Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:34 20.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Пипнат електромер1  
Автор stoyan.p (непознат )
Публикувано10.05.14 18:54



Моля помогнете. Имам сериозни съмнения, че електромера ми е пипнат да отчита повече. Нов е на два месеца и ми идват сметки почти двойно спрямо миналата година, освен това и по-високи от тези отчетени през зимата. Утре ще направя едно контролно измерване да потвърдя. От ЕРП-то ми казаха да си заявя проверка на електромера, само че съм сигурен, че ще го пипнат преди смяната. Какво може да се направи?

edit 21:15 - Прочетох някъде за независима проверка от сертифицирана лаборатория на място без да се сваля електромера. Знаете ли нещо по този въпрос?

Редактирано от stoyan.p на 10.05.14 21:17.



Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: stoyan.p]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано10.05.14 21:39



Като за начало, "хвани някой за помощник " и направи пробата да изключиш всички консуматори у вас (най-лесното е да извадиш /изключиш бушоните) и проверете със/без консумация дали електромера отговаря за точно твоята консумация. При консумация светодиода мига а при липса на таква или свети постоянно или е угаснал. Добре е да има някой с телефон с включени минути и да се слушате едния да гледа електромера а другия да пуска/спира консуматорите. Обикновено подмяната на електромерите се извършва от външни фирми които гонят норма т.е. не им пука за разменени кабеляци и от там партиди.

Ако се окаже че електромера отчита твоята си консумация... ето тук вече започва "веселото" пиши да даваме акъл... може и електромера да не е у час, а може и някой съсед да е намерил начин да се закачи на твоята линия. Все пак е добре да изчистиш тези предположения, електромера си е уред който измерва какво минава през него - ако е "у час" пък измерва консумацията на съседа или твоята+тази на съседа тарикат закачен някъде по линията нали се сещаш че само ще платиш една проверка а резултата ще е "ми той е у ред, платете тук проверката" а проблема ще остане.

А да, за да не останеш разочарован. Енергото е до електромера, т.е. техен е проблема ако има проблеми преди него, ако някой те краде след него - проблема и сметката са си лично твои.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано10.05.14 22:29



Незнам дали става и дали някоя лаборатория изобщо ще се навие да прави такива проби защото после могат да си загубят времето по съдилища ако издадат протокол за разминаване електромер с консумация. В случай че токовият траф не отговаря на електромера а съседските взаимоотношения са ясни там оправия няма освен да си изключи всички консуматори и да замери инсталацията.
На мен почнаха да ми вземат повече кубика вода от консумираната и като ме видяха че съм достатъчно луд да сложа втори водомер се корегираха доста бързо.



Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: Timo]  
Автор stoyan.p (непознат )
Публикувано11.05.14 13:38



Изключих всички консуматори, червения свети постоянно. Пробвах с един котлон като единствен консуматор(като го изключа и светва червения диод)измерих тока и напрежение и сметнах 360 вата. Новия електромер има и показание за моментна консумация показа толкова. Предполагам, че всичко е наред. Ще следя по сметките дано е така. Другия вариант е тази моментна консумация да не показва вярно знам ли вече. Третото, което си мисля е, че като са го сложили е бил пипнат и като са видяли високите показания да са се усетили и да са го оправили. Просто варианти безброй.
Иначе не виждам как ще заявя проверка, ще дойде техен човек да го занесе и ще ги хванат в измама. В такива спорове трябва да се намесва трета независима страна. Гледах в ютуб едно видео по тв7 за репортаж за независима лаборатория, идват на място без да се сваля електромера и мерят. Затова питах дали не знаете такива.

edit: do dian_dimitrov Иначе прав си, един комшия ги извика защото се съмнява, че крадат от него и заключението беше: "Вие не крадете от нас, а дали някой краде от вас си е ваш проблем"

Редактирано от stoyan.p на 11.05.14 13:46.



Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: stoyan.p]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано11.05.14 16:45



Имаш електромер който показва и моментната консумация, тя съвпада с включената мощност и продължаваш да се съмняваш?!!!

"Другия вариант е тази моментна консумация да не показва вярно знам ли вече. Третото, което си мисля е, че като са го сложили е бил пипнат и като са видяли високите показания да са се усетили и да са го оправили. Просто варианти безброй. "

Искаш да кажеш, моментната консумация е вярна, но отчитането на киловатчасовете е невярно. Те показанията са високи за тебе за тях не са, те за да ги забележат трябва показанието на електромера да е по-голямо отколкото може да мине ток през него, примерно 10000 kWh за месец което прави към 2 хиляди лева.
А защо мислиш че е измама, че те умишлено са го "пипнали", на мен пък ми бяха сложили електромер който отчиташе наполовина от консумираното, след няколко дни усетих и се обадих, дойдоха двама техници, направи ми впечатление че го оправиха без да го свалят, така както си беше монтиран, само тока спяха докато го оправяха, и да не забравя да кажа бяха много сърдити. Ама то моя случай може да е бил приготвен за някой приятел и по погрешка да са го сложили на мен.

Редактирано от forestt на 11.05.14 16:47.



Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: stoyan.p]  
Автор batgoiko3-197242 (индианец)
Публикувано12.05.14 12:15



Има и още един елемент наречен "тарифа".
Ако стария ти електромер е бил с "неверен" часовник, а сега са сложили такъв със сверен часовник, е напълно възможно да започнат да ти идват по-високи сметки.
Това най-лесно се проверява, като свериш сумата от показанията на 1-ва и 2-ра тарифа с някой предишен месец /най-добре същия месец от миналата година/



Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: stoyan.p]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано12.05.14 19:19



По една или друга причина ми се е налагало да се сблъскам с казуси като твоя и обикновено причните не са в електромера. Както вече ти казах - енергото независимо кое е то е до електромера, след него проблемите са на собственика на партидата защото мрежата си е негова - това е според закона за енергетиката и от там общите условия на ЕРП-тата (има си документи които и сам можеш да намериш из нет-а). Електромера ти се явява търговски уред и трябва да отговаря на куп изисквания описани в общите условия на ЕРП-то към което си и пак според закон за енергетиката. Проверката на въпросния търговски уред е разписана пак във въпросните документи.

