Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:56 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: ramzes1977]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано17.06.12 18:29



Драги Рамзес, не си прочел внимателно какво съм направил. Или аз не съм го описал както трябва.
Обърнал съм стойката на вентилатора и самият него. Не разбирам как "охлаждам" вентилатора с топъл въздух като мотора му сочи навън. Т.е. първо въздуха минава през мотора, после през перката и тя го нагнетява на питата.
Разстоянието до стената е 25 см и според мен е достатъчно да разсее топлия въздух. "Маслен трап" не знам какво значи(но ако искаш ми го опиши, ще ми е от полза да науча нещо ново), разстоянието между външното и вътрешното тяло е 150 см. Външното тяло е по-ниско и много удобно за обслужване. А относно замръзването през зимата, няма проблем, имам прекрасно парно. Климатик не ползвам.
И днес температурата на допир на питата не прескочи 51 градуса. Машината работи от вчера без прекъсване.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: mikmakmik]  
Автор Alerik (минаващ)
Публикувано25.06.12 10:06



Поздравления за експеримента!Но интересно, ако твоят начин на работа на климатика беше по-ефективен, как до сега не са се сетили за това такива световни производители като Митсубиши, Хитачи и т.н.? А не си ли забелязал, че потокът на въздуха към автомобилният радиатор е организиран по същият начин, както при климатиците?



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: Alerik]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано25.06.12 16:52



Почти всеки ден меря на допир питата на моя климатик и на още два други като един от тях е от същата марка и същия тип. Разликата е от 8 до 11 градуса по-ниска температура при мен.
А относно производителите дали са се сетили, мисля, че знаят за този ефект но ги възпира начина на монтаж. Топлия въздух нагрява стената допълнително и освен това по-трудно се разсейва заради малкото разстояние между тялото и стената. При мен е друго, вее на стена която не е на жилището и разстоянието е по-голямо от нормалното.
За автомобилите при досегашния монтаж освен да се охлажда радиатора се обдухва и блока на двигателя. Но и там нещата се променят.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: mikmakmik]  
Автор Alerik (минаващ)
Публикувано25.06.12 17:40



И ако с твоят начин обдухването е по-ефективно, дали нямаше до сега да измислят, как да монтират вентилатора!? При автомобилите имах предвид, че вентилаторът е зад радиатора, а не пред него.Посоката на въздушния поток естествено, че ще е винаги навътре. Мисля, че другите преди мен се опитаха да ти обяснят някои неща.Не споря, че ги разбирам много тези работи, просто съдя по практиката на инженерите.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: Alerik]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано25.06.12 19:42



Не можеш да убедиш човек който не иска това! Температурата защо е по малка след обдухването при положение че температурата е една и съща на кондензация? При вакуум се получава най добър ефект.

Да кажа на експериментатора че когато смени даже вентилатора или перката на момента променя зарядката на машината но като му се играе да си играе закона на Карно е все още същият но всичко се гради на експерименти.

Тук малко инфо за

и успех с експериментите.

Редактирано от Timo на 25.06.12 19:46.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: Timo]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано25.06.12 21:06



Гледам, че си напред с материала та ако имаш желание малко да помогнеш.
Надявам се знаеш как са вързани двете намотки и кондензатора на мотора на вентилатора. Кажи ми как да му регулирам оборотите, някаква изпробвана схемичка.
Дошла ми е идея за зимата. Имам си прекрасно парно но ще пробвам един експеримент с климатика. Става въпрос за обледяването.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: Alerik]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано25.06.12 21:28



Стига с това "да са го измислили досега". Измислено е отдавна. Прозоръчните климатици как мислиш работят? Духат през питата навън. Дори модели като БК-2900 (вчера разглобих един), водата която кондензира през улей се стича във ваничка с определена дълбочина. Перката на вентилатора "гребва" част от водата и я разплисква върху питата. Това е много добра идея, получава се много добро охлаждане заради изпарението на водата. Излишната вода изтича през преливника и се отвежда навън.
И за това съм мислил как да овлажнявам постоянно питата но засега са само идеи.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: mikmakmik]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.06.12 00:22



При правилен монтаж на сплит система се прави точно това, в единият ъгъл се слага дренажният маркуч на вътрешното тяло и от тапата се отвежда към улука или кадето желаеш изтичането. За зимата обаче тапата не е много желателна защото задържа източването на водата при размразяване.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: mikmakmik]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.06.12 00:29



Може да се каже.

има нещо за теб, има вариант и с твърдосплавно реле и един тъп таймер 555 но има и специализиран интеграл който не се сещам в момента какъв беше именно за тази цел струваше около 2-3 лв. и е доста стара схема и доста надеждна мисля че беше от рода МАА5---- непомня беше доста отдавна но работеше надеждно с термисторче се тегулираха оборотите и се задаваха праговете.



Тема Re: Ако обърна посоката на вентилатора?нови [re: Timo]  
Автор mikmakmik (непознат )
Публикувано26.06.12 20:59



Благодаря за схемата.
Ама седнах да си спомня какво знам и какво не знам за ел. моторите и стана сложно. Мотор с ротор на късо трудно се управлява, трябва да си играя с честотата, а това не е лесно за изпълнение поне за мен.
Ще пробвам една друга идея. Ама малко да ми се поизбистри.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.