Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Какво е станало в Ихтиман?  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано25.01.14 19:05



Някой знае ли?





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Chasing Rabbits]  
Автор wallis-197157 (реквизитор)
Публикувано25.01.14 20:56



01:20 часа през нощта, чугунолеярния цех в частна фирма в Ихтиман . . . .
- Данчо, я идете двамата с Ванката да видите защо няма ток! И по-бързо, че пак ще ви отрежа от заплатите! Докато не пуснете тока не се връщайте иначе ще стоите на борсата!
- Ама, шефе, не знаем какво се прави там, опасно е! Че кога сме влизали ние в трафопост!
- Абе не ми философствай бе!! Още ли сте тук?!
Малко по-късно . . . .
- Даце, я виж дръпни оня големия

да видим какво става в таблото.
БЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗТ, БУУУУУМ . . . . .
- ДАЦЕЕЕЕ, ДАЦЕЕЕЕЕЕ, ААААААААААААА!
На другия ден . . . .
- Господин собственик, от разследващите органи сме, искаме да ви питаме нещо. Защо двама души без необходимата квалификация са влезли в трафопоста ви?
- Ааа, че те тия глупаци сами са отишли там, аз все им казвам да не ходят ама те . . . .


Мили родни картинки, скъп роден край, все същото безхаберие и непукизъм на институции, политици, собственици и др. по веригата, винаги ще е така в тази скапана държава, всеки си гледа изгодата и личните интереси и ги поставя винаги над безопасността и човешкия живот. Жадно, алчно и коварно племе сме си ние, българите, за 2-3 часа бездействие сме готови да пратим хора на сигурна смърт и после не ни пука че единия си е отишъл за тоя, дето духа а другия бере душа.

Собственикът на себе си . . . .
- "Голяма работа, нали аз съм добре, такива като тях бол! Требе да намеря други по-бързо, че няма кой да бачка!"








Възможен (и много правдоподобен) сценарий. Докато не излязат с официални сведения, може само да се предполага, но на база на казаното по-горе. . . . Аз лични съм бил свидетел на такива неща доста пъти.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от wallis-197157 на 25.01.14 20:59.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: wallis-197157]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.01.14 02:52



Нама кой знае колко много начина на гърмене и обгаряне и едва ли е станало точно по този сценарий. Казаха че са опитни специалисти, кой знае какво се е случило само едно да вметна че никой няма да каже истината.
А това смятам че трябва да се разпространява като информация за да се знае и обица на ухото на всеки спец.
Изключването под товар е толкова рисковано че едва ли повечето го осъзнават.(за това сме спорили малко тука в форума)



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор wallis-197157 (реквизитор)
Публикувано26.01.14 14:30



"Двамата работници, които са се опитвали да възстановят захранването в завода, са били опитни."

Опитни в какво - в леярството?! Впрочем не става ясно от начина, по който е поднесена информацията - най-малкото един път казват трафопост, после подстанция.

Изключването под товар е толкова рисковано че едва ли повечето го осъзнават.

Абсолютно съгласен, за едната си година в енергото и това видях на живо. Мазилката срещу килията просто се набръчка и опада от топлината.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: wallis-197157]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.01.14 16:06



Остана и да е подстанция и леарите да я обслужват ......



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор wallis-197157 (реквизитор)
Публикувано26.01.14 18:59



Остана и да е подстанция

Естествено че не е, имах предвид начина, по който от журналистическата гилдия поднасят нещата на масовия човек. Както ще да е, бог да го прости човека и ще трябва чудо за другия, 90% са твърде много, а кожата е най-горния слой на имунната система. Без нея е много трудно на организма да се справя с инфекции.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: wallis-197157]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано26.01.14 21:16



Бог да го прости човека, да не забравяме че е отишъл за едното парче хляб...

Понякога си мисля че сами се докарваме до там, пренебрегвайки елементарни правила за безопасност и рискувайки живота си заради егото ня някой повярвал си че е голям началник.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.01.14 22:37



Бог да прости на едни но да накаже друг.

елементарни правила за безопасност

Имах такъв случай на ръкавица която се беше пробила и не издържа лабораторията а не беше ползвана и никой освен мен не влизаше там.
Много държах на такива лабораторни проби не защото закона задължава а по скоро за лична защита и надеждност при работа.
Съвем сериозно, новозакупена ръкавица минала лаборатория и на следваща лаборатория не издържа. Мислех че е подменена но имаше номер с печат който отговаряше на сертификата.
До колкото четох при отваряне на вратата го е гепала дъгата което ми е много странно та нали всичко е заземено и има предпазна решетка. Ако е набивал рейката при включване а не е разтоварил НН много ми е странно за човек с опит как се е получил гафа, че и втори обгорял. Много странно.
А представяте ли си и другият факт как частна фирма има трафопост и подава на битови консуматори и собствени цели електическа мощност а ЧЕС не са собственици на трафопоста те си вземат само кинти от електромерите. Ами загубите при трансформация, ами косинуса?
Много тъпо ми изглежда и много мътно но може и да е журналистическа преработка от човек който е преписвал на изпитите.
Лека му пръст на човека, дано по малко такива трагедии....



