Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:44 13.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема реактивна мощностнови [re: Thenewold]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.03.13 17:41



Сега... да започнем с това какъв ти е двигателя и т.н. Предполагам асинхронен ако е монофазен без работен кондензатор.

Иначе теоретично - имаш ел. двигател който работи и "арчи ток" това което можеш да измериш с ампер-клещите. Когато му закачиш в паралел кондензаторна батерия с подходящата реактивна мощност за да оправиш косинуса (равна на тази която е на двигателя) тока, който се харчи ще намалее - това ли питаш? Дали ще ти се отрази на сметката? ами... ако плащаш реактивна мощност ще ти се отрази, ако не плащаш например си битов консуматор електромера ти ще отчете само активната мощност която минава през него (теоретично).

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Въпроснови [re: Thenewold]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано25.03.13 17:43



Кофти зададен въпрос, питаш за различни неща!
Разкажи точно какво си намислил а тука има достатъчно добри капацитети и ше ти обяснят.
Ако ти се отчита косинуса (предприатие) тогава няма глоби ако го подобриш, но за частен клиент е без значение" такса пренос го покрива"


С инвертора (честотен регилатор) косинуса се доближава до единица и тогава за предприятие има смисъл.

Я си кажи какво точно питаш за да не се тровя да ти отговарям раздуто на темата.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: Въпроснови [re: Timo]  
Автор Thenewold (Тарантула)
Публикувано01.04.13 17:02



Добре.
Ето по-точен въпрос:
Може ли да се пести енергия с подобряване на Косинус Фи ?
Например с кондензаторни батерии. Хем да се подобрява Косинус Фи и да не се плащат глоби на Енергото, хем да се пести и енергия ?

Слънце Сурия блести, ти си аз и аз съм Ти!
\\\"Песен за Бхагават\\\"


Тема Re: Въпроснови [re: Thenewold]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано01.04.13 17:33



Може ли да се пести енергия с подобряване на Косинус Фи ? ->Не!

За дадена работа ти трябва определена енергия, как да се спести?
Можеш да въздействаш върху почивките на мотора но ако е с голяма мощност и малки почивки няма да стане.
С подобряване на Косинус Фи намаляш глобите и подобряваш работната температура на токопроводящите устройства но не и консумацията.
Закон на Ом се прилага не само в електротехниката, в физиката също се прилага.
За да се изтласка определен обем вода ти трябва определена мощност а това е енергия и съпротивления и там се съблюдава КПД на съответната помпа ако не са необходими други фактори. С подобряване на Косинус Фи няма как да намалиш разхода на тази енергия така или иначе тя ти е необходима за да извърши определена работа.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Въпроснови [re: Timo]  
Автор Thenewold (Тарантула)
Публикувано02.04.13 11:12



Добре. Но защо тогава ЕРП глобява консуматорите, които не поддържат Косинус Фи в определени граници. Мотивът е, че когато не се поддържа Косинус Фи в определени граници - над 0.95 се консумира повече енергия и загубите са големи.
Защо го правят ЕРП-тата?

Слънце Сурия блести, ти си аз и аз съм Ти!
\\\"Песен за Бхагават\\\"


Тема Re: Въпроснови [re: Thenewold]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано02.04.13 12:09



Това не го знам но в БГ "Енергетиката" се различава от по цивилизованите държави.
Битовите абонати не отчитат Косинус Фи, а на предприятията им вземат здравето за това.
До колкото съм запознат на ЕРП-та никой не съблюдава Косинуса а те го правят с крайния потребител. При тях наистина загубите не са малки, променливият ток е характерен със загуби докато при правият ток не е така.
Относно въпросът ти наистина имат загуби при лош Косинус Фи понеже кабелите почват да работят като "нагреватели" а това са загуби. По скоро разглеждай го като активна(KWh) и реактивна енергия(KVAr).

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Въпроснови [re: Timo]  
Автор Thenewold (Тарантула)
Публикувано02.04.13 13:35



Не ми е ясно при подобряване на Косинус ФИ реактивната енергия увеличава ли се или намалява за даден консуматор. Например, един ел. мотор увеличава консумацията на реактивна енергия, но подобрява косинус ФИ на мрежата. Тогава няма глоби, но не е ясно как така няма увеличена консумация по мрежата, а има загубипо мрежата?.

Слънце Сурия блести, ти си аз и аз съм Ти!
\\\"Песен за Бхагават\\\"


Тема Re: Въпроснови [re: Thenewold]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано02.04.13 13:54



Доста си далеч от енергетиката, няма как да ти обясня с две думи това което се учи с години.
Нека някой друг да обясни!

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Въпроснови [re: Thenewold]  
Автор technic (минаващ)
Публикувано07.04.13 21:56



Малко си се оплел в материята. Реактивната енергия натоварва мрежата, но при консуматора не върши работа. Затова се цели в мрежата да няма реактивна енергия, защото така да се каже заема място, пък не върши работа. Реактивна енергия се получава когато към мрежата се включи консуматор, чието съпротивление не е чисто активно, но има и реактивна компонента. Реактивната компонента може да бъде индуктивна - примерно двигател, намотките му имат освен съпротивление, също и индуктивност; или капацитивна компонента - примерно много дълга кабелна линия, проводниците освен съпротивление имат и капацитет помежду си. Индуктивното и капацитивното съпротивление са взаимно противоположни. Така ако в дадена мрежа има определено реактивно съпротивление, то се компенсира като се включи допълнително същото по стойност, но с от другия вид съпротивление. С две думи, ако имаме включени много двигатели (индуктивности) слагаме кондензатори (капацитет) за компенсация. Ако пък имаме много дълги кабелни линии (капацитет) слагаме бобини (индуктивност) за компенсация. Бобините се наричат още реактори.



Тема Re: Въпроснови [re: Timo]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано04.06.13 21:40



Мисля, че големият бич за мрежата е възникването на неустойчивост между генератора и товара. Неустойчивост възниква в система с ОВ. ОВ между генератор и товар се появява при отражение.

Големите неприятности са не загубите за пренасяне на реактивен ток по несвръх-проводници, а възникването на нискочестотен резонатор с някакъв качествен фактор в отсечка от предавателна линия, в краищата на която импедансът на линията има промяна.

Качествения фактор на този резонатор поради ниското съпротивление на линията между двете точки на отраженията е пропорционален на коефициентите на отражение в двата края. Колкото по-голям е реактивния товар, толкова по-голямо е стъпалото на промяна на характеристичния импеданс на линията.

Косинус-фи пряко е мерило за активост на взаимоотношенията на тока и на напрежението в някаква точка по линията, но косвено е мерило и за хомогенност, съгласуваност на импеданса на всяка част от линията по цялата й дължина. Възникването на реактивна компонента в между вълната на тока и тази на напрежението в коя да е точка, показва наличието на инжектирана отразена вълна отнякъде преди или след тази точка спрямо генератора. Тази отразена вълна евентуално бива куплирана с генератора и е предпоставка за възникване на стояща или бавно бягаща вълна.

Пренасянето на постоянен ток не е защитено от същия вид неустойчивост.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.