Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:14 03.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Изключване в Софиянови  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано14.08.13 22:01



Някой наясно ли е какво всъщност се е случило при последната авария в София? От новините не се разбра особено, нещо е станало около подст. "Орион", но ми е странно че е засегната такава голяма зона. Дори един кабел 110 kV да е повреден би трябвало най-много да се изключи от двете страни. Пръстенът ли е бил разкъсан, или ЧЕЗ нещо са объркали координацията на защитите ?



Тема Re: Изключване в Софиянови [re: LZ5PL]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано14.08.13 22:47



Какво чудно има? Откак дойдоха разните му дружества средства за рехабилитация почти не се отделят. Работи се на парче и само в краен случай с минимални средства.
И какво толкова е станало? Част от голямото село за малко без ток. Голям праз.





Тема Re: Изключване в Софиянови [re: hidrazin4o]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано15.08.13 01:49



хидразинчо, въпросът ми е към хора, които могат да дадат компетентен технически коментар. Какво правят (по-точно какво не правят) ЧЕЗ вероятно ми е доста по-ясно отколкото се съдържа в твоя отговор, но дори и при тях не би трябвало една проста авария на кабел да остави на тъмно половин град. Затова ми е интересно от професионална гледна точка какво е станало.



Тема Re: Изключване в Софиянови [re: LZ5PL]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано15.08.13 02:10



И на мен ми е чудно и си мисля че някой излъга.
Един кабел половин Софе два кабела Цяла.



Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: Изключване в Софиянови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано15.08.13 08:49



Ето и нАучно обяснение (

):

"Доколко разбрах, аварията се е случила след заработване на защита вследствие на несиметричност в измерителни трансформатори, предизвикана от по-голямото натоварване на кабела заради подготовка на ремонтни работи, добави той."



Тема Re: Изключване в Софиянови [re: LZ5PL]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано15.08.13 10:48



Едва ли някой ще каже официално точно какво се е случило. Твърде вероятно да се касае и за грешка на някой. Тогава съвсем няма да разбереш. Нямаш ли вече познати в системата? Вярно че вече си пенсионер ама трябва да е останал някой колега на работа който може да ти даде информация.



Тема Re: Изключване в Софиянови [re: hidrazin4o]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано15.08.13 11:03



Имам познати, но съм в отпуска и съм малко далеч от София.
От цитата по-горе излиза че земната защита на кабела е изключила от несиметрия. За кабел ср.н. при ТТ с голям коефициент и без "Феранти" може и да се случи, но за 110 kV ...
И при всяко положение изключването не би трябвало да засегне останалите подстанции. Както и да е, битият бит и т.н.



Тема Re: Изключване в Софиянови [re: LZ5PL]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано15.08.13 12:26



Прочети официалните изявления на шефовете на ЧЕЗ и ще ти стане ясно, бяха го казали няколко пъти в самото начало ако си достатъчно подкован технически ще си сглобиш картинката сам.

Друг е въпроса че журналята търсят сензацията и задават неадекватни въпроси които са доста в страни от истинския проблем и никой не иска да чуе точно какво е станало а да излъчи някаква сензация.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Изключване в Софиянови [re: Диaн]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано15.08.13 17:20



Да бе, много интересни официални изявления.
Ето тук

изявлението на Стефчо Апостолов от следващия ден. За да не преразказвам, моля вижте примерно и коментара там от 13.08.2013 / 23:33 "ЧЕЗ-тито на$iраНЕ". А някъде прочетох, че причината била умора на материала тъй като били стари съоръженията, та трябвали нови милиони инвестиции (разбирай нова цена на тока...). След което пък ДКЕВР (Еленко Божков) ги порица за твърдението за форсмажор. И снощи по някои новини пък чух че все пак трябвали много нови инвестиции защото имало много откраднати/ограбени съоръжения. И т.н., и т.н.

Бил отпаднал кабел 110кв в п/ст "Орион" (случва се), след нея по на един кабел са навързани п/ст „Средец”, „Боримечка” и "Витоша” - и те отпаднали. А защо не са захранени от п/ст ''София юг" към п/ст "Витоша" или и там е било изключено - не се коментира. Може връзката от п/ст "СфЮг" да е била изключена за профилактика, може там да е била реперирано (така им работи кабелна мрежа 110кВ)- все едно, явно лош късмет.



Тема Re: Изключване в София [re: elenmet]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.08.13 14:12



Пиша от страна на техническата част мисля това обсъждаме - плюенето... има кой да го върши.

За репортажите на БНТ не ми се коментира, при директното включване толкова неадекватни въпроси от страна на журналисти не бях чувал. Там просто искаха да питат "е ся ви се е.. такова мамата а?" и "колко кинти компенсации ще дадете".

Иначе като започнем от тук:


и по-точно:
Ние имахме намерение в понеделник сутринта да работим по реконструкция в подстанция, която се намира в южната част на София, близо до Околовръстното. Между нея и “Орион” има още няколко подстанции. Докато работехме, в “Орион” се е включила защитата и подстанцията остана без захранване. Оттам всички подстанции между нея и тази, в която работехме, се изключиха каскадно и така цели 8 района в централната градска част останаха без ток.

и като се има в предвид част от интервюто за бнт:
"Един от вторичните кабели, който свързва токовия трансформатор с защитите е със силно нарушена изолация, поради което е прекъснал. По този начин е подавал неправилен сигнал към автоматиката, което е довело до многократно изключване на силовите кабели и електроподаването.

Така поне според мен - народа е отишъл да бачка и е обезопасил като разкъсва пръстена, от другата страна се е издънил кабел свързващ токов трансформатор със защитата и защитата като не може да събере адекватно 3-те тока и казва "ми има утечка към земя" и изключва навързаните "на влакче" няколко подстанции от дебаланс (земна). Следва проба и кабела задържа, после пак е започнало да "църка" и така... Някой може да каже "лош късмет" друг "немърлива работа" но както и да го погледнем - за ефекта ще се говори с години

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.