Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:21 18.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Топлата воданови  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.06.13 00:58



Може да е тъпо, то че си е тъпо тъпо си е но ми стана интересно. Бойлера ми в момента е със сух нагревател и е почти на дължина на бойлера, загрява по бързо от потопеният нагревател който беше двапъти по мощен. Зная формулките за приблизително изчисление за загряване на литър вода спрямо мощност но допускам един друг вариант т.е. понеже е дълъг и си има своите преимущества и понеже топлото отива на горе и става по топло. Та въпросът ми е дали някой има подобни наблюдения? Или въпросът е за кръжока по физика?
Когато го правих мислех че ще се получи обратният ефект но така избягвам от кавитация и котлен камък.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Топлата вода [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано11.06.13 01:54



За котления си има анодна защита. Къде е кавитацията? Общо взето калпави нагреватели.



Тема Re: Топлата воданови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.06.13 08:37



При бързо нагряващите бойлери се получава котлен камък а кавитацията е в разликата на метала температура и налягане. Заради това се повреждат нагревателите когато е хромникелов казана а нагревателят е меден. При сухият нагревател в тръба от нераждавейка този ефект го нема и котленният камък е снижен до минимум.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Топлата воданови [re: Timo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.06.13 08:55



Идеята на "големия нагревател" е от много време, просто мощността се разпределя на много по-голяма площ т.е. се отдава при по-ниска температура. А защо е важна температурата? ами нещо химично беше при около 60 (или 80 градуса целзий не помня честно казано) разтворения калциев карбонат минава в твърдо състояние и се лепва на загрятата страна - на това му викат "накип" и действа като топлоизолатор. Иначе имаш нагревател с малка площ нагрят до много по-висока температура и т.н.

Анодната защита - е, тя пази казана а не нагревателя



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Топлата воданови [re: Диaн]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.06.13 09:08



Нали се сещаш че това се отразява на сметката за тока. Не съм правил замервания на стария за да направя сравнение но е стар бойлер стандартен и стандартен нагревател. Ако някой може да ми даде до достигане на температурата на изключване на термостата колко вата черпи ще мога да направя приблизително сравнение. По принцип гледам как може да си огранича разходите на ток до минимум и тука виждам ниша.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Топлата воданови [re: Timo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.06.13 09:40



Теоретично тук:
http://bg.wikipedia.org/wiki/Специфичен_топлинен_капацитет

на практика много хора правят грешката че мерят времето "до кога ще изключи" а това зависи от много работи:
-температура на терморелето
-къде точно е терморелето
-температура на входната вода
- изолация на бойлера

Иначе другото си е едно и също, тук нямаш фазов преход така че разглеждаш водата само в частта където за загряване на 1 килограм вода с 1 градус целзий и трябват 4186 джаула енергия.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Топлата воданови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано11.06.13 12:36



А=литри х разликата в двете температури х 0,00116
Резултата е в киловати. Пренебрегва се масата на водосъдържателя и е малко ориентировъчно.
Примерно за бойлер 80 литра за да го загрееш от 10 до 60 градуса:
А=80х(60-10)х0,00116=4,64kWh



Тема Re: Топлата воданови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.06.13 13:50



Ще я оставя да изстине водата и имам едно ватметърче и ще си кажа кой прав ;) тогава ако на някой му се занимава ще направим база за сравнение.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Топлата воданови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано11.06.13 17:22



О.К. А за кавитацията - има я при водни помпи, корабни витла, водни турбини... Общо взето там където имаме въртящи се части в хетерогенна среда. За пръв път чувам за кавитация в бойлер.





Тема Re: Топлата воданови [re: hidrazin4o]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано11.06.13 19:46



Мисля че иска да каже електролиза......

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.