Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:13 20.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема въпрос за асинхронен генератор  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано01.06.14 15:11



Разполагам в работата с два дизелови генератора с мощност около 7.5KVA марка Fischer Panda.
В документацията му пише, че е асинхронен, и има кондензатори.
Това, което не ми е ясно е как си поддържа честотата. При натоварване, системата му за управление с помощта на един актуатор подава повече газ, и оборотите очевидно се увеличават. Но честотата си остава стабилна. Инвертор няма, значи сам си поддържа честотата независимо от оборотите и това не мога да си обясня.
Някой може ли да даде някакво обяснение? Мислех си за резонанс някакъв, но той би се променил при промяна на характера на товара.
За мен това означава, че хлъзгането се променя по такъв начин, че винаги на изхода му има 50 Hz +/- 0.5-1Hz да речем, което e доста добра стабилност.
Рових в нета, нищо смислено не намерих, освен че за такива генератори се ползват инвертори, и че честотата била сложна функция от конструкцията на машината и товара.



Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано01.06.14 15:57



Преди време се обсъждаше из форума това:



В случая кондензатора става като спирачка и ограничава оборотите, сметни си грубо колко реактивна мощност ти трябва да вкараш за да промениш честотата и си направи теста дали съм уцелил принципа на действие. Все пак като не съм ги виждал е вероятно и да греша.

Потърси из литературата "кондензаторно спиране на асинхронен двигател" или нещо такова беше за да видиш характеристиката, просто нямам никаква литература под ръка.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано01.06.14 17:51



С кондензаторно резисторна група която регулира възбудителната намотка. При натоварване в малки граници се поддържа точно честотата но при по големи се превключва групата или се вдигат оборотите на двигатела. Така работиха старите генератори, новите си имат АРУ с електроника. Говоря за промишлените за тези малките не се поддържа честотата в строги граници а само с оборотите. Принципите са много а възможностите 2.
Това което Диан ти го е пуснал го бях постнал преди време но по скоро ще те обърка. Ако ти трябва мога да ти потърся в компа някъде съм я дянал доста информация и за дизелГ и АВР. Тези малките бензиновите от метро са много еднодневки и се чупят до степен да не могат да се оправят, всичко е на втулки и топло-опресовани статори.

Редактирано от Timo на 01.06.14 17:53.



Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано01.06.14 20:18



Генераторът никак не е евтин, нито еднодневка. Към 12000 евра е и е немски, нищо общо с Метро. Обезшумен е и е по принцип за яхти.
Ние го ползваме в бус за специални цели.
Оборотите се променят в немалки граници, товарът също.
Ще прочета материала от линка.



Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано01.06.14 20:21



Май ти го показвах, но беше набързо, не си го разглеждал.
Това със "спирането" предполагам трябва да е в кавички.
Никога не съм бил силен в ел. машините. Ще видя линка.



Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано01.06.14 22:49



Капутчетата са спали на упражненията по ЕМ в ТУто, колкото да праснат заверката.

Като двигател асинхронната машина на Шраге-Рихтер може да поддържа постоянни обороти чрез хитроумно електро-механично регулиране с четковия механизъм(вътре, в машината е).

Логично е като генератор да задържа постоянна честота.
В Нета пишат, че ги ползват за ветрогенератори.



Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: Heoбoгoмил]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано02.06.14 03:27



Ти бре овча Главо слънчасала.Чувал ли си за Центробежен регулатор.Ама от де я, то да не е да спамиш лесно.



Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: ramzes1977]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано02.06.14 06:13



Подпитваш, как се местят четките ли?





Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано02.06.14 10:53



Имайки в предвид уточнението за каква машина става въпрос а аз съм си мислел че става въпрос за 99% от разпространените китайчета за горното ми мнение мога да посоча само грубо преведен цитат от руски форум "ЗАЗ 968 по техническо описание е почти идентичен с Порше 911 ама като се качиш да караш първо едното после другото се оказва че нещо не е както трябва".

За кондензатора като спирачка не се майтапя, при развъртян асинхронен двигател с включен паралелно кондензатор (и естествено ротор в който е останал някакъв магнетизъм да се самовъзбуди) в определен диапазон на оборотите в зависимост от големината на кондензатора се получава като спирачка с момент понякога по-голям от пусковия.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: въпрос за асинхронен генераторнови [re: Heoбoгoмил]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано02.06.14 10:59



Двигателя на Шраге-Рихтер е доста сложно и скъпо удоволствие със доста кофти обслужване НО вероятно би вършило тази работа. Просто е кръстоска между асинхроен и постояннотоков двигател и с навлизането на честотните регулатори на приемлива цена не мислех че някой все още ги ползва. Ако се ползва въпросния двигател все пак някой трябва да му "бута четките" вътре т.е. да има някакъв сервомотор с управление от вън и т.н.

И все пак, в предната тема ти зададох въпроса за 2-та последователно свързани ампермера, според теб какви ще са показанията на 2-рия?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.