Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:30 21.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема такса мощностнови  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано06.02.13 02:46



Честито!
Да им гръмнат всички трафопостове дано и да си ходят кой от където е дошъл.
От 6 ст. на 20 ст. и пак им се видя малко!
Да се изгражда ли нова Атомна централа в БГ -> по скоро да гръмне или не атомна бомба в БГ.
Големи телета сме.
ДКЕВР 12 февруари 2013



Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: такса мощностнови [re: Timo]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано08.02.13 16:10



Преди време, имаше безумна идея да се въведе такса телевизор на всеки, който има електромер. Тази с мощността е подобна. По този повод, имаше един хубав, руски анекдот, според който един мужик го съдят за това, че е варил домашна ракия (самогон). За такива дела, обикновено в Русия съдиите са жени и като лично потърпевши са жестоко безкомпромисни.
Та.... съдията го пита: "Имаш ли апарат за варене на самогон?"
Той и отговаря: "Имам!"
Отново въпрос: "А самогон варил ли си?"
Отговор: "Не съм!"
И така, няколко пъти едни и същи въпроси, и едни и същи отговори. Накрая жената-съдия, с раздразнение, издава присъда: "За варене на самогон, една година принудителен труд!"
Тогава, ядосан и отчаян, мужикът репликира: "Моля, гражданко-съдия, пишете ми и пет години за изнасилване!"
Учудена, съдията го пита: "Ама защо?", а той и отговаря: "Защото имам апарат!!!"(за изнасилване)





Тема Re: такса мощностнови [re: Timo]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано08.02.13 16:40



По повод абревиатурата ДКЕВР, се питам какво водно регулират? Сигурно са сложили водомери на облаците и се чудят, как (с нашите пари) да платят на Господ-Бог водата по показанието на тези водомери? Сещам се и за "Агенцията за проучване и поддържане на нивото на река Дунав" (в сантиметри). Един познат казваше, че много искал, срещу добро заплащане, да поддържа и регулира нивото на реката, като застане на брега, маха непрекъснато с лявата си ръка отляво надясно и я подканва да тече, като вика непрекъснато: "Айде!, Айде!".
По същият начин, винаги съм се чудел, ако човек е здрав, защо му е министерство на здравеопазването? Вижте, ако има болни, не би ли трябвало да има министерство на болестите? Или защо ни е министерство на отбраната, след като нито една държава около нас няма министерство на нападението? А иначе, министерви колкото искате!





Тема Re: такса мощностнови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано08.02.13 20:11



Абе това с таксата мощност за битов потребител май е само медиен балон.

Поразгледах проекта на Наредба за регулиране на цените на електрическата енергия

и не намерих текстове за това. Мощност се споменава в няколко случая на плащане:
- за разполагаемост, т.е. плаща се на производителите;
- на достъп до преносната мрежа, т.е. плаща се от присъединените към мрежа ВН;
- за присъединяване - плаща се от всички еднократно при ново присъединяване или при изменение на условията за присъединяване.

Единственият текст, в който може да има намек, е:

Чл. 15. (1) Енергийните предприятия могат да предлагат за утвърждаване от комисията различни тарифни структури по групи клиенти, отразяващи разпределените необходими приходи за предоставяне на услугата за всяка група въз основа на представено проучване за стойността на услугата.
(2) Групите клиенти се утвърждават от комисията по предложение на енергийните предприятия в зависимост от сходни характеристики на потребление и/или по друг признак.
(3) Цените от тарифната структура могат да включват следните компоненти: цена за енергия, цена за мощност и други компоненти в зависимост от структурата на разходите.


като предполагам, че 'цена за мощност' е посоченa с цел да се обхване случая с плащане на разполагаема мощност.



Тема Re: такса мощностнови [re: П Пeтkoв]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано08.02.13 20:22



Такса телевизор имаше по соц време, само дето почти никой не знаеше за нея и едва ли някой я плащаше. Така се финансирала държавната телевизия, то по онова време друга нямаше. Тази постановка остана мисля до към 1993-5 год. По това време някой умник реши енергото да събира тази такса на принципа: имаш електромер = имаш телевизор; 1 електромер = 1 телевизиор. Не се реализира.

Самото плащане за мощност има технико-икономическо обяснение и е част от тарифната политика в много от развитите страни.

А вица ми хареса!



Тема Re: такса мощностнови [re: Timo]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано09.02.13 15:21





Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: такса мощностнови [re: П Пeтkoв]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано09.02.13 16:42



Хайде бе. Сигурен ли си че безумната такса телевизор е отменена и забравена?


Влиза в сила от 01.01.2013година. Чети тук от член 93-ти нататък. Накрая ги има кога влиза.

Като дойдат януарските сметки ще видим.



Тема Re: такса мощностнови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано09.02.13 17:43



Чл. 93. (1) За финансиране на обществената радио- и телевизионна дейност се заплаща месечна такса въз основа на всеки регистриран електромер.
(2) Не се заплаща такса при електромер за трифазен ток, регистриран за производствени нужди.
(3) Лицата, които не притежават радио- и телевизионни приемници или не приемат радио- и телевизионни предавания, заявяват това с декларация, подадена пред съответната служба. Те се освобождават от заплащане на таксата по ал. 1 от деня на подаване на декларацията.
(4) (Обявена за противоконституционна относно думите "по всяко време" - ДВ, бр. 60 от 1999 г.) Съответната служба може по всяко време да извърши проверка за верността на декларацията. Ако се установи неверност на декларацията или лицето не допусне да се извърши проверка за верността на декларацията, таксата се дължи в двоен размер за цялото време от деня на подаване на декларацията.

Чл. 94. (1) Гражданите заплащат месечна такса по чл. 93 в размер 0,6 на сто от минималната работна заплата за страната, определена от Министерския съвет, за всеки регистриран

(ОБН. - ДВ, БР. 102 ОТ 2012 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2013 Г.)

Да ми вземат по два лева на месец че да гледам турски новини и сериали.

Бих гласувал вече за най големият циганин в тази държава ако изобщо може да се нарече държава.
Буда-листите много сбъркаха- много. Дано не им се размине после!!!!

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Редактирано от Timo на 09.02.13 17:51.



Тема Re: такса мощностнови [re: Timo]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано09.02.13 18:36



Разбихте ме отвсякъде! Това, което в нета е представено като действащ норматив, е така както пишете. Оригиналът на закона е от 1998год. Чл.93 и след него не знам от кога са, но вижте чл.95:

Чл. 95. Таксата по чл. 94 се заплаща заедно с дължимите суми за ползвана електрическа енергия по съответния за това ред чрез касите на електроснабдителните предприятия на "Националната електрическа компания" - ЕАД.

такова съчетание от м.май'2000г. няма!

Или достъпните в нета текстове не са правилно актуализирани след съответни изм. и доп., или се сблъскваме с поредното нормотворческо безсилие.

А къде точно в текста от lex.bg видяхте, че таксата почва да се събира от 01.01.2013г.?

За да съм напълно убеден, в Понеделник ще проверя действащите текстове на закона от сигурен източник.

Редактирано от elenmet на 09.02.13 18:39.



Тема Re: такса мощност [re: elenmet]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано09.02.13 19:08



ДВ, БР. 102 ОТ 2012 Г. 21.12.12

обаче не го откривам!!!

На lex.bg е най отдолу.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Редактирано от Timo на 09.02.13 19:16.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.