Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:14 24.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема полезни прибори  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано16.05.12 09:11




Позволяват откриване на дефекти при които се отделя топлина.А те са най опасни в нашия бранш.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: полезни приборинови [re: Xoлдън]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано16.05.12 11:24



Хубаво и за сега скъпо удоволствие.От няколко години им гледам цените -
ама само гледам.





Тема Re: полезни приборинови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.05.12 12:57



НЕК си имат от доста време, по график се снимат всички контактни съединения в подстанциите и връзките по 110 киловлта, покрай мен няма по-високо но вероятно и там е същото.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: полезни приборинови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано16.05.12 14:50



Ползват се още от края на миналия век - компактни за точково мерене на температура и по-големи за цветна термография на зона. За това второто май и течен азот се използваше.
Нещата са вече доста напред.
За мен лично по-голямо шоу беше акустичната диагностика на трансформатори, не съм чул скоро да се практикува, сега се сещам, ще питам.



Тема Re: полезни приборинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.05.12 15:53



Това с точковото мерене е пълна глупост, я нацелиш я не. Говорим за камери с цветна термография - щракваш си фазата и се вижда къде точно грее. Намират ми се няколко такива снимки ако искаш може да ти пратя - като заснемеш разединителя или прекъсвача и се вижда от коя страна го пече слънцето

за по-големи температурни разлики няма смисъл да коментирам.

Като големина - тази която съм виждал е малко по-голяма от нормална видеокамера от преди 5-6 години.

Редактирано от Диaн на 16.05.12 15:54.



Тема Re: полезни приборинови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано16.05.12 17:10



Не си много прав,че е глупост точковото мерене.Първия дистанционен термометър,който имах (около 1980 г.)беше с точково мерене.Тогава нямаше уредите на "Flir"Имаше много добра оптика (USA).Сътношение 200:1. Тоест на 10 м. разстояние му трябва обект 5 см.
Успях да изловя много греещи клеми.По това време биметалните (мед-алуминий) клеми бяха пресов тип и даваха много проблеми.Един дядка от Вършец ми отля алуминиеви клеми,сложих им биметални пластини и работата в ОРУ заспа.
Естествено сега с камерата е много по-бързо и лесно.
Първите термовизионни камери бяха много обемисти и неудобни за работа.Но сега са леки и удобни.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: полезни приборинови [re: Xoлдън]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано16.05.12 18:24



Като каза биметални мед-алуминий клеми, би ли обяснил по-точно този проблем, или може би да дадеш линк с обяснение.
Защото знам естествено, че мед с алуминий директно не бива да участват в електрическо съединение, и съответно има биметални клеми и кабелни обувки, но точно защо е така, и какъв е точно проблема, който се появява не знам.

И вторият ми въпрос следва от първия - как точно тези биметални клеми и кабелни обувки преодоляват въпросния проблем.
Извинявам се за въпросите, но никъде не съм видял обяснение за това, или поне не си спомням.



Тема Re: биметалнинови [re: нekoй cи]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано16.05.12 22:41



С биметални клеми се избягва електрохимичната корозия на контактните повърхности, която води до увеличаване на контактното съпротивление и съответно греене на връзката.



Тема Re: полезни приборинови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано16.05.12 22:51



Това с точковото хич не е глупост, в ЗРУ върши идеална работа- зимно време при големи товари, греенето при връзките се нацелва идеално. Не ми пращай цветни термографски снимки, но ако имаш някоя на хубава мулатка до кактус в Ботаническата градина-може !





Тема Re: биметалнинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.05.12 08:59



Казано по-простичко при наличие на влага във въздуха ,където е клемата тя става галваничен елемент.Това е поради много различния електрохимичен потенциал на мед и алуминий.Тока ,който протича води до ерозиране на контактната повърхност,а от до там увеличаване на преходното съпротивление и местно загряване.Процеса е лавинообразен и в един момент става белята.
Съвременните решения са биметални пластини,или специална контактна паста.С контактната паста се работи по-бързо и лесно,докато пластините искат предварителна механична обработка.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.