Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:14 31.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Някой поглеждал ли е  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано06.06.13 14:50



скоро формата на мрежовото напрежение?

Току-що писах в "40-50", ама тук сте от бранаша - въобще нема нищо общо със синусоида, поне при мен. (И при още един колега се оказва - писа току-що и той).

Та - само при нас ли е тъй или навсякъде?



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано06.06.13 21:40



Огромна част от битова техника е с грец и eлектролити(пик фактор 10) и по квартали отгоре синусоида е компресирана.Близо до трафопост би трябвало да се мери.Интересно е по обяд 800МВа инвертори на фотоволтаици дали оцапват повече мрежата?



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: Totopet]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано07.06.13 11:05



Е хубаво, и аз до тоя извод стигнах, ама в 7:30 вечерта в института вече няма хора, т.е. няма напускани компютри, а формата си остава същата.



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано07.06.13 14:04



Ако трансформаторът няма "триъгълна" намотка, в подмагнитващия ток липсват нечетните хармоници, които са кратни на 3 (3, 9, 15, 21 и т.н.) и фазовите напрежения при малки натоварвания се изкривяват. Линейните обаче са си е наред и затова проверете формата им. Тази тема май я дъвкахме преди време и с "некой си" си разменяхме "учтиви" любезности.





Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.06.13 16:35



Добре!
И какво от това?
Явно наблизо има прибори с тиристорно управление.Обикновенно те оплескват синусуидата.
Проблемите обикновенно са в предприятия с механизми с тиристорно управление.
Аз гледам да ми работи техниката в къщи.И телевизора и компа си работят добре.Пералнята също.
Преди години копирната машина в службата се ошашаваше като пуснеха наблизо мощен тиристорен преобразувател.
За съжаление техниеския напредък за едни е в полз,за други проблеми.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: П Пeтkoв]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано07.06.13 19:16



Линейни няма как да измеря - еднофазна ми е мрежата.



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: Xoлдън]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано07.06.13 19:29



Добре!
И какво от това?


Ми не знам какво от това - силовиците да кажат. Аз работя с токове от порядъка на милиампери и напрежения до 12 волта, напоследък всъщност основно 3.3 волта.

(Добре де - понякога и с киловолти, ама тогава па токовете са около милиампер)

Ефективно - всеки един активен товар би трябвало да консумира повече мощност при подобна форма на напрежението.


Енергото ми предлага напрежение, което много-много не отговаря на синусоида. Реално - почти трапецовидна е формата, защото освен, че има ясно изразено плато по върховете, "страничните" линии на синусоидата също не са синусоидални, ами са почти прави. Което пък значи, че асинхронните и синхронните машини няма да се чувстват особено добре.

Проблемите обикновенно са в предприятия с механизми с тиристорно управление.

Нямаме си особено много тиристорни преобразуватели в института. Да не кажа - хич. А формата е една и съща - и в работно, и в извънработно време. Нещо повече - същата е и вкъщи, а в блока решително няма тиристорни устройства, пък апартаментът ми е първи вход до трафото.

Жив трапец.
Такава е формата на напрежението, което ми подават от енергото. Не за сефте все пак виждам мрежово напрежение и не за сефте виждам синусоида. Нищо подобно на нея.
И - до сега, за... айде да кажем 25-30 години "електронстване" не съм забелязвал такова мрежово напрежение.
Пак казвам - не съм "силовик", но не съм забелязвал до сега подобна "синусоида". Ако искате мога да перна и снимки.

Интересно наистина - какви ли са инверторите на бандитите с ВЕИ-тата?

П.С. Телевизорът и компютърът ти няма да забележат дори и постоянно напрежение да им пуснеш.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 07.06.13 19:31.



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано07.06.13 19:53



Ами у нашата банда са такива - по 500 и 630kW ама не са с тиристори. Имат си филтри и регулатор на косинус хи, хи, хи...






Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано07.06.13 20:11



За да не звуча голословно:

Вкъщи:



На бачкане:





Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: hidrazin4o]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано07.06.13 20:18



И ти ли Бруте...





Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано07.06.13 20:56



Я, я ама не. Просто си бачкам наоколо. Не съм толкова на ти с политиката че да открадна толкова десетки млн. в евраци.


Ще трябва да взема някой ден един от осцилоскопите ми на работа и да видя какво в същност се случва при различни натоварвания.

Редактирано от hidrazin4o на 07.06.13 20:58.



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: П Пeтkoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.06.13 09:26



По принцип всички битови трафопостове са с тр-ри триъгълник/звезда.
Но явно проблема е на местна почва.Т.е. има в мрежата консуматор с нелинйна характеристика.И за да окаже влияние на синусоидата трябва да е доста мощен.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: Xoлдън]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано08.06.13 11:50



Под "местна почва" имаш предвид София или България?





Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: hidrazin4o]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано08.06.13 11:52



Не съм толкова на ти с политиката че да открадна толкова десетки млн. в евраци

Инженерна му работа...





Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.06.13 12:08



Имам предвид консуматори захранени от същия трафопост,а ако са мощни и от същата подстанция.
Преди години имах проблем с копирна машина в работата.От време на време вадеше безобразни копия.Лампата мигаше и всичко беше на черти. Оказа се,че в съседен цех са монтирали мощни тиристорни преобразвтели.Закачих осцилоскопа и от синусуидата нямаше и следа.Все едно беше дялана с брадва.
Имах техническа възможност и захраних сградата от друг трансформатор.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: Xoлдън]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано08.06.13 12:31



Три различни големи квартала - едва ли да са на една подстанция, за трафопост - да не говорим.