Защо започнах да ти пиша това - ами сам да се почешеш по главата и да се замислиш "а бе струва ли си да се оставят следи като се краде, и струва ли си кражбата по този начин?" По спомени от сметката която ти прибират "на каса" под 3% остават за ЕРП-то. не казвам че ЕРП-тата не крадват, ама има много по-интелигентни начини да го правят с много по-сериозни суми и да не се оставят следи, така че да ти надпишат сметката с 20 лева от които да им останат стотинки и да оставят няколко хиляди електромера които могат да се проверят по всяко време т.е. огромна диря някак... не ми се връзва.

В повечето случаи проблемите с високите сметки идват като за начало от неритмично отчитане - единия месец те отчитат за 20 дена и ти се кефиш "малко ми е" а на другия обаче са те отчели на 40-тия ден... сметката ти е двойна и започваш да ревеш. Друг вариант е както вече ти написаха - може да е проблем с часовника и като са го сверили и да си плащаш каквото и за колкото трябва. Друг вариант е да имаш утечка по инсталацията - на един приятел беше едни постоянни 2-3 ампера пробивал и обелил кабела а с дюбела го затиснал към панела - сметни си колко му е навъртало като пари. Най-честия проблем са кражбите от съседи тук вече не коментирам как се търси и как се оправят нещата, вече се стопли и ако ти е такъв случая... ами паднали са ти сметките докато не застуди и съседа не започне да включва печката на твоя кабел. Вече варианта с разменената партида го изключихме.

След като прочетеш всичко това се замисли дали си струва да пълниш гушите на "едни хора", работата на които е да подскачат "срещу монополите" плащат си да ги дават по телевизията а реално... търсят някоя "жертва" от горните да им плати тлъст хонорар първо за жалба после за съдебно дело и т.н. нали се сещаш че нищо не е без пари? Въпросната проверка пак не е без пари...

Сега сериозно ако ти трябва лаборатория трябва да поразпитам, знам че във всяко ЕРП си има служба "енергиен контрол" и те разполагат с въпросния уред за частни лаборатории не знам. Уреда е подобен на тези от линковете долу - закачат го на напрежението , ампер-клещите и на светодиода и той дава колко се разминава консумация/показания.

Иначе като идея за "контрол на енергията" най-евтино излиза ако си намериш някой стар електромер и засичаш на 2-та показанията, иначе си има и по-хай-тек решения:





Нарочно давам линкове към китайска сергия за да не го сметне някой за реклама на нашенски фирми защото и тук се продава аналогични решения. Удобното на тези с паметта е че като се сложи и можеш да хванеш ако някой съсед те крадва "от време на време" а ти не си си у дома по това време примерно или си само на лампа и телевизор а консумацията е 2 киловата примерно. Повечето от тези чудесии имат един недостатък - нямат връзка по напрежение а само по ток т.е. ако напрежението ти е малко под това за което е тарирано или над него ще отчита по-малко или повече, ако пък се мени грешката няма да е постоянна.

Дано да прочетеш всичко внимателно и го осмислиш, пък ако имаш въпроси питай :) тк не си говорим "на уше" така че ако съм сбъркал се надявам някой да ме опровергае и вкара в правия път пък и да не те заблуждавам теб.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор stoyan.p (непознат )
Публикувано12.05.14 20:34



Благодаря на всички за полезната информация. Иначе проверката с втори вътрешен електромер си я правя в другия апартамент засега няма проблеми, дано и да няма. А тарифата как се разбира коя е активна? През деня гледах горе в дясно ми пише "Т2" предполагам, че е това.
А до "forestt" исках да кажа, че съм мерил само моментната консумация без да засека примерно за един час време дали ще отчете колкото трябва. Знам ли вече с толкова теории на конспирацията около тези електромери.



Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: stoyan.p]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано12.05.14 21:14



:) мисля вече ти казах кой вдига пушилка и създава теориите и защо. Колкото до електромерите - може и да са собственост на ЕРП-то но те се явяват "средство за търговско измерване" т.е. ако се поровиш ще видиш че са включени в даден списък одобрен от държавата т.е. някой ги е тествал и одобрил като такива за даден период от време (инак може да се ползват само като индикатори и никой няма правото да ти начислява сметка по техните показания). Едно време тези документи ги имаше на станицата на министерство на енергетиката сега не съм се ровил. От друга страна само си помисли - монтирани са милиони бройки, някой ги е произвел (и си е заложил името), някой ги е монтирал, някой трябва да ги манипулира и милиони ги дебнат какво показват. Не мислиш ли че веригата става прекалено дълга и лесно се къса?

За свое успокоение монтирай си един контролен :) все пак това е техника, понякога се случва и да се повреди - за това няма да споря че няма как да стане а само мога да потвърдя. Само като излизаш и изключваш всичко хвърляй по един поглед на показанията - може да има някой закачил се по домашната ти мрежа - нямаш идея колко объркани инсталации има по жилищните блокове.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Пипнат електромер1нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор stoyan.p (непознат )
Публикувано13.05.14 08:05



Ще контролирам редовно, дано няма проблеми. Ако има ще пиша.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.