурно поради разни утечки; и
- второ място, което повече ми хареса, че при дължина на кабелната мрежа до 1000 m и напрежение до 400 V, капацитет на кабелите НН е пренебрежимо малък и не трябва да се взема предвид.
Изобщо при тока нещата не са толкова лесни, колкото изглеждат.
Съжалявам, че се отклоних от темата за търговското измерване.
Приятни почивни дни на всички.



Тема Re: Търговско мерененови [re: Timo]  
Автор Crasiva (непознат )
Публикувано09.11.15 16:56



Здравейте, искам да пробвате това и да го разпространите по другите форуми. Аз се занимавам с рак.
Искам да ви кажа една идея, която не е моя и ако се окаже вярна може да спаси живота на много болни от рак. Идеята е, че всеки сам в домашни условия може да си направи "химиотерапия" с Radiant Energy или Радиантна Енергия, за която цял живот е говорил Тесла и още някои преследвани учени. Радиантният ток според тях е поток от електрони върху носител от ефирно поле. Чудесата започват да стават когато се премахнат електроните или по-точно се разделят от носителя.
Най-простата машина, която всеки сам абсолютно безплатно може да си направи в домашни условия е като използва нулата на който и да е домашен електроуред. Ще видите сами на видеото как ви лъже енергото. От електрогенератора в дома ви идват две жици. Едната е фаза и по нея върви опасен поток от електрони върху ефир като носител. Когато влезе в домашните уреди, които всички без изключение имат и канцерогенно вредно излъчване, двете съставки се разделят и енергото си прибира обратно полезната съставка, която е природната съставка. На енергото му трябва да ви продаде нещо, което е патентовано като продукт. Не може да ви продава въздух. Затова ви продава нещо, което е негово творение, нещо, което предизвиква рак, сънливост, раздразнителност, безплодие, и си взима обратно по жицата на нулата природната съставка за да я преработи и пак да ви я продаде като носител на вредна съставка. При това "загубите" при връщането на потока обратно в енергото са към един процент, а останалите деветдесет и девет процента енергото ги рециклира за да ви ги продаде отново. Получава се нещо като "помпа", която ви внася в къщите някаква гадост, която освен това е доста скъпа и трябва яко да се бачка за да се плати тази гадост. Нещо като ГМО продукт, който освен, че ви прави по-бедни ви прави и по-болни.
Едно предприятие, което прекара потока от нулата, който излиза от предприятието към електроцентралата през техен трансформатор и му сложи "ритъм", тоест херцове може пак да използва отработената енергия вместо да я оставя на енергото да я преработи и пак да му я продаде.
Това е все едно ТЕЦ да праща топла вода за парно на един жител и после да си прибира малко поохладената вода обратно, а да иска от абоната да плати толкова все едно е използвал цялата енергия и им е върнал водата ледена.
Но по-интересно е не колко много енергия може да се спести, а какъв ефект има това "електричество", което тече в нулата обратно към енергото върху раковите клетки. Ако то има същото или деветдесет и девет процента от входящото количество ампери и може да се пипа с пръсти без да убива тогава това не е елекричество, а нещо друго. Че може да се пипа с пръсти ясно се вижда от устройството на всеки контакт във всяка стена. Всеки контакт има две дупки за фазата и нулата и две "ушички", които излизат под прав ъгъл на дупките. Тези "ушички" са предназначени за зануляване, тоест да отведат тока от фазата ако той избие по корпуса на включения електроуред. Тези "ушички" също свързани за същия кабел, който отива обратно в енергото и са оставени така, че ако ги пипнете нищо няма да ви стане.
Едно време до къщите на хората е идвала една жица, а "нулата", "земята" или "масата" е била нещо, което е било забито в пръстта и така ефирната съставка не се е прибирало от енергото, но сега е много по-гадно направено.
Чудя се какво ли ще стане ако човек използва който и да е уред, например котлон, и преди да върне към енергото ефирната съставка, с която са му били доставени електроните, я прекара през аквариума с рибки. Явно щом може да се пипа с пръсти нулата няма да направи нищо и на рибките в аквариума, но със сигурност ще промени качествата на водата, а това ще се отрази на продължителността на живота, здравето и потомството на съществата в аквариума. В същото време енергото няма да се усети какво става защото кабелът на нулата с деветдесет и девет процента от амперите, които енергото си чака обратно от се прекъсва само за малко и пак продължава просто минава през малко вода.
Реално това е и начинът по-който Peter Davey от Нова Зеландия прави топла вода с неговият бързовар, който има коефициент на преобразуване на електрическата енергия от мрежата в топлина двайсет. Тоест той има деветнайсет пъти печалба на енергия при преобразуването на ток в топлина. Реално той си "рециклира" тока, който иначе се връща на енергото. Чудя се какви ли ефекти би имала такава вода върху раковите клетки.
https://www.youtube.com/watch?v=IauYQCCsz-g https://www.youtube.com/watch?v=D1zEJduKEMY https://www.youtube.com/watch?v=LTV85J2QHj0




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.