Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:31 27.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Енергоспестяващи крушкинови  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано28.05.12 12:24



Гледам по телевизията поредните напъни да ни омаят колко са полезни.И как ще спрат производството на обикновените с нажежаема жичка.Без да искат,или нарочно всички пропускат една немаловажна подробност,а именно честотния спектър.Лампите с нажежаема жичка имат най благоприятния за човешкото око спектър,близък до тоя на слънчевата светлина.Лампите на луминисцентен признак,освен нездравословен честотен спектър имат фликер ефект т.е. светлината трепти с мрежовата честота,понеже липсва елемента на инертност,както е при тези с нажежаема жичка.
Или казано с прости думи в името на криворазбрани икономии,или пълнене на нечии гуши на никого не му пука за здравето на хората.
Не напразно е поговорката "пази като очите си".


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Енергоспестяващи крушки [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано28.05.12 15:21



Колкото до трептенето за да се намали габарита на дросела са сложили един преобразувател на над 14-15 килохерца до към 40, така че при тази честота не е чак такъв проблем стробоскопичния ефект както при стандартния дросел при 50 херца. Колкото до спектъра си прав, лошо е когато се насложат лампите и монитора, за да не ме болят очите кога ползвам компа съм сложил една лампа 60 вата зад монитора и гася енергоспестяващите.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Енергоспестяващи крушки [re: Xoлдън]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано28.05.12 23:17



Нали имаше някакъв германец, който почнал да продава (и произвежда в Китай) обикновени крушки с нажежаема жичка, само че ги нарекъл малки стъклени отоплителни кълба, или нещо подобно.
И като отоплителни прибори нямало закон по който да му забранят да ги продава.
Ще ми се и тук да вземе да продава някой така, който иска да си ползва енергоспестяващи, който иска да си ползва нормалните крушки.
От т.нар. енергоспестяващи единствено стават халогенните, които са си модификация, или подобрена версия на обикновените.
Наистина спектъра на луминисцентните е гаден, а най-гаден е на LED-овете, които пък са и най-скъпи, и най не вършат работа за осветление.
Гледам колегите ми много се кефят на LED фенерчета, единственият и плюс е, че с тях изкарва много по-дълго батерията, но светят с една такава гадна, мътна светлина. Аз използвам фенерче с нажежаема жичка, водят го ксеноново, но не е ксенон като на фаровете на колите, а е просто балон, напълнен с газ ксенон, и нажежаема жичка вътре. Свети много ярко и дава много хубава светлина. Само дето бързо изяжда батериите.



Тема Re: Миналата година [re: нekoй cи]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано29.05.12 04:15



....имаше малко обсъждане по темата



Междувременно преработих още едно тяло от 2х18 Вт, като му изхвърлих дросела и сложих вътре турски електронен баласт -добра изработка за 15 лв. Две лампи-едната с CRI =930, другата 940. Ефектът е добър. Както и тогава писах, проблем е намирането на лампи с CRI над 90 %. В масовите магазини, дори и в най-големите търговски вериги, те просто липсват. Добрият ефект се дължи на луминфора /петслоен/, просто и там нещата вървят технологично напред.



Тема Re: Енергоспестяващи крушкинови [re: Xoлдън]  
Автор ramzes1977 (член)
Публикувано29.05.12 07:11



В къщи ползвам обикновенни лампи с нажежайма жичка.Експериментирах с най-различни Луминисчентни на Бюрото където си чопля електроника.Върнах се на варианта подвижна лампа със нажежайма жица 220в 150 вата .Тия Щуротии за енергоспестяване пък видиш ли ти ефективност са направо чудо.Бих се съгласил ако има осветителни тела на който спектърът е близък до Слънчевата светлина - но как да стане.Всичко е една измислища.
Да ползуваш енерго-спестяваща Лампа е като да миришеш цвете с Противогаз !

п.с ето пък за Любителите на енерго спестяващите лампи линкче как да си ги ремонтират:

Редактирано от ramzes1977 на 29.05.12 07:13.



Тема Re: Миналата годинанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор нekoй cи (минаващ)
Публикувано29.05.12 13:01



Остава да обясниш какво е CRI.
Тъй или иначе не съм фен на луминисцентните лампи.
Предпочитам с нажежаема жичка, както казах, особено халогенните ми харесват много.
Наскоро си купих едни халогенни от ИКЕА, нещо като лунички, по три в един корпус, за монтиране на кухненски шкаф. Много добре светят и ми харесват като дизайн. Можеш да си ги навържеш по няколко една за друга, корпусът им е като кабелен канал от алуминий.
За съжаление не мога да намеря от тези, които бяха като балон, матови, 100W никъде. Кухненския ми абажур е за такава. И по принуда съм сложил енергоспестяваща OSRAM, но много ме дразни. Наскоро намерих една стара такава балонна при майка ми, но тя пък е 150W и ще стопи фасунката, която е за 100W макс.



Тема Re: Миналата годинанови [re: нekoй cи]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано29.05.12 21:12



Споко за фасунгата.Сложи си порцеланови.Аз съм с такива и няма проблеми.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Миналата годинанови [re: нekoй cи]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано29.05.12 22:26



CRI -color rendering index- индекс на цветопредаване-показател в осветителната техника. Пурите имат изписан код-напр. 840 означава 80 % CRI и цветна температура 4000 К - бяла светлина.
Тези с 90 % и нагоре са скъпи и не се продават масово.



Тема Re: Миналата годинанови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано30.05.12 01:03



Чат пат заради това влизам в този форум, има и други но тука винаги все някой ми е полезен и току що научих нещо което наистина незнаех. Обясни ми ако е прозрачна лампата и няма луминофлор? Имам такава лампа и съм я докопал от една копир машина и я пазя като очите си ;) за какво би ми свършила работа и как я водят?



Тема Re: Миналата годинанови [re: Timo]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано30.05.12 08:52



С лампите от копир-машини не съм наясно. При луминесцентните обаче светлината е главно в ултравиолетовата част на спектъра и луминофора е нещото което я преобразува във видимата. Такава лампа без луминофор би била опасна поради прякото ултравиолетово излъчване.
Тия с рибки и аквариуми са станали големи специалисти по осветление, гледам...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.