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: wallis-197157]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано27.01.14 09:53



ПОДСТАНЦИЯ! Някога, когато бях млад, съм настройвал релейните защити там. Чугунолеярният завод е с електропещи, огромна инсталирана мощност (вече не си спомням колко) и, поне навремето, с достатъчно квалифициран персонал. Сега как е мога само да гадая...
Бог да прости колегата!



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано27.01.14 11:14



Там е заводска подстанция. И не е само там. Повечето големи заводи у нас (колкото са останали де) си имат собствени подстанции. Те не купуват енергия на НН. А в тези заводи дето преминаха в частни ръце мерките за безопасност май станаха последна грижа. Всичко се прави само за парлама и да има нещо с което да отчетат дейност без оглед дали работи реално.
Освен това взимат на работа работници които са доволни на ниски заплати а не с оглед да са специалисти.
То и когато набираха кадри за нашата подстанция имаше молби от хора със специалност ел. инсталации по автомобилите, без стаж, без опит и готови да почнат работа за минималната работна заплата!!!
И това с отварянето на вратата и дъгата ми звучи нещо като приказки от 1001 нощ.
Бог да прости колегата!



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано29.01.14 21:08



Лека му пръст и на втория колега:



Като чета проблема го е имало от много врме, гледам през 2011 е имало заявление че нещата "не са баш у ред" и двамата са го разписали и 3 години по-късно пак са били на работа... за последно.

Само аз ли като видя че нещата не са много в ред просто си пускам молбата и се махам без да се надявам че на мен няма да ми се случи? Може би докато има хора които по един или друг начин "си пазят хляба" и си натискат парцалите разни шефчета ще икономисват средства за сметка живота на колеги.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано29.01.14 21:35



обгоряха от гръмнал прекъсвач

Заради аварията близо 20 000 жители на Ихтиман и околните села останаха 9 часа без ток при минусови температури.

Загиналите Минкин и Пейчинов са сред 10-те работници, подписали през 2011 г. заявление, в което сочат лошото състояние на подстанцията, липсата на резервни части и консумативи.

Токът от подобни съоръжения се използва от енергоразпределителните дружества, без те да дават и стотинка за поддръжката им.

Тука са за разстрел!

И какъв е този "прекъсвач" ? По скоро е ЗРУ с клетка! Диспечера на ски поход ли е бил?
Без да знам си представям заземена линия и гръмнала клетка!


Само аз ли като видя че нещата не са много в ред просто си пускам молбата и се махам без да се надявам че на мен няма да ми се случи?

Споко не си само ти

, по-скоро е синдрома на страх и безисходица.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Fordesc]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано29.01.14 21:43



Някога, когато бях млад, съм настройвал релейните защити там.

Да не се окаже че след теб никой не ги е пипал и сега да те подмъкнат.





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано29.01.14 22:18



При затваряне на разединител не стават такива бели, дори и да заземиш със стационарен земен при наличие на обратно напрежение. Гледам имало е "без ток" и са "възстановявали" - по-скоро сякаш някой е отворил разединител под товар. Тук вече се задават въпросите дали са работили блокировките, дали е имало нужното осветление и дали диспечерските наименования ги е имало и са били добре видими. Ако беше диспечерска грешка нямаше как да не го обявят - всички разговори се записват първо там проверяват и и няма как да се скрие подобна грешка. Другия вариант който се сещам е изключване на прекъсвач без масло или прегорял нож на разединител под товар докато са били наблизо.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано29.01.14 22:32



Да, да и това го има все пак е старо оборудване.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано30.06.14 20:22



За лични предпазни средства нищо не се споменава.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: asahi]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.06.14 21:10



Не бре моме, става въпрос за други предпазни средства.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: asahi]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.06.14 21:51



Ъъъъ пич к'во си пил напоследък?

Извинявай за въпроса ама какво разбираш под "лични предпзни средства"? Каската може би? винаги съм се чудил за какво се ползва в уредби средно и високо напрежение - сигур 'щото е пластмасова да не те перне някой заблуден ток? или защото се вижда от далеко и е любимото нещо за заяждане на ТБ-то? историята помни не един или 2-ма изградили кариерата си на каски било чрез бинокли и дори фотоапарати с телеобективи ИЛИ ръкавиците - ама те не са основно предпазно средство, ако се загледаш ги дават за допълнително предпазно и са до 1000 волта т.е. да те пазят от индуцирано напрежение (т.е. да не те пипериже при допир). Същото между другото важи и за ботите и килимчетата където ги има и са изпитани. От много време не съм чувал за предпазни щитове и очила да се говори - ако някой знае нещо по темата ще ми е добре дошло че наближава поредния изпит за група.

