Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 24.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема полезни прибори  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано16.05.12 09:11




Позволяват откриване на дефекти при които се отделя топлина.А те са най опасни в нашия бранш.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: полезни приборинови [re: Xoлдън]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано16.05.12 11:24



Хубаво и за сега скъпо удоволствие.От няколко години им гледам цените -
ама само гледам.





Тема Re: полезни приборинови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.05.12 12:57



НЕК си имат от доста време, по график се снимат всички контактни съединения в подстанциите и връзките по 110 киловлта, покрай мен няма по-високо но вероятно и там е същото.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: полезни приборинови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано16.05.12 14:50



Ползват се още от края на миналия век - компактни за точково мерене на температура и по-големи за цветна термография на зона. За това второто май и течен азот се използваше.
Нещата са вече доста напред.
За мен лично по-голямо шоу беше акустичната диагностика на трансформатори, не съм чул скоро да се практикува, сега се сещам, ще питам.



Тема Re: полезни приборинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.05.12 15:53



Това с точковото мерене е пълна глупост, я нацелиш я не. Говорим за камери с цветна термография - щракваш си фазата и се вижда къде точно грее. Намират ми се няколко такива снимки ако искаш може да ти пратя - като заснемеш разединителя или прекъсвача и се вижда от коя страна го пече слънцето

за по-големи температурни разлики няма смисъл да коментирам.

Като големина - тази която съм виждал е малко по-голяма от нормална видеокамера от преди 5-6 години.

Редактирано от Диaн на 16.05.12 15:54.



Тема Re: полезни приборинови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано16.05.12 17:10



Не си много прав,че е глупост точковото мерене.Първия дистанционен термометър,който имах (около 1980 г.)беше с точково мерене.Тогава нямаше уредите на "Flir"Имаше много добра оптика (USA).Сътношение 200:1. Тоест на 10 м. разстояние му трябва обект 5 см.
Успях да изловя много греещи клеми.По това време биметалните (мед-алуминий) клеми бяха пресов тип и даваха много проблеми.Един дядка от Вършец ми отля алуминиеви клеми,сложих им биметални пластини и работата в ОРУ заспа.
Естествено сега с камерата е много по-бързо и лесно.
Първите термовизионни камери бяха много обемисти и неудобни за работа.Но сега са леки и удобни.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: полезни приборинови [re: Xoлдън]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано16.05.12 18:24



Като каза биметални мед-алуминий клеми, би ли обяснил по-точно този проблем, или може би да дадеш линк с обяснение.
Защото знам естествено, че мед с алуминий директно не бива да участват в електрическо съединение, и съответно има биметални клеми и кабелни обувки, но точно защо е така, и какъв е точно проблема, който се появява не знам.

И вторият ми въпрос следва от първия - как точно тези биметални клеми и кабелни обувки преодоляват въпросния проблем.
Извинявам се за въпросите, но никъде не съм видял обяснение за това, или поне не си спомням.



Тема Re: биметалнинови [re: нekoй cи]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано16.05.12 22:41



С биметални клеми се избягва електрохимичната корозия на контактните повърхности, която води до увеличаване на контактното съпротивление и съответно греене на връзката.



Тема Re: полезни приборинови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано16.05.12 22:51



Това с точковото хич не е глупост, в ЗРУ върши идеална работа- зимно време при големи товари, греенето при връзките се нацелва идеално. Не ми пращай цветни термографски снимки, но ако имаш някоя на хубава мулатка до кактус в Ботаническата градина-може !





Тема Re: биметалнинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.05.12 08:59



Казано по-простичко при наличие на влага във въздуха ,където е клемата тя става галваничен елемент.Това е поради много различния електрохимичен потенциал на мед и алуминий.Тока ,който протича води до ерозиране на контактната повърхност,а от до там увеличаване на преходното съпротивление и местно загряване.Процеса е лавинообразен и в един момент става белята.
Съвременните решения са биметални пластини,или специална контактна паста.С контактната паста се работи по-бързо и лесно,докато пластините искат предварителна механична обработка.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема това за точковото...нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано17.05.12 09:58