Пък и де ги вече мощни консуматори....



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.06.13 16:20



Схемата на София е доста сложна.Има много връзки между подстациите.Подстанциите са около 30 ,а изводите от тях над 1000.
Но както вече писах, много е вероятно в квартала да работи машина с мощен тиристорен пребразувател.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: Xoлдън]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано08.06.13 19:57



Евтини мощни климатици на съседен супермаркет могат да ти прецакат яко синусоидата.



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: asahi]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано09.06.13 00:17



Точно евтините климатици нищо не могат да направят на синусоидата.





Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано09.06.13 10:40



пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано 07.06.13 20:11
На първата снимка платото е спадащо.Имаме ограничена лента в ниски честоти.Резонно-понижаващия т-р в измерването.Но втората(от служба) платото е нарастващо???друг разделителен т-р ли ползвате?Или цифровия регистратор е с арабски фирмуер?



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Totopet на 09.06.13 10:41.</EM></FONT></P>

Редактирано от Totopet на 09.06.13 10:43.



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор atd112 (член)
Публикувано10.06.13 18:30



Понеже офисът ми е в индустриална зона още преди години си имах проблем с формата на тока. Доста скъпа японска апаратура беше с тиристорно импулсно захранване, което направо забиваше. Проблемът го решихме като направихме филтри за мрежата в офиса, но ние нямаме големи консумации.
По принцип явно и по-зле ще става, икономичните крушки може да са с малка мощност, но са милиони бройки, като добавиш и зарядни за ГСМ-и, телевизори, компютри с китайски евтини захранвания, сет топ и картинкат става грозна. Скоро ми донесоха захранване 12В 350 Вт. без изобщо да има ПФС. Ако аз произведа такова нещо ще ме разчекнат, ма на китайците копче не казват.
Освен това, като имаме в предвид кои са инвеститорите и как са правени фотоволтаиците у нас, няма да се учудя ако инверторите са някои евтини с правоъгълни импулси, а не скъпи синосуидални.





Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: atd112]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано10.06.13 20:57



Абсолютно грешно мнение!
Не се заяждам, не го приемай така но даже и да няма филтрация захранването на вампирчетата е изправено.
Проблем може да е в неправилното подбиране на кабелите за захранване и още ред други фактори но не и новите крушки и тем подобни.
Синусоидата зависи на каква честота я търси човека понеже електромерите от новите си пускат дневният отчет колкото и странно да ви изглежда а има и много други устройстра които си приказват по мрежата като едно от тях за което се сещам са някой видове климатици не само инверторните.
На питащият да го питам и аз за какъв чеп му е синусоидата?

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано16.06.13 21:07



Тази синусоида много прилича на вторичното на трансформатор, работещ с гранична, (повишена) индукция. Може да се направи експеримент с малък траф (например на ANG) и повишаващ ЛАТеР, като входното се вдигне до границата, при която подмагнитващият ток започва да нараства рязко. Ако има във вторичната изправител и капацитевен товар (без PFC), формата на вторичната синусоида е горе долу такава.



Тема Re:Холдъннови [re: Xoлдън]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано18.06.13 17:08



Тъй ще да е!
Не знам дали някой, някога превключва степенните регулатори на първичната, но при високи индукции и нисък товар синусоидата не е много читава. Особено и, ако трафа не е "зиг-заг". Нямам почти никакъв опит в силовата ел.техника и винаги съм се чудел защо няма (или поне аз не съм виждал) пълен "зиг-заг". Имам предвид, напрежението на всяка фаза (на вторичната), да се сумира геометрично и от трите магнитни вериги, а не само по 2/3 от основната и 1/3 от съседната? От векторната диаграма е ясно, че това е възможно. Дали проблемът е в преразхода на мед и кръстосването на много изводи в казана? Господ знае!



Тема Re:Холдъннови [re: П Пeтkoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано18.06.13 21:18



Зиг-заг е по-скъпо и се ползва при мощни токоизправители за изравняване полетата на отдлните ядра.В бита няма такива,освен ,ако някоя малка фирмика се захранва от битов траф и генерира хамоници.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re:Холдъннови [re: П Пeтkoв]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано18.06.13 21:21



В София се следи напрежението.Някои подстанции имат автоматини регулатри на трафата.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re:Холдъннови [re: Xoлдън]  
Автор asahi (познат от преди)
Публикувано26.07.13 22:17



Аз пък хубава синусоида в мрежата никога не съм виждал. Пък и не се сещам откъде може да се появи. Трансформаторите са нелинейни, хармоници се пораждат и унищожават, качеството на магнитопроводите пада, медта се икономисва, всичко е оптимизирано многократно по цена. И да са перфектни консуматорите изкривяванията си съществуват.

Какъв е стандартът за хармониците, btw?



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: Timo]  
Автор Heoбoгoмил (андролог)
Публикувано07.08.13 19:59



В отговор на:

На питащият да го питам и аз за какъв чеп му е синусоидата?




Как за какъв чеп, като директно консумираните въртящи машини, без електронно преобразуване, си заминават?!

Освен ДВГтата и електродвигателите тръгнаха с по една торба електроника.

След един естествен или изкуствен ЕМП...



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: Heoбoгoмил]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано07.08.13 20:00



Ами ти не знаеш ли за световната конспирация?



Тема Re: Някой поглеждал ли енови [re: hidrazin4o]  
Автор Heoбoгoмил (андролог)
Публикувано08.08.13 06:28



По-интересна е репродуктивната система на конспираторите!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.