Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:21 19.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема за новото Постановление за цените на тока  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано11.06.12 22:22



Здравейте,

Запознахте ли се с "Постановление № 103 от 29 май 2012 г. за изменение и допълнение на Наредбата за регулиране на цените на електрическата енергия, приета с Постановление № 35 на Министерския съвет от 2004 г."? -> примерно тук



Обн. ДВ. бр.42 от 5 Юни 2012г.
В сила от 05.06.2012 г.

Ето няколко изненадващи текста в новоизменения чл.7:

Чл. 7. (1) Ползвателите на електрическа енергия от електрическите мрежи с предоставена електрическа мощност 100 кВт и повече, разпределителните предприятия и производителите на електрическа енергия, когато са в режим на потребление, заплащат надбавка върху стойността на активната електрическа енергия в зависимост от използваната реактивна електрическа енергия за всеки петнадесетминутен интервал, при който факторът на мощността е по-малък от 0,9.

(2) Факторът на мощността и надбавката по ал. 1 се определят за всяка точка на търговско измерване поотделно.

(5) Ползвателите по ал. 1 заплащат надбавка за отдаденото през съответния календарен месец количество реактивна електрическа енергия, определено по показанията на средствата за търговско измерване, на цена за 1 кВАрч, равна на базисната цена за 1 кВтч активна електрическа енергия.

Редактирано от elenmet на 11.06.12 22:24.



Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: elenmet]  
Автор qumen (новак)
Публикувано12.06.12 12:39



Сега като електроснабдителните дружества си монтираха новите електромери следва до си възвърнат разходите направени за тях, а след това ние да продължим да подпомагаме техните пенсионери и то при сегашното положение, когато мрежите ни съвсем не са натоварени.
1 редактиране за тези които още не са разбрали, че електромерите могат и си ги отчитат директно, а също така и да ги изключват дистанционно ако не сте си платили сметката навреме.

Редактирано от qumen на 12.06.12 15:00.



Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: elenmet]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано12.06.12 20:00



А бе аз ли не съм в час ама до сега пак се заплащаше реактивната енергия? Както индуктивната по тарифи като дневна нощна и върхова така и капацитивната в една тарифа?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: elenmet]  
Автор qumen (новак)
Публикувано13.06.12 06:43



Не ни остава нищо друго, освен да благодарим на elenmet, че навреме ни предупреди и когато си погледнем фактурите да не останем учудени и изненадани.



Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: Диaн]  
Автор qumen (новак)
Публикувано13.06.12 09:34



Трябва да уточня, че глоби или добавки за лош cos fi може да получат само тези които имат инсталирани мощности над 100 KW и нямат автоматично или индивидуално компенсиране.



Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: Диaн]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано13.06.12 11:09



По-точно не се плащаше за индуктивна през нощната зона, даже е имало и отстъпки от цената на активната енергия за лош косинусФи през нощната зона. Иначе за лош косинусФи се плаща откакто помня. По някое време титаните на електроенергетиката измислиха да се плаща и за капацитивната - така щяло да се помага за регулирането на напрежението - чрез тарифа?!

Ето как изглеждаха текстовете преди последното изменение:

"Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2007 г.) Ползвателите с предоставена електрическа мощност 100 кВт и повече заплащат надбавка върху стойността на активната електрическа енергия в зависимост от използваната реактивна електрическа енергия при средномесечен фактор на мощността по-малък от 0,9 през дневната и върховата зона на денонощието.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2007 г.) Ползвателите по ал. 1 заплащат надбавка за използваното количество реактивна електрическа енергия (Ер пл), пределена по реда на ал. 2 по цена за 1 кВАрч, равна на 10 на сто от цената за 1 кВтч активна електрическа енергия от средната продажна цена на обществените/крайните снабдители за предходната календарна година.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 2007 г.) Когато ползвателите по ал. 1 произвеждат електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници и/или по комбиниран начин, заплащането на отдаваната и потребяваната реактивна електрическа енергия се урежда с договора за продажба на електрическа енергия..."

или: от 'средномесечен' за върхова и дневна зона стана 15-минутен за цялото денонощие; в 'ползватели' преди се вклюваха и производителите, сега 'ползвател' ако тълкувам правилно чл.7 ал.1 е май само чист потребител на ел.енергия, а от друга страна според чл.7.ал4 само ползвателите по ал.1 плащат за използвана реактивна...

Според мен ще възникне голям проблем/спор с прилагането на принципа за определяне на косинусФи 'за всяка точка на търговско измерване поотделно".



Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: elenmet]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано13.06.12 12:02



В тях е ножа и хляба.Каквото си измислят го правят.Работил съм в системата доста годинки.Живееше се царски.Всяка година по две безплатни летувания на морето с когото си искаш.Безотчетни пари по 200-300 лева на месец.По 300 лева за дрехи без документи.Служебна кола без лимит за бензин и пробег.Но това беше докато ги продадоха.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: elenmet]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано13.06.12 12:25



"Новите" електромери имат дискретизация на 15 минути да записват в паметта потреблението и след това ползват това за фактуриране. Новите е в кавички защото още 2002 година съм виждал такъв, просто го отчитаха "на тефтер" а не го четяха с някаква техника. Явно сега им е по-лесно вместо да усредняват за месеца да си действат по дискретизация.

Иначе това за разделението кога потребяваш и кога произвеждаш е много "весело" и явно заради това са го въвели, много от новите ВЕИ проекти произвеждат "кога им падне" а в същото време имат по 18-20 километра кабелна линия на 20 киловолта. Сами се сещате че това нещо има компенсация а реакторите си имат и чисто активни загуби ;)

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: Xoлдън]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано13.06.12 15:26



Това 'с когото си искаш' за съжаление съм го пропуснал. А съм чувал, че са имали и безплатни кВтч...



Тема Re: за новото Постановление за цените на токанови [re: Диaн]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано13.06.12 15:41



За да е по-точно:
- приличните електронн електромери записват количества енергия за задавани от потребителя интервали с продължителност в минути 'И' при изпълнение на условието '60:И=цяло число';
- такива електромери у нас се появиха през 1996год.

За ВЕИ-тата си много прав.

За мен обаче по-съществен е въпросът за технико-икономическата обосновка на начина на определяне на надабавките за реактивна енергия, като наблягам на техническата обосновка. Според мен такава скоро (ако изобщо) не е правена - ако поискате конкретни сметки защо границата за косинусФи е 0,9 а не нещо друго - сигурен съм, че няма актуални такива. И съм убеден, че е правен само икономически анализ - дайте да видим при тия цени на активната, какво очакваме да се получи от надбавки за реактивна - и така да балансираме ценово нещата, че енергото да е на сметка, но и да може да се понесе от платците...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.