Не познавам колегите лека им пръст на хората. Ама да им се раздигат кокалите с подобни изказвания мисля че е неетично да не се изразя по по-груб начин. Дано да не се повтаря и всеки да знимава малко повече за себе си - по-добре е да стоиш гладен от колкото някой да те събере с метла и лопатка.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 22:03



От много време не съм чувал за предпазни щитове и очила да се говори
При мен са задължителни. Основно е DC. Не се гаси той що не гасне.





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.06.14 22:16



А ко праш при DC авария? Бягаш?



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 22:22



Не. Гледам умно от далеч и изключвам с мишката от лаптопа (или телефона).



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.06.14 22:23



Бинокли и фотоапарати най доброто предпазно средство. А и доходно.
Така и нищо не се чу повече дали има е....бани или забременели малко или в повече?
Освен ръкавици и килимчета друго изискване не съм чул а това с каската е май вътрешна ръзпоредба понеже на нея изпитания не се полага.
Преди време казвах на един че съм убеден че каската върши работа, понеже се качвах по стълба към кабелна скара и шпилката дълга и не я видях. А колегата каза че ако съм нямал каска щял съм да видя шпилката преди да се наниже в каската.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.06.14 22:24



Много умно и си дистанционен





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 22:33



На каската не се полагат изпитания, но се сменя на на 5-6 години. Производителя указва колко години е годността и.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 22:34



При нас бърза работа няма. Стоиш и гледаш. После снимаш и пращаш мейли. За сега на страна DC няма такива аварии.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.06.14 22:37



Аааа каската е основно допълнително защитно средство за уредби средно и високо напрежение, може и да нямаш инструменти ама при влизане в уредбата каската си е задължителна. Не говоря като се работи навън а за уредби където се ходи по определена пътека всичко е разчистено с определен габарит и т.н.

Колкото до хидразина-а, при него и да не е задължително пак ще си носи екрана като знае с какво се е захванал. Преди време помня как не искаше да спре един разединител и му свалях витловите предпазители под товар, дъгата май успя да стигне едни 15-20 сантиметра



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.06.14 22:43



Знаеш ли наистина е интересно дъгогасенето, знам че АББ са иноваторите които са се утвърдили в DC .
Какви са ти разеденителите?
Плис, молба ако можеш на лични да ми пратиш снимки на прекъсвачи и разеденители.
Личен интерес от любов към спорта не ми се е налагало да се занимавам и с това.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 22:43



Преди време помня как не искаше да спре един разединител и му свалях витловите предпазители под товар, дъгата май успя да стигне едни 15-20 сантиметра



Какви витлови предпазители бе човек, какви екрани? Вилови не съм барал ... не помня от кога.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.06.14 22:48



Този фотос от де го избара





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.06.14 23:00



хи хи хи значи не си влизал в подстанция, не искам да те стряскам ама в момента по подстанции има доста работещи съоръжения дето и в музей трудно се намират в добро състояние.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 23:12



Ми какви да са? На DC страна са АВВ.





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 23:15



хи хи хи значи не си влизал в подстанция
Да, да ама не. До миналото лято работех в подстанция. Само дето е чистак-бърсак нова и почти последен писък на новото у нас.





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.06.14 23:28




Ще се захвана с астрология, нещо много ми върви с изключение на чилсата в тото-то ама аз така или иначе не пускам фишшшшшш



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано30.06.14 23:29



Е, значи не си имал честта да се кръстиш и включваш нашенски прекъсвач произведен в Толбухин или някое дърто SCI1 от 68-ма

да ти завиди човек...

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано30.06.14 23:32



За моя радост - не. Иначе съм ги виждал и съм ги учил мнооооооого отдавана. Сега по стечение на обстоятелствата пак съм се захванал с такива неща.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано01.07.14 12:41



Ето ти обещаното. Това е на DC страна. При мен е предвидено да комутира едни 700kW.





Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано01.07.14 13:12



Сериозна машинка







Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано01.07.14 13:45



Сериозна, сериозна, колко да е сериозна? Горе-долу е колкото кутия за обувки.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано01.07.14 15:22



Натисни линка от предният ми пост. При мен на НН имаше подобни даже си имаха и манивели за механично разединяване със защита



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано01.07.14 16:47



Е то и тоя си има "манивела" или ръчка - погледни добре на снимката. Вижда се една пластмасова ръчка за натягане на пружината. Десетина сантиметра е, в ляво от червеното копче. Горе се вижда и зарязано място където да си пъхнеш пръста.


На АС страна съм с контактор пак на АВВ за 1650 ампера номинален ток.

Малко кофти е станала снимката но ето ти линк към описанието:

Иначе от там нататък в РУ-тата на 20kV е на Schneider.



Тема Re: Какво е станало в Ихтиман?нови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано20.07.14 01:26



Каската е да ти пази главата ако се разхвърчат чарколяци от клетката.
Служи и да ти държи предпазния щит.
Останалото сте го изяснили.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.