Вижте, говорим като технически грамотни хора които от много време не търсят дупката на кабела по която тече тока. На всеки от нас (предполагам) му е ясно като му напишат "товар 100 А, температура 60 градуса" ще се сети да погледне сечението или характеристиките на съоръжението и ще каже дали е много или нормално. Ако е някой партийно назначен, завършил набързо или просто с икономическо образование ще каже "ааа то може до 100 градуса (примерно), значи нищо му няма" друг е въпроса че максимума го дават за максималния товар на даденото съоръжение а в случая товара се явява на 20-30% от максималния. Във случая с термовизията като ти пратят снимките можеш да "огледаш" една уредба за 3-4 минути като веднага сравняваш температура на контакта и на проводника докато при температурите е друга работа колко грее зависи от товара, ако имаш едно ЗРУ с 30 извода ще се утрепеш да пишеш.

Ето тук е заровено кучето според мен

пращаш му снимките и да се оправя, ако иска да пише червени точки като спестява от ремонт (много е модерно напоследък), ако иска да пуска заявка и да се прави.

Сещам се за един случай от преди 2 години - направи ми впечатление че нещо свети - клема на стълб 20 Кв - звъня по телефона, патката отсреща се утрепа да ми обяснява че нямала касателство за уличното осветление и как така светело там горе като няма лампа. Обадих се на шефа на аварийната група и смениха клемата ама... като имаш някой неадекватен насреща - сещай се как ще ти прочете една камара цифри.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: биметалнинови [re: Xoлдън]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано17.05.12 10:31



Биметалните изобщо не са заместени с пасти в масовия случай. Поне аз не знам за подстанциите Ср. Н и ВН да има такава практика.
Преди години за подобряване на контактната връзка на трафо въводи използвахме специално поръчани медни планки 100х100х10 мм с отвор за стержена на изолатора. Две такива планки и между тях вече биметални пластини и Al -шината с яко стягане свършиха добра работа. Сега бих нарекъл подобно техническо решение "луксозно" , нали има криза и рИформи в сектора





Тема Re: полезни приборинови [re: hidrazin4o]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.05.12 14:12



Скъпо е за лично ползване,ако не се занимаваш с бизнес.Но за професионални нужди не е скъпо.Има и по-прости прибори за дистанционно мерене на температура(до 2-3 метра).


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: биметалнинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано17.05.12 16:04



За пластините ясно, а аз преди време правих глави по описание на АББ та бяха пуснали в кашона и една специална грес с която се маже кабела преди да се кримпа малко ме беше страх за реултата но щом АББ го бяха препоръчали и го имаше в описанието се престраших и накрая с кенатрона стисках палци да няма издънка че го отнасях но всичко си мина като по книга.





Тема Re: това за точковото...нови [re: Диaн]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано17.05.12 19:56



"и как така светело там горе като няма лампа"
Това ми хареса.





Тема Re: биметалнинови [re: Xoлдън]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано17.05.12 21:50



Добре, но как при биметалните пластини се избягва този ефект на корозия? Нали все пак алуминият си е алуминий, медта мед, и те имат своите електрохимични потенциали независимо дали са вложени в отделни детайли, или в един общ детайл, съставен от двата метала.

Не знам какво представляват тези биметални пластини, за които говориш, но съм виждал кабелни обувки, които са пак биметални, и служат за връзка на алуминиев кабел към медна шина например. Очевидно е съставена от два метала, но защо при биметалната кабелна обувка не се проявяват тези негативни ефекти от корозията?

Или просто проблема е, когато има механичен контакт, но недостатъчно плътен между двата метала? А при биметалните, двата метала са запресовани достатъчно плътно, така че да не влиза въздух и влага между тях?



Тема Re: биметалнинови [re: нekoй cи]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано17.05.12 22:30



Пластините не се запресовани плътно, а върху алуминиева подложка по галваничен път е нанесен слой мед. Така липсва електролитна среда и не протичат съответните процеси. Често ли бягаше като ученик от часовете по неорганична химия ?





Тема Re: биметалнинови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано17.05.12 22:35



Да ти дам един лесен пример - вземаш станиол и медно парче, може и жълта стотинка ама я пробвай да не лепне на магнит (тези новите лепнат). В чаша с вода поставяш станиола и отгоре монетата и или медното парче - след няколко дена може би седмица извади това което е вътре и ще видиш какво се получава където са контактували.

