Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:11 26.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема списание 'Електричество"  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано02.06.12 20:51



Имам няколко от първите броеве на това списание от 1908-1910 г.Издавано от Димитър М.Христовъ и Павелъ Димитровъ - чиновници при Главната Дирекция на Пощите,Телеграфите и Телефоните.Интересно е как хората преди над 100 г. са възприемали електричеството.Наистина тогава електричеството е било панацея.
Но времето си казва думата и хартията е много трошлива.Отварям ги рядко,за да не ги увредя.
Дайте съвет как да ги запазя.Дори ме е страх да ги скенирам,толкова е крехка хартията.
Може би въпроса не е за тоя клуб,но тук има хора с разностранни интереси.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: Xoлдън]  
Автор ramzes1977 (член)
Публикувано02.06.12 21:33



Пробвай с Ламиниране , или преди скениране да постоят малко в по влажна среда



Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: ramzes1977]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано03.06.12 00:47



Питай някой реставратор или потърси в нета. Имаше май едни спрейове
за тази работа.





Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: hidrazin4o]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано03.06.12 03:12



Моят съвет е -не предприемай нищо-ще се опитам да те свържа /по приятелска линия/ със специалисти, занимаващи се с документи на БПЦ. Като имам резултат, ще ти оставя бележка.



Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: Xoлдън]  
Автор нekoй cи (минаващ)
Публикувано04.06.12 11:08



Аз бих ги преснимал с цифров фотоапарат за всеки случай, така не рискуваш да ги притиснеш на скенера.
След като имаш информацията запазена в цифров вид, можеш да потърсиш някаква реставрация от хора, които разбират от това.
Тези списания със сигурност биха представлявали интерес за много хора, защо не и да се качат в интернет някъде. Но това ти си решаваш.
Има един сайт със снимки от стара София например, виждат се стари трамваи, сгради, също е много интересно. Не можеш да познаеш повечето места в София.



Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: нekoй cи]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.06.12 12:56



Имам цифров фотоапарат Kodak C433.Фокусира от няколко сантиметра нагоре.Ще пробвам с него.Но качеството ще бъде лошо.
Ще ги прежаля за още едно скениране.Мисля писах,че бяха скенирани,но файловете бяха на стария комп,който се скапа.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: Xoлдън]  
Автор нekoй cи (минаващ)
Публикувано04.06.12 14:24



Като ги сканираш или снимаш, качи някъде в интернет файловете, където ще е по-сигурно от затриване. Също може да ги запишеш на диск или флашка за по-сигурно.
Също така може би е възможно да се възстанови информацията от стария ти компютър. Зависи как се е скапал.



Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: нekoй cи]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано27.07.12 15:58



Имам добър цифров фотоапарат.Кодак С433.Паднали са му и двата комплекта акумулатори и ги сложих да се зареждат.Пробвал съм с него,но не цялата страница е на фокус.Може би най добре леко да овлажня листите от списанията преди да ги скенирам.Със скенера става най качествено.Моя е Canon Lide 25.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: Xoлдън]  
Автор ramzes1977 (член)
Публикувано27.07.12 19:45



Според мен ако постигнеш влажност на въздухът от порядъка на 70-80 % и повече да стоят в продължение на 2-3 часа си готов .

Редактирано от ramzes1977 на 27.07.12 19:46.



Тема Re: списание 'Електричество"нови [re: ramzes1977]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано27.07.12 20:29



Имам влагомер.Освен да правя експеримента в банята.Първо с подвижния душ овлажняване на въздуха и после експеримента.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.