Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:50 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Спиране на електрозахранването всяка нощ  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано27.03.14 18:23



Напоследък всяка нощ в да речем 0:15 ч. в столичен квартал се спира тока за 5-10 минути. По едно и също време. И по-рано се е случвала подобна практика.
При обаждане до ЧЕЗ, дежурната на телефона обяснява, че така локализирали претоварвания.
На мен ми звучи неправдоподобно. Не всички сгради са обхванати от това, а само някои.
Дразнещо е всяка нощ.
Някакво обяснение може ли някой да даде? Защо се случва това?



Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано27.03.14 22:19



така локализирали претоварвания.
Странен начин са си избрали.





Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор vangnay (непознат )
Публикувано29.03.14 09:02



Като гледам продължителността на прекъсванията и часовете през които се случват, най-вероятно се касае за оперативни превключвания и подготовка на мрежата за планови работи през следващия ден. Правят се през т.н. "мъртво време" и най-малко смущават спящите хора. Нормална практика е в най-големите градове да се действа по този начин.



Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: vangnay]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано29.03.14 22:01



Може ли малко по-конкретно? На мен това ми звучи като изсмукано от пръстите.
Защо изобщо трябва да има прекъсвания при положение, че няма авария? За мен това е ненормално и недопустимо.



Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.03.14 10:59



Като за начало я кажи до колко си запознат с устройството на мрежите средно напрежение за да ти се обясни така че да го разбереш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано30.03.14 23:37



Запознат съм добре само с ниско напрежение. Средно и високо - само най-общи принципни положения.
И за мен не е нормално да ми спират тока всяка вечер. Това мога да кажа.

Редактирано от Chasing Rabbits на 30.03.14 23:41.



Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано01.05.14 01:22



И лелките от входа са на това мнение.



Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: asahi]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано01.05.14 14:49



Ти от тях ли получаваш информация?

Редактирано от Chasing Rabbits на 01.05.14 14:49.



Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано02.05.14 21:27



Щом имаш представа как функционират мрежите средно напрежение би трябвало да си отговориш и сам. В големите градове мрежите са доста големи и разклонени с доста връзки между изводите, на повечето места са с разединители а само на възлови места има прекъсвачи. Защо са с разединители а не навсякъде прекъсвачи ако прочетеш някой учебник ще получиш отговори а именно ниската цена, видимото разделяне на веригата и лесната поддръжка са наложили разединителите. Проблема както се досещаш е липсата на дъгогасителни камери при разединителя и за това се налага неговите включвания/изключвания да се извършват "на сухо" т.е. без товар (след проверка за отцъствие на напрежение).

Та да си дойдем на въпроса "защо" ами имаш спуснат график какъв процент от съоръженията трябва да минават профилактика годишно(сам се огледай до всеки блок има трафопост), имаш аварийни съоръжения и имаш включване на нови съоръжения, всичко това налага да се местят разделните точки между изводите с цел през деня да се безспокоят колкото може по-малко абонати. По друга наредба пък трябва да се гаси "в мъртвото време" т.е. вечер за да не се безспокоят абонатите през деня. Насложи всичко това и ще ти светне защо по някое време ти гасне тока за по няколко минути нощно време.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Спиране на електрозахранването всяка нощнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано03.05.14 21:35



Защо са с разединители а не навсякъде прекъсвачи ако прочетеш някой учебник ще получиш отговори а именно ниската цена, видимото разделяне на веригата и лесната поддръжка са наложили разединителите.
Според мен ниската цена е определяща в случая, макар да ми е ясно и че видимото разделяне също е много важно.
Друг въпрос е, че мен като потребител тези неща не ме интересуват, важно ми е да не ми прекъсва захранването. Нали се сещаш, че ако ъпдейтвам фърмуер на някакво устройство и в този точно момент захранването отпадне по някаква причина, това устройство вече трудно може да бъде съживено.
Е да, има си UPS-и, но хубавите такива са скъпи, а и те не могат да осигурят много дълго захранване само от акумулаторите.
Друг е въпроса и, че през деня хората са на работа, и не им е толкова важно дали токът ще спре за няколко минути, а вечер именно е по-важно за мен специално.
Както и да е, аз мога да си мрънкам и недоволствам, едва ли някой ще се трогне и едва ли нещо ще бъде променено.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.