Най-тъпото за да избегнеш директния контакт мед/алуминий е най-простата желяна шайба, ако е кадмирана още по-добре. Иначе медта просто потъва в алуминия, ако е снадка просто се изяжда.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: биметалнинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано17.05.12 22:37



Май че му викаха "пасивиране" когато единия материал проникваше в другия.

Между другото - където ги има тези пластини с кофти климат и те се изяждат с времето.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: това за точковото...нови [re: hidrazin4o]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано17.05.12 22:49



Не се смей, щото и на теб да ти изръсят че са измерени температури на алуминиево-стоманен проводник от 200 градуса ще изтръпнеш ако не знаеш къде е, а реално това си му е нормалната работна температура

реално му дават да държи спокойно на 210 градуса целзий.

Просто дадох пример как може да се обори некомпетентността на някои хора по веригата които не са си на мястото. А бе и на теб да ти изръся за момента температури за 30% натоварване няма да се усетиш ама ако термовизията покаже над 20 градуса разлика между проводник и клема няма как да се скатаеш и да кажеш "нормално е".

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: това за точковото...нови [re: Диaн]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано18.05.12 01:42



"нещо свети - клема на стълб 20 Кв - и как така свети там горе като няма лампа"
От това ми стана смешно ама наистина и то много !!! Ами питай я защо тогава не са сложили лампа.


Иначе за 200°С знам че няма проблем - нали е без изолация и е въздушен.



Тема Re: биметалнинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано18.05.12 06:18



Забележи какво е написал по-горе Холдън:
По това време биметалните (мед-алуминий) клеми бяха пресов тип и даваха много проблеми.
Значи е имало и запресовани. Това е било през 1980 година. Точно затова зададох и въпроса.



Тема Re: биметалнинови [re: нekoй cи]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано18.05.12 09:09



Да се прави разлика между клема и пластина. Клемите и сега са запресовани. Пластината е алуминиева ламарина с медно покритие, която се изрязва според целите.



Тема Re: биметалнинови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано18.05.12 09:19



Тц., пасивирането е друго - напр. концентрираната азотна киселина пасивира желязото повърхностно и го прави корозоустойчиво.
Взаимното проникване се нарича дифузия и е на молекулярно ниво.
Галванизирането е на йонно ниво.



Тема Re: биметалнинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано18.05.12 11:47



Ако е така, защо Ходън казва, че клемите тогава са били пресов тип, и са създавали проблеми. Това предполага, че сега не са така нещата.

Занимавал съм се само с НН, и там нещата са най-често изпълнени или с клема, затягаща се с винт (напр. на АП, ДТЗ, прекъсвач, катоден отводител), или медна шина с отвори, към която се присъединява кабелна обувка с винт (и гайка), а кабелната обувка е кербована (кримпвана) към кабел, алуминиев или меден. Говоря за инсталации, в които тече ток от порядъка на 100 - 150 A, съответно сечение на проводниците не повече от 35, най-много 50 квадрата.
Това съм виждал в практиката, за по-сериозни неща нямам опит.

Редактирано от нekoй cи на 18.05.12 11:49.



Тема Re: биметалнинови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано18.05.12 14:45



Зависи какво е съединението, има си кербовки от пресов тип за съединяване на жица примерно, има такива които са с болтове - 2 половинки се стягат с болтове а има и съединения на шини. При шините се ползва пластина с размер колкото е контактната повърхност, при кербовките - в общи линии са като "тръбички" от едната страна тръбичката е бяла от другата червена.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: биметалнинови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано18.05.12 15:07



Мисля, че въпросът е изчерпан, благодаря за отговорите.



Тема Re: полезни приборинови [re: Xoлдън]  
Автор Crasiva (непознат )
Публикувано09.11.15 17:03



Здравейте, искам да пробвате това и да го разпространите по другите форуми. Аз се занимавам с рак.
Искам да ви кажа една идея, която не е моя и ако се окаже вярна може да спаси живота на много болни от рак. Идеята е, че всеки сам в домашни условия може да си направи "химиотерапия" с Radiant Energy или Радиантна Енергия, за която цял живот е говорил Тесла и още някои преследвани учени. Радиантният ток според тях е поток от електрони върху носител от ефирно поле. Чудесата започват да стават когато се премахнат електроните или по-точно се разделят от носителя.
Най-простата машина, която всеки сам абсолютно безплатно може да си направи в домашни условия е като използва нулата на който и да е домашен електроуред. Ще видите сами на видеото как ви лъже енергото. От електрогенератора в дома ви идват две жици. Едната е фаза и по нея върви опасен поток от електрони върху ефир като носител. Когато влезе в домашните уреди, които всички без изключение имат и канцерогенно вредно излъчване, двете съставки се разделят и енергото си прибира обратно полезната съставка, която е природната съставка. На енергото му трябва да ви продаде нещо, което е патентовано като продукт. Не може да ви продава въздух. Затова ви продава нещо, което е негово творение, нещо, което предизвиква рак, сънливост, раздразнителност, безплодие, и си взима обратно по жицата на нулата природната съставка за да я преработи и пак да ви я продаде като носител на вредна съставка. При това "загубите" при връщането на потока обратно в енергото са към един процент, а останалите деветдесет и девет процента енергото ги рециклира за да ви ги продаде отново. Получава се нещо като "помпа", която ви внася в къщите някаква гадост, която освен това е доста скъпа и трябва яко да се бачка за да се плати тази гадост. Нещо като ГМО продукт, който освен, че ви прави по-бедни ви прави и по-болни.
Едно предприятие, което прекара потока от нулата, който излиза от предприятието към електроцентралата през техен трансформатор и му сложи "ритъм", тоест херцове може пак да използва отработената енергия вместо да я оставя на енергото да я преработи и пак да му я продаде.
Това е все едно ТЕЦ да праща топла вода за парно на един жител и после да си прибира малко поохладената вода обратно, а да иска от абоната да плати толкова все едно е използвал цялата енергия и им е върнал водата ледена.
Но по-интересно е не колко много енергия може да се спести, а какъв ефект има това "електричество", което тече в нулата обратно към енергото върху раковите клетки. Ако то има същото или деветдесет и девет процента от входящото количество ампери и може да се пипа с пръсти без да убива тогава това не е елекричество, а нещо друго. Че може да се пипа с пръсти ясно се вижда от устройството на всеки контакт във всяка стена. Всеки контакт има две дупки за фазата и нулата и две "ушички", които излизат под прав ъгъл на дупките. Тези "ушички" са предназначени за зануляване, тоест да отведат тока от фазата ако той избие по корпуса на включения електроуред. Тези "ушички" също свързани за същия кабел, който отива обратно в енергото и са оставени така, че ако ги пипнете нищо няма да ви стане.
Едно време до къщите на хората е идвала една жица, а "нулата", "земята" или "масата" е била нещо, което е било забито в пръстта и така ефирната съставка не се е прибирало от енергото, но сега е много по-гадно направено.
Чудя се какво ли ще стане ако човек използва който и да е уред, например котлон, и преди да върне към енергото ефирната съставка, с която са му били доставени електроните, я прекара през аквариума с рибки. Явно щом може да се пипа с пръсти нулата няма да направи нищо и на рибките в аквариума, но със сигурност ще промени качествата на водата, а това ще се отрази на продължителността на живота, здравето и потомството на съществата в аквариума. В същото време енергото няма да се усети какво става защото кабелът на нулата с деветдесет и девет процента от амперите, които енергото си чака обратно от се прекъсва само за малко и пак продължава просто минава през малко вода.
Реално това е и начинът по-който Peter Davey от Нова Зеландия прави топла вода с неговият бързовар, който има коефициент на преобразуване на електрическата енергия от мрежата в топлина двайсет. Тоест той има деветнайсет пъти печалба на енергия при преобразуването на ток в топлина. Реално той си "рециклира" тока, който иначе се връща на енергото. Чудя се какви ли ефекти би имала такава вода върху раковите клетки.
https://www.youtube.com/watch?v=IauYQCCsz-g https://www.youtube.com/watch?v=D1zEJduKEMY https://www.youtube.com/watch?v=LTV85J2QHj0



Тема Re: полезни приборинови [re: Crasiva]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано09.11.15 18:19



Обади се на Peter Davey и му кажи да си го начука изотзад. Ти също.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.